Jump to content
phreak

Viata mea e frumoasa.

Recommended Posts

1. Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute.

2. Citeste Biblia cat de mult poti din ea ... in fiecare zi ...

3. Incearca sa fi tu exemplul bun pe care ai vrut sau vrei sa il vezi in parintii tai.

4. Foloseste atitudinea ta de om linistit si dornic de a se aseza la casa lui pentru a ii determina pe ai tai sa se schimbe.

5. Bautura, drogurile, femeile nu te ajuta numai o relatie adevarata cu Dumnezeu ... o comunicare permanenta cu El prin Isus Christos

6. Incearca sa mergi la o biserica cat de des poti si sa cauti partasia cu oameni credinciosi ... te va ajuta foarte mult ...

7. Chiar si numai o simpla discutie cu un pastor, preot sau parinte consider ca te va ajuta mult...

NIHIL SINE DEO

Edited by johnny5
Link to comment
Share on other sites

1. Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute.

2. Citeste Biblia cat de mult poti din ea ... in fiecare zi ...

3. Incearca sa fi tu exemplul bun pe care ai vrut sau vrei sa il vezi in parintii tai.

4. Foloseste atitudinea ta de om linistit si dornic de a se aseza la casa lui pentru a ii determina pe ai tai sa se schimbe.

5. Bautura, drogurile, femeile nu te ajuta numai o relatie adevarata cu Dumnezeu ... o comunicare permanenta cu El prin Isus Christos

6. Incearca sa mergi la o biserica cat de des poti si sa cauti partasia cu oameni credinciosi ... te va ajuta foarte mult ...

7. Chiar si numai o simpla discutie cu un pastor, preot sau parinte consider ca te va ajuta mult...

NIHIL SINE DEO

tu esti cu muia wtf

O FEMEIE AJUTA M-AI MULT DECAT dumnezeu :))

citeste http://nemessis.bloggerul.ro/2010/12/25/cine-poarta-vina-pentru-abuzurile-din-familie/

Link to comment
Share on other sites

1. Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute.

2. Citeste Biblia cat de mult poti din ea ... in fiecare zi ...

3. Incearca sa fi tu exemplul bun pe care ai vrut sau vrei sa il vezi in parintii tai.

4. Foloseste atitudinea ta de om linistit si dornic de a se aseza la casa lui pentru a ii determina pe ai tai sa se schimbe.

5. Bautura, drogurile, femeile nu te ajuta numai o relatie adevarata cu Dumnezeu ... o comunicare permanenta cu El prin Isus Christos

6. Incearca sa mergi la o biserica cat de des poti si sa cauti partasia cu oameni credinciosi ... te va ajuta foarte mult ...

7. Chiar si numai o simpla discutie cu un pastor, preot sau parinte consider ca te va ajuta mult...

NIHIL SINE DEO

Dute bai nene si impusca-te tu cu biblia si cu d-zeu tau.

Link to comment
Share on other sites

Dute bai nene si impusca-te tu cu biblia si cu d-zeu tau.

Corect>:)

Pai mie cand nu-mi convine viata, mai tare ma las de credinta.

Si pr00f, imi pare foarte rau pentru tine. Si eu era sa trec printr-o situatie asemanatoare, intr-o perioada, parintii se certau cam tare.. si nu ma gandeam decat la inexistenta lui Dumnezeu, si sa cresc si sa-mi gasesesc o nevasta cu care sa ma inteleg perfect toata viata, ca sa nu-mi sufere copiii.

Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa spun, si eu am trecut prin asa ceva, dar acum lucrurile sunt ceva mai ok, cat de cat.

Ce sfat pot sa iti dau. Tine-te de scoala dar nu ramane doar la ea, te duce capul asta e clar.Incearca sa vezi, si sa realizezi ce au gresit parintii, si ai grija sa nu faci aceeasi greseala, in o mare parte din cazuri, copilul ajunge sa faca o parte din greselile parintelui cu care seamana mai mult. Multe din sfaturile de aici sunt bune. Ai grija cu bautura, multi zic, bea sau mai stiu eu ce, ai grija, si bautura da dependenta la fel ca orice alt drog, doar ca ai nevoie sa bei aproape zilnic pentru a deveni dependent(si nu e nevoie sa bei mult, ci des). Am vazut ca asculti muzica. Pentru mine(desii de obicei nu ascult acest tip de muzica) functioneaza sa ma relaxez, 5-10 minute de muzica de mozard.(multi o sa rada, sau sa injure cu asta, dar este singura muzica din lume care stiintific vorbind relaxeaza cu adevarat si 100%, si celelalte tipuri de muzica relaxeaza - mai putin manelele :)) - dar numai muzica compusa de mozard are efect 100%). Un alt sfat pe care ti-l pot da este sa citesti niste carti de psihologie, DAR, nu incepe sa iti storci creierii prea mult pentru ca o sa iti faca mai mult rau decat bine, dar trust me o sa te ajute uneori atat sa te intelegi mai bine, pentru ca o sa vina perioada 16-20 de ani cand o sa fie mai agitata pentru tine, si asta din cauza schimbarilor hormonale.

Un ultim lucru, ai incredere in tine si in Dumnezeu(nu in ce a zis johnny5). Un Dumnezeu exista, si doar el stie de cate ori am scapat din tot felul de belele cu ajutoul Lui(cere si ti se va da? :)) ).

In rest Succes si capul sus.

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

@pr00f

Este bine sa mai treci si pe la biserica, un pic de credinta nu strica nimanui, nu ai nimic de pierdut, ai numai de castigat. Nu zic sa citesti biblii si sa porti jdemii de iconite cu tine dar macar de 2 3 ori pe an este bine sa treci si pe la biserica.

Tine cont de parerile celor care au postat mai sus si nu te lasa doborat de situatie, fii indiferent si incearca sa profiti la maxim de cei doi. Nu lasa scoala dar nici nu o baga prea mult in seama (risti sa devi un tocilar iar atunci viata ta se va schimba dramatic, in rau). Incearca sa iti gasesti o fata care sa te inteleaga si care sa stie sa te faca fericit, o sa fie greu deoarece pe la 14 ani fetele se gandesc mai mult la _|_ si la baieti mai mari. Traieste-ti viata si nu te apuca de droguri/fumat/alcool etc. deoarece ti-o vei distruge.

Bafta si numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau de situatia ta. Esti o fire puternica din punct de vedere psihic. Eu nu. Respect asta.

Cat despre parinti. Daca u crezi ca sunt 0% sanse ca lucrurile sa revina la normal, indiferent cat de mult ai incerca sa te implici, cel putin il poti obliga pe tatal tau sa-ti plateasca pensie alimentara cat timp faci studii.

Gandeste-te la situatia ta ca la ceva ce ar trebui sa te impinga, sa te ambitioneze, nu sa te doboare.

Nu cred ca sunt bun de dat sfaturi intr-o astfel de situatie. Mai mult nu pot zice.

[edit]

Daca te simti la pamant, scoala are psiholog gratuit, incearca.. oricat de mult ti s-ar parea ca pute, nu ai nimic de pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Multi au trecut prin astfel de situatii, chiar si eu, insa ca si tine, nu aveam mare influenta in fata parintilor, avand o varsta frageda, si neavand puterea si mentalitatea de a-i aduce inapoi la realitate, au continuat certurile intre ei, multe dintre ele se datorau alcoolului, prostia pe care o faci si tu acum. Psihologul nu este cea mai buna solutie, insa cred ca ar ajuta intr-un fel, sau te-ar putea duce in depresie. In general aceste situatii te motiveaza si iti fac un psihic de fier, ar trebui sa nu dai inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...