Jump to content
denosoi

Impozite venituri realizate pe net

Recommended Posts

Salut la toata gasca !

Deci sa incep concret si direct: Chestia e legata de impozitul asta pe venit ce trebuie sa-l platim noi (sau ar trebui) din banii facuti pe net.Sunt sigur ca sunt pe forum o gramada care umfla peste 2-3k pe luna is sunt curios daca platesc ceva la stat.Daca da is curios si cum (ati facut pfa,srl sau doar declaratie simpla)

Caut pe net de ceva vreme ceva concret despre aceasta dilema si nu gasesc.Ideea e ca nimeni nu vrea sa o muste, sa se trezeasca cu fiscu pe cap ca a facut X bani si trebuie sa dai explicatii, justificari si nu mai stiu ce.

Astept recomandari de la userii experimentati.De preferat idei cum sa nu platim pt ca am platit destul pana acum cu alte chestii.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Asta mai intrebam si eu. Fiind freelancer, mi-e sa nu vina fiscu' pe capu' meu sa ma trezesc ca nu am platit impozit pe banii primiti de acolo.

Teoretic orice sursa de venit trebuie declarata pentru a fi impozitata. Acum, nu stiu ce freelancer face asta, poate doar aia care au companie.

Link to comment
Share on other sites

Prefer sa platesc impozite afara pt. o firma care ofera si prestanta.

Sigur, sunt oameni care vor spune ca neplatind impozite in Romania, tara nu o sa se dezvolte.

Stati calmi, nu stie nimeni ce se intampla cu banii si nici nu avem puterea de a lua vreo decizie cu destinatia lor. Banii se duc la smecheri.

La un SRL facut in Romania, se duc aproximativ 70 % pe taxe si impozite. Nu cred ca vreti sa fiti sclavi la stat.

De cate ori ati vazut fiscul cerand socoteala tiganilor cu mercedesuri si palate ? Aha, aia fara scoala si fara ocupatie.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Prefer sa platesc impozite afara pt. o firma care ofera si prestanta.

Sigur, sunt oameni care vor spune ca neplatind impozite in Romania, tara nu o sa se dezvolte.

Stati calmi, nu stie nimeni ce se intampla cu banii si nici nu avem puterea de a lua vreo decizie cu destinatia lor. Banii se duc la smecheri.

La un SRL facut in Romania, se duc aproximativ 70 % pe taxe si impozite. Nu cred ca vreti sa fiti sclavi la stat.

Pai tocmai asta e si ideea, banii nostri nu ajung unde trebuie.. se pierd pe drum.. deaia merge asa prost tot.Cum ziceai si tu, probabil o sa fie care zic ca daca nu platesti merge prost si deaia merge prost ca nu platesti.Is prea multi "sus" care trebuie schimbati ca sa mearga ceva bn.

Cat despre srl intradevar te zmulge la greu, taxa peste taxa.

Sunt variante sa lucrezi cu pyoneer si alte site-uri de profil, la astea nush cum te poate monitoriza cati bani ai rulat tu, problema e cand cumperi ceva de "valoare" si trebuie sa justifici de unde ai avut banii :)

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine stati linistiti pe curu vostru.Teoretic, ar trebui depuse declaratia 200 pentru veniturile realizate din România,

declaratia 201 pentru veniturile realizate din strainatate, dar deocamdata este haos.Fiscul de la noi nu este IRS din USA. si daca vreti sa platiti mai mult de jumate din banii vostrii pe taxe, nu aveti decat.

- 16% impozit pe venit=impozit direct

- 24% TVA (taxa pe valoare adaugata) = impozit indirect

- 25% in medie acizee la carburanti, alcool, tutun, + restul impozitelor, ca rovignieta, impozit masina, certificate verzi, impozit casa, apartament, plm.

Astia de la fisc nu-s in stare sa gaseasca tiganii (in romania) care iau ajutoare sociale (de la buget), si merg cu mercedes ml dupa ele, si voi credeti ca au acces la tranzactiile paypal, wu, moneygram, perfectmoney, bitcoin, litecoin, payoner, etc? hahaha.

Singurul "avantaj" pe care il ai daca depui acele declaratii, este ca poti incerca sa soliciti un credit la o banca (cu sanse mici de reusita), si respectiva declaratie depusa la fisc poate fi luata in calcul ca venit, insa ce rost are sa iei 2-3000 de euro pe 5 ani, sau un maxim de 10000 de euro, cand banii astia ai faci lejer intr-un an?

Daca cumva o sa va prinda vreodata, va vor calcula cei de la fisc impozitele datorate, si abia apoi va bateti capul ca trebuie sa le platiti.

Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu s-ar intampla in cazul in care tara noastra ar avea un sistem centralizat in care sa fie legati toti agentii comerciali si toate persoanele fizice ,in care toate tranzactiile s-ar face prin banca .

Ex : tu primesti obligatoriu toate veniturile pe card , mergi sa cumperi un mercedes .Cel care iti vinde mercedesul e obligat sa transmita in sistemul centralizat ca ti-a vandut masina . Sistemul face comparatie automat cu veniturile tale si daca masina costa mult mai mult decat veniturile tale scoate automat o reclamatie pe care o transmite functionarului fiscului . A doua zi ai fiscul la usa si trebuie sa dovedesti diferenta de bani .

Greu nu e de implementat un astfel de sistem , dar tinand cont ca la noi 80% din functiile in institutiile statului sunt detinute de fiul , nepotul ,amanta, unchiul , finul .....lui cutare ....e complicat ,chiar pot spune irealizabil .

Stai linistit ca nu te cauta nimeni ,mergi pe burta.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce te ajuta statul in munca asta online ca sa ii platesti taxele? Sa nu o luam si in offline cand te plimbi de la ghiseu la ghiseu pentru niste hartii ca apoi sa iti spuna ca nu iti trebuiau.

Doar sa mai tii alte 5 persoane in spate pe munca ta.

Ar trebuii sters topicul ca poate il vede nenea Ponta cu gasca lui si mai baga vreo taxa.

Edited by wHoIS
Link to comment
Share on other sites

@Sithalkes

Ar fi bine sa fie doar atat.

- 16 % impozit pe venit

- 16 % dividente (adicatelea, banutii firmei nu sunt ai tai pana nu mai platesti inca 16%)

- 24 % TVA pe care nu prea-i vezi ca afara.

- 10,5 % contributie asigurare sociala (hahahaha, asigurare sociala in rromania, ce gluma proasta)

- 5,5 % Asigurare de sanatate (pai oricum nu se uita nici dracu la tine in spital pana nu dai spaga)

- 0,5 % Asigurare / Somaj, etc

Basca, taxe de drumuri proaste, taxe pe carburanti ca cica e lux sa te deplasezi cu masina, taxe pe tigari, cafea, alcool. Spagi pe langa ele cand ai nevoie de ceva si tot tacamul.

Daca esti angajat, platesti atat tu cat si patronul tau.

Nu va ganditi la banci. Acolo e CAMATARIE cu acte in regula. Eu ma simt sfidat cand trec pe langa o cladire de stica cu 5 etaje care e sediu de banca.

Mai era o reclama la tv cu nu stiu ce banca. "De 10 ani reusim impreuna". Ce pula mea reusim impreuna, eu mananc iaurt cu corn, ei se scalda-n lux.

Tragi pula pe statul roman preacurvit. Fugiti din tara asta cat mai puteti. Ultimul care pleaca, sa stinga lumina, apa o trag eu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu parerile de mai sus.. totusi sunt curios daca cei care ati comentat faceti afirmatiile din postura de persona care face 2-3k $ pe luna sau chiar mai mult.

In rest povestile despre tara nostra = povesti triste.

Bre, de ce nu te duci m?t?lu?? direct la anaf, acolo le spui ca vrei sa vorbesti cu un consilier fiscal, îi spui ce problem? ai, de unde î?i vin ?i cum c??tigi banii, cum ai incasezi, apoi intrebi entitatea cu care dialoghezi ce impozite trebuie s? pl?te?ti, ce declara?ii s? completezi, cum s? le calculezi, ai expui toate nedumeririle ?i problemele tale, apoi il întrebi ce beneficii ai dac? plate?ti, ?i ce ri?ti dac? nu pl?te?ti, sau dac? pl?te?ti par?ial, si apoi vi ?i ne spui ?i nou?, ne poveste?ti experien?a avut?. :))

PS. Faci un tutorial scurt si la obiect, cu baza legala, legi, ordonante, ordine, etc, link catre declaratii, termene de depunere, instructiuni de completare, tot, o treaba "profi".

Pe mine ma intereseaza in special, daca comisioanele bancare sunt considerate cheltuiala deductibila, si cum calculez veniturile/pierderile din diferente de curs valutar, precum si cursul/data la care fac calculele, si daca iau in calcul cursul bnr, sau cursul atm-ului de la care scot leii, si daca trebuie la declaratie sa anexez chitanta de la ATM. Da fugi repede, ca nu mai am somn, pana nu stiu toate detaliile asta.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Intentia topicului era sa intreb userii care fac IM de mult timp si au rulat bani grei (in caz ca nu ai inteles-o). Sunt pur si simplu curios cum procedeaza in caz ca nu e confidential.

Daca ma rodea chiar asa tare poate mergeam si intrebam.. dar am zis ca vreau sa aud pareri de la altii.La un momentdat cine face bani pe net tot se bate de chestii de genul si e bn de stiut care-i schema.

Link to comment
Share on other sites

Cum ziceai si tu, probabil o sa fie care zic ca daca nu platesti merge prost si deaia merge prost ca nu platesti.Is prea multi "sus" care trebuie schimbati ca sa mearga ceva bn.

Stai linistit ca tara asta nu merge asa prost din cauza ca nu platim noi taxe la stat..merge prost pt ca sunt prosti de bubuie aia care ne conduc, incompetenta de cea mai buna "calitate" plus ca nu se vrea, eu asta deduc din multitudinea de lucruri ce s-ar putea face insa pur si simplu nu se vrea, parca cineva vrea sa ingroape tara asta.

Multi in tara asta au inceput sa aplice alt principiu " eu sa o duc bine, de restu' ma doare-n pla" si intr-o oarecare masura tind sa le dau dreptate. Nu va mai chinuiti voi sa fiti cetateni model si sa platiti taxe la stat ca vine un ministru si vinde/privatizeaza un sfert din tara si munca neamului vostru pe juma de secol, asta cu cateva semnaturi, strangeri de mana, protocoale si ceva mici "atentii" ca sa iasa treaba bine.

Link to comment
Share on other sites

Plecand de la ce a spus@aelius, intai vreau sa precizez ca ii dau dreptate. Statul roman NU merita impozit. Pana cand nu vad o filmare la TV ca florin salam se duce sa plateasca impozit pe dedicatii, si etc, nici eu nu am ce cauta acolo, niciodata. Deci pe scurt, nu iti mai bate capul, chiar si pentru 3-4k pe luna. Tine banii in buzunar, sa nu ajungain buzunarul altora.

Astea fiind spuse, daca chiar vrei sa dormi linistit, dar FARA sa te incurci cu srl-uri / pfa-uri, etc, te poti duce in fiecare an sa declari niste drepturi de autor. Declari ca castigi pe luna in medie X, si platesti impozit pe ei. Drepturile de autor sunt recunoscute pana si de banci, in anumite limite.

Alternativa, daca esti fortat sa iti faci firma, inca odata, iti recomand spusele lui tex.

NU iti face firma de tertoriul Romaniei. In UK spre exemplu, un LTD te costa 200 GBP, si o inreigstrezi din confortul casei tale.

Daca optezi pentru dividende , taxa este de doar 10%, iar angajatilor le faci contracte de colaborare, nu de munca.

Niciodata nu o sa vina fiscul peste tine acolo pe nepusa masa, iti zic din experienta personala.

Nu are rost sa mai postez si eu calculele pentru SRL in romania, sunt imense. Detin si eu un SRL in ro, si daca tragi linie la sfarsit de an, in loc sa muncesti pentru tine, realizezi ca muncesti pentru stat ( iti raman undeva la 38% din munca ta ).

Toate astea ca sa nu te serveasca in spitale cand ai o urgenta.

Cu banii care ii dai lor, mai bine fa-ti o polita buna de asigurare de biata tie si familiei, iesi mult mai avantajat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca este greu sa gasesti clienti (firme) care sa iti plateasca fara factura.

In rest singurul beneficiu daca esti platitor de tva este ca uneori mai poti castiga daca iti cumperi una alta per firma.

In rest... sclav la stat.

Da, TVA-ul pe care il iei la sfarsitul anului (si ai sanse sa nu-l primest pe tot).

Link to comment
Share on other sites

Da, TVA-ul pe care il iei la sfarsitul anului (si ai sanse sa nu-l primest pe tot).

Nu ceri niciodata TVA cash pentru ca ai belit pula cu controalele . Astepti pana ai de plata TVA si te compensezi .

TVA de recuperat ai doar daca ai ramas cu stoc de la o luna la alta . TVA-ul de la o masina de ex. il deduci in 5 ani si la fel ,il compensezi cu ce ai de plata .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca este greu sa gasesti clienti (firme) care sa iti plateasca fara factura.

In rest singurul beneficiu daca esti platitor de tva este ca uneori mai poti castiga daca iti cumperi una alta per firma.

In rest... sclav la stat.

Deci sa inteleg ca daca vreau sa deschid ceva gen un restaurant nu am cum sa merg pe o varianta externa ca nu pot factura nimic, right ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...