Jump to content
3voLuT1oN

DIICOT: 117 percheziţii în mai multe oraşe privind fraude informatice cu prejudiciu d

Recommended Posts

Procurorii Direc?iei de Investigare a Infrac?iunilor de Criminalitate Organizat? ?i Terorism - Structura Central?, Serviciul Teritorial Craiova ?i Biroul Teritorial Gorj au destructurat trei grupuri infrac?ional organizate transfrontaliere, specializate în comiterea de fraude informatice pe site-urile de comer? electronic, informeaz?, joi diminea?, DIICOT.

În acest scop, se deruleaz? 117 perchezi?ii domiciliare pe raza municipiilor Bucure?ti, Craiova, Târgu. Jiu, Timi?oara, Râmnicu-Vâlcea, Zimnicea, Alexandria, Re?i?a ?i Pite?ti, în scopul re?inerii membrilor grupurilor infrac?ionale ?i a ridic?rii mijloacelor materiale de prob?.

Anchetatorii au stabilit c? în perioada 2009-2011, prin postarea unor anun?uri fictive de vânzare a unor bunuri inexistente în realitate (autoturisme, motociclete, ambarca?iuni u?oare, produse electronice), suspec?ii au indus ?i men?inut în eroare mai mul?i cump?r?tori on-line, în cadrul platformelor de comer? electronic eBay | Electronics, Cars, Clothing, Collectibles and More Online Shopping ?i craigslist: romania classifieds for jobs, apartments, personals, for sale, services, community, and events, c?rora le-au fost transmise informa?ii false cu privire la realitatea anun?urilor, modalitatea de achizi?ie, plata pre?ului, identitatea vânz?torului.

Sumele de bani aferente pre?ului pl?tit de victime au fost colectate din str?in?tate (cel mai adesea de pe teritoriul SUA) cu folosirea de identit??i false de c?tre membrii grupului ?i mai apoi retransmise în România prin intermediul transferurilor rapide c?tre persoane afiliate grupului cu acest scop.

În aceast? modalitate au fost induse în eroare aproximativ 1000 de victime.

Prejudiciul total cauzat pân? în prezent este de aproximativ 20 milioane dolari, potrivit DIICOT.

La sediul DIICOT urmeaz? s? fie aduse aproximativ 90 de persoane fa?? de care s-a început urm?rirea penal? pentru fraud? informatic?, constituire a unui grup infrac?ional organizat ?i în?el?ciune în conven?ii cu consecin?e deosebit de grave.

Cauza a fost instrumentat? împreun? cu ofi?eri de poli?ie judiciar? din cadrul DCCO. - Serviciul de Combatere a Criminalit??ii Informatice, BCCO Craiova ?i SCCO Gorj, iar suportul tehnic al opera?iunii a fost asigurat de c?tre Direc?ia de Opera?iuni Speciale din cadrul IGPR ?i DGIPI.

Procurorii DIICOT, în documentarea informativ-operativ? a cauzei, au colaborat cu ofi?erii US Secret Service ?i FBI din cadrul Ambasadei Statelor Unite ale Americii la Bucure?ti.

Peste 30 de persoane sunt vizate de descinderile f?cute în 32 de loca?ii din Dolj

Peste 30 de persoane sunt vizate de descinderile f?cute, joi, în 32 de loca?ii din Dolj de c?tre poli?i?tii de la Crim? Organizat?, coordona?i de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Craiova ?i Biroul Teritorial Gorj, într-un dosar vizând fraude informatice cu prejudiciu de 20 de milioane dolari.

"Este o ac?iune de amploare care vizeaz? destructurarea unor grup?ri specializate în fraude informatice. Poli?i?tii BCCO Craiova sunt implica?i în 62 de descinderi în mai multe jude?e, între care 31 sunt în Craiova ?i una într-o localitate din jude?ul Dolj", a declarat pentru corespondentul MEDIAFAX comisar-?ef Silviu V?caru, ?eful Brig?zii de Combatere a Criminalit??ii Organizate (BCCO) Craiova.

Potrivit sursei citate, membrii grup?rilor au organizat licita?ii false, prin care vindeau bunuri pe care le de?ineau, chiar pe teritoriul Statelor Unite.

"În urma cercet?rilor f?cute de ofi?erii de la Crim? Organizat?, care se ocup? de acest caz din 2009, s-a stabilit c? o parte dintre membrii grup?rilor s-au deplasat chiar în SUA, ei ocupându-se de organizarea licita?iilor false. Apoi, trimiteau banii în ?ar?", a mai precizat comisarul-?ef Silviu V?caru.

Potrivit sursei citate, un num?r de 32 de persoane sunt vizate în urma descinderilor din jude?ul Dolj, din care 25 au fost deja g?site ?i urmeaz? s? fie duse la audieri la sediul Serviciului Teritorial Craiova al DIICOT.

DIICOT: 117 perchezi

De ce am impresia ca tipul celalalt,cel cu access la accounturile staff-ului ebay ,ar avea vreo legatura cu asta?

Link to comment
Share on other sites

Resita?! :| am dat de dracu =)) astia la cat is de ametiti sunt in stare sa vina la mine si sa ma gaseasca vinovat ca am un cd cu muzica luata de pe internet :-<:|

Niciodata nu se stie, de exemplu ieri s-a dus un politai la un prieten de al meu si i-a cerut nr de telefol al lui maicasa iar dupa aceea a sunat una de la Brasov pe maicasa lu asta si a inceput sa ii zica ca trebuie sa se duca sa dea declaratii la Brasov ca si martor intr-un dosar deschis la Cluj si i-a zis numarul care e suspect sau nush ceva de genul de un numar, mai mult nu i-a spus.....omul foloseste calculatorul pentru jocuri si chestii de genul(nu stie hacking/carding doar din ce i-am mai aratat eu, foarte putin) doar ce a mai vb cu mine prin telefon de diverse rahaturi ce i le-am spus eu pe numarul ala(al lui personal) si ce am mai facut impreuna, in rest nimic.Luni trebuie sa se duca sa afle omul de ce rahat il cheama astia si ca martor :|, coincidenta vine ca azi au aparut astia la tv si nu stie omul ce sa mai creada....

Link to comment
Share on other sites

ca martor, nu ca suspect, iar resita nu e un oras asa de mare si nu stiu prea multi h4x00ri prin oras, mai deloc, daca stiu 1-2 maxim.

Asa e si aici, mai stiu 2-3 dar care sunt script kiddies.

@nedo In lume exista oameni si oameni(printre car eo gramada cu un procentajd e IQ cam scazut dar care muncesc cinstit), dar oricum astia au fost cam idioti frate....

Link to comment
Share on other sites

Asa e si aici, mai stiu 2-3 dar care sunt script kiddies.

@nedo In lume exista oameni si oameni(printre car eo gramada cu un procentajd e IQ cam scazut dar care muncesc cinstit), dar oricum astia au fost cam idioti frate....

@offtopic, dar ... ce treaba are numele meu in postul tau?? O.o.... nu cumva te refereai la altcineva?

Link to comment
Share on other sites

.... iar resita nu e un oras asa de mare si nu stiu prea multi h4x00ri prin oras, mai deloc, daca stiu 1-2 maxim.

Din resita am vazut ca l-au cautat pe un stomatalog Laurentiu Adam (apare si poza lui undeva pe adevarul de seara). Asta o fi vrut sa "plombeze" eBay-ul :) si l-au spart altii pe el la dinti :)

Link to comment
Share on other sites

oricum nu am cam nimic ilegal :) decat muzica, dar cat timp nu o distribui pot sa o tin, si jocurile sunt cumparate, windows ce e ilegal :)) dar daca vin intru repede pe ubuntu si formatez partitia cu windows

formatezi tu un cacat :|

nici nu apuca sa iti cada cacatu' in pantaloni si deja esti pe burta cu 2 matahale pe tine. :)

Link to comment
Share on other sites

formatezi tu un cacat :|

nici nu apuca sa iti cada cacatu' in pantaloni si deja esti pe burta cu 2 matahale pe tine. :)

=)))) Foarte adevarat, si daca dai format rapid nu face decat sa stearga index-urile alea, in cateva secunde daca sunt destepti recupereaza tot de pe el.

Link to comment
Share on other sites

I-auzi: "Unul dintre liderii re?elei de fraude informatice este un medic stomatolog din Timi?oara, L. A., în vârst? de 31 de ani. Poli?i?tii de la Crim? Organizat? ?i procurorii DIICOT au descoperit în apartamentul închiriat de acesta în Timi?oara 10 telefoane mobile, un laptop dar ?i un carne?el în care era trecut? eviden?a banilor ce îi avea de încasat în urma în?el?ciunilor pe internet. Surse judiciare spun c? acesta este de loc din Re?i?a îns? s-a mutat de câ?iva ani la Timi?oara unde profeseaz? ca medic stomatolog. La momentul demar?rii ac?iunii procurorilor DIICOT, medicul stomatolog nu se afla în locuin?a sa din Timi?oara."

Cat de idiot sa fii sa pastrezi si carnetele scrise de mana ta cu banii care ii scoti!?! Doamne cat ma uimesc unii!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...