Jump to content
Usr6

Reducere nr noi inregistrati

Recommended Posts

cifre:

Romanian Security Team Statistics

Threads: 51,113 Posts: 348,265 Members: 81,162

parerea mea:

din cei 80000 cam 60000 cred ca au 0 post (daca are timp un admin poate posta cifre exacte din db)

din cei 60000: 5000-10000 sa zicem sunt cititori care intra din cand in cand sa vada noutati, restul >50000 useri au conturi de unica folosinta, veniti aici de pe google care si-au facut cont doar pentru a vedea 1-2 linkuri

propun sa se ridice interdictia de a vedea linkurile doar cei inregistrati, astfel se vor inregistra doar cei care chiar doresc sa faca parte din forum.

Link to comment
Share on other sites

@begood, eu am propus eliminarea unor restrictii nicidecum introducerea unor noi,

in acest moment tu ca om obisnuit daca ajungi pe rst dupa un search pe google, esti obligat sa-ti faci cont pt a vedea un link, o poza etc.

daca persoana respectiva e interesat de it/securitate isi va face cont de buna voie.

avantaje:

pt tine nici unul, pt mine idem, ar avea de castigat vizitatori ocazionali prin faptul ca vor putea vedea forumul asa cum e el cu toate linkurile/pozele fara a fi nevoiti sa se inregistreze.

-------------------------

@kabron viitorul suna bine, chiar daca e posibil ca noi sa nu apucam acele vremuri

Link to comment
Share on other sites

Asta e doar o modalitate de a "atrage" utilizatori noi.

De exemplu, cineva gaseste ceva util, apoi da o privire pe forum. Poate vede ca Vasile are o problema si il poate ajuta. Insa nu isi va face cont special pentru a-l ajuta. Insa daca deja are cont, fiind cumva "fortat" sa aiba cont, fiind logat, ii va fi foarte usor sa posteze.

Practic cam asta inseamna un forum: colaborare. Daca nu ar fi cumva fortati sa isi faca cont, ar fi numai leecheri si nu ar contribui cu nimic. Avand cont, o eventuala contributie e mult mai simpla. :)

Link to comment
Share on other sites

@Nytro, cazurile de care vorbesti tu, sunt foarte rare. Daca lui ii este lene sa-si faca cont, inseamna ca nu-l interseaza, si inseamna ca n-are ce cauta pe forum.

Actiunea asta ar usura baza de date, si i-ar da mai multa calitate, disciplina. Care vor sa citeasca forum-ul, o pot face si ca guest. Daca vor sa se implice, lasa sa-si faca cont.

Link to comment
Share on other sites

@Nytro, cazurile de care vorbesti tu, sunt foarte rare. Daca lui ii este lene sa-si faca cont, inseamna ca nu-l interseaza, si inseamna ca n-are ce cauta pe forum.

Actiunea asta ar usura baza de date, si i-ar da mai multa calitate, disciplina. Care vor sa citeasca forum-ul, o pot face si ca guest. Daca vor sa se implice, lasa sa-si faca cont.

Sunt curios de ce te-ai reintors pe rst, nu iti mai place pe isr, te rog sa pleci pe alt forum pentru ca la noi nu merge cu impresii/dorinte/cereri de la cei ca tine.

Iti doresc o zi buna si un Fuck you.

Pa pa.

Link to comment
Share on other sites

1. Nici nu am plecat de pe RST.

2. M-ai vazut in staff-ul ISR, m-ai vazut ca am ceva treaba cu ei ?

Daca si ceilalti din staff vor ca sa plec, plec, daca nu, pastreaza-ti frustratiile pentru tine.

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

1. Nici nu am plecat de pe RST.

2. M-ai vazut in staff-ul ISR, m-ai vazut ca am ceva treaba cu ei ?

Daca si ceilalti din staff vor ca sa plec, plec, daca nu, pastreaza-ti opiniile pentru tine.

Da eu vreau sa pleci, nu fi obraznic ca nu iti permiti.

Esti degeaba oricum pe forum da macar sa nu te mai vad ca vii cu pretentii pentru ca zbori.

Link to comment
Share on other sites

Actiunea asta ar usura baza de date, si i-ar da mai multa calitate, disciplina. Care vor sa citeasca forum-ul, o pot face si ca guest. Daca vor sa se implice, lasa sa-si faca cont.

Sunt absolut convins c? zecile de mii de utilizatori cu 0 post?ri încarc? în mod monstruos baza de date.

N-ar fi o idee s?-i l?s?m pe cei care se ocup? de hostare s?-?i bat? capul cu problema insolubil? a u?ur?rii resurselor?

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu nu ma intereseaza nici pe mine nici pe altii. Abtine-te. Nu esti Dumnezeu.

3 zile pauza, ne auzim dupa, daca vrei depui o plangere impotriva mea ca ti-am dat ban.

Nu esti un user valoros tinand cont ca peste 65% din posturile tale sunt la Ajutor/Cereri.

Link to comment
Share on other sites

Serverul pe care ruleaza mysql este un hp proliant dl120 cu 4 SSD-uri in raid 10 pe controller p212. Nu cred ca ne incomodeaza in vreun fel 10.000 sau 200.000 utilizatori in baza de date (seek time este 0 la ssd). De asemenea, pe tabela de utilizatori sunt slabe sanse sa apara locking. In cazul in care ar aparea, s-ar rezolva imediat problema shimband engine-ul din MyISAM in InnoDB.

Referitor la link-urile vizibile sau nevizibile, nu este decizia mea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...