Jump to content
gogusan

RDS Internet Garantat Business (Cum se fura megabitii)

Recommended Posts

Fac acest topic in speranta ca poate mai e cineva abonat la ei.

Date: 150Mbps garantat extern

Real: 138Mbps

Pret: 130E/luna

Dupa ceva timp am dat de curiozitate 1 speed test si am observat ca nu am viteza pe care o platesc.

Am repetat testul in mai multe zile la intervale orare diferite.

ACELASI REZULTAT: maxim 138Mbps.

- Sun la ei

- Vine echipa de soc; Rezultat: e din centrala problema; remediere 2 zile

Dupa 2 zile acelasi rezultat desi primisem telefon ca s-a rectificat.

- Sun la ei

- Iar vine echipa de soc etc (acelasi kkt)

- Rezultat suprinzator: ticketul forwardat catre comercial (NU SE POATE 150Mbps) :)) (desi vecinul are abonament de 300Mbps , cat plateste atat scrie si la speedtest)

Sun la comercial pt ticket

- "Nu domnule, cat platiti atat o sa aveti, lasati ca rezolv eu la tehnic"

- A 2 a zis: "S-a rezolvat"

S-A REZOLVAT FIX PULA

Iar tehnic ticket, au trecut deja 2 luni fara remediere.

Avand in vedere ca pentru 10 Mbps inainte plateam 30Euro rezulta faptul ca m-au tepuit cateva luni cu diferenta in Euro intre 150Mbps si 138 Mpbs.

Acum sunt in "proces" OPC! (desi ei sustin in continuare ca inca se lucreaza la remediere).

Concluzie:

Verificati-va daca aveti viteza garantata din contract pentru care platiti.

Cine stie pe cati si cati ii mai trage in piept cu cativa Mbps

Si ca sa-i citez de pe site (http://www.rcs-rds.ro/business-internet-cu-latime-banda-garantata)

"Stiti exact de cat internet aveti nevoie? Alegeti Digi Net Garantat, garantia stabilitatii afacerii dvs. ! Cele mai multe companii prefera Digi Net Garantat, datorita vitezelor mari si stabile pentru transferul de date."

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca stii ce inseamna cuvantul GARANTAT!

lAlQ6wR.png

In contract scrie "pana la 150...". In poza de mai sus ^ garanteaza altceva (vezi prima incadrare).

Adica oferta pe care ti-o fac ei incepe cu internet garantat 1 Mbps (tu trebuie sa ceri oferta pentru cati Mbps vrei garantati) [ poti cere si 1 Mbps daca de atat ai nevoie]

Tu poti cere oferta pt X megabiti, de exemplu pt 300Mbps = 290Euro si pt 500Mbps = 1140E.

In contract scrie asa:

DigiNet Business Internet Garantat:

a) Latime de banda garantata in Internet 150 Mbps

B) Latime de banda maxima in reteaua RCS&RDS 1000Mbps

Nu confunda garantatul cu Accesul. La acces ai 1 minim de x Mbps cu alocare dinamica in 100Mbps.

Edited by gogusan
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca stii ce inseamna cuvantul GARANTAT!

Adica oferta pe care ti-o fac ei incepe cu internet garantat 1 Mbps (tu trebuie sa ceri oferta pentru cati Mbps vrei garantati) [ poti cere si 1 Mbps daca de atat ai nevoie]

Tu poti cere oferta pt X megabiti, de exemplu pt 300Mbps = 290Euro si pt 500Mbps = 1140E.

In contract scrie asa:

DigiNet Business Internet Garantat:

a) Latime de banda garantata in Internet 150 Mbps

B) Latime de banda maxima in reteaua RCS&RDS 1000Mbps

Nu confunda garantatul cu Accesul. La acces ai 1 minim de x Mbps cu alocare dinamica in 100Mbps.

N-ai numarat bine. "garantia stabilitatii afacerii dvs."

Fii atent unde scrie "pana la" ("pana la 150Mbps" inseamna =< ).

De exemplu pt pana la 300Mbps = 290Euro, samd.

Si mai este ceva: "latime de banda garantata" am vazut dar "viteza garantata de xMbps" nu am vazut.

Link to comment
Share on other sites

N-ai numarat bine. "garantia stabilitatii afacerii dvs."

Fii atent unde scrie "pana la" ("pana la 150Mbps" inseamna =< ).

De exemplu pt pana la 300Mbps = 290Euro, samd.

Si mai este ceva: "latime de banda garantata" am vazut dar "viteza garantata de xMbps" nu am vazut.

Tipule tu nu intelegi limba romana.

"pana la" ala se refera la METRO/RCS&RDS, se si precizeaza unde e valabil "pana la" dar e greu cu limba romana.

Mai citeste odata ce am scris mai sus la precizare>"In contract scrie asa:"....

Te rog frumos nu mai posta ca te faci de cacao gratuit.

@ontopic

Ofertele sunt PERSONALIZATE pentru fiecare client in parte.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi merge foarte greu internetul de cateva zile. Am sunat la ei si d-abia ii astept. Sunt pacate amarate. D-abia ii astept sa imi bat joc de ei. Au fost saptamana trecuta la o ruda si au facut bascalie din cauza ca nu se pricepe.

E de la furtuna solara ce a atins pamantul zilele astea. A fost afectat cam tot, net, curent, retele de telefonie ...

Link to comment
Share on other sites

ai de recuperat :))

Esti sigur ca pe langa "problema din centrala" nu mai exista una la tine? Un fir, o setare, o aluna? Iar cu anpc-ul sper ca esti constient ca o sa se intample fix nimic. De obicei pe business sunt corecti, cel putin pana acum nu am avut probleme.

- imi intra fibra in casa!

- din media convertor au venit ei cu laptopul de test, au infipt rj45-ul > test> 138 :))

revin cu un update:

Abonament 50 Mbps garantat la un prieten de la alta firma din sectorul 3 (verificat de azi dimineata la intervale de 2 ore) >>> cablu pe direct din MC >>> 42Mbps :))))))))

Sunt destul de sigur ca sunt 1232141341 clienti in aceeasi situatie (care nu verifica).

Pai eu sa zicem cumpar 1 metru de cablu si tu imi dai mie 0,90 ? WTF

Edited by gogusan
Link to comment
Share on other sites

Fac acest topic in speranta ca poate mai e cineva abonat la ei.

Date: 150Mbps garantat extern

Real: 138Mbps

Pret: 130E/luna

Dupa ceva timp am dat de curiozitate 1 speed test si am observat ca nu am viteza pe care o platesc.

Am repetat testul in mai multe zile la intervale orare diferite.

ACELASI REZULTAT: maxim 138Mbps.

- Sun la ei

- Vine echipa de soc; Rezultat: e din centrala problema; remediere 2 zile

Dupa 2 zile acelasi rezultat desi primisem telefon ca s-a rectificat.

- Sun la ei

- Iar vine echipa de soc etc (acelasi kkt)

- Rezultat suprinzator: ticketul forwardat catre comercial (NU SE POATE 150Mbps) :)) (desi vecinul are abonament de 300Mbps , cat plateste atat scrie si la speedtest)

Sun la comercial pt ticket

- "Nu domnule, cat platiti atat o sa aveti, lasati ca rezolv eu la tehnic"

- A 2 a zis: "S-a rezolvat"

S-A REZOLVAT FIX PULA

Iar tehnic ticket, au trecut deja 2 luni fara remediere.

Avand in vedere ca pentru 10 Mbps inainte plateam 30Euro rezulta faptul ca m-au tepuit cateva luni cu diferenta in Euro intre 150Mbps si 138 Mpbs.

Acum sunt in "proces" OPC! (desi ei sustin in continuare ca inca se lucreaza la remediere).

Concluzie:

Verificati-va daca aveti viteza garantata din contract pentru care platiti.

Cine stie pe cati si cati ii mai trage in piept cu cativa Mbps

Si ca sa-i citez de pe site (Digi Net Garantat - Internet de mare viteza cu banda minima garantat)

"Stiti exact de cat internet aveti nevoie? Alegeti Digi Net Garantat, garantia stabilitatii afacerii dvs. ! Cele mai multe companii prefera Digi Net Garantat, datorita vitezelor mari si stabile pentru transferul de date."

Nu vreau sa te superi sau ceva, dar problema e un pic exagerata.

Sunt O GRAMADA de factori ce ar putea provoca pierderea de cei 12mbps. Pe langa asta, banuiesc ca rulezi Windows, automat ai o pierdere din start de cativa mbps, cine lucreaza in domeniul de administratie servere cred ca este de acord. De regula, la fiecare 100mbps, windows iti poate "da" in jur de 94-96mbps. Nu mai aduc in discutie SSD si calitatea placii de retea pentru ca banuiesc ca te-ai asigurat ca suporta 150mbps fara niciun fel de probleme. Nu le iau apararea, chiar mi se rupe de ungurii internetisti a.k.a rcs/rds dar 99% sanse ca problema sa fie de partea ta si nu a lor.

Link to comment
Share on other sites

Nu comparati business cu home; Gogusan se refera strict la abonamentele business care au latimea de banda garantata (sau ar trebui sa aibe). Abonamentele de cativa euro nu sunt garantate in niciun fel. Ai o limita inferioara la 1-5mbps si aia e tot. Ca iti merge in banda aia se datoreaza faptului ca pe switch-ul sau zona ta, nu este utilizare de trafic.

Pentru test de viteza, folositi asta: http://ftp.roedu.net/ (e national). Asa va dati seama de pierderi & stuff.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Nu comparati business cu home; Gogusan se refera strict la abonamentele business care au latimea de banda garantata (sau ar trebui sa aibe). Abonamentele de cativa euro nu sunt garantate in niciun fel. Ai o limita inferioara la 1-5mbps si aia e tot. Ca iti merge in banda aia se datoreaza faptului ca pe switch-ul sau zona ta, nu este utilizare de trafic.

Bre @Elohim: "Sunt O GRAMADA de factori ce ar putea provoca pierderea de cei 12mbps." - sau poate chiar fura RDS

Dar statul roman. Zic STATUL ROMAN nu te fura?.. si pe tine si pe RDS si pe OPC/ANPC si pe tigani si pa bozguri si pe sasi si pe toate jivinele din padure? Ai masurat vreodata de cat te fura asta?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Update:

S-a rezolvat, nu se poate 150mbps din motive extraterestre :))

Pret final 100Euro/luna :))

Acest topic este valabil doar pentru cei care au abonament business garantat.

Oameni buni, testati-va viteza, daca nu e cea din contract faceti galagie mare, daca nu va garanteaza cat scrie in contract sigur veti obtine pretul "CORECT" la sfarsitul galagiei.

Domane Ocroteste-i pe Romani! Sus ii Iancu pe statuie ...

Se poate da T.C.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...