Jump to content
awnly3jhc2g

[Sugestie] Categorie noua - Rent a hacker

Recommended Posts

Eu cel putin, sunt interesat de diverse servicii pe care unii utilizatori, noi sau vechi, mi le-ar oferi pentru dezvoltarea unor site-uri.

Nu imi permit sa ofer milioane bune pentru 1000% siguranta (inca). Si sa fiu sincer, nu e vorba doar despre calitate, ci mai degraba sa ofer o mana de ajutor pentru cei care vor sa invete sau cei care stiu deja, indiferent ca este vorba despre un pusti de 12 ani sau de 20 de ani, nu varsta conteaza.

Sunt impresionat de faptul ca sunt unii pusti pe aici care se pricep la SQLi si nu m-ar strica ajutorul lor, in schimbul unor bani.

Principiul: *("Imi gasesti sqli in site-ul meu, iti dau X bani, nu ma intereseaza de unde esti, cati ani ai,etc")*

Prefer sa ofer o suma modesta de bani unor persoane, indiferent de experienta, atata timp cat imi este in folosul meu, informatia este bine primita.

Vreau sa lansez diverse site-uri, unde am nevoie de cateva teste pentru pentest, vulnerability test, etc.

Sunt sigur ca sunt si alte persoane interesate de acest subiect.

Suma poate fi discutata din inainte, pentru a nu creea confuzii, cu o descriere a site-ului, ce tipuri de teste as dori, metoda de plata, cum poate fi reparat, etc, binenteles ca thread-urile, cererile, trebuie sa aiba un format organizat.

Valabil si celor care isi doresc un script custom, un design, un proiect, pe bani sau gratis.. Fara vanzari de programe, scannere, exploituri.

Sau se mai poate posta si exploitul in thread, ca sa vada si altii, sa invete si altii la randul lor.

Am mai avut un cont vechi, unde am postat ca am nevoie de diverse scripturi mici, am oferit bani, ba chiar am primit mai multe scripturi folositoare in mai multe limbaje de programare, chiar si gratis de la alte persoane, chiar m-am bucurat mult si mi-a facut placere.

Asa ca prin urmare, ofer ca sugestie o noua categorie "Rent a hacker" sau ceva de genul.

Scuze pentru greseli, abia am venit de la serviciu, sunt rupt de oboseala.

Voi ce parere aveti?

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

Ideea poate fi buna, dar titlul suna diferit; Multi inca mai cred ca "hacker" inseamna individul care face carding sau iti sparge tie e-mail-ul , mai ales nou venitii.Plus ca de ex, dev si programatorilor de aici nu le-ai spune "hacker" :-S .

Mai bine suna "Rent a Pro" :))

Daca ei nu inteleg sensul unui cuvant nu inseamna ca trebuie sa alegem alt titlu. Daca unii sunt idioti, de ce sa fim si noi?

------

Pro pentru sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Buna idee...

Se aseamana cu un program bugbounty insa cred ca bugul gasit ar trebui evaluat si platit la adevarata valoare.

Ar trebu desemnati niste administratori/evaluatori pe categorie, presimt ca vor fi multe certuri cu persoane care nu vor sa plateasca si etc.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Categoria ar trebui sa se numeasca Jobs si pe langa acea categorie un thread sticky unde cei care au angajat sau au fost angajati sa recomande persoana respectiva astfel se vor evita tepari iar cei care pe viitor vor vrea sa caute un programator sau resoucer vor cauta in acea lista de recomandari sa vada daca au facut treaba buna sau nu.

Link to comment
Share on other sites

la rst market avem:

Vanzari/cumparari, rent a hacker. [ Regulament RST Market ]

Orice vanzare/cerere care are legatura cu frauda online sau bancara este penalizata cu ban permanent fara avertisment! Doar utilizatorii cu peste 50 de posturi pot crea un topic!

trebuie mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Si o categorie rent a programmer e buna.

Sunt multe momente in care as lucra ceva ... si mi-e cam lene sa tot caut cine are nevoie de ajutor. Mai bine ar posta intr-o categorie si cei liberi si interesanti sa-l contacteze pe respectivu'.

Pro, Pro.

Speram ca o sa apara repede categoria ... nu ca de obicei ;))

Link to comment
Share on other sites

la rst market avem:

Vanzari/cumparari, rent a hacker. [ Regulament RST Market ]

Orice vanzare/cerere care are legatura cu frauda online sau bancara este penalizata cu ban permanent fara avertisment! Doar utilizatorii cu peste 50 de posturi pot crea un topic!

trebuie mai mult?

Nu va opreste nimeni sa faceti astea la market.

Nu trebuie neaparat sa vindeti acolo smtp-uri, root-uri sau conturi de jocuri. Puteti sa comercializati si servicii.

Pentru ca o astfel de idee sa mearga, nu ar trebui pusa in aceasi "oala".

Daca te uiti putin mai atent in sectiunea RST Market, cele mai multe thread-uri sunt "trash-uite" de catre altii, tepe peste tepe, intr-un singur cuvant, haos.

O alta problema ar fi, ca iti trebuie sa ai minim 50 de posturi.

Majoritatea vanzarilor, sunt cu lucruri/produse/servicii relativ ilegale. Pusti care isi traiesc viata, vanzand smtp-uri scanate, rooturi hackuite sau chiar decodari telefoane? Sau se baga peste thread-urile altora si spun ca vand si iei si incep certurile. Pe mine nu ma intereseaza astfel de tineri, ci cei care isi pun putin mintea la contributie. (no offence).

La fel de bine, ar fi putut lumea sa puna categoria "Bug hounty" la sectiunea showoff, dar vezi tu, nu este pusa cu un scop, probabil din acesi motiv pentru care ar fi o idee buna, sa se puna o sectiune dedicata serviciilor de care am spus mai devreme.

Club ShowOff

Aratati-va aici hack-urile si atacurile voastre! Fake hackers gona be warned

(vrei sa spui ca aici nu merge de pus xss-urile si sqli-urile de la site-urile mari? ba da, doar ca ar inseamna haos)

Bug Bounty

Categorie destinata discutiilor referitoare la site-urile care au un program Bug Bounty in desfasurare prin care rasplatesc persoanele care le raporteaza vulnerabilitati

(ce frumos arata cand intri inauntru, doar laude si intrebari cum s-a facut, se cer explicatii, se dezbat doar astfel de subiecte)

Buna idee...

Se aseamana cu un program bugbounty insa cred ca bugul gasit ar trebui evaluat si platit la adevarata valoare.

Ar trebu desemnati niste administratori/evaluatori pe categorie, presimt ca vor fi multe certuri cu persoane care nu vor sa plateasca si etc.

Un bug poate fi evaluat de la cativa euro, la mii de euro, cea ce eu nu imi permit. Mai bine angajez o firma si nu o persoana. Daca te pricepi asa de bine in astfel de lucruri, te-ai fi angajat la firme care se ocupa cu asa ceva si ai trai din asa ceva (sql,pentest,researcher,etc)

Dupa cum am mai spus, scopul categoriei ar fi utilizata de catre orice user de pe forum, fara restrictii de posturi, fara acte, fara nume.

Certurile deja sunt mai in orice sectiune, tocmai de asta trebuie oridine si formulare pe care trebuie un thread sa le contina.

Am un site micut, ofer bani micuti. Se poate discuta dinainte pretul, cat de grav este sqli-ul sau xss-ul, unele persoane o vor face si gratis pentru asi testa propriile cunostinte.

Faptul ca ar fi o sectiune dedicata acestor servicii, besides ca i-ar inbunatati calitatile unor utilizatori, ca o fac gratis sau pe bani, cunostintele si ordine in RST. Iar eu as fi de acord sa public pe RST ce vulnerabilitati are site-ul meu, probabil ca si altcineva ar fi de acord, pentru ca arata webmasterilor unde se greseste cel mai des. Sunt foarte sigur ca majoritatea site-urilor care sunt vulnerabile la XSS, toate sunt in acelasi loc, sau chiar in SQLi.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...