Jump to content
blackboy-1337-

Parerei cursuri LINK Academy!

Recommended Posts

Hi XXX, are you asking if Link-Academy is accredited? If so, no

organization can be PHP or Zend Framework Certified but they can have

employees who are certified. Are they listing themselves as certified?

2. To truly gain the PHP Certification you will need to take the exam at a PearsonVUE testing center. There is a fee for the voucher. It is hard for anyone legally to “guarantee” you will pass the exam. …

Link to comment
Share on other sites

Hi XXX, are you asking if Link-Academy is accredited? If so, no

organization can be PHP or Zend Framework Certified but they can have

employees who are certified. Are they listing themselves as certified?

2. To truly gain the PHP Certification you will need to take the exam at a PearsonVUE testing center. There is a fee for the voucher. It is hard for anyone legally to “guarantee” you will pass the exam. …

Centru vue au aia de la infoacademy.ro (parca). Si poti face si la ei cursuri de PHP daca vrei(am facut CCNA-urile acolo, moca de la facultate).

Link to comment
Share on other sites

eu ceva tot nu am inteles ...diploma de la ei e buna de ceva ? nu doar in tara ...adica e acreditata ...isi pun si astia de la Zend stampila sau...? ex. daca plec din tara imi este recunoscuta sau?

Tu faci niste cursuri contra-cost, iar la sfarsit o sa-ti dea un examen la care o sa trebuiasca un anumit punctaj. Daca iei acel punctaj ei iti dau o diploma prin care spun ca tu AI URMAT cursurile respective, nu ca esti acreditat. Daca vrei acreditare internationala, trebuie sa sustii examenul(contra-cost bineinteles) si abia diploma aceea va atesta faptul ca esti "certificat" in ale phpului.

Link to comment
Share on other sites

deci e bun ...astia de la link spuneau ca la sfarsit daca iau examenu o sa dobandesc o diploma Zend PHP Engineer PHP 5.3 acreditata de Zend

edit/1400 de euro sunt niste bani si nu as vrea sa ii dau pe un curs care in afara nu are vro valoare

Edited by Ko1N
Link to comment
Share on other sites

dar ..unde as putea sa fac niste cursuri de PHP ,Java la un pret mai bun ? si cam la cat?

EDIT: primit acum cateva minute :In looking at their site more I would be afraid of what they offer….the description of the classes doesn’t make sense to me and they are still using old logos for the exams…

Link to comment
Share on other sites

dar ..unde as putea sa fac niste cursuri de PHP ,Java la un pret mai bun ? si cam la cat?

EDIT: primit acum cateva minute :In looking at their site more I would be afraid of what they offer….the description of the classes doesn’t make sense to me and they are still using old logos for the exams…

La infoacademy urmarea tuturor cursurilor PHP costa 12 milioane (pentru studenti, masteranzi si someri). Nu cred ca e atat de mult. Examenele te costa tot cam atat.

Edited by Cril
Link to comment
Share on other sites

La infoacademy urmarea tuturor cursurilor PHP costa 12 milioane (pentru studenti, masteranzi si si someri). Nu cred ca e atat de mult. Examenele te costa tot cam atat.

12 milioane suna altfel ... nu 1400 de euro (6500 lei ca la link)

dar ..treaba sta asa ...sunt varza la domeniu PHP sau Java ..dar e bun ca am vointa de a invata ...tot ce am gasit pe net nu am stiut de unde sa incep si cum ...si din motivu asta vreau sa fac undeva unde incepi de la 0 si te indruma cineva

Link to comment
Share on other sites

La pretul absurd de 12 milioane nimeni nu iti va inmana o certificare Zend, asta e sigur.Propun ca cei care nu aveti habar despre ce vorbiti sa va abtineti de la comentarii.Cu o singura cautare pe site la PersonVue observai ca link-academy este centru de testare Zend.

Uite va dau si mura-n gura ca pentru ca unii nu sunteti in stare ca cautati un centru de testare pe acel site dar stiti sa faceti afirmatii nefondate si sa induceti lumea in eroare.

PersonVue: "http://s15.postimage.org/7t5i4vw1n/image.png"

Edited by Hennessey
Link to comment
Share on other sites

La pretul absurd de 12 milioane nimeni nu iti va inmana o certificare Zend, asta e sigur.Propun ca cei care nu aveti habar despre ce vorbiti sa va abtineti de la comentarii.Cu o singura cautare pe site la PersonVue observai ca link-academy sunt centru de testare Zend.

Uite va dau si mura-n gura ca pentru ca unii nu sunteti in stare ca cautati un centru de testare pe acel site dar stiti sa faceti afirmatii nefondate si sa induceti lumea in eroare.

PersonVue: "http://s15.postimage.org/7t5i4vw1n/image.png"

N-a zis nimeni ca la pretul absurd de 12 milioane iti inmaneaza cineva o diploma certificata Zend(ar trebui sa recitesti ce am scris). Nu am stat sa caut sa vad daca au centru PearsonVue, ci m-am bazat in mod direct pe mail-ul primit de Ko1n.

Mi se rupe mie unde faceti voi cursurile si pe ce bani, ca oricum eu nu castig nimic din asta si sunt de parere ca mai degraba inveti singur(cum am facut-o multi dintre cei de pe forum), decat sa-ti pui sperantele in vreun profesor.

Si in viata : nu neaparat ce-i mai scump e mai bun(ia exemplul iShit, desi e posibil sa fii fanboy).

Link to comment
Share on other sites

Cril, daca e sa luam ca exemplu o persoana care are cunostiinte vaste de limba engleza si avand in vedere ca pe internet nu sunt tutoriale in limba romana, sunt de parere ca pentru respectiva persoana ii este putin cam greu sa inteleaga ceva din liniile de cod pe care le scrie.Din acest motiv respectiva persoana nu poate invata singura pentru ca nu intelege nimic.Cred ca acesta este motivul pentru care se incearca predarea in limba romana sa poti intelege engleza (pentru ca este limba in care se programeaza) si in acelasi timp sa intelegi si programul/scriptul cum functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Buna,

Este cineva interesat de urmarea cursurilor PHP din cadrul Link Academy cu prima rata deja platita?

Daca da, va rog sa ma contactati.

Am semnat contractul, dar din pricina unor indisponibilitati financiare, nu-mi permit sa platesc in continuare.

Va rog, ajutati-ma in cazul in care cunoasteti pe cineva interesat de urmarea acestor cursuri.

Mail: twist.bite@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

Va pot spune experienta mea personala cu Link Academy la cursurile de CISCO pe care le-am facut acum 5-6 ani...

In acea perioada erau la inceput si am fost un pic sceptic dar pe parcurs am observat ca lucrurile mergeau bine prin faptul ca intelegeam ceea ce ni se preda, erau dotati cu ultimele modele de routere CISCO, daca aveai intrebari iti explica pana iti intra in cap (asta mai depinde si de profesor daca are rabdare si dictinonarul la el). Per total am fost multumit doar ca intr-adevar cursurile lor se intind pe perioade mai lungi de timp dar din cate imi aduc aminte aveau si cursuri intensive pentru cei care se grabesc.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, daca vrei sa faci ceva, n-ai nevoie de cursuri. Faci pe cont propriu, lucrezi singur.

Cati ati invatat la scoala matematica cu pixul si foaia langa? Numar pe degete.

Daca crezi ca nu esti in stare sau nu ai chef sa inveti singur, nu ai decat sa arunci cu bani si sa faci cursurile astea. Nu spun ca nu sunt bune, ci doar vreau sa punctez un lucru foarte important: In scoala nu esti in stare sa inveti niste matematica (sau romana, chimie etc.), dar esti dispus sa dai sute de euro sa inveti PHP, MySQL etc. Sunt sigur ca matematica e mai grea decat PHP + MySQL, deci nu vad motiv pentru care sa nu inveti singur, sa te straduiesti sa intelegi, iar daca ai nevoie de lamuriri: ai forumuri, ai canale iRC, ai motoare de cautare, ai carti pe care le poti cumpara.

Oamenii astia iti predau niste cursuri, te invata ei ce te invata, dar e ca si cum ai merge la scoala si nu ai stii cum e viata 'pe strada', n-ai avea experienta de viata in ceea ce priveste 'o gagica', 'un drog', 'un fumat', 'o betie'. Genul de copil "scoala - acasa' timp de 12 ani de zile + alti ani de facultate. Ti se baga multe cunostinte in cap, ti se cer multe lucruri, fara a avea defapt o baza solida, ci o iluzie ca tu stii ceva.

Nu e mai frumos cand inveti singur, cat vrei, cand vrei si sa iti impui singur limite, deadline-uri, targets and so on?

Si sa nu vorbim aici de timp, ca deodata ce puteai sa iti oferi timp sa mergi la cursurile astea si sa rezolvi ce iti dau ei de lucru, poti folosi timpul respectiv pentru tine. Daca chiar vrei sa faci ceva, nu esti conditionat de niste cursuri sau de niste oameni. Faci pentru ca asta vrei sa faci.

Si cate materiale gasesti pe orice tema....poti sa inveti orice de la 0.

Anyway, concluzia e ca daca vrei a inveti ceva, nu ai nevoie speciala de cursuri. Ai nevoie de un cap, creier, 2 maini, 2 picioare, gura, sa stii romana si engleza si sa iti treaca prin cap ca exista google.

Numa' bine!

Deci daca tu vrei sa spui ca diplomele MCITP sau MCPD nu au valoare, atunci stau si ma gandesc care document in opinia ta te va atesta ca esti programator profesionist (de exemplu) daca nu cel oferit de una din cele mai mari companii din industria dezvoltarii de software.Cum am spus mai sus, daca cunosti alte academii de care eu nu am auzit poti scrie despre ele cu atat mai mult cei care viziteaza acest topic isi fac o idee despre academiile de genul.Faptul ca activezi pe aria administrarii nu atesta ca esti profesionist dar, o diploma venita din partea univ. Cambridge o face urmand cea de la MC care atesta cunostiintele pe care le-ai acumulat pe parcursul studiului respectiv.

Documentul care atesta ca esti programator profesionist(si nu numai) ESTI TU si PALMARESUL TAU.

Edited by Benz
Link to comment
Share on other sites

Buna Ziua.

Mi-am facut acest cont special ca sa ofer informatii in legatura cu Link Academy care cred ca vor fi de folos multor utilizatori care au aceleasi intrebari ca si mine. Am aflat intamplator despre aceasta academie si citing eu pe la ei ce ofera suna muuult prea fain ca sa fie adevarat, ca de exemplu:

-- inveti intr-un an cat inveti in 4 intr-o facultate

-- nu e necesar sa ai studii anterioare, oricine poate aplica, conteaza doar daca inveti sau nu. Asta am aflat sunandu-i personal.

-- ofera certificate internationale care, spun ei, o sa te avantajeze foarte mult.

Toate astea pareau "to good to be true". Vreau sa mentionez ca eu NU AM NICI O LEGATURA CU EI. Pur si simplu sunt interesat de un curs la ei.

Si asa am decis sa caut pe google ce spun altii despre ei si nu prea mi s-a oferit multe informatii decat pareri ca e foarte probabil sa fie teapa. De aceia am decis sa verific direct la sursa si asa am trimis un e-mail la Cambridge Institute (poti sa le aflii adresa de email de pe internet). Am trimis un email prima data la Core Web <CoreWeb@admin.cam.ac.uk> care m-a informat urmatoarele:

" Thanks for getting in touch.

I would recommend getting in touch with:

Cambridge International Examinations

1 Hills Road

Cambridge

CB1 2EU

Tel: +44 1223 553554

Fax: +44 1223 553558

Email: international@cambridgeassessment.org.uk

WWW: Find Out About Cambridge International Examinations, Official Site

Kind regards,

Barney "

Si asa am facut am trimis mesajul meu la adresa recomandata. Am sa va postez ce am scris eu si ce mi-au raspuns ei.

Eu am trimis:

" Greetings, my name is XXXXXXX, I am from Romania. Please forgive me if this email has nothing (directly) to do with Cambridge Institute or if I used the wrong address but I have no other way of verifying this.

I found on the internet this online learning school LINK Academy . I wish to ask you if this group is indeed legal and has all the required permissions from your side to use your name and if they are accredited by Cambridge as they claim to be?

I wish to follow a course and I need assurance that they are who they say they are. Can they indeed host those exams and give those certificates in IT that have INTERNATIONAL value, not just local?

Please help me with this information, as I do not wish to spend my money and my time on something that is fake.

Thank you so much for your time. "

Si ei mi-au raspuns:

" Dear XXXXXXX,

Thank you for your email dated 11 August.

Link Group Education Services have 2 schools in Romania - one in Bucharest and one in Timisoara. They are both registered with Cambridge with eligibility for Cambridge International Diplomas and a range of IGCSE and AS/A Levels related to business and computing subjects. They also have a school in Belgrade, Serbia, which is the Headquarters of the group.

Please contact me if you require further assistance.

Kind regards

Anna Carter

Customer Services Advisor

Cambridge International Examinations

E-mail: info@cie.org.uk

Phone: +44 (0)1223 553554

Fax : +44 (0)1223 553558

www: Find Out About Cambridge International Examinations, Official Site "

Am de gand sa incep de la anul (ca acum nu am bani) sa urmez un curs pentru Software Developer si am zis ca primul pas este sa aflu daca au acreditarile necesare care ei zic ca le au. Si se pare ca le au. Acuma eu nu stiu ce calitate au serviciile oferite dar cel putin pot sustine examenele pentru acele diplome recunoscute international, ceea ce cred ca ii intereseaza pe cei mai multi.

Sper sa va ajute acest mesaj si daca nu sunteti convinsi, va sugerez sa trimiteti si voi un mesaj ca al meu la Cambridge. Mai mult de ce au spus cei de la Cambridge nu stiu. O sa revin dupa 2 ani (daca toate planurile merg bine si pot face rost de bani sa ma inscriu) cand finalizez scoala si sa explic si la altii experienta mea.

O sa atasez si 2 imagini cu emailu trimis si cel receptionat. Mult noroc!

http://postimg.org/image/hgogf1oq7/full/

http://postimg.org/image/rgxa4jf5r/full/

Edited by Primord
Link to comment
Share on other sites

Cambridge zici a ? :)

E jalea dupa lume aci ma .....

Ba tranti-i-ar dracu ! De unde vin ma astia ? Ca mai erau niste evrei tot asa "vindeau" diplome si aveau si angajati care primeau comision in fct de cate diplome vindeau. Astia si cu aia de la isuper.ro. Tu-le muma in cur dar ! Ala cauta hack-uri de CS si acum s-a angajat vanzator de diplome.

Link to comment
Share on other sites

Ba tranti-i-ar dracu ! De unde vin ma astia ? Ca mai erau niste evrei tot asa "vindeau" diplome si aveau si angajati care primeau comision in fct de cate diplome vindeau. Astia si cu aia de la isuper.ro. Tu-le muma in cur dar ! Ala cauta hack-uri de CS si acum s-a angajat vanzator de diplome.

Mda, romanul tot 'roman' e pana moare ca sa nu spun altfel.

Totusi am sa imi sacrific un pic din timp sa fac un efort sa-ti explic cum sta treaba:

Institutia asta este o scoala particulara si nu ei personal iti dau diplome. Ei doar sunt acreditati la standarde internationale sa te INVETE ca tu mai incolo sa ai DREPTUL sa dai niste examene care pot fi sustinute fie la ei fie in alte locuri aprobate pentru examinare de Cambridge, Microsoft, PHP etc.

Deci tu nu primesti diploma pe care scrie "Link-Academy Pro" , primesti diplome pe care scrie "Microsoft Certified bla bla bla" "Zend PHP Certified" etc si cum s-or numi ele.

Oricum voi ramane-ti la facultatea voastra de doi lei facuta pe bani (sau de stat) stand in baruri care nu v-o recunoaste nimeni in strainatate.

Personal eu doar am vrut sa verific daca institutia asta e acreditata de Cambridge asa cum sustin ei. Ca romanu' e foarte inventiv cand vine vorba de magarii sa ia baii la lume si sa scoata curu' la bataie (asa cum ai dat exemplul cu evreii aia). Si vazand ca multi altii se intreaba acelasi lucru am decis sa fiu si eu un bun cetatean si sa transmit mai departe ce am aflat despre acest subiect din surse oficiale si nu din spusele altora care.. eh.. isi dau si ei cu parerea.

N-am nici un interes sa fac reclama lui Link-Academy. Nici nu stiu daca cursurile sunt intradevar de calitate. Eu doar am transmis mai departe ce am aflat pana acu'.

Daca stii engleza poti intelege ce am intrebat eu pe domnii de la Cambridge si ce mi-au raspuns ei. Daca nu stii engleza si nu intelegi subiectul discutat atunci nu mai fi asa de impertinent sa iti spui tu parerea in treburi care habar nu ai cu ce se mananca.

Edited by Primord
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu strice inca o parere. Asa ca va voi spune ce stiu eu despre Link Academy.

Pentru ca am un tata semi-absurd (vrea sa creada ca fiul lui le va cunoaste pe toate) m-am procopsit cu o inscriere pe parte de C++. Sa nu va faceti impresii gresite: e un zgarcit notoriu. Dar nu l-a oprit zgarcenia sa faca background search. Chiar sunt acreditati. Promit sa va tin la curent cu ce se face pe acolo. Nu stiu care este sistemul de evaluare, cum e cu partea de diplome dar un lucru e cert: sunt destul de multi cei care au facut cursurile si nu au ramas tocmai la lopata. Pana si vecinul meu, un jucator rupt de dota si altele aceluiasi gen, acum e frontend developer pe la ceva firma in Cluj.

Sper sa ajute cu ceva parerea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...