Jump to content
Nemessis

Olteni

Recommended Posts

Nu te vad comentand la miile de africani care mor saptamanal de foame, batrani ce traiesc cu apa si paine, copii de merg desculti la scoala, femei batute, copii batuti, copii indoctrinati cu jegul ce se numeste religie(li se spune in clasa I ca o sa ii calce masina daca vorbesc urat) si ajung sa aiba cosmaruri, lista e enorma.

Fara suparare dar esti la fel ca toti ceilalti de posteaza pe facebook imagini triste, vai, saracu caine, saracu batran, da nu te vad la un centru de copii, voluntar.

La momentul potrivit m-ai fi vazut la un centru de copii, la adunat gunoaie, la plantat copaci, momentan mai fac ceva munca voluntara doar in educatie. Nu e in puterea mea sa salvez copii din africa, sa incalt descultii, sa alung seceta si mi se pare putin miseleste din partea ta sa mi le pui pe toate-n spate. Acel "fara suparare" din inceputul frazei nu te indreptateste sa vii cu atacuri la persoana bazate pe speculatii.

E treaba ta daca ti se pare normal un nivel de ignoranta care sa te tina cu floricelele-n mana cat timp 2 oameni mor in fata ta, ba chiar sa ii filmezi si sa faci glume, dar mie nu mi se pare ok. Culmea ironiei e ca multi dintre oamenii care gandesc astfel sunt revoltati dupa aceea ca nu primesc ajutor. Uita-te la cei care au postat pe prima pagina si vezi cate topicuri au deschis in sectiunile "CERERI" si "Ajutor". Pai ce facem, ori ne ajutam intre noi, ori mancam popcorn?

Totusi, de unde atata ura? Ai avut o zi proasta?

Link to comment
Share on other sites

La momentul potrivit m-ai fi vazut la un centru de copii, la adunat gunoaie, la plantat copaci, momentan mai fac ceva munca voluntara doar in educatie. Nu e in puterea mea sa salvez copii din africa, sa incalt descultii, sa alung seceta si mi se pare putin miseleste din partea ta sa mi le pui pe toate-n spate. Acel "fara suparare" din inceputul frazei nu te indreptateste sa vii cu atacuri la persoana bazate pe speculatii.

E treaba ta daca ti se pare normal un nivel de ignoranta care sa te tina cu floricelele-n mana cat timp 2 oameni mor in fata ta, ba chiar sa ii filmezi si sa faci glume, dar mie nu mi se pare ok. Culmea ironiei e ca multi dintre oamenii care gandesc astfel sunt revoltati dupa aceea ca nu primesc ajutor. Uita-te la cei care au postat pe prima pagina si vezi cate topicuri au deschis in sectiunile "CERERI" si "Ajutor". Pai ce facem, ori ne ajutam intre noi, ori mancam popcorn?

Totusi, de unde atata ura? Ai avut o zi proasta?

Nu am avut o zi proasta, am avut una chiar foarte ok, nu e un atac doar ca evidentiez ceva, ca esti ca ceilalti, o persoana ce accepta doar jumatate de adevar, jumatatea care ii convine.

Majoritatea persoanelor accepta doar ce le convine dintr-o lista cu principii, spui ca nu este in puterea ta sa faci toate lucrurile alea pe care constiinta ar trebui sa ti le ceara(considerandu-te o persoana atat de buna), ori esti bun ori nu esti, nu ar trebui sa existe jumatati de masura in cazuri de genu.

Nu consider ca e ignoranta sa te uiti la niste prosti cum mor, e ceva normal ca prostii sa moara, daca nu ar muri atunci ar fi o problema pentru ca nu am mai incapea pe pamant.

Nu am spus ca ii apreciez pe cei de au postat pe prima pagina, traiesc dupa principiul ca cei slabi trebuie ajutati dar cu niste conditii, tie ti se pare normal ca sa vina voluntari in Romania sa ii ajute pe sinistrati dar sinistratii sa fie manga in baruri ? Viata unui om nu valoreaza mai mult decat viata unui caine, a unei gaini, etc, suntem animale, nu sunt speciali in nici un fel. Nu imi spune ca suntem speciali ca avem ratiune si ca suntem specia dominanta, ca e o prostie, stiintific suntem aici prin o serie de coincidente favorabile, nu valoram nimic.

Gandeste-te ca acesti oameni de nu sunt in stare sa ocoleasca cativa km pentru a ajunge in siguranta acasa sau unde naiba se duceau, iti dicteaza viitorul, viitorul copiilor tai, viitorul tarii tale..., oamenii ar trebui sa fie interesati de lucruri gen taxa pe stalp de o sa mareasca preturile, nu de ce cacat se intampla la capatos sau maruta.

Oameni din astia nu au ce cauta in viitorul meu si al copiilor mei.

Link to comment
Share on other sites

toti sunt viteji in fata tastaturii dar in experienta propriei morti te agati ca un las...

ura din subconstientul de a nu intelege relatiile interpersonale

@TheTime uite pe cineva de speculeaza :)))

Eu imi accept moartea, stiu ca atunci cand o sa mor, o sa fiu un cadavru cu viermi, treptat lumea o sa ma uite si orice urma a existentei mele o sa dispara, asta nu inseamna ca as face ca cei 2 idioti, daca tu ai face asa, atunci mult noroc.

"Fancy words" pentru a da un sens unui cacat, ne simtim speciali de aia inventam termeni si situatii. De asta am legat fiecare lucru de noi, pentru a ne intari conceptia ca noi suntem cu un scop aici, ca cineva ne vrea aici, ca are grija de noi. Cu cat realizam mai devreme ca nu suntem speciali, cu atat mai bine.

Edit

Uitam, thetime iti aduci aminte de stirea cu oamenii care au furat nisipul folosit pentru diguri, nisipul ala avea ca scop protejarea lor si ei l-au luat. Ce faci cu oamenii astia?

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

@TheTime uite pe cineva de speculeaza 21.gif)

Eu imi accept moartea, stiu ca atunci cand o sa mor, o sa fiu un cadavru cu viermi, treptat lumea o sa ma uite si orice urma a existentei mele o sa dispara, asta nu inseamna ca as face ca cei 2 idioti, daca tu ai face asa, atunci mult noroc.

"Fancy words" pentru a da un sens unui cacat, ne simtim speciali de aia inventam termeni si situatii. De asta am legat fiecare lucru de noi, pentru a ne intari conceptia ca noi suntem cu un scop aici, ca cineva ne vrea aici, ca are grija de noi. Cu cat realizam mai devreme ca nu suntem speciali, cu atat mai bine.

"cacat nespecial ,mancat de viermi end" ...

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ca s-au dus ciorile, cum sa fii atat de ratat incat sa intrii in apa cand vezi cat de umflat este raul?Prostia costa!

Cat de ratat sa fi sa spui asa ceva? Adica daca o persoana e mai proasta ca tine,nu o duce capu` aia e si e intr-o situatie in care ar putea murii si tu ai putea ajuta,ai inchide ochii ?!

Link to comment
Share on other sites

Cat de ratat sa fi sa spui asa ceva? Adica daca o persoana e mai proasta ca tine,nu o duce capu` aia e si e intr-o situatie in care ar putea murii si tu ai putea ajuta,ai inchide ochii ?!

Si sa-ti faca natura o aroganta, salveaza-i de la inec si peste cativa ani iti sparge casa, sau iti calca copilul pe trecerea de pietoni cand se intoarce de la gradinita.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Si sa-ti faca natura o aroganta, salveaza-i de la inec si peste cativa ani iti sparge casa, sau iti calca copilul pe trecerea de pietoni cand se intoarce de la gradinita.

Eu nu am auzit la stiri(in rarele momente cand ma uit) sa moara romani inecati, beti sau drogati. Aud numai de tigani si tot neamul lor.

Link to comment
Share on other sites

Ma retrag din discutia asta , ma enervez aiurea cand vad ce gandire pot avea unii romani * . Mi-am exprimat punctul de vedere in legatura cu aceasta stire si am raspuns unor persoane la ce au postat,dar aici ma opresc,nu stau sa fac posturi deampulea :)) . Daca am deranjat pe cineva..mi se rupe. Mi se face scarba cand citesc unele replici ....

Link to comment
Share on other sites

Cat de ratat sa fi sa spui asa ceva? Adica daca o persoana e mai proasta ca tine,nu o duce capu` aia e si e intr-o situatie in care ar putea murii si tu ai putea ajuta,ai inchide ochii ?!

Nu am zis ca sunt mai prosti ca mine, m-am referit ca doar un copil de 7-8 ani ar fii intrat in raul ala la cat de umflat era, iar ei oameni in varsta la 40-50 de ani au intrat si pe langa ei au mai intrat si cu carutele.

Daca erau romani in locul lor(dar desigur ca nu erau ca romanii sunt cu destul peste ciori)crezi ca venea o cioara sa ii salveze? FII SERIOS! Ar fi dat drumu la maxim la gutza si salam si i-ar fii durut fix in cot de ei.

Asa ca nu te mai da tu viteaz si le lua apararea ciorilor ca nu are rost orice roman care traieste in Romania cunoaste destul de bine aceste "persoane".

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt tampit, nu-s pe treaba mea ..dar n-ai cum frate sa te uiti cum mor 2 oameni si sa nu faci nimic:| Lipsa de civilizatie,moralitate,personalitate pana la urma...s-a vazut de la inceput.... incepand de cand loveste calul pana acei retardati faceau misto de cei care s-au innecat. ..... Ce sa mai zici la asa ceva ?! Romania..
Cat de ratat sa fi sa spui asa ceva? Adica daca o persoana e mai proasta ca tine,nu o duce capu` aia e si e intr-o situatie in care ar putea murii si tu ai putea ajuta,ai inchide ochii ?!
E treaba ta daca ti se pare normal un nivel de ignoranta care sa te tina cu floricelele-n mana cat timp 2 oameni mor in fata ta, ba chiar sa ii filmezi si sa faci glume, dar mie nu mi se pare ok. Culmea ironiei e ca multi dintre oamenii care gandesc astfel sunt revoltati dupa aceea ca nu primesc ajutor. Uita-te la cei care au postat pe prima pagina si vezi cate topicuri au deschis in sectiunile "CERERI" si "Ajutor". Pai ce facem, ori ne ajutam intre noi, ori mancam popcorn?

Totusi, de unde atata ura? Ai avut o zi proasta?

Unde vezi ca fac glume ? Unde vezi ca fac misto ? Chestia asta cu glumele si cu misto-ul a fost un efect scontat si nascocit de cei de la PROstiTV. Aia doi pur si simplu filmau fiindca li se parea ceva de necrezut sa treci o apa asa de mare cu un cal legat la doua carute. Pur si simplu ceva incredibil. De aici si pana la misto e cale lunga.

Ei radeau nu la sensul peiorativ (dar asa s-a interpretat fiindca au crapat tampitii aia) doar atunci cand treceau apa si toti erau in viata si invrajbiti impotriva calului ca nu vrea sa mearga pe apa, probabil. Dar nici atunci nu faceau glume si mistouri ci doar radeau fiindca nu le vena sa creada, asta cu glumele si cu mistourile sunt scoase de astia de la "senzational stiri protv". Apoi, dupa ce s-au dus aia la fund dupa, dupa cum vezi, nu au mai ras deloc.

Si nu inteleg un lucru, daca au ras, sunt implicit si vinovati de moartea lor ?

Si poate nu stiau sa inoate, v-ati gandit la treaba asta sau automat daca esti in apropierea unei ape trebuie sa sari si tu dupa altul (care s-a bagat cu buna stiinta) si eventual sa te ineci si tu ?

Crezi ca daca mureau si aia de pe mal inecati le facea cineva statuie sau le ajuta cu ceva ? Sunt care si stiau sa inoate si tot au murit inecati in astfeld e situatii. Oricum, e de mult o vorba din batrani: Nu te bagi in apa daca nu stii sa inoti. E simplu. Si mai vrei sa mai treci si o apa adanca cu cal cu tot. Cat de tampit sa fii ?

@Vlachs

Unde esti ? Cum arati ? Parca ai fi o clona perfecta a mea. Ma gandesc sa-ti fac statuie ! :))

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

Au batut calul. Vad ca-s si ciori, cum adica "doi romani" :))

Bine ca s-au dus, maine fac gratar =)))

Tigani mereu sunt numiti romani de ce sa ne facem de ras in halul asta...

Sa il citez pe @aelius cel mai bun tigan e ala mort

Macar o scapat saracul cal inca un final fericit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...