Jump to content
Andrei

DefCamp 2011 - prima conferinta de securitate din Romania

Recommended Posts

  • Moderators
Sa stie cate ciorbe de burta comanda ma.

Nu platesti nimic la inscrierea pe site (PayPal sau alte metode online). Inscrierea e doar pentru aproximarea numarului de invitati iar daca te prezintii, banii ti iau cu japca baietii ce survoleaza intrarea si parcarea localului. Oricum, ramai cu telefonul (ca d'ala am).

EDIT : Syn, va veni si Razvananel ?

Nu stiu. N-am vorbit cu el.

Link to comment
Share on other sites

@Un.Neuron nu vrei sa ne prezinti tu ceva ca sa nu mai fie pierdere de timp si bani.

Cine pierde timpu oricum nu va veni deci cine are de venit va fi acolo asa ca nu o mai luatu cu prezentari si cacaturi ca oricum ar fi va fi frumos.

da, mi-ar place sa vad ceva gen DEFCON19 - DEF CON® Hacking Conference - The Hacker Community's Foremost Social Network.

sau prezentari ca ale baietilor de la SANS - SANS: Network, Information and Computer Security Training Courses.

dar totul are un inceput, asa ca poate merita sa fac 600 km dus-intors, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama....ca nu pot sta "pe bara"

Ar fi interesant sa vedem un "brain storm" sau un "challenge". Cu alte cuvinte, toti de acolo, sa coopereze pentru a gasi "gauri" in ultimele sisteme de securitate. Odata gasite, vor fi anuntati cei care au poriecatat sistemul, si anuntati de "gaurile"gasite. Sa fie ceva constructiv, si pt noi, si pt altii.

Eventual pe viitor ar fi frumos sa avem un "summer camp", o tabara de vara, unde odata inscris, poti sta langa oameni cu experienta si invata chestii faine.

O scoala de vara, unde sa putem sa invatam bazele programarii sau sa ne punem la punct si sa ne perfectionam cunostintele deja existente.

Normal, aceasta "scoala de vara" sa fie contra "leuti", ca nu da nimeni lectii gratis.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Se poate sa vin acolo, sa am cazarea mea, sa stau doar sa privesc si sa ascult? Sa nu particip la vreun concurs sau ce mai e pe acolo?

App. este vreo limita de varsta sau ceva?:">

Da, se poate.

Limita de varsta zic sa nu punem deoarece nu conteaza anii tai, ci dorinta de a invata lucruri noi, de a face schimb de cunostintele cu ceilalti si, nu in ultimul rand, de a te distra.

Link to comment
Share on other sites

m-am inscris si eu. sper sa nu fiu singura fata care se inscrie ca ar fi naspa, desi sunt obisnuita sa petrec timp si in compania baietilor.daca mi se accepta formularul si nu ma trezesc singura prezenta feminina de acolo poate vin. asta in functie de ce mi se raspunde la formular.

also, cum putem fi asigurati ca asta nu e o teapa? solid evidence required.

Edited by 1749
Link to comment
Share on other sites

m-am inscris si eu. sper sa nu fiu singura fata care se inscrie ca ar fi naspa, desi sunt obisnuita sa petrec timp si in compania baietilor.daca mi se accepta formularul si nu ma trezesc singura prezenta feminina de acolo poate vin. asta in functie de ce mi se raspunde la formular.

also, cum putem fi asigurati ca asta nu e o teapa? solid evidence required.

Fii sigura ca nu au organizat baietii asta doar ca sa vii si tu si sa fii violata.

Link to comment
Share on other sites

@Un.Neuron O luam altfel, noi ca speakeri ce avem de castigat? Se poate spune ca va fi un mini-defcon pentru ca diferenta dintre noi si ei o reprezinta cateva chestii simple - numarul editiilor organizate, numarul participantilor si speakerilor, precum si calibrul lor. Totusi, pot spune ca pentru Romania subiectele propuse sunt foarte interesante.

@Motanul.Incaltat @razer_krait In principal poate participa oricine. Daca nu dovedeste ca se pricepe va plati taxa de participare si se va ocupa singur de cazare. Deci puteti participa.

@HellScream Voi retine toate sugestiile tale pentru viitor. Acum nu cred ca putem fiindca e putin timp. Totusi, asta nu opreste pe nimeni sa se infunda intr-un colt de camera cu alti 10 insi si sa faca ce vor. Aici nu e problema noastra.

@Sweby Da, se poate. Trebuie sa te inscrii pe site si cand vei ajunge acolo vei plati taxa.

@1749 DefCamp e o chestie offline, online toata lumea e batman. Probleme vor fi doar daca vei permite tu sa fie.

@crs12decoder Da, sunt trei zile de weekend.

@all Ma repet ultima data. Oricine poate veni la acest eveniment daca stie ca se descurca cu cazare si cu taxa. Totusi, tot trebuie sa va inscrieti pe site si sa precizati acest lucru. De asemenea, cerintele pentru unul din cele 50 de locuri VIP nu reprezinta o chestie atat de complexa, incercati-va norocul pentru ca nu aveti nimic de pierdut. ;)

Prezentarile nu vor avea acelasi calibru cu cele ce se invart in mediile care desfasoara eventuri de peste 10 ani dar vor avea un calibru decent pentru Romania si asta va fi confirmat curand si prin lista de prezentari. :-)

Link to comment
Share on other sites

on :deci sigur va fi prezent tot forumul. fara exceptie. ( pt. aia care n-au inteles, am zis-o in gluma)

off: i-as zice batmanului sau supermanului care incearca sa intre in reteaua mea wi-fi sa o lase balta ca o sa-si prinda coada in usa de la intrare figuratively speaking. no offence.coada de la pelerina bineinteles.

Edited by 1749
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...