Jump to content
Guest Praetorian

Un alt hobby de-al meu...

Recommended Posts

Guest Praetorian

Un alt hobby de-al meu e putin cam straniu, si anume, POEZIILE de dragoste. Intr-o zi cand eram intr-o stare cam "neobisnuita" (se stie de ce), si ascultam o melodie cu BUG Mafia, mi-a venit inspiratia sa scriu una. Poate multora o sa vi se para o tampenie (uite-l si pe asta care scrie cacaturi de love).

Totusi e un hobby.

Sufar in tacere!

Prima data cand am zarit-o

Lumea mea era intunecata

Dar ea un inger fiind

Cu o soapta a luminat-o

De cate ori mi-aduc aminte

Vreau ca ea sa se arate

Sa-mi redea dreptul la viata

Ca sa am din nou speranta

Sa nu mai sufar in tacere

Pentru o simpla mangaiere

Sa ii aud inima cum bate

Si sa nu mai fiu asa departe

Mi-as da si ultima rasuflare

Pentru o singura sarutare

Sa-i aud al ei mers domol

Care-mi umple sufletu' gol

Nu ai incredere-n ce spun

Crezi ca sunt doar un nebun

Dar sa stii ca nu-i asa

Inima mea chiar te vrea

Sunt precum ca o chitara

Canta pentru dragoste amara

Stie ca nimic nu e usor

Nici sa arat cat mi-e de dor

De-al tau miros imbietor

Care imi trezeste intamplator

Un cosmar naucitor...

Pareri, dar legate de poezie, nu de alte tampenii! :)

Link to comment
Share on other sites

Super, felicitari, si eu am cateva, o sa postez una ce-mi place mai mult, e scrisa prin cls 11-a.

[B]                    Amintiri[/B]
By Cheater,

Iar cand te vad sufletul meu devine rece, aspru,
Trecutul, prezentul, viitorul se contopesc si se sting.
Imbratisarea ta calda ma umple de sange...
De sangele care altadata, impreuna cu al tau,
Ne-ar fi redat speranta unui suflet care ne va uni...
In amintirile tulburi picura stropi negri de prezent,
Lumina zilelor de altadata s-a stins
Si a venit o noapte rece ce va distruge creeatia...
In umbrele focului asfintit se mai vede valtoarea de cadavre lasate in urma...
Fete cunoscute zac desfigurate in noroiul care ma inconjoara.
Mi se releva singuratatea abosluta cu care ma confund apatic cand notiunea de timp nu mai are sens...

Stilul este modernist de aceea versurile nu au numar similar de silabe si o rima specifica.

TinKode, pe tine ce te inspira?

PS: Bacovia is the best!

Link to comment
Share on other sites

Un alt hobby de-al meu e putin cam straniu, si anume, POEZIILE de dragoste. Intr-o zi cand eram intr-o stare cam "neobisnuita" (se stie de ce), si ascultam o melodie cu BUG Mafia, mi-a venit inspiratia sa scriu una. Poate multora o sa vi se para o tampenie (uite-l si pe asta care scrie cacaturi de love).

Totusi e un hobby.

Pareri, dar legate de poezie, nu de alte tampenii! :)

In aceasta mirifica opera de arta poetul reuneste motive si stari sufletesti in sensul relevarii unor nelinisti, framantari si angoase care premerg existentialismului.

Sursa lui de inspiratie se dezvaluie abia in strofa a 6-ea in care mentionand :"Sunt precum o chitara" ne poarta cu gandul la indexul de deface dat la NASA cu chitara'n flacari pe care scria bolduit

ROMEO - Romantic H4C|<3R.

Pizda (a se citii muza) se lasa greu si poetul indurerat incearca sa o readuca "to the correct path" INTO OUTFILE in "viata_lui.php?lets-fuck=true" pentru a o "lumina cu soapte". Starea sufocanta de neliniste il face sa creada ca totul e in zadar si ca viata nu mai merita traita si ar dona totul la orfani doar pentru un singur mozol.. how sweet :"> .. Dar ea ca un inger crede ca el este nebun iar acest lucru il indarjeste si mai primejdios pe erou, acesta fiind dispus sa-si reteze venele chiar si in lung, harakiri emo style doar pentru ca

maimuta in cauza sa-i dea crezare!

Deznodamantul evenimentelor ni se prezinta dramatic in strofa finala, cand Fat-Frumos'ul principal calare pe blogul sau cel nou constata mirosul ei de parfum ieftin luat de la tiganii din centru de la ceas ce ii loveste naprasnic si parsivesc fosele nazale ca la Targu Ocna ce il trezeste parca dintr-un cosmar si il arunca din nou intr-o stare de profunda meditatie facandu-l in cele din urma sa realizeze ca fluturasul era doar o zdreanta .

End of story :-|:))

Edited by denjacker
Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian
Pe mine ma inspira sentimentele puternice, iubirea, ura, daca nu sunt sub influienta unui astfel de sentiment nu am inspiratie.

PS: bafta in continuare

Cum spuneam si eu, trebuie sa traiesti acele momente.

Inca una:

Frumoasa mea mai alba decat florile de crin

De ce ma lasi in noapte la fereastra sa suspin

La fereastra ta gatita cu mixandre si lalele

Am venit sa iti cant taina gandurilor mele

Iesi afara si priveste cum luna cuprinde zarea

Si isi schimba incet culoarea...

Sa fim iar impreuna e tot ce imi doresc

Clipele frumoase acum mi le amintesc

Stiu ca nu ti-am gresit cu nimic

Am vrut doar sa-ti fiu amic si iubit,

Totusi continui sa ma eviti

Si apoi frumos tu imi reciti:

"Ma vei uita. Viata merge inainte"

Iar eu raman fara cuvinte...

Cand vei realiza ce ai pierdut

Vei dori sa fim din nou ca la inceput.

Pana atunci va fi acelasi cliseu

Dar nu uita ca te voi iubi mereu...

Link to comment
Share on other sites

1. Frumoasa prima poezie, TinKode...dar sunt sigur ca puteai s-o faci mai frumoasa.. Pare...simpla.

Nu inteleg insa "Sunt precum ca o chitara". "precum" poate fi si adjectiv?

se putea cred..ceva de genu:

Ma aseman c-o chitara
Cantand de-o dragoste-amara
...

In legatura cu a doua.(poezie)..nu-s hotarat:D

2. daemien: za best critic literar from za uarld =))

3. Cheater: Primele 2-3 versuri m-au dus cu gandul la Bacovia..de fapt toata poezia, dar dupa primele 2-3 versuri mi-am dat seama ca el te-a inspirat. Felicitari. Si-ntr-adevar, Bacovia is the best! :)

Link to comment
Share on other sites

nu e nimic rau sau ciudat in asta, felicitari pentru poezii amandorura , sunt reusite toate cele 3 poezii, poate mai posteaza si altii, sa faci o poezie care sa si sune bine nu e un lucru usor

@ jicu : fara suparare dar singurii oameni care au reactii de genul sunt cei care nu stiu sa aprecieze asa ceva, si mai mult de atat se pare ca exista o legatura intre a scrie poezii si a face si alte lucruri in viata, vezi si operele "programatoricesti" ale lui Tinkode

@ dae mien: :)) altceva nu pot spune, sublim

@ all: la mai multe :)

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca scrii versuri nu este sub nici o forma un lucru rau sau demn de dispret. Din contra, trebuiesc apreciati cei ce pot si aleg sa faca asta. Si eu scriam poezii in tineretile mele, dar nu le-am pastrat niciodata. Oricum nu m-a pasionat deloc sa abordez artisic partea melancolica si sentimentala, stilul meu era ceva mai sumbru, mai brut ..

Lucian Blaga a fost si va ramane preferatul meu, in mod special cu aceasta, daca ai puterea sa intelegi aceste cuvinte dincolo de textul propriu-zis observi cat de multe intelesuri pot avea aceste cuvinte si cat de mult adevar contin.

Probabil nu multi stiau ca intr-una din interpretari se poezia asta face anumite referiri biblice. In fine..

Keep up the good work.. am spus-o de cate ori am avut ocazia :"Desi toti vedem la fel, auzim la fel, simtim la fel, dar cu totii intelegem lucrurile diferit! Arta nu este pentru toti!"

In legatura cu comentariul de mai devreme, ma bucur ca v-a placut.. era doar o prosteala mica si o ironie prieteneasca la adresa lui TinKode :)

Later Edit:

ignoranti, mintile slabe care isi insusesc perfect manipularea dusa, la cel mai inalt nivel, in ultimii 20 ani cu scopul de a sublima gandirea si simtamintele sanatoase pentru a incadra perfect individul intr-o "turma de robotei".

Subscriu si sustin vehement aceasta teorie!

Edited by denjacker
Link to comment
Share on other sites

Super, felicitari, si eu am cateva, o sa postez una ce-mi place mai mult, e scrisa prin cls 11-a.

[B]                    Amintiri[/B]
By Cheater,

Iar cand te vad sufletul meu devine rece, aspru,
Trecutul, prezentul, viitorul se contopesc si se sting.
Imbratisarea ta calda ma umple de sange...
De sangele care altadata, impreuna cu al tau,
Ne-ar fi redat speranta unui suflet care ne va uni...
In amintirile tulburi picura stropi negri de prezent,
Lumina zilelor de altadata s-a stins
Si a venit o noapte rece ce va distruge creeatia...
In umbrele focului asfintit se mai vede valtoarea de cadavre lasate in urma...
Fete cunoscute zac desfigurate in noroiul care ma inconjoara.
Mi se releva singuratatea abosluta cu care ma confund apatic cand notiunea de timp nu mai are sens...

Stilul este modernist de aceea versurile nu au numar similar de silabe si o rima specifica.

TinKode, pe tine ce te inspira?

PS: Bacovia is the best!

foarte tare poezia.are ceva inspirat din Bacovia.Bacovia chiar e the best!

Link to comment
Share on other sites

Sunt ok poeziile, si eu mai am astfel de tentative...

In primul rand, incearca sa o faci putin mai incarcata de semnificatii, mai misterioasa, mai "tricky" cel putin mie asa imi plac poeziile, a lui Cheater de exemplu mi-a placut foarte mult. Si in al doilea rand, daca tot adopti acest stil, incearca sa faci masura versurilor la fel, altfel suna "distorsionat"....intelegi tu, in rest numai bine.

P.S. Sarbatori fericite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...