Jump to content
Guest Nemessis

RST vs. Polonic

Recommended Posts

peste tot exista soiul de oameni descris de tine. cel mai frumos e sa ii ignori si sa nu le vorbesti.

ma batea gandul sa lucrez si eu pe un vas de croaziera. mai ales ca predau limba engleza si limba franceza si cunosc bine engleza, franceza mai putin , dar indeajuns. ca ce m-as putea califica cel mai bine pe un vas de croaziera ?IDul meu este alina_paulina1981

astept raspunsuri pe mess.

http://daniteo21.wordpress.com/2010/02/14/si-mai-plec/

Link to comment
Share on other sites

ia mi la dat

You do know it's "ea", right? /:)

+daniteo ala tot prost e:)) critica agramatii, da' nici el nu se departeaza prea mult de multime...

-- Yeah..yeah..offtopic :D

Hm..da' nu gaseste nimeni o prietena de-ale ei, sa obtina cu putina inginerie, mai multe informatii?

LE: Va dati seama cat de tare a starnit panarama asta apele, daca s-a intors Nemessis >:)

Link to comment
Share on other sites

You do know it's "ea", right? /:)

+daniteo ala tot prost e:)) critica agramatii, da' nici el nu se departeaza prea mult de multime...

-- Yeah..yeah..offtopic :D

Hm..da' nu gaseste nimeni o prietena de-ale ei, sa obtina cu putina inginerie, mai multe informatii?

LE: Va dati seama cat de tare a starnit panarama asta apele, daca s-a intors Nemessis >:)

ia - definitie | DEX online :|

Link to comment
Share on other sites

You do know it's "ea", right? /:)

+daniteo ala tot prost e:)) critica agramatii, da' nici el nu se departeaza prea mult de multime...

-- Yeah..yeah..offtopic :D

Hm..da' nu gaseste nimeni o prietena de-ale ei, sa obtina cu putina inginerie, mai multe informatii?

LE: Va dati seama cat de tare a starnit panarama asta apele, daca s-a intors Nemessis >:)

Dac? tot te mândre?ti cu gramatica, vezi c? e „prieten? de-a ei” nu „de-ale”. ?i sunt de acord cu LE-ul t?u. S-a enervat r?u Neme :))

Link to comment
Share on other sites

„prieten? de-a ei” nu „de-ale”

Iar s-au schimbat regulile? Am stat vreo 2 min sa ma gandesc ce sa aleg.."de-a ei" suna mai bine, dar conform nu stiu caror reguli ar fi "de-ale ei"= "dintre ale ei.

Era o perioada in care se punea mare accent pe schema asta..is zapacit rau

www.acad.ro/alteInfo/nouDOOM.doc

Pagina 9:

În construc?ia cu prepozi?ia de (care ?i-a pierdut sensul partitiv, dobândînd sensul „de felul”) + pronume posesiv, norma actual? admite atât pluralul, cât ?i singularul: !un prieten de-ai mei/de-al meu, o prieten? de-ale mele/de-a mea.

Am si eu partea mea de dreptate:)) I'll stick to the usual..."de-a mea" :>

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

tex esti epic dar mai tare o fost faza aia cand iai modificat blogu ala la copilu ala care avea pe masa la facultate sau nustiu unde... citez"cand am pula in cur cat paru pot sa cand ca dan spataru"

apropo am mai intrebat odata si nu miati raspuns cu ce va gresit voua polonic asta?ca nu inteleg daca sa revolta si nemessis e grav.

astept raspuns.

Link to comment
Share on other sites

PETRE PAULINA

, din BUZAU, jud. BUZAU

Adresa PETRE PAULINA

BD. STADIONULUI, Loc. BUZAU, Jud. BUZAU, Cod postal: 120178

0238727209

PAM PAM. Care-i face o vizita?

Eu sunt din Buzau si stiu unde vine adresa aia a ei dar nu ma deranjez pentru ea nici platit.

Asi fi pierdut pariul daca cineva mi-ar fi spus ca Nemessis a deschis thread-ul asta.

Paulino, chiar predai in Economic ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...