Jump to content
sTrEs

Un mod sigur de chat?

Recommended Posts

Lasand la o parte prostiile, jabber in sine nu e neaparat sigur, cine il hosteaza poate foarte frumos sa tina loguri. Partea buna este OTR. Stiu ca folosesti, deci nu iti mai explic ce este.

INSA, daca chiar vrei ceva military grade, cea mai buna optiune este Psi+ pe un linux desktop + gnupg cu o cheie de 2048 sau mai mare. Din pacate Pidgin nu suporta pgp.

Link to comment
Share on other sites

Suntem prea avansati in tehnologie, greu te ascunzi...

Despre jabber:

The jabber.org service uses industry-standard Secure Sockets Layer (SSL) and Transport Layer Security (TLS) to encrypt your connection to the server. Our security certificate is issued by the StartSSL, a widely-recognized certification authority that is bundled with Mozilla Firefox, Apple MacOS X, Microsoft Windows, numerous Linux distributions, and many modern IM clients. Furthermore, the jabber.org IM service is hosted in a secure data center by USSHC, with strict physical security as well as up-to-date security patches on a Debian GNU/Linux operating system.

The jabber.org administrators take your privacy and security very seriously — please read the Service Policy for full details about our security measures. If you have any questions about security, please ask in the jabber@conference.jabber.org chatroom (see below).

Citeste mai mult.

Deci se pare ca conversatiile sunt criptate precum si conexiunile..

Link to comment
Share on other sites

Termina te rog cu offtopic-ul in topicul meu facut in sectiunea offtopic, daca intelegi ce zic..apreciez ca incerci sa ma luminezi, dar nu sunt chiar asa urs..

Eu am intrebat de un chat, nu cum sa ma ascund..nu prea e usor sa te ascunzi cand te stie jumate de comunitate personal :))) E picat icq-ul si mi-a zis cineva sa incerc jabber ca domne e mai sigur, de aici si curiozitatea.

Link to comment
Share on other sites

jabberul este foarte ok, instalezi pidgin si folosesti jubber, DAR fara un plugin care sa iti crypteze mesajele pe baza unui key generat nu faci nimic, eu iti recomand pidgin ca soft si foloseste OTR ca plugin (OffTheRecord) si pidgin nu e numai ptr jabber poti folosii chiar si idul de mess atata timp cat amandoi aveti otr instalat si aveti grija ca acolo jos sa treceti pe private session

daca vrei dami un pm si iti dau eu si pidginu si pluginu si iti arat cum se face acea sesiune private

Link to comment
Share on other sites

apropo de ce zice @jayluc , am inteles ca si pidgin e foarte securizat si merge excelent cu yahoo messenger, iti cripteaza absolut tot.. eu l-am folosit si a fost chiar ok.. oricum, daca vrei sa ai PC-ul 100% securizat, iti recomand PGP(Chiar daca n-are nicio treaba cu threadul).

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ce va intereseaza este sa nu se stie ce discutati, folositi chat-ul facut de mine(il gasiti in semnatura). Daca va intereseaza sa nu existe urme ca discutati, atunci ...e mai greu de facut, insa in momentul asta probabil ce-a mai buna si sigura metoda ar fi jabber, cu server hostat de voi undeva, si setat serverul sa tina loguri + tor, dupa cum au spus cativa mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Multi ati scris aici despre OTR by cyberpunks, daca ati fi citit cu atentie post-ul , cineva ar fi observat, ca folosesc si stiu ce e otr, am repetat de 3 ori, nu sunt urs!! :) cat despre persoana cu pgp-ul , iti recomand truecrypt, e opensource si nu face nimeni, nici o cheie publica asa cum o fac cei de la symatec alias PGP, totusi apreciez ca ati sarit in ajutor, multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...