Jump to content
eu0800

Poze cu carcasa :P.

Recommended Posts

ManulicaUser: frumos dar mai lucreaza la Wire Management

ontopic: Sa-z bagi pla =)) parca e...cuibar de sobolani la 3 zile dupa bomba de la Hiroshima, cuibar in care s-au nascut pui cu 3 capete =)

** o sa pun maine sper poze cu al meu sistem bazat pe Pentium 4 630 care-l tin la deruta pt praf si cel cu i5

Link to comment
Share on other sites

@tornada...pisicule tu numesti aia bestie?:)) ia uitete mai jos.

Nu e al meu le am de la cineva de acum 1 an sau 2, NU E AL MEU e de la cineva are si blog romanul, e pasiunea lui:))..insa e tare:))

-----------------------------------------------

Cel din poza este Fostul meu comp de acu vreo 4+ ani De atunci a urmat alt calc pe pcie (9800gt) racit animalic pasiv prin tevi direct in peretele blocului. Acum am alt calc; ceva prea scump si nu ma tine inima sa fac improvizatii pe el... inca >

Totul facut de mine cu buget sub 1 mil. Facut fara nici un fel de scula electrica

Scopul nu a fost overclockul, ci eliminarea ventilatoarelor/sunetului. Capabilitatea de a face overclock a fost un bonus care m-a surprins prin eficacitatea apei intr-un sistem cu suprafata de contact atat de mica intre proc si apa si fara sa fie proiectat sau reglat ulterior pt asa ceva. La 3 dimineata pe liniste totala auzi f slab un sunet de apa curgatoare si nimic altceva chiar relaxant ca un rau undeva la distanta.

Urmatorul proiect este unul special pt overclock cu o suprafata de contact intre apa si procesor undeva in zona la 1m patrat... depinde cat de bine o sa imi iasa experimentele cu topitul aluminiului in forme si cum ma descurc cu cositoritul foilor de cupru

intel celeron 3066MHz dus la 3800 temp 7 grade idle -> 17 grade load

Nvidia 6600GT agp cu 25-30% overclock @25 -> 45 grade (original 89 in load)

Piese:

-radiator opel astra aer conditionat de ~15/15cm cu 4 coolere de carcasa mici de plastic pe el... pozitionat pe balcon (0 zgomot)

-un transformator de 12v pt radiator... un incarcator de tel e bun

-furtun de gradina 10 metri

-pompa de gradina de la practiker ax magnet solid fara contact cu carcasa (zgomot zero)

-tevi de cupru ca la centrala

-multa pasta dinaia pt radiatoare procesor/video

-o tabla de aluminiu si o... foarfeca si ciocan (lol)

-surub si piulita si garnitura de cauciuc pt prinderea pe placa de baza

-50% apa si 50% antigel de masina (daca planuiti sa tineti radiatoru iarna pe balcon ca mine)

- si cel mai important o sticla de... "spirt" pt eliminarea bulelor si expansiunii lichidului la schimbarea temperaturii (romanu tot roman hahaha)

...a, si prag sau usa de lemn la balcon ca sa taiati sa scoateti furtunu/radiatoru

Cost total piese 80 lei (pompa si 10m de furtun au costat cel mai mult iar radiatorul de opel l-am primit moca, cica era spart dar pt apa curgatoare, fara presiune, ce aveam eu nu curgea)

---------------------------------------------------------------------------

dec975c68a70cffda1096e76b90b1eb5.jpg

3c3dd9cce32799e07954431a55f9ea7b.jpg

1b47599d40d19b46f6e835fb9fe0fbea.jpg

79fb87169067c0198d445d8edba37cf6.jpg

:))=))

Edited by me.mello
NU E AL MEU MAAAAA:))=)) o chestie gasita de la cineva
Link to comment
Share on other sites

ma intreabt cineva mai sus cum am pus un i7 pe am3 ..probabil cu mana asa cred eu... adevarut este ca asa lam cumparat PC a fost furat si revandut inafara de placa video si hdd care lam cumparat eu.....

P.S: Iar in legatura cu ultimu PC care sa postat sincer ff urat! extrem de urat.. ideea este ca respect pe cel care la facut si ideea in sine dar ia iesit oribil ... plm ca la combinat :))) sarma, un pic sudat , sa slefuit cu flexu :)) si un racitor ceva sa duca apa prin furtune.. in fine Bafta All si N buna. ca deja e ora 3:30.

Edited by MaNulicaUser
Link to comment
Share on other sites

ma intreabt cineva mai sus cum am pus un i7 pe am3 ..probabil cu mana asa cred eu... adevarut este ca asa lam cumparat PC a fost furat si revandut inafara de placa video si hdd care lam cumparat eu.....

Greu esti de cap. Proceasoarele i7 au socket LGA1366 sau LGA1156. Pe placa ta de baza se vede clar un "AM" fix in partea de sus langa sloturile de RAM. Seamana cu asta.

Deci reformulez intreabarea daca nici acuma nu ai inteles. Cum ai pus un Intel i7 pe o placa de baza pe care se pot pune numa procesoare AMD sau nu sti nici macar sa te uiti la componente?

Link to comment
Share on other sites

Greu esti de cap. Proceasoarele i7 au socket LGA1366 sau LGA1156. Pe placa ta de baza se vede clar un "AM" fix in partea de sus langa sloturile de RAM. Seamana cu asta.

Deci reformulez intreabarea daca nici acuma nu ai inteles. Cum ai pus un Intel i7 pe o placa de baza pe care se pot pune numa procesoare AMD sau nu sti nici macar sa te uiti la componente?

"Ce ie alea componente ?" =)) Intreaba si tu cate GigaManeli/secunda poate procesa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...