Jump to content
daatdraqq

Windows 8 va putea fi controlat cu OCHII

Recommended Posts

Tobii, o companie suedez? de tehnologie a creat o interfa?? care va permite utilizatorilor sistemului de operare Windows 8 s? mute cursorul pe ecranul calculatorului ?i nu numai cu ajutorul ochilor.

Interfa?a creat? de sudezi se nume?te Gaze ?i va fi prezentat? în premier? la cel mai mare târg de tehnologie din lume, Consumer Electronic Show 2012 (10-13 ianuarie).

Microsoft a prezentat Windows 8 în luna septembrie a anului trecut, iar utilizatori au descoperit c? noul sistem de operare va rula f?r? nicio problem?, atât pe desktopuri, laptopuri, cât ?i pe tablete de Internet.

Cei de la Tobii au creat interfa?a Gaze pentru Windows 8 dup? ce au testat sistemul de operare pe toate platformele de mai sus. Ace?tia au l?udat modul în care Windows 8 se comport? pe tablete, îns? au vrut s? ofere utilizatorilor posibilitatea s? se bucure de o exeprien?? similar? ?i pe laptopuri/desktopuri. Nu este confortabil s? folose?ti degetele pe un ecran de laptop sau pe un monitor, mai ales c? mâna ta va obstruc?iona obiectul pe care vrei s? dai click sau s? îl deschizi, conform celor de la Tobii. A?a c? au venit cu ideea de a putea controla cu ochii cursorul ?i de a efectua comenzi precum select, zoom, scroll, etc.

Compania suedez? este specializat? în controlul programelor cu ajutorul ochilor, având în portofoliu ?i un joc cu asteroizi. În luna martie a anului trecut Tobii a colaborat cu chinezii de la Lenovo ?i au lansat primul laptop care poate fi controlat cu ochii.

Atât jocul, laptopul Lenovo, cât ?i interfa?a Gaze vor putea fi v?zute la CES 2012 .

Windows 8 va putea fi controlat cu OCHII -Video

Link to comment
Share on other sites

Laudabila initiativa, totusi nu stiu cat de practica ar putea fi. In mod clar e obositor ,apoi , ochiul nu e ca mana ex. scrutezi un link sa vezi mai bine ce scrie si ala preia comanda de open page. Ca avantaj ar fi o securitate ceva mai ridicata, sa nu poata controla alta 'pereche de ochi' terminalul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

"instalam linux pe un cartof. tocmai ne-am cacat in el de OS"
bun. m-a amuzat. dar... daca e o aluzie la mine, ai 1 greseala: am speficat ce nu-si mai are rostul aka "future-ul", si nu OS-ul.
instalam windows 8 pe un pc fara webcam. tocmai ne-am cacat in el future
plus ca, nu orice idee se aplica peste tot. E ca si cum ai spune: "frate, de ce sa ma spal pe dinti inainte de mancare daca ma spal dupa? E ca si cum m-as sterge la fund inainte sa ma cac."
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca se poate , ca vrei sa folosesti sau nu e partea a 2-a .

Evoluam si asta,inainte sa ma sperie , imi place al dracului de mult .

Nu pot presupune decat ca este o camera care iti urmareste pupilele. In caz afirmativ, tehnologia nu e noua.

E intr-adevar util ca inlocuitor pentru touch.

Mult mai mult potential au castile ce capteaza activitatea cerebrala. Sa poti controla ceva cu creierul. Ar trebui sa se investeasca mai mult aici.

Ar trebui imbunatatite sistemele de recunoastere vocala. Sa poti sa spui o propozitie si din 10 cuvinte sa nu-ti recunoasca gresit 7.

Sistemele de traducere iarasi, google translate face un progres important.

Ochii si asa sunt traumatizati din cauza monitoarelor. Ar fi extrem de obositor sa te apuci sa mai si controlezi cacaturi cu ei.

Pe de alta parte u cand dai click pe un buton oricum te uiti la el inainte. Interesant e de vazut daca in timp, ochii sunt sau nu cu mult mai solicitati.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu ce a zis wildchild, au bagat prostioara asta doar ca sa para mai interesant, dar e acelasi windows septe numai ca cu mai multe brisbrisuri, iar ochii vor fi desigur ca vor fi mult mai solicitati, pentru ca cu mouse-ul nu este nevoie sa te uiti in continuu lochii pe butonul pe care vrei sa dai click, te uiti odata, ai vazut unde e, ai memorat, duci mouse-ul si in timpul ala ti-ai luat ochii de pe buton, si esti atent la eu stiu ce atlceva :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...