Jump to content
M2G

RSTA avem cu cine?

Recommended Posts

Acum ceva timp am inceput sa invatam C din cartea The C pogramming language. A mers totul bine o saptamana dupa care s-a pierdut intereseul.

Eu am incetat sa mai fac topicuri sau sa scriu review pentru capitlole din cauza lipsei de timp si pentru ca aveam de rezolvat ceva probleme in offline life.

Desii s-au inscris peste 100 de persoane la aceste "cursuri" nimeni nu a zis nimic cand am incetat sa postez si nu am zis nimanui ca nu pot sa mai continui temporar ca sa vad daca se implica careva. Nici o reactie.

Cu toate astea inca apar threaduri in care se cer carti si probleme si mai stiu eu ce pentru a invata C.

De acum o sa am timp sa ma ocup mai bine de aceste cursuri dar intrebarea este daca am cu cine...

Stiu, e greu la inceput daca nu aveti deloc experienta intr-un limbaj de programare dar nu poate nimeni sa va bage informatii in cap doar pocnind din degete. Trebuie efort din partea voastra pentru a invata ceva.

Daca efortul nu e sustinut de pasiune o sa va plictisiti repede si se intampla ce sa intamplat acum si ce sa mai intamplat in trecut cu incercarea lui python3.

Deci are rost sa continuam sau va place doar sa incepeti un lucru si sa nu-l duceti la capat?

Propuneti o strategie pentru a tine lumea interesata astgel incat sa progresam cat mai mult, nu conteaza timpul in care facem asta dar sa se vada ca cineva invata ceva.

Si nu ezitati sa intrebati, nu va judeca nimeni daca nu stiti ceva desii din experienta va zic ca romanii nu prea vor sa recunoasca ca sunt incepatori. Va si la topicurile de bun venit cum vine unu si specifica ca stie limbajul X la nivel mediu cand el stie tehnici de buclare si chestii care il califica ca incepator si defapt stie doar bazele.

Lasati orgoliul deoparte si intrebati daca nu va descurcati la ceva, nu cred ca a reactionat nimeni negativ cand a fost o intrebare tehnica. Poate invatam si noi ceva nou, ca nu le stim pe toate si nici nu pretindem asta.

Cum credeti ca ar fi mai bine pentru voi sa continuam? (ma astept sa raspunda macar cei care au votat in acel poll.)

Threadurile de pana acum:

https://rstforums.com/forum/72777-rst-academy.rst

https://rstforums.com/forum/72988-rsta-1-c-programming-language.rst

https://rstforums.com/forum/72989-rsta-1-1-intebari-raspunsuri.rst

https://rstforums.com/forum/73426-rsta-1-1-review.rst

https://rstforums.com/forum/73427-rsta-1-2-intrebari-raspunsuri.rst

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu le place sa invete chiar daca le pui totul mura in gura, multi cred ca daca stie sa umble cu trojan, keylogger, sql, xss gata au pus coada la pruna, si gata nu mai trebuie alceva sa invete :) sint deja Heckarii.

Si au mai si votat Dev - C Programming Language eram sigur ca la asa ceva pierd interesul :)

Au blocat cu votul lor :)

Hack - Metasploit The Penetration Testers Guide

Hack - The Basics Hacking Penetration Testing

Concluzia mea :

Pe RST pe baieti tineri aproape pe toti nu ii intereseaza programarea, de cite ori sa incercat asa ceva nu a mers.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am aratat interesat sa particip. Insa cursurile actuale sunt putin below my level. D'aiai am preferat mai degraba sa studiez pe cont propriu si sa astept sa ma prindeti din urma.

Tema insasi C - basic este extrem de plicticoasa. C, nici macar C++, fara trick-uri, interfate, grafice, functii sistem, obiecte. (Exact partea plicticoasa a programarii).

Mie mi se pare ca se face o greseala destul de mare confundand programarea cu sintaxa. Programarea s-ar invata mult mai bine fara un limbaj-suport, sau cu mai putine referinte.

(sa inveti ce face un for, un while, tipuri de date, vectori, cum sa le operezi, functii, cu ce se mananca).

Si dupa e o chesie doar de invatare a sintaxei, a cuvintelor si operatorilor specifici fiecarui limbaj.

Eu de exemplu am invatat sa programez in VisualBasic. Dupa ce am descoperit si c++ si php si python, mi-a fost foarte usor sa le invat, chiar si in paralel. (Pentru ca stiam cum ar trebui sa functioneze)

PS: Obisnuieste-te! Asa e la orice Event: 100 oameni iti jura ca vor veni si vin doar 7.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am aratat interesat sa particip. Insa cursurile actuale sunt putin below my level. D'aiai am preferat mai degraba sa studiez pe cont propriu si sa astept sa ma prindeti din urma.

Tema insasi C - basic este extrem de plicticoasa. C, nici macar C++, fara trick-uri, interfate, grafice, functii sistem, obiecte. (Exact partea plicticoasa a programarii).

Mie mi se pare ca se face o greseala destul de mare confundand programarea cu sintaxa. Programarea s-ar invata mult mai bine fara un limbaj-suport, sau cu mai putine referinte.

(sa inveti ce face un for, un while, tipuri de date, vectori, cum sa le operezi, functii, cu ce se mananca).

Si dupa e o chesie doar de invatare a sintaxei, a cuvintelor si operatorilor specifici fiecarui limbaj.

Eu de exemplu am invatat sa programez in VisualBasic. Dupa ce am descoperit si c++ si php si python, mi-a fost foarte usor sa le invat, chiar si in paralel. (Pentru ca stiam cum ar trebui sa functioneze)

PS: Obisnuieste-te! Asa e la orice Event: 100 oameni iti jura ca vor veni si vin doar 7.

Un limbaj se invata pe etape, trebuie sa stii baza inainte de a te apuca de interfata grafica sau alte chestii care sunt peste incepator, trebuie sa incepi cu structura.

Daca te apuci din start de 3,4 limbaje...nu o sa ajungi nicaieri, mai ales daca sunt atat de diferite, cum sunt c++/vb/php/py, daca vrei sa inveti mai multe, e bine sa le inveti pe cele care sunt cu adevarat asemanatoare(php/js...).

Link to comment
Share on other sites

Ma inscriu in acest proiect.Iti multumesc pentru ca iti aloci timp sa ajuti pe altii.Dorinta mea era aceea de a invata java,dar dupa cum ai spus si tu,este greu sa inveti un limbaj de programare daca nu esti indrumat.Sper ca din acest proiect lansat de tine sa acumulez mai multe cunostinte despre programare,astfel incat sa pot invata mai usor java.

Link to comment
Share on other sites

Un limbaj se invata pe etape, trebuie sa stii baza inainte de a te apuca de interfata grafica sau alte chestii care sunt peste incepator, trebuie sa incepi cu structura.

Daca te apuci din start de 3,4 limbaje...nu o sa ajungi nicaieri, mai ales daca sunt atat de diferite, cum sunt c++/vb/php/py, daca vrei sa inveti mai multe, e bine sa le inveti pe cele care sunt cu adevarat asemanatoare(php/js...).

Eu ziceam ca am invatat foarte usor lucrul cu c++, php si py deoarece am studiat inainte (1-2 ani VB si il stapaneam bine). Practic ca sa le invat si pe celelalte 3 mi-a luat doar 1 an.

Eu as fi acum mai interesat sa invat c++, cu diferentele lui fata de C. Cred eu ca nu Degeaba C++ are niste plusuri in fata, spre deosebire de C.

O sa particip la unele cursuri (daca se pastreaza cu C) dupa ce incepe scoala, dar doar la cele care-mi par utile.

Daca se trece pe C++ sau java...

Link to comment
Share on other sites

Eu ziceam ca am invatat foarte usor lucrul cu c++, php si py deoarece am studiat inainte (1-2 ani VB si il stapaneam bine). Practic ca sa le invat si pe celelalte 3 mi-a luat doar 1 an.

Eu as fi acum mai interesat sa invat c++, cu diferentele lui fata de C. Cred eu ca nu Degeaba C++ are niste plusuri in fata, spre deosebire de C.

O sa particip la unele cursuri (daca se pastreaza cu C) dupa ce incepe scoala, dar doar la cele care-mi par utile.

Daca se trece pe C++ sau java...

Intr-adevar un curs java era superb dar trebuie sa fim recunoscatori ca acest om isi da interesul sa ne indrume si sa ne ajute.

De aceea o sa iau parte la acest proiect,pentru ca este trist cand cineva vrea sa ajute,dar defapt nu are pe cine sa ajute,pentru ca nu se prezinta interes.

Link to comment
Share on other sites

Au fost si alte carti acolo, asta sa votat si cartea aceasta a iesit castigatoare detasat. Presupun ca sunt persoane care nu prea stiu deloc programare si vor sa invete.

Sunt trick-uri interesante si in C. Sunt functii si trick-uri chiar in primele capitole despre care nu stiam cum functioneaza si vazand in carte, cautand pe internet si incercat ceva exemple am reusit sa inteleg ce e acolo.

Problema nu e asta.

Sa nu o dam in filosofii despre cum ar trebui invatata programarea ci sa cautam solutii pentru acest proiect.

PS: Obisnuieste-te! Asa e la orice Event: 100 oameni iti jura ca vor veni si vin doar 7.

E pierderea lor, nu degeaba 80% din resursele lumii sunt detinute de 20% din oameni. Se pare ca se scaleaza si in jos. :)

Toata lumea vrea sa ajunga sa faca interfete grafice si programe care sa le fie recunoscute si folosite de altii dar ca sa ajungi acolo trebuie sa ai bazele, nu poti incepe direct cu chestii avansate cand nu ai bazele. Si bazele se pun destul de greu pentru ca e nevoie de implicare si pasiune. Trebuie sa stai si sa te chinui sa intelegi. Ceea ce nu prea se mai intampla cu baietii tineri de pe aici. (Cu cateva exceptii)

Nu acuz pe nimeni, vreau doar sa stiu daca are rost sa continuam cu asta sau ne pierdem unul altuia timpul.

In cazul in care vreti sa continuam, propuneti solutii. Ce nu va place si ce nu merge in organizarea actuala si ce ati vrea sa se schimbe. Asta ma intereseaza.

PS. Nu m-ar deranja sa facem nici Java (e specialitatea mea) doar ca nu a votat nimeni.

// sa vad propuneri si comentarii, nu ma prea incalzesc like-urile :D

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

Nu am experienta in astfel de proiecte,deci nu prea imi pot da cu parerea.

Regret ca nu am putut activa de cand a fost lansat proiectul.

Generatia tanara de pe acest forum nu mai are rabdare sa stea sa inevete,este obisnuita sa vina sa ceara ("Vreau x program,Vreausa mi se faca aia"),iar ca sa inveti un limbaj de programare necesita timp.

Proiectul structurat bine in opinia mea.

Referitor la cei care se vor implica,nu pot spune decat ca nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva.

Ramane la alegerea lor daca vor sti sa valorifice aceasta initiativa a ta.

Sfatul meu este sa se alature cat mai multi pentru ca vor putea sa acumuleze cunostinte mult mai bine in acest proiect decat individual(cand stai ore intregi sa intelegi o sintaxa).Aici vor primi ajutor.

Priviti acest proiect ca pe un "challange".

O zi buna in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Cine vrea sa invete programare invata si singur, si oameni care chiar is buni nu o sa astepte dupa alti sa invete deodata cu ei.

Oricum, fara nici o suparare, dar aici pe forum sunt o gramada de oameni care spun ca is foarte buni in PHP, C++ si alte limbaje de programare, dar nu prea au idee care e treaba, nu vreau sa dau exemple.

Cand vad oameni ca se dau bounties de 500$, 1000$, chiar si 75.000$ pe buguri de securitate, ei nu mai au nici o pofta sa invete programare unde la inceput castigi in jur de 100$, ( no offence la oameni care chiar au talent in securitate si castiga constant din asta )

Link to comment
Share on other sites

Cine vrea sa invete programare invata si singur, si oameni care chiar is buni nu o sa astepte dupa alti sa invete deodata cu ei.

Oricum, fara nici o suparare, dar aici pe forum sunt o gramada de oameni care spun ca is foarte buni in PHP, C++ si alte limbaje de programare, dar nu prea au idee care e treaba, nu vreau sa dau exemple.

Din cauza asta este indicat sa inveti in grup ca daca ceva nu incelegi singur iti poate explica alcineva din grup :)

Un programator bun ajungi in timp, se cistiga bine de tot daca stii sa programezi nu vrajala cum ar fi scripturi sau alte prostii

Cand vad oameni ca se dau bounties de 500$, 1000$, chiar si 75.000$ pe buguri de securitate, ei nu mai au nici o pofta sa invete programare unde la inceput castigi in jur de 100$, ( no offence la oameni care chiar au talent in securitate si castiga constant din asta )

Gisca malai viseaza =)) dar astea sint rare, la bounties 90% se minte de se rupe, aicia se vede ce visezi tu mai exact :)) din cauza asta sint multi nobii pe forum =)) care viseaza nu vreau sa te atac personal pe tine:)

Cine vine cu ideia sa cistige bani din It security , hacking , programare la inceput a gresit forumul bani se cistiga cu munca, ca sa aveti pretenti la bani invatati carte(IT) prima data si pe urma aveti dreptul sa visati.

Investiti in voi prin a invata a face o certificare si pe urma se cistiga banii :)

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

Cine vrea sa invete programare invata si singur, si oameni care chiar is buni nu o sa astepte dupa alti sa invete deodata cu ei.

Oricum, fara nici o suparare, dar aici pe forum sunt o gramada de oameni care spun ca is foarte buni in PHP, C++ si alte limbaje de programare, dar nu prea au idee care e treaba, nu vreau sa dau exemple.

Cand vad oameni ca se dau bounties de 500$, 1000$, chiar si 75.000$ pe buguri de securitate, ei nu mai au nici o pofta sa invete programare unde la inceput castigi in jur de 100$, ( no offence la oameni care chiar au talent in securitate si castiga constant din asta )

Lumea zice ca stie limbajul X la nivel mediu pentru ca defapt nici nu banuieste ca se mai pot invata lucruri. Daca inveti cum sa folosesti for si while inseamna ca nu stii nici basicul.

Eu de cand am inceput sa studiez programarea(cam 2 ani) am ramas uimit ca sunt tot la nivelul "incepator". Am progresat, dar am aflat ca sunt mult mai multe lucruri de invatat decat credeam eu.

Cat despre partea cu Bounties: Cum sa poti sa faci SQLi, XSS, Remote Code execution, daca tu nu stii SQL, HTML, PHP, C#, etc.

Poti sa dai cu vectori da pa net dar ca sa ajungi sa dezvolti trebuie sa stapanesti limbajul si tehnica.

Ca sa spargi un element de securitate: trebuie sa-i intelegi alcatuirea + sa-i identifici punctele slabe.

Trist ca multa lume de pe forum nu stie sa programeze. Desigur ca poti invata foarte multe si singur, insa am simtit si eu ca e altfel cand concurezi cu cineva. Iti mai taie din lene.

Acum sa nu transformam asta intr-un sistem de culturalizare a romaniei. Nu toata lumea e obligata sa faca academia.

Ar fi bine sa se continuie cu cei interesati. (poate si cei care mai stiu ceva ceva) Si sa se continuie la un nivel mai inalt (si un ritm mai rapid).

Sigur ca nu vor fi mai mult de 20 participanti, dar poate asa e, NU toata lumea e facuta sa programeze.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine poti conta oricand, nu prea imi place ca sunt in engleza desi stapanesc bine engleza.

Also, cred ca ar trebuii facut un grup de skype sau teamspeak unde sa putem discuta.

Sau mai bine, ceva pe teamspeak unde fiecare citim cate un capitol, spunem ce am inteles etc.

Ar fi frumos si cate un "test" din fiecare capitol sau parte, cei care nu il promoveaza urmand sa dea ca o corigenta ceva dupa un anumit timp si daca nu o iau asta e:))

Ideea mea.

Link to comment
Share on other sites

---

Disclaimer:Nu am experienta in programare.

---

Am dat si eu de cartea asta (The C Programming Language - 2nd Edition). E o carte buna dar nu e pentru nivelul meu cel putin-sau poate cel mult ar fi o referinta.

Insa nu cred ca e pentru incepatori-prin incepator inteleg o persoana care nu a avut deloc contact cu programarea.

Intr-o singura saptamana OP chiar are impresia ca multi care incep cursul vor intelege ce este un pointer, array-uri, tipuri de date, argumente si de ce sunt necesare, loops, conversia dintre binar hexa octal, cum este reprezentata memoria in sistem, etc. nu. No senior.

Materialul este foarte condensat, abstract, ritmul este galopant, timeframe fix - unde nu ar trebui sa fie fix, poate altii citesc mai tarziu capitolul dar vor totusi raspunsuri la interbari in viitor.

Poate sunt unii dintre noi care nu au apucat sa invete programarea sau stiu concepte dar nimic concret care sa ii ajute sa faca ceva util. Sau vor sa stie doar cum functioneaza un program dar nu au de gand sa si castige bani din asta.

Nu consider ca o carte te invata programarea, unde se explica sintaxa dar nu trece de pragul asta, si este nevoie de o comunitate care se dezvolta in timp, ce are interese comune si cauta sa inteleaga si sa rezolve impreuna anumite probleme. Ca sunt multi ca sunt putini e mai putin important. Eu unul cred ca sunt destui.

Dar destul cu rant-ul meu si sa trec la subiect :)

- categorii separate de learning [basic][intermediate][advanced]

(Vor fi persoane care vor mai mult dar sunt dispuse si pot explica concepte celor care nu stiu.)

- proiecte asistate/neasistate (exemplu: For learning, refreshing, or just for fun!)

- irc chat pentru incepatori (un irc e mai bun decat un forum unde feedbackul este destul de rapid)

- poate thread-uri care explica doar un concept (array-uri de n dimensiuni, pointeri de pointeri, structuri, etc.)

Eu am apucat sa inteleg conceptele aici:

Lesson 1 : Some thoughts about programming language tutorials and books. : carlhprogramming

120+ lectii si mii de comentarii. are si videoclipuri de YouTube. Omul e de nota 20.

structurat, in timpul tau, negrabit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...