Jump to content
AndrusKanu

Suplimente nutritive

Recommended Posts

Recomandati suplimentele nutritive (proteine, aminoacizi, carbohidrati) pentru sala? Ar putea fi ele inlocuite prin alimentatie?

Stie cineva vreun site din America? Cred ca sunt mult mai ieftine, n-as vrea sa dau 700 lei pe 5 kg cand as putea cu 100$ sa cumpar aceeasi marca la aceeasi cantitate din alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de mare vrei sa te faci:D.

Sa zicem asa: daca ai 80 de kg si te duci la sala, cu o alimentatie potrivita adica 6 mese pe zi,[citeam undeva ca mai mult de 35gr de proteine corpul nostru nu poate sa asimileze la un interval de 2-3 ore] ar veni aproximativ 6 x 30 = 180 gr proteine/zi(cantitatea maxima).

Pentru a depune masa musculara ai nevoie de 1 pana la 2 gr de proteine per kg(80)[in functie de intensitatea antrenamentului], de aici reiese ca ai nevoie zilnic de 80 x [1.2<>2] = [96<>160] gr proteine.

Acum daca ajungi sa ai aportul maxim de proteine zilnic (180gr) dupa un an-doi de zile cred ca o sa ajungi undeva pe la 90 kg deci un castig de 10 kg.Asta doar in conditiile in care nu faci nimic altceva decat mancat, sala, somn.

Pentru inceput eu iti recomand un packet de incepatori de la megaproteine aici.

Daca tii la sanatatea ta nu incerca sa iei suplimente foarte ieftine si netestate.Ar trebui sa schimbi mai multe firme si sa-ti alegi ce-ti place tie, deoarece corpul tau nu este compatibil cu toate suplimentele(cele mai intalnite efecte adverse sunt flatulatiile)[:)))))]

Ai grija trecerea de la o alimentatie la alta se face TREPTAT!!

Sper ca te-am ajutat si sper ca o sa iei aceste sfaturi ca atare.[nu sunt licentiat in vreun fel in culturism, il practic doar din pasiune:D]

Link to comment
Share on other sites

Bai degeaba iei mesele cum trebuie la un moment dat corpul tau o sa stagneze si o sa tot stagneze pentru ca atat poate el natural daca vrei sa continui sa devii mai mare trebuie sa treci proteine , da se poate si fara dar o sa ai 80 de ani pana o sa arati cum vrei tu natural :))) depinde si cat de mare esti spre ex daca ai maxim 1.70 ai bratele scurte muschi devin mai mari pentru ca la orice miscare ea este mica fata de unu care are 1.90 spre exemplu la piept cand inpingi e scurta miscarea acum tu stii mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Can anyone awnser these ?'s (please take time to read) - Bodybuilding.com Forums

Calculating Calorie & Macronutrient Needs - Bodybuilding.com Forums

Nu, nu iti TREBUIE suplimente. Ca sa-ti faci o idee, un shake proteic normal are mai putine proteine decat 250 g de piept de pui dezosat.

Trebuie sa-ti atingi 1.5 - 2 grame de proteina per kg masa ( daca ai 60 kg iti trebuie minim 90g proteina pe zi dar e recomandat 120+ ) si grasimi minim un gram per kg masa. Dupa ce ai atins astea tre sa-ti atingi pragul de calorii pe zi ( care ti-l calculezi din al doilea link de mai sus ) .

Cu toate astea incearca sa bagi si fructe si legume desi au un aport caloric foarte mic.. iti trebuie vitamine si minerale.

P.S : nu-ti trebuie 6 mese pe zi. Frecventa meselor ti-o ajustezi in functie de apetitul tau nu are rost sa te chinui la ore fixe. Cel mai important e sa-ti atingi proteinele, grasimile si caloriile in fiecare zi, restul conteaza mai putin.

LE: Daca vrei neaparat sa-ti iei suplimente eu ti-as recomanda sa iei doar proteine nu gainere.. gainerele au carbohidrati multi, carbohidrati care poti sa-i iei usor din o gramada de chestii ( paine, fructe, inghetata, biscuiti , orez, paste etc. ). In gainere proteina e de 2 ori mai scumpa ( la pro complexu ala ajunge 179 lei / 840 g proteina = 0.21 lei gramul de proteina ).

In proteina izolata ajunge la 0.13 lei ( ON 100% Whey Gold Standard 2.27 kg | Optimum Nutrition ON - Proteine ).

Eu iau din canepa care e 0.12 lei per gram de proteina. In plus are si complexul de acizi grasi (omega 3-6-9) ce sunt normal suplimentati din pastile cu ulei de peste ( care mai costa si alea.. ). Canah shop

Edited by phreak
Link to comment
Share on other sites

Asa omule, baga prafuri dinalea in tine pana i exploda. Cunosc un baiat lua prafuri timp de 2-3 ani, acum arata "musculos" dar se vede pe el ca e "artificial". Practic, SA DEFORMAT !.

'Prafurile' alea sunt obtinute din surse NATURALE ( proteine izolate si gainere ), de asemenea termenul 'prafuri' poate fi asociat cu orice de la faina pana la cocaina deci taci dracu din gura daca nu stii sa vorbesti clar si nu mai speria lumea dampulea ca stii tu pe unu mai idiot care dracu stie ce-o facut pe langa faptul ca a 'bagat prafuri'

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ai muschii mari si nu ai putere ca te faci de ras.

Odata cu cresterea musculara creste si forta.

Un exemplu:

Ai 70kg si faci la piept cu 40kg. Peste 6 luni faci la piept cu 100kg si ai 80kg in greutate. Asta nu se numeste forta?... Adica ai avansat.

Steroizii slabesc articulatiile, dar suplimentele alimentare (proteinele) sunt esentiale pentu organism. Nici nu e recomandat sa te duci la sala daca nu iei ceva proteine deoarece corpul tau este suprasolicitat si nu va rezista la un efort intens pe o perioada lunga de timp si mai ales sa nu ai o alimentatie buna; plus ca din cate spui tu, eu nu deduc ca esti decat un purandel care fumeaza la coltul blocului otrava de sobolani.

Link to comment
Share on other sites

Asa omule, baga prafuri dinalea in tine pana i exploda. Cunosc un baiat lua prafuri timp de 2-3 ani, acum arata "musculos" dar se vede pe el ca e "artificial". Practic, SA DEFORMAT !.

Ba nu mai vorbiti aiurea. Arata-mi o diploma sa vad daca esti nutritionist sau plm. Ai fost macar vreodata in viata ta la sala? Sau ai luat vreodata in viata ta proteine sa vezi ce efect au? In 2-3 ani nu ai nicio sansa sa ajungi de la 50kg la 120kg... Ce a luat el se numeste steroizi si e diferenta mare.

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu degeaba ai muschi daca nu ai forta nu exista asa ceva doar daca :

1. Bagi prea multa creatina (pastreaza apa in corp) te umflii ca meduza si esti gelatina :))

2. Participi la concursuri , iar pentru a ajunge in top nu trebuie sa bei apa pentru a mentine grasimea de sub piele la un minimum atunci da esti praf la cati muschi ai dar nu cred ca e cazul aici

Prafurile se pot baga stai linistit nu trece la steroizi decat daca stii ce faci cu adevarat

- 2-3 luni steroizi detoxificare dar degeaba

- prafurile ia-o usor vezi ce iti foloseste tie sunt mii pe piata asta depinde de organizm

Acum depinde cat de mare vrei sa te faci ? vrei sa arati bine ? tonifiat ? atunci n ai nevoie e chiar indicat sa nu folosesti

Ce pot sa-ti recomand in schimb pastile la greu - calciu daca treci de 40-50 de kg bariera asta ia calciu mult zilnic ca-ti rupi oasele , daca mergi zilnic la sala daca nu ia o mai usor ca se depune aiurea pe os .

///// mai offtopic decat topicu care e in offtopic =)))

Haha asta e funny .. daca ai nevasta sau eu stiu trage o de tzatze fara caterinca laptele de mama contine mai multe proteine aminoacizi de care ai nevoie ! pentru ca sunt doua feluri ,fara misto

Edited by ben20
Link to comment
Share on other sites

@Nokia, de curiozitate.. aproximativ cat bodyfat % ai?

Eu am auzit-o pe aia numai de la 'powerlifteri' care ridica mult dar au slana pe ei mai ceva ca porcii.

@ben20 nu stiu cine 'recomanda' sa nu iei suplimente daca vrei 'sa arati bine'. Daca n-ai chef sa mananci juma de kilogram de pui pe zi ca sa-ti iei proteinele poti foarte frumos sa-ti faci un shake, beneficiul fiind ACELASI.

Shake-urile cu proteine nu sunt steroizi, nu sunt extrase din petrol sau plastic sau ce vreti voi ca sa le numiti 'artificiale'. WHEY = ZER adica-s scoase din lapte. Deci daca alegi sa iei proteine/ carbohidrati din shake-uri in schimbul alimentelor 'normale' o faceti numai ca ASA VA PLACE VOUA. NU e una mai buna decat ailalta, e chestie de gust si usurinta ( e mai usor sa faci un shake decat o masa serioasa )

Link to comment
Share on other sites

proteinele sunt bune , ma refer la cele extrase de stomacul tau.Trebuie mentinuta o balanta intre 'legale' si normale.Faci un experiment, stai 1 luna cu soia/mazare/ciuperci si uitate la rezultate.Am vazut oameni care nu foloseau deloc suplimente , pe langa ca aratau super bine, aveau si o forta mare. Depinde uneori de genetic alteori de cat de mult tragi ca sa ajungi unde ti-ai propus.

Sunt multi care inca cred ca suplimentele acelea care le cumpara ei sunt naturale/extrase cu mare grija/ fara a se adauga alte minuni cacate. Daca gandesti logic iti dai seama ca pentru a extrage x proteine pe care urmeaza sa le vanda , nu au atata materie prima. din 100 litri de zer se extrag foarte putine proteine , de ordinul gramelor din cate stiu. ca sa umpli 100 de cutii cu proteine ai nevoie de tone intregi. care costa bani si car nu pot fi produse asa usor.

Chestia cu forta si masa musculara e o prostie , nu zice nimeni ca nu ai forta daca ai masa musculara , dar acea forta e activa doar in anumite conditi , unghiuri in care a fost antrenata. unde vedeti la halterofili tipi cu masa musculara mare ?

Edited by sado
Link to comment
Share on other sites

multi nu realizeaza ca proteinele nu sunt echivalente, alea din pui sunt "diferite" de cele din surse vegetale. nu se absorb la fel. iar cand faceti calcule voi habar nu aveti randamentul in prin care corpul tau proceseaza si absoarbe energia / proteinele / grasimile.

asa ca majoritatea ecuatiilor sunt ... degeaba.

Link to comment
Share on other sites

coane nu te mai lua dupa gurile rele

daca vrei sa te faci frumos ...ca dooh...deasta te duci la sala ... vei avea mare nevoie de suplimente

efectiv nu vei face nimic fara ele...dupa 1 an de zile vei avea muschi si muschi finisati bine ca lopatarii de la tara.

Eu unu am crescut cu pro gainer de la pronutrition ... o cutie era 47 ron...pula mea...nu iti garantez ca iti va prii pentru ca am incercat mai multe rahaturi si mai scumpe si mai ieftine si singuru care s-a simtit a fost chestia asta la 47 ron

de preferat sa incepi cu gainere ... nu te fute in cur la cupe cum fac toti romanii...ia si inainte ia si dupa sala

ce sa iti mai zic..daca esti slab...pro gaineru care l-am luat eu e minune pentru ca are si multi carbohidrati ( pt cei slabi e minune, carbo) si are si extrem de multa creatina (da coaie te umfla cu apa si ce pula mea te mai umfla...dar mortii masii ...pana te faci mare..macar din creatina sa vezi si tu ceva pe tine ca se umfla ca mai e o luna de vara)

nu te da la steroizi decat dupa 1 an prin sala si dupa ce inveti cum se mananca toate ..FOARTE BINE

dar suplimentele sunt bune ! logic cu o alimentatie echilibrata

Edited by yceman
Link to comment
Share on other sites

Ideea in spatele vorbei "Te faci mare dar nu o sa ai forta mai mare' este din cauza ca multi se "umfla" si la sala doar se cizeleaza putin.

Nu trebuie sa te bagi la proteine,etc(din comert) in ideea ca o sa arati mai bine, poti arata bine si fara ele, trebuie sa ai grija doar la ce mananci si sa iti calculezi in functie de efortul zilnic depus.

Link to comment
Share on other sites

kw3rln;379363']si sa nu uitam cei mai importanti factori..somnul si alimentatia..apoi prafurile..eu am bagat syntha6 ± nitrix+15 oua prpelita/zi±anavar+ colostrum..si a functionat de minune

coaie respect ca ti-a rezistat organismu la 15 oua / zi ... nu mai zic de buget bubuit

Link to comment
Share on other sites

kw3rln;379363']si sa nu uitam cei mai importanti factori..somnul si alimentatia..apoi prafurile..eu am bagat syntha6 ± nitrix+15 oua prpelita/zi±anavar+ colostrum..si a functionat de minune

Sa nu uitam si de o punga de cafea pe zi. In caz ca va bate inima putin mai tare stati fara griji ! Asa faceti cardio stand pe scaun.

Link to comment
Share on other sites

Guest []kw3rln
coaie respect ca ti-a rezistat organismu la 15 oua / zi ... nu mai zic de buget bubuit

la ouale de gaina sunt pb..la prepelita te asigur ca poti sa bagi si 2-3 /zi timp de cativa ani fara pb

Link to comment
Share on other sites

astia care nu recomandati suplimentele,a-ti omis un lucru,noi traim in Romania,deci si prin urmare este foarte greu sa iti iei nutrientii necesari din alimentatie in comparatie cu nivelul de trai de la noi.

O luam asa: sa mananci piept de pui,oua,banane,lapte,paine prajita,paste,etc,cu salariile care le avem,deci nu ne permitem,sa zicem ca o tinem asa timp de 1-2 saptamani,dar daca apoi tragi o linie si faci un calcul ai sa vezi cat $ dai pe ele,vedeti voi ca romanu mananca ce are prin frigider,vine de la sala,deschide frigideru si haleste ce are,gen supa,orez batut cu lantu,sarmale,slanina cu ceapa! Parerea mea e ca e mult mai usor sa iti iei un supliment pe care dai sa zicem maxim 100 de lei,si iti iei din ele tot ce ai nevoie ptr sala,faci un shake si gata,iar in rest mananci ce ai!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...