Jump to content
Sithalkes

Primul oras inteligent din lume, locul unde ma voi muta...indata ce va fii gata

Recommended Posts

Vezi ca nu te exprimi bine.

In fraza:"In Romania nu se poate" ai folosit un pleonasm, care DPDV gramatical este o greseala.

Ai repetat din nou "nu se poate" dupa ce ai spus "Romania".

Cand spui "Romania" nu mai trebuie sa injuri sau sa spui vreun cacat deoarece Romania este un cacat.

Din pacate traim in Romania...(stiti voi ce urmeaza)

PS:Si eu traiesc in Romania.

Edited by ionutcristea
analfabetism
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Nu am nevoie de o casa care sa ma scarpine la cur, sau care sa imi aprinda becul cand crede ea de cuviinta.

nu am nevoie sa imi incuie usa cand crede "sistemul" ca asa e bine.

nu am nevoie sa imi cante muzica cand vrea sistemul, nu am nevoie de lucruri facute fara acordul meu cand doresc eu.

vreau sa aprind becul, apas butonul aferent, nu stau sa ma cert cu sistemul ca vezi tu eu acum nu vreau sa dorm, asa ca dute-n moloz si lasa-mi becul aprins. sau eu acum sunt beat, si vreau sa ascult pe Maria Ciobanu nu o arie de Schubert.

parerea mea despre acest proiect (din putinele detalii care le-am citit) este ca nu se merita.. bani aruncati ampulea cand copii mor de foame in Africa, ei arunca miliarde pe proiecte futuriste si muiste.

Parerea mea!

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai plangeti , daca tot sunteti asa revoltati incercati sa faceti ceva daca nu macar stati in banca voastra.Nu suntem asa batuti de soarta si nici nu vom fi vreodata.Tara noastra este favorizata atat datorita resurselor cat si a oamenilor.Noi nu suntem nici cei mai prosti si nici cei mai saraci.Multi se plang si e normal , tinand cont ca nu a trecut mult timp de la revolutie si oameni au ramas aceiasi...Sunt multe de zis dar ideea e ca nu trebuie sa condamnati tara pentru greselile unora , nu trebuie generalizat... si nu e bine sa pastram o atitudine de indiferenta fata de anumite lucruri.

Referitor la oras ...o sa ajungi o leguma , tehnologia iti usureaza anumite lucruri dar trebuie pastrata si o limita.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu te exprimi bine.

In fraza:"In Romania nu se poate" ai folosit un pleonasm, care DPDV gramatical este o greseala.

Ai repetat din nou "nu se poate" dupa ce ai spus "Romania".

Cand spui "Romania" nu mai trebuie sa injuri sau sa spui vreun cacat deoarece Romania este un cacat.

Din pacate traim in Romania...(stiti voi ce urmeaza)

PS:Si eu traiesc in Romania.

Du-te-n p*!@ mea in Spania, China sau Somalia (unde cred ca ti-e locul) si ne te mai lega de tara asta chinuitoare, printule!

Mor cand vad fiecare mucos cum da vina pe ambient pentru ca nu are batista la indemana. Daca e ceva de capul tau, te descurci.

@ps-axl

Sustenabilitatea nu se refera doar la "scarpinat in fund", ci si la folosirea unor surse de energie alternative. Cred ca este o directie in care merita investit serios, mai ales la ritmul in care cresc preturile la gaze, curent...

Link to comment
Share on other sites

interesant dar nu prea, CONTRA! daca ne invatam "roboteste", sa nu miscam un pai e grav...

*mai urmeaza sa faca cabine publice unde bagi fisa si ti se face o muie de catre 2 buze si un gat de silicon (ce imaginatie >:D<)

PS*: deja s-au inventat wc-urile care te sterg si te spala la cur, deci ce am scris mai sus e foarte probabil sa exista deja prototip :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu te exprimi bine.

In fraza:"In Romania nu se poate" ai folosit un pleonasm, care DPDV gramatical este o greseala.

Ai repetat din nou "nu se poate" dupa ce ai spus "Romania".

Cand spui "Romania" nu mai trebuie sa injuri sau sa spui vreun cacat deoarece Romania este un cacat.

Din pacate traim in Romania...(stiti voi ce urmeaza)

PS:Si eu traiesc in Romania.

Romania e asa cum e datorita existentei suboamenilor ca si tine. In loc sa spuneti "asa nu se mai poate, trebuie facut ceva", aveti toti mentalitatea asta de sclavi ordinari care se multumesc cu ce au, se supun, si inghit orice cacat aruncat in directia lor. Apoi tu te reproduci, ca sigur n-am norocul sa te muste vreun caine de coaie, si copilul tau va prelua aceeasi mentalitate de cacat. Daca vrei ceva in viata, trebuie sa te intinzi si sa o iei cu forta. Si totusi degeaba va spun asta, un om nu poate sa faca nimic singur. Daca mentalitatea colectiva nu se schimba, nici tara nu se va schimba.

Link to comment
Share on other sites

Oare de ce in Romania nu se poate?

opinie motivata:

Din cauza pozitionari geografice a Romaniei pana acum vreo 200 de ani am fost atacati (ca popor) foarte des. Din cauza asta in time ce alte civilizatii construiau palate, noi ne refaceam casutele facute din paie. Nu exista proiect pe termen lung, intrucat ar fi fost stricat foarte curand oricum.

Desi au trecut ceva ani de atunci, mentalitatea asta ne'a fost intiparita in minte si vor mai trece inca multi ani pana se va schimba.

Pentru mai multe informatii citeste Istoria romanilor volumul I

Edited by NemesisITSC
Link to comment
Share on other sites

Romania a fost in dezavantaj si in razboaiele mondiale.In afara de faptul ca nu era bine dotata militar a fost si granita frontului de est plus ca Hitler s-a folosit de resursele noastre pentru campaniile organizate impotriva rusilor.

Am tot vazut ca din ce in ce mai multi oameni instariti( chiar foarte instariti care au avut detoate) renunta la viata agitata de oras ,la viata artificiala si se duc aproape de natura.Nu stiu cati oameni o sa apcepte de buna voie sa traiasca intr-un mediu ca ala.Cu timpul poate o sa se schimbe dar nu cred ca va fi prea curand.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu te exprimi bine.

In fraza:"In Romania nu se poate" ai folosit un pleonasm, care DPDV gramatical este o greseala.

Ai repetat din nou "nu se poate" dupa ce ai spus "Romania".

Cand spui "Romania" nu mai trebuie sa injuri sau sa spui vreun cacat deoarece Romania este un cacat.

Din pacate traim in Romania...(stiti voi ce urmeaza)

PS:Si eu traiesc in Romania.

"Ai repetat din nou" - ASTA este un pleonasm!

"DPDV gramatical" Romania ar trebui sa te expulzeze (daca tot gramaticesti). Te invit sa fugi in Zimbabwe... poate ca acolo nu e asa cacat pentru domnia ta, cum este Romania.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ce vorbesc... Poti sa spui "repet din nou" cand chiar te repeti inca o data. Dar cand il folosesti asa aiurea, fara o "repetare" inainte este gresit.

Ai repetat din nou "nu se poate" dupa ce ai spus "Romania". - asta nu are cum sa fie corect.

Este corect "repet din nou" dar, de multe ori, este folosit gresit. Iar in cazul de fata e clar un pleonasm.

EDIT: sau daca interlocutorul facea o repetare, ceea ce nu este cazul, se "repeta din nou".

In cazul de fata nu se intareste nimic (argument) si nu se refera la o "repetare" exacta in cazul de fata, iar "din nou" ala este inutil ceea ce face expresia un pleonasm

Edited by smbgpla
Link to comment
Share on other sites

Cei ce nu cunosc ISTORIA risca sa o repete. Pe de alta parte, de cele mai multe ori, cei care comenteaza ISTORIA (si ii ponegresc pe cei care au facut parte din ea) uita ca, in fiecare clipa, construiesc la randul lor o ISTORIE ce va fi sau nu pe placul celor din viitor.

"... un om nu poate sa faca nimic singur. Daca mentalitatea colectiva nu se schimba, nici tara nu se va schimba."

Avem doar iluzia ca putem schimba pe cineva fara sa ne schimbam pe noi insine.

Colectivul inseamna de fapt un om linga alti oameni. Schimbare vine de la un om, care la randul lui, prin atitudinea sa, face ca si alti oameni sa se schimbe.

Vreti sa schimbati ceva? Faceti eforturi intai sa va cunoasteti pe voi insiva si sa va schimbati asa cum doriti (inclusiv sa va stapaniti impulsivitatea).

Exemple de oameni care au reusit sa schimbe "lumea" sunt si in aceasta comunitate.

BCMAN: " Mentalitatea de curva" poate fi atribuita, de catre tine, cel mult, unor politicieni care au dictat la vremea aceea in Romania.

Confuzi o tara cu cativa oameni.

Daca vedeti in jurul vostru numai "oameni-curve" atunci problema nu este la acei oameni ci la modul in care ii percepeti pe cei din jur.

Referitor la greselile gramaticale ori la exprimarile anapoda/alambicate/chinuite/neconforme cu limba romana.

Mesajul scris are alte valente decat cel vorbit: in scris suntem obligati sa fim mult mai elocventi decat atunci cand vocalizam mesajul.

Prin urmare, daca ceea ce scriem este nelizibil sau "zgarie" ochii cu greseli gramaticale ori prescurtari anapoda, nu ne vom atinge scopul: acela de a transmite catre ceilalti ceea ce gandim.

Ori situatia asta vine in completarea celor spuse mai sus: Cum ii influentezi pe ceilalti in sensul dorit de tine daca acestia nu te pot intelege???

Edited by Motanul.Incaltat
Link to comment
Share on other sites

Voi va dati seama ca o astfel de tehnologie e foarte vulnerabila la unele tipuri de atacuri?

Voi vreti tehnologie buna dar si sigura, cea de acum e cea mai sigura.

Doamne fereste, ma trezesc ca-mi da astia cu haviji-n espressor. Ma pun si alerg labarii juma de europa! =))

Link to comment
Share on other sites

Am tot vazut ca din ce in ce mai multi oameni instariti( chiar foarte instariti care au avut detoate) renunta la viata agitata de oras ,la viata artificiala si se duc aproape de natura.

Exista foarte putine exemple. Comparativ cu numarul lor, cred ca nici 0.1%

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

BCMAN: " Mentalitatea de curva" poate fi atribuita, de catre tine, cel mult, unor politicieni care au dictat la vremea aceea in Romania.

Confuzi o tara cu cativa oameni.

Daca vedeti in jurul vostru numai "oameni-curve" atunci problema nu este la acei oameni ci la modul in care ii percepeti pe cei din jur.

Da, ai dreptate, nu am specificat c? m? refeream la politicieni. Credeam c? se subîn?elege.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...