Jump to content
alexalghisi

Google ar putea introduce filmele pay-per-view pe YouTube

Recommended Posts

Vizionarea unui film nou pe YouTube va costa aproximativ 5 dolari.

youtube_movie_trailers_39701900.jpg

Motorul de c?utare - ?i proprietarul YouTube - negociaz? cu studiourile de la Hollywood pentru lansarea unui serviciu de pay-per-view pân? la sfâr?itul anului.

The Financial Times scrie c? Google va lansa serviciul mai întâi în SUA, dar c? acesta va fi extins ?i în restul lumii.

"Google ?i YouTube sunt un fenomen cu o gr?mad? de privitori - mai mul?i decât orice serviciu de cablu sau de satelit. S-a vorbit despre câ?i oameni vor apela la serviciul acesta, ar fi un num?r imens", a spus pentru Financial Times un director din cadrul Google.

Companiile care ofer? filme online pe computere ?i chiar pe telefoane se bat pe oferte care mai de care mai tentante. Liderul acestor servicii este Netflix, cu aplica?ii pe iPhone ?i iPod Touch, urmat îndeaproape de Hulu ?i Apple.

Google a cump?rat YouTube în 2006 pentru 1,65 de miliarde de dolari ?i trebuie s? g?seasc? acum o modalitate de a-l face profitabil. Serviciul de filme pay-per-view ar putea fi cea mai bun? decizie de business din ultima vreme, întrucât utilizatorii vor pl?ti aproximativ 5 dolari pentru filmele noi.

La cate siteuri gratuite de vizualizari online de filme sunt ... nu stiu cat profit va socoate google din asta :)) .

@realitatea

Link to comment
Share on other sites

o sa isi bage toti cricu in youtube si o sa apara altul la fel de gigant care va oferii serviciul gratuit ... cine morti in gat sta sa dea 5 parai sa vada un clip cu o maimuta care se va schimonosii....majoritatea filmuletelor le vedem la nimereala...

la cati $ fac tot foamea in gat sunt :-|

Link to comment
Share on other sites

cred ca va fi un simplu adaos la mesajele cu "n-ai voie"

Unele filme de pe youtube nu sunt accesibile deoarece

- n-ai voie sa le vezi din tara in care te afli - similar siturilor televiziunilor care ofera seriale online in ziua aparitiei

- este indisponibil datorita unei cereri de copyright din partea Columbia Pictures, Pixar sau Nea Ion Buda de Aur SRL

- din motive controversate plm zic si eu ca nu le stiu pe toate.

Concluzie: anumite filme interzise din cauza copyrightului vor putea fi vizionate contra pret. Asta imi aminteste de tipul dat afara de la Apple. Cel care a inventat mai tarziu I-podul. Cel care a scos si mai tarziu bani pentru Apple - care ajungea in faliment - inventand I-tunes: contracte cu casele de discuri pentru a oferi utilizatorilor mp3-uri la 2-3 dolari in loc sa ofere albumul intreg la de 10 ori mai mult (album care de cele mai multe ori era cumparat doar pentru piesa de rezistenta). Crescand astfel vanzarile de ambele parti.

In rest, metacafe a fost cumparat, apoi youtube a fost cumparat, presupun ca ne vom astepta in continuare treptat la o politica expansionista din partea google... (urmeaza lol: trilulilu)

Google cu Youtube n-au treaba cu pirateria, romanii si torentele. Nu are legatura cu "ne downloadam singuri"... Sunt afaceristi care descopera modalitati de a vinde un produs mai ieftin, la bucata, decat produsul initial, intreg, original, etc, si modalitati in care sa o faca in mediul online.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...