Jump to content
blackboy-1337-

Parerei cursuri LINK Academy!

Recommended Posts

Ce parere aveti despre cursurile LINK Academy?

http://www.link-academy.com/academy-PROGRAMA_171_2__

Alege?i domeniul care v? atrage cel mai mult. În fa?a dvs. se g?sesc cinci mari departamente împ?r?ite în 20 de programe. Pute?i alege de la programare clasic?, programare pe Internet, design folosind 23 de instrumente software de top, administrarea re?elelor, IT business ?i pân? la proiectare ?i desen cu ajutorul calculatorului.

Pentru fiecare domeniu pe care îl alege?i, avem dou? scopuri simple pentru Dvs.

Primul este ca dup? ?colarizare s? avansa?i ?i s? ob?ine?i un loc de munc? bine pl?tit. Al doilea scop este s? v? oferim experien?a educa?iei de care v? ve?i aduce aminte cu pl?cere.

Noi credem în aceste scopuri ?i ?tim cum s? le atingem.

De aceea, ?colarizarea se desf??oar? dup? programa avansat? pentru tehnologia informa?ional?, conform autoriz?rii Departamentului de Examinare al Universit??ii Cambridge ?i a dou? corpora?ii software de vârf. Este compact?, dureaz? 12 luni ?i e împ?r?it? în dou? semestre.

Cuno?tin?ele ?i aptitudinile necesare pentru utilizarea avansat? a calculatoarelor sunt predate în cadrul a 87 de unit??i educa?ionale, cu un total de 386 de ore. Datorit? acestui studiu intens ?i aprofundat, la LINK Academy ve?i ob?ine o înalt? specializare în lucrul cu tehnologiile IT.

În func?ie de departamentul pentru care a?i optat, în urma promov?rii examenului, ve?i ob?ine titluri de specialitate oficiale din partea Cambridge, Microsoft ?i Adobe, precum ?i din partea asocia?iilor de specialitate din domeniile respective

Link to comment
Share on other sites

Interesante, p?cat c? sunt contracost :))

Buna asta :))

totul ie pe banii dar nu se stie cit de buna ii diploma si daca ii recunoscuta sau ai ce face cu ia

Diploma (in functie de domeniul ales), daca te interesezi un pic mai in detaliu vei vedea ca este recunoscuta international.

Eu personal m-am inscris anul acesta la programare php (domeniu cu care cochetez de circa 4 ani dar numai din pasiune). Am avut mari suspiciuni cand am dat peste Link Academy. Au trecut cam 3 luni in care m-am tot documentat daca ceea ce scriu pe site este sau nu real. In cele din urma am decis sa ma inscriu, dupa ce am citit printre altele si pe site-ul de la realitatea tv ultimele noutati despre ei.

Scopul meu este ca anul viitor sa sustin examenul pentru certificatul Zend. Odata obtinut, am convingerea ca-mi va deschide usile mult mai usor la interviuri pentru un post de junior php.

Daca mai este cineva care s-a inscris anul asta, sau care termina in toamna, n-ar fi rau sa posteze aici. Asa poate ne vom putea ajuta reciproc.

Va tin la curent !

Pana atunci, aviz amatorilor de design web (exista si aceasta specializare la Link Academy) poate va aruncati un ochi si pe 99designs.com (recomandat chiar de Link Academy). E o cale interesanta de a face bani pentru a va plati scoala, poate chiar de a va crea un portofoliu...

Bafta !

Edited by Survivor
corectare greseli gramaticale
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu doar eu imi pun speranta in scoala aceasta care dupa cum sustin ei la sfarsitul anului de studiu iti vor elibera un certificat de absolvire acreditat de Cambridge respectiv certificate Microsoft ,Zend,Adobe, etc recunoscute international depinde doar de programul ales de voi. Bafta tuturor cursantilor la aceasta academie.

Link to comment
Share on other sites

Nu spune nimeni ca nu poti dobandi acele cunostiinte si de unul singur dar diplomele cu siguranta nu le vei obtine decat participand si absolvind un curs de acest gen.Ori daca tu imi vei spune ca personal cunosti alta institutie in urma careia vei ajunge profesionist/expert in Administrare/Programare/Bussiness etc, si care in urma absolvirii iti acorda diplomele mentionate mai sus, rezervati 5 minute si informeaza-ne despre aceste academii.Mentionez ca aceasta institutie este singura din tara care ofera aceste diplome si care este acreditata de una din cele mai mari universitati din lume.

Edited by Hennessey
Link to comment
Share on other sites

@Hennessey lucrez pe domeniul administrarii si stiu ce vorbesc. In primul rand nici una din cele de mai sus nu te atesta nici macar ca si profesionist (sa nu vorbim de expert) in acest domeniu (certificarile mentionate sunt cele mai slabe certificari pe care le poti obtine pe domeniu). In al doilea rand nu e singura institutie care ofera aceste diplome. Eu m-am documentat destul, poate ma ajuti tu daca ma insel.

Link to comment
Share on other sites

Deci daca tu vrei sa spui ca diplomele MCITP sau MCPD nu au valoare, atunci stau si ma gandesc care document in opinia ta te va atesta ca esti programator profesionist (de exemplu) daca nu cel oferit de una din cele mai mari companii din industria dezvoltarii de software.Cum am spus mai sus, daca cunosti alte academii de care eu nu am auzit poti scrie despre ele cu atat mai mult cei care viziteaza acest topic isi fac o idee despre academiile de genul.Faptul ca activezi pe aria administrarii nu atesta ca esti profesionist dar, o diploma venita din partea univ. Cambridge o face urmand cea de la MC care atesta cunostiintele pe care le-ai acumulat pe parcursul studiului respectiv.

Edited by Hennessey
Link to comment
Share on other sites

1. Vorbim de 2 chestii diferite. Administrare != Programare.

2. Astea 2 sunt doar cele pe care le stiu eu fara sa caut:

Eta2u - Infotim - Cursuri

Administrare Windows | Cursuri Microsoft, Certificari Microsoft, Dezvoltare soft, Solutii IT

3. Nu am spus ca nu au valoare, e adevarat, au valoare, dar crede-ma, daca cineva cauta certificari (oameni cu certificari), nu le cauta pe alea, doar daca e o firma mediocrie fara prea multi clienti. Cine cauta oameni cu experienta (cei pe care eu ii consider experti) cauta chestii de genul:

MCSE Certification | MCSE Training | Microsoft Certified Solutions Expert

MCSA: The foundation for your career in IT

MCSM: Reinvented for the Cloud

Microsoft Certified Architect Program l MCA l Advanced IT Certifications

Alea sunt primele si relativ cele mai usoare din domeniul Microsoft.

Apropo, daca vrobesti de programming cred ca te refereai la Certified Developer | MCPD | Microsoft Certified Professional Developer

Legat de ce poti face cu ele.. sunt foarte bune, nu zic nu, dar mie unul sincer mi se pare prea mult un an, acum fiecare cu parerea lui. Eu nu am dat cu parul, doar mi-am exprimat parerea. Daca ai mai multe dealii poti sa le postezi, cum ai spus si tu, ajutam oamenii care nu prea au informatie si nici nu stiu unde sa o caute.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca programarea != Administrare sau invers insa eu in postul anterior am vorbit despre amandoua avand in vedere ca tu ai specificat ca activezi in acel domeniu si ca aceasta academie sustine ca te certifica ca MCITP.Pe mine personal ma intereseaza programarea si evident certificatele pe care le poti dobandi in urma acestui curs.Problema care este, am citit pe forumuri ca cica ar fi teapa si doar din acest motiv am vrut sa discut despre aceasta scoala.Astazi am trimis mail-uri la Adobe/Microsoft si la Univ . Cambridge respectiv departamentului de examinare al acestei universitati.In urma raspunsului lor voi demara procesul platii in luna decembrie cand se va face plata pe luna noiembrie.Totusi este o suma destul de maricica pe care nu ti-o poti permite oricand si acest fapt m-a determinat in a ma informa si a discuta pe tema aceasta.

Am observat ca ai pus anumite link-uri la site-uri care ofera la randul lor certificate Microsoft, de unde poti fi sigur de acest lucru? Daca imi vei spune ca firma este de ani buni pe piata nu este un lucru relevant.Asa cum link-academy nu apare in lista partenerilor pe site la Microsoft asa nici cele postate de tine, si aici fac referire la ITAdviser si Eta2u, nu isi fac aparitia in acea lista.

Edited by Hennessey
Link to comment
Share on other sites

De ETA stiu sigur ca ofera certificari deoarece au centru de testare la noi in Timisoara si am coleg care s-a certificat. Cat tespre ITAdviser, ai mai multe detalii aici:

ITADVISER, CENTRU AUTORIZAT TESTARE PROMETRIC | Cursuri Microsoft, Certificari Microsoft, Dezvoltare soft, Solutii IT

Totodata, ai numar de contact, ai putea sa suni si sa vorbesti cu ei.

Bafta si spune-ne si noua ce rezolvi.

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata astept raspuns la mail-urile trimise, daca vor fi negative cred ca voi incerca sa le inchid firma.Pana la urma se dau drept ceva ce nu pot fi.In legatura cu ITAdviser si Eta2u sunt la fel de sceptic pentru ca nu apar ca parteneri Microsoft pe pinpoint pe site la ei.Da, sigur .. in caz ca primesc un mail nefavorabil voi incerca sa caut altceva sau iau legatura direct cu Microsoft, daca tot voi vrea o diploma de acel gen.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine invatati singuri si pentru certificare, vedeti ceva pe afara, cand aveti resurse. Diplomele din Romania nu sunt luate in considerare afara. Printre singurele recunoscute sunt cele de la politehnica si automatica, in rest, va vor folosi ca hartie igienica. O diploma de la un SRL ca asta, nu va ofera nimic.

Asa haideti ca-mi fac si eu RTFM Academy, am undeva la +14 ani de linux in spate si va dau diplome (bune de sters la fund). Cine credeti ca le va recunoaste ?

Link to comment
Share on other sites

Cursuri de securitate, poti sa recomanzi ceva ?

De ETA stiu sigur ca ofera certificari deoarece au centru de testare la noi in Timisoara si am coleg care s-a certificat. Cat tespre ITAdviser, ai mai multe detalii aici:

ITADVISER, CENTRU AUTORIZAT TESTARE PROMETRIC | Cursuri Microsoft, Certificari Microsoft, Dezvoltare soft, Solutii IT

Totodata, ai numar de contact, ai putea sa suni si sa vorbesti cu ei.

Bafta si spune-ne si noua ce rezolvi.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine invatati singuri si pentru certificare, vedeti ceva pe afara, cand aveti resurse. Diplomele din Romania nu sunt luate in considerare afara. Printre singurele recunoscute sunt cele de la politehnica si automatica, in rest, va vor folosi ca hartie igienica. O diploma de la un SRL ca asta, nu va ofera nimic.

Asa haideti ca-mi fac si eu RTFM Academy, am undeva la +14 ani de linux in spate si va dau diplome (bune de sters la fund). Cine credeti ca le va recunoaste ?

Da Tex are dreptate cel mai bine ii sa inveti singur si sa dai examen la Prometric sau pearsonvue.com diploma de acolo ii recunoscuta pentru ca examenele de acolo sunt tot timpul reinnoite, asta inseamna ca trebuie sa inveti din material nou pentru ca examenele sint tot timpul actuale

La o firma srl etc... ii asa iei prezinta cursul la Cambridge departamentului de examinare cum ii LINK Academy si primesc dreptul de a practica sub numele lor dar atat mai mult nu si asta ii problema odata obtinut dreptul la inceput poate ii materialul nou sau cursul dar nu stii cand iei il renoiesc.

Diferenta ii la la Prometric sau pearsonvue.com examenele sint noi astea inseamna ca iesti actual cu cunostinte it sau ce vrei sa faci

Link to comment
Share on other sites

tex, tu ai impresia ca univ. Cambridge sau oricare alta de acest nivel isi pune sigla pe orice hartie? In primul rand diplomele trebuie sa vina direct din uk semnat si stampilat de univ. Cambridge, in nici un caz nu va veni de la firma care a facut cursul.Am primit email azi de la departamentul international de examinare a universitatii ca raspuns la mail-ul trimis de mine in care imi confirma ca sunt acreditati de ei.Astazi am aflat deasemenea ca sunt acreditati si de Microsoft, mai exact sunt parteneri cu ei.Colaborarea cu Adobe deasemenea poate fi verificata pe personvue (asa cum a mentionat neox mai sus).Din momentul acesta chiar nu mai am de ce sa-mi fac probleme acum ramane sa vad cat de bun este cursul.

- Microsoft: 'http://www.microsoft.com/serbia/listapartnera/default.mspx'

- Personvue: 'http://www1.pearsonvue.com/Dispatcher?application=VTCLocator&action=actStartApp&v=W2L&cid=369'

Edited by Hennessey
corectare greselii gramaticale.
Link to comment
Share on other sites

@Hennessey: Succes cu SRL-ul si cu pseudo-diplomele lor. Tu chiar crezi ce scrie pe site-ul lor ?

Pana si domeniul lor e pus cu privacy. De ce saracia ai pune privacy la domeniul sub care iti faci business-ul ?


Domain Name: LINK-ACADEMY.COM
Registrar: GODADDY.COM, LLC
Whois Server: whois.godaddy.com
Referral URL: http://registrar.godaddy.com
Name Server: NS1.IT-AKADEMIJA.COM
Name Server: NS2.IT-AKADEMIJA.COM
Status: clientDeleteProhibited
Status: clientRenewProhibited
Status: clientTransferProhibited
Status: clientUpdateProhibited
Updated Date: 12-mar-2012
Creation Date: 12-mar-2012
Expiration Date: 12-mar-2013

Administrative Contact:
Private, Registration LINK-ACADEMY.COM@domainsbyproxy.com
Domains By Proxy, LLC
DomainsByProxy.com
14747 N Northsight Blvd Suite 111, PMB 309
Scottsdale, Arizona 85260
United States
(480) 624-2599 Fax -- (480) 624-2598

"În România exist?m din anul 2010. Din aceast? regiune am avut, pân? acum, un num?r considerabil de cursan?i." ; Si cum isi faceau publicitate ? Cu porumbeii voiajori poate, ca domeniul este inregistrat pe 12 martie 2012. De asemenea, daca isi desfasoara activitatea in Romania, de cine sunt acreditati ?

Astia si cu spiru haret ; te scuipa lumea daca le arati papirusul :))

Link to comment
Share on other sites

@Hennessey: Succes cu SRL-ul si cu pseudo-diplomele lor. Tu chiar crezi ce scrie pe site-ul lor ?

Pana si domeniul lor e pus cu privacy. De ce saracia ai pune privacy la domeniul sub care iti faci business-ul ?


Domain Name: LINK-ACADEMY.COM
Registrar: GODADDY.COM, LLC
Whois Server: whois.godaddy.com
Referral URL: http://registrar.godaddy.com
Name Server: NS1.IT-AKADEMIJA.COM
Name Server: NS2.IT-AKADEMIJA.COM
Status: clientDeleteProhibited
Status: clientRenewProhibited
Status: clientTransferProhibited
Status: clientUpdateProhibited
Updated Date: 12-mar-2012
Creation Date: 12-mar-2012
Expiration Date: 12-mar-2013

Administrative Contact:
Private, Registration LINK-ACADEMY.COM@domainsbyproxy.com
Domains By Proxy, LLC
DomainsByProxy.com
14747 N Northsight Blvd Suite 111, PMB 309
Scottsdale, Arizona 85260
United States
(480) 624-2599 Fax -- (480) 624-2598

"În România exist?m din anul 2010. Din aceast? regiune am avut, pân? acum, un num?r considerabil de cursan?i." ; Si cum isi faceau publicitate ? Cu porumbeii voiajori poate, ca domeniul este inregistrat pe 12 martie 2012. De asemenea, daca isi desfasoara activitatea in Romania, de cine sunt acreditati ?

Astia si cu spiru haret ; te scuipa lumea daca le arati papirusul :))

Poate SRL-ul este infiintat in 2010, ca ei spun ca exista de atunci, nu ca ar preda de atunci.

Astia nu-s aia de erau prin mai pe site-uri de vouchere cu un anunt gen "Invata toata gama de programe adobe in cateva luni pentru 500RON in loc de 5100RON"?

Link to comment
Share on other sites

Vom vedea baieti, oricum dureaza 1 an cursul iar despre diplome vorbim la momentul oportun.tex, crezi ca poti face comparatie intre spiru haret si univ. Cambridge? Eu cred ca nu e loc pentru o asemenea comparatie.

Mail de la de partamentul de examinare Cambridge: (asta ca sa excludem orice neintelegere)

'Dear Marius

Thank you for your email dated 25 September.

I can confirm that the Link Group Education Services have two schools in Romania, one in Bucharest and the other in Timisoara. This is the weblink www.link-group.eu

Kind regards

Peter Snellgrove Hawkins

Customer Service Advisor

Cambridge International Examinations

E-mail: info@cie.org.uk

Phone: +44 (0)1223 553554'

Prin acest mail nu mi-a confirmat prin cuvinte ca link-academy este acreditata de ei dar s-a mentionat in subiectul mesajului un numar de inregistrare: (link academy (link-group) [#858247]) ceea ce ma face sa cred ca sunt parteneri.

Bafta.

Edited by Hennessey
Link to comment
Share on other sites

Ma Hennessey acuma daca ai inceput sa faci cursul respectiv bravo tie macar faci ceva si investesti in cunostintele tale,daca crezi ca-i bun pentru tine nu conteaza ce zic eu sau altul daca tu iesti multumit si te ajuta diploma sa iti gasesti un loc de muna bun tot respectul ca sa te califici IT trebuie investit ceva bani.

"Amateurs hack systems, professionals hack people.“ <Bruce Schneier>;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...