Jump to content
pyth0n3

old school VS new school

What about this?  

115 members have voted

  1. 1. What about this?

    • I'm from the new school
      31
    • I'm from the old school
      84


Recommended Posts

Depinde in ce mediu ati crescut...Evident old school...m-am saturat sa vad pustanii cu ak-47 isi distrug viata...si asta nu e tot.

Cat despre hacking...nu cred ca multi dintre cei care au postat aveti habar despre ce era "altadata"....sau cat de inventivi sunteti acum....nu faceti decat sa va folositi de softuri facute de altii...exact cliseele secolului 21, poate ca faceti asta sa pareti interesanti, nu am ce zice chiar se aude bine old school...atunci au fost intradevar vremuri excelente...cine a progresat de atunci o duce bine isi permite sa zica cu mandrie old school..

Cat despre chestiile de zi cu zi...chiar imi e dor de acele acadele super mari cu aroma de portocale, bomboanele la 100 lei tot cu aroma de portocale care aveau un praf care se topea in gura de iti creea un efect evervescent in gura....sau chiar si punga de seminte la 500 lei:)) de caterinca care o faceam cand ii dadeam cuiva sa fumeze iarba:)) acum oricine poate cumpara salvie...sau ce dracu se mai vinde pe la shopuri...primul pentium 4:X madarfak 1.6...hdd 40 gb maxtor, 250 sdram...da la un moment dat ti se face dor...insa nu trebuie sa ignori tehnologia...chiar daca ar trebui prin simplu fapt acum nu poti sa mai tii pasul cu ea.

Insa trebuie sa lasati toate astea in urma...ca altfel veti ramane si voi...trebuie sa tineti pasul atat cum puteti cu noile tendinte...fie ele IT fie chestiile din viata de zi cu zi.

Daca vi se pare ca am jugnit pe cineva, sau te simti cu musca pe caciula sa stii ca imi cer scuze fata de tine* sau voi.

Link to comment
Share on other sites

..trebuie sa tineti pasul atat cum puteti cu noile tendinte...fie ele IT .

In legatura cu informatica

Sa nu uitam bazele pe care au fost construite noile "interfe?e vizuale" Touch Screen , Advanced Gui Interface ,etc.

"It was a mistake to think that GUIs ever would, could, or even should, eliminate CLIs."

Jeffrey Snover inventor of Windows PowerShell

Si cu asta vroiam doar sa spun ca oricat de mult se vor dezvolta sistemele pe viitor pentru a avea un control deplin asupra situa?iei se ajunge tot de unde sa plecat CMDLINE .

Asadar unele lucruri trebuie cunoscute chiar daca vin catalogate ca fiind lucruri vechi .

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

TEC.. de ananas ..

1 leu/zi la scoala

1 pereche de adidasi de 30 de lei/semestru .. mi-i schimbau cand se vedeau degetele ..

Desenele de sambata si duminica dimineata .. pokemonii ..Albume, abtipilduri, cornuri cu ciocolata

Vara ... 3 luni la tara, fotbal, garla, peste de dimineata pana seara...

Parcarea din spatele blocului era plina de copii care jucau fotbal, acum e plina de masini ..

Strada era plina de sotroane, meserii, patrate.. acum e .. goala

Ascunsea, adevar sau provocare, flori fete si baieti ..

Lapte gros si ... CAPRA care insemna fix 4.jpg

nu

images?q=tbn:ANd9GcSVqYZ0y1HbHff8futLxISZ99dH3urofTUOK2B-F3d_X8oxDRUa

Edited by Addic73d
Link to comment
Share on other sites

Nu mai spuneti ca desenele de azi sunt violente, si in trecut erau:

- Goku se bate toata ziua cu toate specimenele

- Pokemonii simpatici se lupta intre ei pana mor

- Fetitele Powerpuff se lupta cu toti monstrii pentru a salva Townsville

Ce-i drept, nu erau prea violente:

- Ce-i cu Andy

- Viata cu Louie

- Copii de la 402

Dar erau desene violente si in trecut.

Sailor Moon :) LOL

Link to comment
Share on other sites

Da am citit toate posturile si exact prin asta am trecut si eu.

Stateam afara vara cu bicicleta veneam la 2 dimineata, reparam toata ziua la ea(primul meu MontanBike)dupa BMX si Pegas:D

Jocurile pe tv Terminator, Sega, si mai era un joc cu mansa inainte,inapoi,stanga,dreapta si un buton rosu.

Primul calculator cu windows 95 wooow, compaq presario cu 16 ram, 1 mb pl video, 133 mhz procesor ma jucam primul Gta, mi se parea fascinant iar apoi am schimbat calculatorul sa pot juca starcraft 1.

Long nights la sala jucand half life

Sucul la tec si berea:D ma duceam sa ii iau bere lu taicamiu la tec nu mie:)

Bataile la liceu, fotbalul in curtea scolii

Cartoon Network, Fox Kids,

Meseriile in asfalt cu mingea

Jocurile alea de mana care aveau tetris alb negru:D

Fetele, abordarea lor,rusinea, respectul fata de cei mari si de adulti

Internetul Dial Up prin romtelecom prin modem, dura 2 minute sa se conecteze si stiam exact momentul in care termina dupa sunete

Votelurile:))emisiunile tampite la care sunai si iti incarca factura crezand ca o sa castigi ceva, vorba cuiva de aici am dat atatea telefoane de am platit factura in rate si la fel si cu dial-up-ul ma certam cu ai mei sa ma lase pe internet.

Prietenii din copilarie cu care jucam tenis de picior, miuta si stateam afara pana tarziu.

Foarte tari vremurile si ma uit la generatia pokemon de acum, ca habar nu au ce este aia copilarie si distractie.

I miss the old times!

Link to comment
Share on other sites

Atat va spun, Caracatita si Dallas! :))))))

La dallas am invatat eu sa citesc subtitrari, muream de nervi ca nu apucam sa citesc tot !!!

Ha! True story bro! Pfai, JR, Bobby!

le: observa cineva ca numai astia cu old school au si ceva de zis? :) Unde-s aia cu dragonballs? Sa spuna si ei cum se distreaza/distrau cand erau mici.

Link to comment
Share on other sites

TEC.. de ananas ..

1 leu/zi la scoala

1 pereche de adidasi de 30 de lei/semestru .. mi-i schimbau cand se vedeau degetele ..

Desenele de sambata si duminica dimineata .. pokemonii ..Albume, abtipilduri, cornuri cu ciocolata

Vara ... 3 luni la tara, fotbal, garla, peste de dimineata pana seara...

Parcarea din spatele blocului era plina de copii care jucau fotbal, acum e plina de masini ..

Strada era plina de sotroane, meserii, patrate.. acum e .. goala

Ascunsea, adevar sau provocare, flori fete si baieti ..

Lapte gros si ... CAPRA care insemna fix 4.jpg

nu

images?q=tbn:ANd9GcSVqYZ0y1HbHff8futLxISZ99dH3urofTUOK2B-F3d_X8oxDRUa

Nu-mi placea capra :)))) ca era aia "sare ursu din balcon" sau ceva de genu :))) ce ma durea spatele, mortii lor=))

Imi amintesc cand am prins telenovela aia Salome :)) weyyy, ce-mi placea :))

Internet ? Da, avea tata un internet pentium 1 pentium 2 :)) tot cartieru' era acolo.

Link to comment
Share on other sites

turnback, te urasc! As da orice sa mananc acum niste corcoduse verzi....

http://www.prestoimages.net/graphics03/12505_pd220472full.JPG

http://www.vectis.co.uk/AuctionImages/26/4011_l.jpg

Soldatei si indieni din astia inca mai am printr-un sertar.

Tin minte cum imi faceam orase in camera din casute din monopoli , ursuleti , faceam armata de soldati care sa apere orasul,apoi il atacam cu ceva dinozaur :))

Link to comment
Share on other sites

1 leu/zi la scoala

1 pereche de adidasi de 30 de lei/semestru .. mi-i schimbau cand se vedeau degetele ..

Desenele de sambata si duminica dimineata .. pokemonii ..Albume, abtipilduri, cornuri cu ciocolata

Vara ... 3 luni la tara, fotbal, garla, peste de dimineata pana seara...

Parcarea din spatele blocului era plina de copii care jucau fotbal, acum e plina de masini ..

Strada era plina de sotroane, meserii, patrate.. acum e .. goala

Ascunsea, adevar sau provocare, flori fete si baieti ..

Lapte gros si ... capra....

25904786.jpg

Link to comment
Share on other sites

Old school...

Ma regasesc si eu in multe amintiri postate de voi.

Si eu mergem in fiecare vacanta de vara la bunici. Imi amintesc cand mergeam la scaldat si faceam baraj pe garla, si ne jucam prinsa pe sub apa, sau cand mergeam kilometri in josul garlei la prins peste cu mana, cand mergeam descult pe deal, prin padure si cum ma chinuiam sa scot spinii din talpa. Cum ne adunam seara la colt si jucam diferite jocuri cu pupat si pedepse, sau cand povesteam mituri cu "mireasa" care apare la 12 noaptea de imi era frica sa merg acasa singur. Cand mergeam prin padure la izvor, prin rapi. Cand mergeam la furat harbuji si eram fugariti. Cand jucam tenis de picior si scapam mingea la vecini. Cand jucam fotbal pe ses seara. Cand astepam sa dea drumu la vaci de la cireada, si se adunau multe fete si baieti la pod. Si multe altele. Iarna cu sania pe deal si in padure...

Link to comment
Share on other sites

OLD SCHOOL: excursie la care din pacate nu am participat. Profu de geografie: corturi, tren, etc. Ne-a zis: "va luati cate o sticla de vodca, turnati in ceai seara, sa nu raciti". Noi ne amuzam. "Care imi faceti probleme va iau bilet si va trimit acasa"

Acum nu mai merge asa ceva: daca raceste elevu e vina profesorului, apare la stiri, etc. Chiar mi-a parut rau ca mi-am schimbat liceul in perioada aia si n-am avut ocazia. Colegii au traversat tot Apusenii la corturi, au intrat in restaurante in bermude, au fumat o tigara la posta zicand ospatarului "ne mai gandim" si apoi au plecat razand. Cu prof cu tot (ideea lui).

El avea o vorba: scoala scoala, dupa aia ne asezam pe o bordura, scoatem o tigara si o sticla de vodca si bem. Dar in afara scolii.

Te pocnea daca te prindea fumand in timpul orelor, dar altfel nu.

Link to comment
Share on other sites

Shit fiecare copil in ziua de azi isi amenin?? p?rin?ii si are in cel mai scurt timp

un computer si nu orice fel de computer ci unul performant si destul de sofisticat,

de la un timp incoace sa ai asa ceva este un trend.Cand eram mic vroiam un mouse ,

un ecran si o tastiera oricare ar fi indiferent de unde dar ca raspuns am primit unul singur:

"Cand vei creste mare , si vei castiga bani atunci iti vei cumpara si computer"

Ei bine chiar daca bugetul familiei ar fi putut acoperi cheltuielile unui amarat de computer

nimeni nu mi la cumparat.

Primul meu computer mi l-am cumparat cu banii castigati de mine dupa ce am parasit casa p?rinteasc?

si tara unde m-am nascut .Foarte multi ani a trebuit sa frecventez salile de cybercafe pentru a avea

access la un computer deoarece asa ceva ar fi exclus acasa la mine.Pe cand altii isi salvau datele

pe un hard disk eu aveam o agenda si un pix unde scriam orice credeam ca este important pentru a imi

aduce aminte data viitoare cand intram intrun cybercafe

Primele cuvinte pe care le auzeam cand intram in sala de internet erau:

mirc,ban, pascal, dos, putty,trivia,bnc,flood,op,voice,ping,undernet,yahoo

A fost frumos si asa am invatat sa pretuiesc lucrurile pe care altii in ziua de azi nu dau doi bani

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Shit fiecare copil in ziua de azi isi amenin?? p?rin?ii si are in cel mai scurt timp

un computer si nu orice fel de computer ci unul performant si destul de sofisticat,

de la un timp incoace sa ai asa ceva este un trend.Cand eram mic vroiam un mouse ,

un ecran si o tastiera oricare ar fi indiferent de unde dar ca raspuns am primit unul singur:

"Cand vei creste mare , si vei castiga bani atunci iti vei cumpara si computer"

Ei bine chiar daca bugetul familiei ar fi putut acoperi cheltuielile unui amarat de computer

nimeni nu mi la cumparat.

Primul meu computer mi l-am cumparat cu banii castigati de mine dupa ce am parasit casa p?rinteasc?

si tara unde m-am nascut .Foarte multi ani a trebuit sa frecventez salile de cybercafe pentru a avea

access la un computer deoarece asa ceva ar fi exclus acasa la mine.Pe cand altii isi salvau datele

pe un hard disk eu aveam o agenda si un pix unde scriam orice credeam ca este important pentru a imi

aduce aminte data viitoare cand intram intrun cybercafe

Primele cuvinte pe care le auzeam in sala de internet erau:

mirc,ban, pascal, dos, putty,trivia,bnc,flood,op,voice,ping,undernet,yahoo

Asta se intampla cand copilul e obisnuit de mic sa obtina tot ce doreste.

In felul asta dispare competitivitatea, nimeni nu mai lupta pentru ce doreste, se asteapta sa ii pice din pom sau renunta la acel ceva. Ce sa ii faci trendul este sa creezi robotei nu ganditori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...