Jump to content
Kalashnikov.

Inginerie socială ORANGE

Recommended Posts

M? plictisisem într-o zi, ?i mi-am pus in cap s? fac un test de inginerie sociala cu orange (acum 2 saptamani). Am luat num?rul de telefon al unui prieten ?i m-am dus la un shop orange.

- Bun? ziua, am pierdut un telefon cu cartela în el. A?i putea s? îmi da?i alt? cartela ?

- Desigur (blablablabla), dar exist? o tax? de 10 lei pentru o cartel? nou? cu accela?i num?r

Bun am pl?tit, ?i spre surprinderea mea mi-au dat o cartel? cu num?rul prietenului.

Face?i-v? de cap.

P.S: înv?ta?i num?rul de telefon, s? par? c? este al vostru acel num?r.

Link to comment
Share on other sites

Da, exact la asta ma gandeam si eu cand mi se stricase cartela. Ca sa para mai "real" puteti lua o cartela de Orange, o zgariati incat sa nu mai mearga si ii puneti sa o schimbe.

Dar cred ca varianta mai ok e cea cu pierdutul telefonului deoarece in acest caz "altcineva poate folosi cartela intre timp".

PS: Nu va bazati pe asta. Cel putin la Orange, cand iti schimba cartela, TE OBLIGA jegosii sa iti faci un abonament pe 3 luni (sau mai mult) si ai nevoie de buletin pentru asta. Cu alte cuvinte, daca adevaratul posesor vine si se plange s-ar putea sa afle cine i-a facut asta. Incercati si voi sa scapati fara buletin, sa dati niste date fictive. Bine, cu datele astea "fictive" cred ca puteti ajunge la "fals in acte" si puteti avea probleme legale, ganditi-va daca se merita.

Link to comment
Share on other sites

Da, exact la asta ma gandeam si eu cand mi se stricase cartela. Ca sa para mai "real" puteti lua o cartela de Orange, o zgariati incat sa nu mai mearga si ii puneti sa o schimbe.

Dar cred ca varianta mai ok e cea cu pierdutul telefonului deoarece in acest caz "altcineva poate folosi cartela intre timp".

PS: Nu va bazati pe asta. Cel putin la Orange, cand iti schimba cartela, TE OBLIGA jegosii sa iti faci un abonament pe 3 luni (sau mai mult) si ai nevoie de buletin pentru asta. Cu alte cuvinte, daca adevaratul posesor vine si se plange s-ar putea sa afle cine i-a facut asta. Incercati si voi sa scapati fara buletin, sa dati niste date fictive. Bine, cu datele astea "fictive" cred ca puteti ajunge la "fals in acte" si puteti avea probleme legale, ganditi-va daca se merita.

Nenea nytro daca te duci cu cartela verifica seria si te prinde cu mata in sac

Link to comment
Share on other sites

Acum vre-o 3-4 ani cand am fost sa schimb o cartela magnetizata, duduia de acolo m-a pus sa complectez o cerere cu niste date despre cartela , numarul, ultima reincarcare si 5 numere sau cel putin 3 cu care am vorbit mai des de pe aceea cartela. A verificat datele cu cele din calculatorul ei si dupa 10 min mi-a dat o alta cartela. Asta se intampla tot la Orange.

Link to comment
Share on other sites

M? plictisisem într-o zi, ?i mi-am pus in cap s? fac un test de inginerie sociala cu orange (acum 2 saptamani). Am luat num?rul de telefon al unui prieten ?i m-am dus la un shop orange.

- Bun? ziua, am pierdut un telefon cu cartela în el. A?i putea s? îmi da?i alt? cartela ?

- Desigur (blablablabla), dar exist? o tax? de 10 lei pentru o cartel? nou? cu accela?i num?r

Bun am pl?tit, ?i spre surprinderea mea mi-au dat o cartel? cu num?rul prietenului.

Face?i-v? de cap.

P.S: înv?ta?i num?rul de telefon, s? par? c? este al vostru acel num?r.

Chestiuta merge doar daca operatorul lor din magazin este "dud?" ! :D

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta depinde de operatorul de care dai in magazin (de obicei sunt 2-3), am fost recent sa imi schimb cartela Orange din cauza demagnetizarii si surpriza maxima, nu mi-a cerut nimic. Doar o taxa de 10 lei, mi-a dat o chitanta si basta.

Asa ca stati geana dupa unul mai "copac" si poate se rezolva.

Link to comment
Share on other sites

There are currently 4 users browsing this thread. (1 members and 3 guests)

- 3 de la orange. ideea e ok, riscurile mai marisoare.

avand in vedere cati se uita pe forum, doar cat ai deschis subiectul asta, iti dai seama ca: un prost de pe forum tot se duce si incearca magaria asta/cei de la orange vor avea grija sa nu se intample asta.

Link to comment
Share on other sites

Probabil a mers faza asta pentru ca este operatorul nou, si cretin.

Regulile sunt cam asa:

1. Se face copie ID CARD

2. Cel ce cere inlocuirea declara cateva lucruri, cum ar fi:

* ultima valoare incarcat

* ultima extraoptiune activa

* valoare credit existenta(daca exista)

Pe langa asta, in formularul tip, exista un mic punct in care precizeaza clar, persoana respectiva(cel ce cere inlocuirea) este responsabil in situatii de care vorbiti voi mai sus, si raspunde conform legii in vigoare.

Deasemenea, fiecare SIM are o serie unica, exista companii ce tin evidenta seriilor atunci cand livreaza respectivele spre magazine, se poate verifica ora, data la care a fost activata, exista sisteme de supraveghere in toate magazinele de genul

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Nu se cere copie ID doar la inlocuirile POSTPAID, poate au fost angajatii cretini, de asta nu au cerut la PREPAID.

La noi merge orice ...la ce durere-n p..a au angajatii pt ca sunt prost platiti sau alte motive .

Depinde de seriozitatea fiecaruia !

COPIE ID ?niciodata nu mi s-a cerut si am schimbat cartela de cateva ori in decursul a vreo 10 ani .

Link to comment
Share on other sites

Oricum si datele alea le poti afla de la prietenul tau, il intrebi... ce optiune ti recomanda, sigur o foloseste si el aia. Apoi daca aflii numele ei, stii si valoarea. Deja daca ai raspuns la 2, nu te mai intereseaza alte intrebari, zici ca nu ti amintesti ...

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, dar pot folosi doua persoane aceasi cartela? Ma intereseaza pe scurt, ce pot face, ce probleme pot fi, etc. Astept un mesaj privat in legatura cu acest subiect, ca sa nu discutam aici. Multumesc.

Teoretic da, dar nu crezi ca se trag niste semnale cand vad acelasi numar pe doua IMEI-uri diferite in acelasi timp?

https://en.wikipedia.org/wiki/Phone_cloning

Sfat: mergeti la un Orange Shop dintr-un oras mai mic, oamenii sunt lipsiti de experienta si se limiteaza la plata facturilor si vandutul telefoanelor.Puteti sa le luati si parolele de la EPOS,majoritatea magazinelor au folie privacy pe ecrane dar merita incercat (la cat sunt de prosti).

Edited by 1337
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...