Jump to content
andreiv00

Este legala clonarea unui site?

Recommended Posts

Salut!
Daca cineva ma plateste sa ii clonez un site, iar el il foloseste in indiferent ce scopuri, aveti idee daca este legal?

De exemplu, Ionel imi da $500 sa-i clonez form-ul de logare de la un site, iar datele sa fie salvate undeva, ca el mai departe sa il hosteze undeva si sa le trimita prietenilor lui si sa le citeasca mesajele, sau poate sa vanda conturile mai departe.
Sa zicem ca daca acest Ionel este prins, am ce sa patesc?

Edited by andreiv00
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sithalkes said:

Iti iei niste ani, cu suspendare, daca esti norocos, asta in cazul fericit.

Nu va mai bagati in tot felul de prostii de 2 bani, mai bine invata si angajaza-te in ceva legal.

Nu m-am bagat nicaieri, dar am vazut o oferta si am zis sa ma asigur inainte.
Pai si imi iau chiar daca pur si simplu doar am facut site-ul, ceea ce tine de coding si DOAR EL beneficiaza de informatiile obtinute pe urma site-ului?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, andreiv00 said:

Nu m-am bagat nicaieri, dar am vazut o oferta si am zis sa ma asigur inainte.
Pai si imi iau chiar daca pur si simplu doar am facut site-ul, ceea ce tine de coding si DOAR EL beneficiaza de informatiile obtinute pe urma site-ului?

 

Ai auzit de cuvantul "complice"? Ex: tu esti un taximetrist si astepti clienti. Vezi ca un tip care tocmai a jefuit o banca se suie la tine in masina si zice sa-l duci in X loc. Crezi ca poti spune dupa ca tu doar ti-ai facut meseria de taximetrist?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Art. 365 - Operaţiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice

(1) Fapta persoanei care, fără drept, produce, importă, distribuie sau pune la dispoziţie sub orice formă:

a) dispozitive sau programe informatice concepute sau adaptate în scopul comiterii uneia dintre infracţiunile prevăzute în art. 360 - 364;

B) parole, coduri de acces sau alte asemenea date informatice care permit accesul total sau parţial la un sistem informatic, în scopul săvârşirii uneia dintre infracţiunile prevăzute în art. 360 - 364, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Deţinerea, fără drept, a unui dispozitiv, a unui program informatic, a unei parole, a unui cod de acces sau a altor date informatice dintre cele prevăzute în alin. (1), în scopul săvârşirii uneia dintre infracţiunile prevăzute în art. 360 - 364, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

 

 

In plus poti intra ca si complice la:

Art. 302 - Violarea secretului corespondenţei

Art. 360 - Accesul ilegal la un sistem informatic

Art. 361 - Interceptarea ilegală a unei transmisii de date informatice

 

Bafta!

 

24xniy.jpg

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, andreiv00 said:

Salut!
Daca cineva ma plateste sa ii clonez un site, iar el il foloseste in indiferent ce scopuri, aveti idee daca este legal?

De exemplu, Ionel imi da $500 sa-i clonez form-ul de logare de la un site, iar datele sa fie salvate undeva, ca el mai departe sa il hosteze undeva si sa le trimita prietenilor lui si sa le citeasca mesajele, sau poate sa vanda conturile mai departe.
Sa zicem ca daca acest Ionel este prins, am ce sa patesc?

Le poti da un mail celor de la paypal si le ceri mai multe detalii despre cum le poti clona site-ul :))

Ps. este ilegal deoarece se intersecteaza cu drepturile de autor, propietatea intelectuala, protejat de copyrigt © + ca ceea ce vrei tu sa faci stii din start ca va fi folosit pentru furt, cel mai ieftin putand scapa drept complice sau co-autor al infractiunii.

Edited by spider
Link to comment
Share on other sites

Just now, edyun said:

Inteleg, dar nu iti inchipui ca iti va da cineva nici macar 5 dolari pentru asta, dar totusi, ramai pe calea White HAT, nici macar Gray HAT

Stiu, era vorba de ceva mai complex oricum. O sa raman pe whitehat, avand in vedere ca inca sunt minor si vreau sa am cazierul clean pentru viitor:))

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2018 at 10:47 PM, andreiv00 said:

Salut!
Daca cineva ma plateste sa ii clonez un site, iar el il foloseste in indiferent ce scopuri, aveti idee daca este legal?

De exemplu, Ionel imi da $500 sa-i clonez form-ul de logare de la un site, iar datele sa fie salvate undeva, ca el mai departe sa il hosteze undeva si sa le trimita prietenilor lui si sa le citeasca mesajele, sau poate sa vanda conturile mai departe.
Sa zicem ca daca acest Ionel este prins, am ce sa patesc?

 

Da, in plm! Daca stii programare sau web design, angajeaza-te!

Ionel mereu o sa colaboreze pentru o sentinta mai usoara, daca sunt date care sa duca la tine, da , ntri si tu in cacat. E indeajuns o plata de la el catre tine, conversatii...

Daca aia sunt mai multi, adica un grup e si mai nasol pentru tine. Si de obicei lucreaza in haita si li se pare ca le stiu pe toate si  ca sunt de neatins pentru ca s-au mutat in UK, Spania, Italia, Germania. Ei stiu sa faca bani si restul care muncesc sunt fraieri, slugi.

 

Ca spargi locuinte sau furi prin intermediul internetului, tot un hot ordinar si infect esti.

 

 

Edited by Technetium
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...