Jump to content
Krisler12™

Cine imi mai poate recomanda filme asa ca astea ?

Recommended Posts

Salut !

De curand am vazut niste filme (o serie ) si acum imi dau si eu seama de calitate vs productie de duzina.

Filmele sunt (vi le zic in ordinea in care ar trebui sa le vedeti si nu in ordinea in care sunt facute):

1.Hannibal -rising

2.Tacerea mieilor

3.Hannibal (2001).

Ce anume mi-a placut la ele:

-criminalul, personajul principal, nu isi omoara victimile asa cu finete cum fac astia din filomele moderne gen CSI Crime si Investigatii sau Misiune imposibila sau mai stiu eu ce filme in care criminalul umbla cu o pusca cu luneta si BAM gata si-a omorat victima si de-acuma politistii trebuie sa-l prinda. Nu asa ! In filmele astea criminalul isi chinuieste victima, o face sa isi simta frica si astfel aproape ca simti si tu frica (etc. etc.) practic traiesti filmul.

-criminalul se joca "psihologic" cu victima astfel incat frica, spaima cresc la cote maxime, e foarte misto sa vezi un film de asta.

Daca nu intelegeti ce vreau sa zic prin "joc psihologic" atunci va dau ca exemplu un alt film:

Inglourious Basterds (2009) si ma refer aici la prima scena in care nazistul ala se joaca psihologic cu evreul ala si ala are frica ridicata pana'n gat. Este foarte misto scena aia, cei care ati vazut filmul stiti acum la ce ma refer.

Ma refer la filme in care victima este "facuta la psihic" iar criminalul nu si-o omoara pur si simplu ci atunci cand vrea sa o omoare o ia si ii imprastie sangele si organele pe toti peretii, nu ii da pur si simplu de la 5 km un glont in cap.

Astea fiind spuse, imi mai poate recomanda cineva alte filme asemenea celor de care va zic ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

SAW - toate seriile (in fiecare halloween apare un alt film din serie). In filmele astea victimele sunt puse intr-un joc din care oricum nu au cum sa scape => sunt chinuiti.

Numai compara filmele alea de investigatie, care sunt de actiune, cu filmele gen Hannibal si Tacerea mielor, care sunt horror (de groaza).

Astea sunt horror ? Eu credeam ca sunt gen politist/de actiune.

Am mai luat asa filme horror de pe imdb si toate mi s-au parut niste procarii.

Link to comment
Share on other sites

deh "facuta la psihic" .astea filmele de mai sus is capodopere atat la nivel de joc actoricesc cat si scenariu.uitete la zodiac,pulp fiction,american psyho..oricum astea is ok dar inglorious bastard e cam exagerat sa nu zic ca e tras de par.daca esti la mall ai toate sansele sa vomiti sau sa lovesti un caine cu masina cand te intorci spre casa.

Link to comment
Share on other sites

deh "facuta la psihic" .astea filmele de mai sus is capodopere atat la nivel de joc actoricesc cat si scenariu.uitete la zodiac,pulp fiction,american psyho..oricum astea is ok dar inglorious bastard e cam exagerat sa nu zic ca e tras de par.daca esti la mall ai toate sansele sa vomiti sau sa lovesti un caine cu masina cand te intorci spre casa.

Poate confunzi filmul Inglorious basterds cu altul... Nu stiu ce ti se pare asa de scrabos acolo (da exemplu sa ma lamuresc). Oricum eu m-am referit doar la scena de la inceput aia in care se joaca ala cu psihicul evreului.

Link to comment
Share on other sites

Unii regizori au stilul lor propriu. Cauta trailere la filmele acelui regizor, poate gasesti altceva bun, n-am inteles din prima ce vrei.

Ce vreau ?

Zic mai clar atunci...

Vreau filme cu crime, in care scena crimei este muncita in detaliu: vezi cum criminalul isi chinuie victima atat psihic cat si fizic inainte de a o ucide,in plus, atunci cand o ucide nu ii da pur si simplu un glont in cap si cu asta basta ci o ia si ii face o moarte sangeroasa.

Link to comment
Share on other sites

Ce vreau ?

Zic mai clar atunci...

Vreau filme cu crime, in care scena crimei este muncita in detaliu: vezi cum criminalul isi chinuie victima atat psihic cat si fizic inainte de a o ucide,in plus, atunci cand o ucide nu ii da pur si simplu un glont in cap si cu asta basta ci o ia si ii face o moarte sangeroasa.

Sadic mai esti...

Link to comment
Share on other sites

vedeti in mortii vostri ca exista topic special pentru filme

Am postat separat ptr. ca vreau doar un anumit gen, niste filme care pot fi recomandate doar daca le-ai vazut si nu asa ca te-ai uitat pe imdb si ai vazut ca sunt de groaza sau mai stiu eu ce.

@Nedo: nu vreau sf, realitatea pura e mai terifianta.

Link to comment
Share on other sites

Zilele astea o sa fac rost de un torrent "Mind fucking movies pack" si ti-l dau daca vrei.

Daca nu ai vazut pana acum poti sa incepi cu "Revolver","The prestige","Requiem for a dream"," the bourne".O sa gasesti mai multe in pack-ul acela.Sau daca poti sa faci rost de un cont de gbv.ro(poate ai prin loguri:)), e tot un tracker gen filelist, acolo sunt pack-urile de care iti ziceam.

Link to comment
Share on other sites

Zilele astea o sa fac rost de un torrent "Mind fucking movies pack" si ti-l dau daca vrei.

Daca nu ai vazut pana acum poti sa incepi cu "Revolver","The prestige","Requiem for a dream"," the bourne".O sa gasesti mai multe in pack-ul acela.Sau daca poti sa faci rost de un cont de gbv.ro(poate ai prin loguri:)), e tot un tracker gen filelist, acolo sunt pack-urile de care iti ziceam.

Nu am cont de gbv.ro. Nu mi-ai putea da doar fisierul .torrent ca de descarcat il descarc eu ?

Am gasit un torrent Mind fucking movies pack pe Thepiratebay dar are 0 seeds. :(

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...