Jump to content
Flubber

Dificultati. Ce sa fac?

Recommended Posts

*ATENTIE* Thread-ul poate sa para o idiotenie, va rog sa va abtineti, este o problema serioasa.

Nici nu stiu de unde sa incep... Sa spunem ca am nevoie de ajutor... Nu, cel mai bine spus de niste indrumari si sfaturi. M-am tot zbatut eu pentru un timp indelungat, dar in final mi-am dat seama ca trebuie sa 'ascult' (citesc) si parerile altora, sfaturile si indrumari. Despre ce este vorba? Despre pofta de a invata si a confrunta niste probleme financiare. Ceea ce incerc eu sa spun, este sa imi spuneti si mie (in special cei experimentati sau care au trecut prin asa ceva) cum as reusii sa inlatur lenea, sau macar sa aduc chef de a face, pentru ca:

1. pofta de invatat este, exista, o am - asta cand NU sunt la calculator, imi trec idei prin cap, vreau sa ma apuc sa fac, sa dreg, planuri etc. totul este OK, exista initiativa si chef, dar indata ce ajung la calculator si trebuie sa ma apuc de cele planuite dintr-o data, brusc, instant, mi se duce tot cheful si toata pofta respectiva si ma plictisesc instantaneu, initial ajungand sa vizionez un film sau sa fac cu totul altceva ce-mi iroseste timpul

2. de invatat am reusit si mi-am strecat niste cunostinte, fie ele noi sau reimprospatate in creierii astia mici si arsi ai mei, o alta problema aici exista faptul ca uit, si uit MULT si REPEDE, credeti-ma, am incercat lecitina, am incercat vitamine, ce NU am incercat, problema care am observat-o consta in faptul ca retin doar ce ma intereseaza fiindca de la un timp(mare si indelungat) m-a lovit o stare de miserupism cat si in legatura cu mine si nu numai.

Daca se poate (din cauza asta am si apelat) sa ma indrumati si pe mine cu sfaturi, idei, orice poate contribuii la inlaturarea acestor stari, mi s-a mai zis sa ma duc pe afara sa fac altceva, am incercat si pur si simplu toata lumea ma plictiseste, majoritatea ii vad prosti (mai ales pe fete) din cauza ca ... or fi (cine stie), dar nu ma atrag cu deloc subiectele ce le dezbat, foarte putin filozofice, acum nu zic sa descoperim nu stiu ce lege noua a fizicii, dar nici sa o tii intr-o permanenta idiotenie si stare de manelism (genul care aduce incultura). In fine, de incheiere dilema mea mare este: Linux-ul. Dap, el! Am incercat din rasputeri sa-l invat, am reusit cat de cat (sa asimilez ceva noi informatii fata de ce stiam inainte -- foarte putin), problema este ca invatarea lui necesita timp ceea ce eu nu am, de-aia si va cer sfaturi, pentru a-mi da ceva de invatat (dupa ce reusesc sa inlatur starile descrise mai sus) dar in acelasi timp sa acopere timpul pierdut DAND DOVADA de... ei bine, sa le spunem "rezultate", sper ca ma intelegeti.

Daca nu am explicat bine... imi cer scuze, daca nu ati inteles, iar imi cer scuze, cine doreste sa ma indrume si nu numai si vrea sa tinem o legatura pe Instant Messaging si nu numai, PM cu o singura conditie, sa AVETI experienta, nu doresc script kiddiez (sparge-mi si mie ID) sa imi trimita PM, nu o sa vorbesc despre cine stie ce lucruri, ci doar doresc niste ponturi, indrumari, ce sa invat in timp ce imi fac... treaba, bineinteles as detalia mai multe lucruri care ar rezolva poate, unele nedumeriri.

Multumesc, si imi cer iertare inca odata daca asta suna a thread gen:

"Vai ce ma droghez, imi plac mult drogurile, dar acum sunt dependent si mi-am vandut mobila din casa, dar ma plang pe forumul asta si atat."

Cer doar niste solutii in special pentru starile respective, chiar nu stiu ce sa mai fac, am incercat totul, nu stiu ce-mi place, nu stiu ce nu-mi place, e o mare harababura in creierii mei.

P.S.: Sunt sigur 100% ca un psiholog nu cred ca m-ar ajuta.

Va rog cei care ati trecut prin aceste probleme sa dati reply si sa veniti cu sfaturi (daca doriti bineinteles), restul abtineti-va daca doriti sa faceti troll.

Multumesc.

# LE:

Am uitat sa mentionez ca nu-s genul care sa se blocheze in asemenea hal si nici sa se planga (repet, cer doar niste sfaturi, in special indrumari nu metode de a face bani peste noapte sau stiu eu ce altceva mura-n gura). De multe ori, cand nu reusesc sa trec peste o gaura de gandire, imi iau timp liber, ma duc si citesc sau fac altceva si imi pun in ordine gandurile si ideile, iar de multe ori trec peste si ajung la rezultat, dar in cazul asta (ce tine de multa vreme, de am ajuns sa postez pe forum si sa plictisesc niste straini cu serial gen drama) nu reusesc sa ii dau de cap.

# LE(2): Am gasit un articol in mare parte foarte bun care descrie cum ma simt (nu in totalitate, dar se apropie foarte bine): http://richietm.blogspot.com/2008/12/bolnav-de-miserupism.html

Link to comment
Share on other sites

Trec si eu foarte des prin astfel de stari din pacate si le urasc. Unele tin chiar mai mult, dar dupaia vine apetitul maxim si invat si citesc de obosesc, zile intregi. Ideea e ca ma fortez sa ma motivez singur si atunci parca, incet incet "pofta imi vine mancand". Ma motiveaza faptul ca ma gandesc ca ala stie ceva ce eu nu stiu si ma conving ca ce dracu, eu nu pot si asa incet incet acumulez cunostinte continuu. Incearca si tu, mai iesi pe afara 20-30 minute si afara gandeste-te la ce ai de citit, invatat sa vezi cum deodata iti vine cheful sa mergi acasa sa inveti. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Trec si eu foarte des prin astfel de stari din pacate si le urasc. Unele tin chiar mai mult, dar dupaia vine apetitul maxim si invat si citesc de obosesc, zile intregi. Ideea e ca ma fortez sa ma motivez singur si atunci parca, incet incet "pofta imi vine mancand". Ma motiveaza faptul ca ma gandesc ca ala stie ceva ce eu nu stiu si ma conving ca ce dracu, eu nu pot si asa incet incet acumulez cunostinte continuu. Incearca si tu, mai iesi pe afara 20-30 minute si afara gandeste-te la ce ai de citit, invatat sa vezi cum deodata iti vine cheful sa mergi acasa sa inveti. Bafta!

Tocmai asta este problema la mine, am mentionat in primul post ce a deschis thread-ul. Cand ma indepartez de calculator, am exact aceeasi pofta, dar diferenta fata de tine este ca eu atunci, cand ajung la calculator, nu mai am acea pofta, dispare si nu reusesc sa o fac sa apara din nou, incerc sa ma motivez, dar nu reusesc, parca sunt un cartof, fara energie. Este ca si cum ai aceasta batalie de foarte mult timp si intr-o zi pur si simplu clachezi si nu mai poti, pur si simplu, nu mai merge nimic. Nimic nu pare sa te rezolve, nici motivatie personala, nici exterioara, nimic nu te face sa dai tot ce poti pentru a iti fie de bine, am ajuns sa nu imi mai pese daca am bani de o paine sau nu, ceea ce este foarte rau sa vrei sa iesi la un suc cu o fata si sa nu ai bani de el nici macar sa ii dai un mesaj, dar ce este si mai rau, este faptul ca eu constient fiind ca pot sa fac bani si sa inlatur toate astea intr-un timp destul de scurt, daca imi dau silinta rau de tot, in special tot ce pot eu, iar pe langa astea stiind ca se poate mult mai bine, cu foarte mult, eu fiind la un nivel inca jos de tot, dar jos (foarte jos) fata de altii, iar aici intervine frustrarea care taie si mai mult din buna dispozitie si tot ce vreau e sa lenevesc si sa treaca odata timpul de parca s-ar rezolva toate de la sine (desi stiu ca nu e asa). Foarte ciudata starea si foarte foarte enervanta, defapt sunt stari.

Adaugare: Am uitat sa mentionez ca sunt unele persoane pe RST ce mi-au trezit pofta respectiva de a invata si nu numai, ce mi-au trezit acea invidie daca pot spune asa (dar intr-un sens bun) pentru faptul ca le observi cunostintele (vaste) si experienta (foarte multa si aceasta) dar in mare parte neimplicandu-se foarte mult. Nu specific cine, fiindca s-ar putea sa nu le convina.

O alta adaugare: Am uitat sa mentionez (iar), ca nu sunt genul care sa se uite la Stirile ProTV sau mai stiu eu ce, atunci cand este vorba de TV, in mare parte ma atrag programele din care pot invata ceva cu adevarat interesant si de ajutor. Sunt genul care doreste foarte multe cunostinte (knowledge), pentru ca asa cum stim cu totii, informatia inseamna putere si nu ma vaicaresc (poate foarte putin, celor care ii consider prieteni foarte buni si apropiati) asadar nu-s "aaaahhh vai, ce rau o duc, dar o frec toata ziua si nu fac nimic in legatura cu asta, desi as putea nu vreau nici sa invat nici nimic ci astept un sac de bani sa-mi cada din cer".

Ma scuz iar daca va plictisesc cu probleme de genul asta, dar sunt sigur (99%) ca cei care doresc cunostinte noi mereu si multe care sa iti vina in folos si ajutor, au trecut prin asa ceva, asa cum a mentionat si Hertz in postul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Am ezitat sa mentionez, dar poate ce m-a motivat cel mai mult au fost challengeurile.

Apucate de ele si ai sa vezi, in primul rand clasamentul te motiveaza enorm, cel putin la mine functioneaza si in al 2-lea rand fiecare chall te "forteaza" sa inveti ceva, sa citesti ceva din un anume domeniu, iar challengeurile astea acopera absolut toate domeniile (programare [asm,java,javascript,c/c++,python,php ...], cracking/reversing, criptografie, steganografie, inginerie sociala, research si multe altele) O sa ajungi sa inveti foarte multe in toate domeniile din simpla motivatie de a rezolva challengeurile. Dupa o vreme in care ai facut multe ai sa vezi ca esti bun in toate domeniile, dar ai o multime de gauri in fiecare din ele pentru ca nu ai studiat decat ce ti se cere in fel si fel de challengeuri si o sa te motiveze sa iei de la 0 fiecare domeniu si sa repeti ce sti si sa inveti ce nu sti inca si ai sa ajungi guru in fiecare.

Bafta!

EDIT:

Am uitat sa mentionez de partea financiara. Daca la inceput, defapt multa vreme (ani) vreo 2 faceam totul din pasiune si din avant, nu ca acum nu as avea aceeasi pasiune, acum fac treburile si pentru bani, folosesc ce am invatat si mai mult, cu motivatia de a face bani umplu acele gauri despre care iti spuneam pentru a realiza proiecte personale. Pentru mine la o adica totul merge ok, totul se rezuma la bani insa o fac din pasiune, deci imbin utilul cu placutul. Consider ca asta ma mentine in stare de non miserupism.

Edited by Hertz
Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat sa depasesc stadiul asta....visuri.Am zis ca daca descarc cartile si le scot la imprimanta va fi mai usor, am citit vreo 2-3 dupa care am revenit la acelasi stadiu de care spui tu.E mai complicat ,multe ganduri ,idei care vrei sa la pui in aplicatie dar se mai trezeste un tampit care sa-ti taie craca(avantul) din x sau n motive pe care el/ea le-ar fi incercat.Nu stiu ce varsta ai dar presupun ca ai trecut de pubertate mai mult ca sigur; o idee ar fi sa-ti aduni ceva banuti si sa te apuci pe cont propriu de prestari servicii in domeniul pe care-l stapanesti cel mai bine.De ce asta.... ptr ca ,in primul rand iti va ocupa timpul care-ti creeaza aceste ganduri si in al doilea rand exista posibilitatea sa fie si inceput ptr tine.Daca nu te pricepi la nimic din domeniul prestari servicii(instalatii sanitare,izolatii de fatada sau interior) incearca sa te angajezi vreo 3-4 luni pe la o firma de genul asta.Cel mai greu este sa-ti faci cativa banuti de inceput, te va costa undeva la 300 de milione ........ este greu dar nu imposibil.Eu asta am in cap desi m-am lovit de cateva esecuri care au mai si costat.

Multe sunt de spus si multi sunt in aceiiasi situatie,putini insa recunosc.Este totusi un pas ptr ca ai avut curaj sa spui ceea ce simti.

Multa bafta si succes, o sa ai nevoie!!!

Link to comment
Share on other sites

Flubber chiar acum m-am apucat sa vizionez niste tutoriale despre delphi(acum ma apuc sa invat delphi) si cand sa inceapa ala sa explice bazele am intrat pe rst si am dat de acest topic si iar l-am dat dracu de delphi......alaltaieri ziceam ca ma apuc ieri sa invat si imi faceam planuri dar ieri cand am ajuns la calculator mi-a sarit toata pofta si am pierdut iara timpul cu fel de fel de kkt-uri(nici nu pot sa imi amintesc ce am facut toata ziua ieri pe calculator/afara+cand stau la calculator mi se pare ca timpul trece prea repede),m-ai stau si eu si ma gandesc(cateodata imi este si lene sa vorbesc,profa de civica mi-a zis ca sunt cea mai plictisita persoane de viata pe care am vazut-o pana acum,ies pe afara si cateodata imi vine sa ma dau cu capul de peretii cata prostie vad dar plm am si prietenii care desi n-au nici o treaba cu calculatorul poti discuta cu iei subiecte interesante,nu despre ce papuci misto mi-am tras).Sper ca azi reusesc sa ma motivez si sa invat si eu bazele delphi.Daca gasesti o solutie te rog sa ma anunti si pe mine!

P.S.:Ce am observat eu cand am fost la varumeo in vizita(alt oras) si ma plictiseam de moarte mi-a venit o pofta nebuna sa invat ceva si m-am apucat de am invatat ceva html dar cand am ajuns acasa si am vrut sa mai citesc ceva sa imi aprofundez cunostintele l-am dat dracu html (mi-a trecut pofta:(()

Link to comment
Share on other sites

Ai putea incerca sa faci asa:

Iei un caiet sau un carnetel in care iti scri toate chestiile pe care vrei sa le faci sau sa le inveti(lasi cateva pagini intre ele).

La sfarsitul fiecarei zi iti notezi ce ai facut in ziua respectiva pentru a invata chestia x sau a face chestia y. Daca nu ai facut nimic iti scri: "Azi nu am facut nimic pentru x".

Chestia asta ar putea sa te motiveze sa faci ceva pentru a nu scrie in fiecare zi "azi nu am facut nimic".

Link to comment
Share on other sites

Ai putea incerca sa faci asa:

Iei un caiet sau un carnetel in care iti scri toate chestiile pe care vrei sa le faci sau sa le inveti(lasi cateva pagini intre ele).

La sfarsitul fiecarei zi iti notezi ce ai facut in ziua respectiva pentru a invata chestia x sau a face chestia y. Daca nu ai facut nimic iti scri: "Azi nu am facut nimic pentru x".

Chestia asta ar putea sa te motiveze sa faci ceva pentru a nu scrie in fiecare zi "azi nu am facut nimic".

Man credema chestia asta cel putin pe mine nu ma ajuta cu nimic.....adica nu imi prea pasa ce scriu in acel caiet!

Link to comment
Share on other sites

si eu am o lene deasta nasoala :| noaptea inainte sa ma culc si chiar cand nu sunt la calculator ma gandesc la ce sa mai fac si chiar vreau dar dimineata nu mai am nici un chef ma distrag alte lucruri... si asta pt ca nu am un stil de viata activ... poate sa fie si asta problema ta :D si stiu ca asta e la mine cu siguranta :D

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, unele amuzante, altele aparent serioase, vad ca si altii sunt in locul meu, desi multi sunt de parere ca sunt lenes (o fi si asta) si ma acuza de asta, nu stiu de ce am senzatia ca este ceva mai complicat, bineinteles, nu o depresie, dar lipsa de motivatie probabil, fiindca nu dau nici un ban pe viata, daca traiesc sau nu si poate asta sa fie o problema, sa ajungi la stadiul incat misuni asa cat sa traiesti daca nici asta nu ar fi fost necesar cred ca as fi dat coltul.

Referitor la ronin: problema financiara s-ar rezolva foarte repede doar din munca la calculator, asta este ceva ce ma irita, stiu ca se poate, si ca pot invata si pot acumula teorie noua de pus in practica, problema sunt acele stari care intervin, asa ca ce tine de probleme financiare s-ar rezolva odata cu inlaturarea acelor stari.

Aseara m-am gandit la ce a propus si M2G si mi se pare a fi o idee buna, o sa incerc sa imi scriu fiecare obiectiv pe care incerc sa-l ating si o sa ma stimulez incet incet sa il fac pe primul, apoi pe al 2-lea...etc.

Iar pentru trolli: NU MERG VITAMINELE! Vodka nici atat, la ce mai esti bun cand iti curg balele pe tastatura din cauza ca esti cu capu pe ea si dormi?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca pare aiurea ce-ti zic si ca e greu de gasit dar incearca sa-ti iei un job in domeniu si atunci chiar va trebui sa faci acel lucru iar in timp te vei obisnui cu ''munca''.Daca nu job intr-o firma , pur si simplu pt oameni care au nevoie de un site , un program de spart parole :))

Link to comment
Share on other sites

Nu iti mai pierde noptile pe pc , stai toata ziua DAR NU SI NOAPTEA , asta te oboseste cel mai mult si nu ai sa ai nevoie de pastile , oricum trebuie sa mai raresti orele pierdute pe pc :) Iesi pe afara , dute in parc ia o carte si citeste , te relaxeaza ...vei fi limpede (asa procedez eu). Bafta !

Link to comment
Share on other sites

1. Ia-ti un birou mai mare, sa incapa o pizda nimfomana sub el.

2. Gaseste-ti una sa vrea sa stea sub birou, si sa te suga din cand in cand, insa zilnic, si fa-i cadouri, cum ar fii bijuterii si un card sa aiba cu ce merge la shopping.

3. Instaleaza-ti un filtru de cafea pe birou, adu-ti frigideru aproape, umple-l cu bere si cu alcool, ce-ti place.

4. Du-te la munca cateva zile, sa vezi cum este, apoi imbata-te in oras, si fa scandal, in asa fel incat sa stai o noapte in arestu politiei, sa vezi cum este sa fii inchis.

Dupa toate astea, este destul sa te gandesti la experientele trecute, si-ti va veni pe loc cheful de invatat.

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti numai aiurea astia , cu pizde cu plm ..omu a cerut niste sfaturi serioase si voi faceti misto de el , intradevar trebuie sa ai o prietena/nevasta/amanta ..orice cu care sa stai cu ea , te futi cu ea ..dormi putin si dimineata esti fresh :P si poti sa inveti ceva ca te simti mai usor mai ales daca ai oole pline :))

Vorbesc si eu mai vulgar din cand in cand .

Link to comment
Share on other sites

cum a zis si hertz, challenges te motivaza ,mai ales cele de pe wechall si site-urile afiliate

si cele de pe enigma group sunt interesante

eu de obicei ma uit la programele celor de pe forum care chiar le au cu informatica si imi pun intrebarea :"astia de ce pot si eu nu pot?" si asa ma apuc de pdf-uri

si de chestia cu uitat-ul axeaza-te doar pe cateva limbaje nu pe 20

si pentru creativitate eu ascult tiesto sau paul van dyk desi e cam ciudat, dar imi vin idei

Link to comment
Share on other sites

Interesant, mi-a tresarit mie o stare de dispozitie mai buna iesita din cele mentionate in thread-ul asta destul de lung (n-am mai scris atat de cand eram in clasa a VIII-a), am observat cateva chestii si anume unele lucruri (sa fac rau altora) imi displac si mi se taie cheful instant cand vine vorba de asa ceva de parca subconstientul m-ar bloca, dar cand vine vorba de challenges ma ambitionez foarte tare. Cred ca in fond tot ce conteaza este sa fii motivat, eu mereu am mers pe premiza 'cand ai chef fa, cand nu, fa ce ai chef', problema in care am cazut este 'dar atunci cand nu ai chef de nimic ce faci?' si pur si simplu nu ai chef de nimic; sa nu inveti fortat, doar atunci cand simti tu nevoia si te simti cel mai bine, dar se pare ca lucrurile au luat-o de sub control iar cheful de invatat si practicat nu mai vine ajungand intr-o stare deplorabila. Cat despre femei si asta... nici sa nu incep, nu este vorba de asa ceva. In fine, multumesc din nou pentru raspunsuri, trebuie sa fie o cale de iesire si 'reabilitare'. Iar pentru cei care sunt intr-o 'gaura' asemanatoare ii sfatuiesc urmatoarele: daca aveti prea multe idei in cap si ganduri faceti urmatoarele, luati o hartie si incepeti sa numerotati spre exemplu 1. Invat OpenSSH; 2. Invat Authentication Bypass, s.a.m.d. in importanta potrivita si cum credeti voi, va va ajuta, in rest la fel, cand aveti chef faceti cand nu nu, dar nici sa lungiti coarda prea mult ca ajungeti in situatia mea, sa va fie lene sa va si barbieriti sau sa va tundeti, si in restul starilor specificate (asta depinde de la persoana la persoana, logic).

Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaz? informatica , oricum sunt foarte multe lucruri care bineîn?eles nu se pot perfec?iona toate .

Va trebui s? ai ni?te idei foarte clare de la bun început despre ceea ce vrei s? faci ,la inceput vroiam sa stiu tot dar am inteles ca nu se poate fi un guru in toate .

In al doilea rînd trebuie s? fie ni?te reguli foarte stricte cînd deschizi calculatorul

Spre exemplu : no game, no film , ?i cat se poate de pu?in chat , iar pe forum ,doar lucruri care te intereseaz? cu ceea ce vrei s? faci tu

PDF-urile nu vin citite la pc ,trebuie scoase pe buc??i de hîrtie

Trebuie st?pînit întîi la perfec?ie un singur limbaj de programare înainte de a trece la un altul

trebuie citite spre exemplu cîteva c?r?i despre TCP/IP deoarece dac? nu cuno?ti cum func?ioneaz? protocoalele las? balta INTERNETWORKING

La pc trebuie lucrat iar dac? vrei s? în?elegi la perfec?ie ce înseamna BOOTSTRAP ia ?i instaleaz? de vreo 100 de ori un sistem operativ

Toate exemplele de cod care le g?se?ti in c?r?i vin scrise cu mana ta ?i executate , dup? care încerci s? modifici codul in asa fel încît s? vezi ce face dac? ii adaugi tu ceva

Mai mult timp i?i ia s? cite?ti decît s? stai pe calculator

Spre exemplu am v?zut multi care se ocupa de SQLI , pai ?i ce fac astia ?

COPY & PASTE sql query , dar ca?i din ??tia ?tiu s? modifice sursa in asa fel încît s? nu fie vulnerabila la SQLI?

De fapt uitasem , majoritatea folosesc TOOL pt SQLI dup? care umple CLUB SHOW OFF cu ceea ce de fapt nu au g?sit ei ci doar au pus un cod SQL la locul potrivit si se chiama hackeri

Oricum ?tim foarte bine ca in societate trebuie s? existe ?i asemenea persoane, pun punct aici nu sunt in acest topic s? judec

Daca nu se cite?te nu se poate ajunge tare departe , se vor acumula doar cîteva informa?ii iar restul va r?mîne in umbra

V?zusem adesea aceste cuvinte Don't Learn to Hack, Hack to Learn! care vin interpretate in mod gresit de multe persoane

Daca nu stii ce înseamna Hack urm?toarea afirmatie nu i?i va fi de folos Hack to Learn!

Oricum totul trebuie programat , dac? nu ?tii de ce s? te apuci ,trebuie repede s? i?i cau?i deoarece vei r?mîne cu aceea?i idee ?i peste o gramade de timp si nu vei cunoa?te la perfec?ie nimic

Cauta repede ce te intereseaz? , pune?i o regula ,

EX:

de la 1-2 Linux security, Windows security sau ma rog (book reading)

de la 2-3 python programming sau alt limbaj ( at computer)

de la 3-4 pentesting pe diverse sisteme operative (at computer lab )

de la 4-5 Kernel linux, Windows , sau ma rog ce va place (book reading)

de la 5-5:30 cîteva întreb?ri in IRC despre anumite lucruri care nu esti convins ca le-ai inteles dupa ce ai citit ( P.S. dac? face?i întreb?ri despre linux intrun canal IRC va vor trimite s? citi?i MAN PAGE înainte )

vreo 15 minute in forum pt ca nu trebuie citite chiar toate porc?riile ,sunt doar cateva lucruri importante

Totul împreun? cu o muzica pe care o pute?i alege voi

No game , no film ,

Timp liber : Dostoevsky sau alta carte interesanta , NO TV (o regula importanta )

Sau ma rog alte PDF-uri despre orice care te pot ajuta s? perfec?ionezi ceea ce vrei

O bere , pt care fumeaz? o ?igara (de?i strica la organism , o spun pt ca am studiat nu pt alte motive )

Just need rules !

Peace !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...