Jump to content
pyth0n3

old school VS new school

What about this?  

115 members have voted

  1. 1. What about this?

    • I'm from the new school
      31
    • I'm from the old school
      84


Recommended Posts

Te rog, cum poti sa uiti de Viata cu Louie si Piratul Jack cel Teribil!

pana si eu care is din 95 am prins vremurile alea :) , imi aduc aminte ca tata a avut toate episoadele cu don quijote de cand era student , le-a inregistrat pe toate , si mai ales simsons . Sa nu uitam si de Dexter sau Topcat :) , alea erau desene , nu dramele care sunt acum la televizor

Link to comment
Share on other sites

Edit: first part

http://arch5.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/10/28/3/c/247928745-161375-700_700.jpg Stiu ce sunt la ce folosesc si chiar am avut un Nintendo pe care le-am jucat.

Pe primul calculator pe care l-am avut primele 6 luni am folosit MS-DOS, dupa mi-am facut rost de windows 95.

Nu zic nimic rau de procesoarele i7 sau de tehnologia new school ca sunt fan.

Dar copiii astia is prea boi sa isi ia bacul nu pentru ca-s mai prosti ca noi, ci pentru ca-s prea lenesi sa invete.

Edited by Surge
Link to comment
Share on other sites

Pai daca ar fi sa facem o lista:

-prastie

-pistol cu bile

-sotron

-ascunselea

-flori fete si baieti

-tenis de picior la neon

-acele desene animate cu ciocanitoare woody de TVR1 in weekend pe PROTV de la ora 8 sau 10 nu mai stiu exact

-acele surprize de la cornurile cipicao

-jocurile alea care le tineai in mana si aveau tetris sau cum se numesc

-muzica la casetofon si casetele la care scoteam banda sa facem panze de paianjen din stalp in stalp

-masinutele acelea mici (acu' fac colectie)

-gumele cu tatuaj si poze cu masini

etc.etc

Acum viata se invarte la PC/Bar/Cluburi/Munca. Cand am avut primu PC/telefon nici nu mai tin minte, dar acu nu pot sta fara ele.. sunt niste chestii de care sunt "dependent" la fel ca multi altii din ziua de azi si nu am ce face.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai spuneti ca desenele de azi sunt violente, si in trecut erau:

- Goku se bate toata ziua cu toate specimenele

- Pokemonii simpatici se lupta intre ei pana mor

- Fetitele Powerpuff se lupta cu toti monstrii pentru a salva Townsville

Ce-i drept, nu erau prea violente:

- Ce-i cu Andy

- Viata cu Louie

- Copii de la 402

Dar erau desene violente si in trecut.

Link to comment
Share on other sites

discutia de aici imi aduce aminte de o secventa din filmul matrix 3 in care morpheus ii spunea lui neo ceva de genul "Vezi tu masinile acelea? Ele ne dau aerul pe care il respiram, ele ne ajuta sa traim, dar nimeni nu mai stie de fapt cum functioneaza ele, noi doar le intretinem"... asa si cu noua generatie, nu au bazele, doar se folosesc de sculele create de old school...

Link to comment
Share on other sites

vreau copilaria inapoi. Vechile pocnitori din carbit sau chibrite. Vechea minge de fotbal, peticita si raspeticita.....vechea mea stica de bere si jocul de carti in spatele blocului.

Vreau vechea guma turbo...vechea bucurie la prima zapada (care pt noi insemna o urma alba pe trotuar).....Vreau sa ma joc afara....vreau vechiul meu pistol cu apa. Vechile pocnitori pe ata....Imi e dor sa daram iar usa vecinului....mi-e dor sa mai merg la furat de corcoduse...struguri...si alte dracovenii care cresc prin gradinile oamenilor.

Vreau "focurile de toamna" din spatele blocului.....vreau sa ma joc IN STRADA CU MINGEA...si nu sa ma calce bou de la 4....

Dupa mie aia era copilaria.....Nu cea de acum in care toti putoii cresc cu Facebook, mess, fifa si CS:S.

Imi amintesc cu drag ca fugeam de la ultima ora de scoala...faceam temele in parc....si ajungeam acasa...doar ca sa manac si sa fug la joaca. Cand verifiacau ai mei temele...desi erau pe ciorne...erau gata facute....deci....aveam voie sa ies la fotbal.

Mi-e dor de sentimentul de siguranta...pe care il aveam cand stateam noaptea pe afara. Nu puteam pati nimic. Mi-e dor de vechea inghetata la dozator de 2500 ..si de tigarala bucata de 3 mii.

Chiar ati trezit ceva nostalgie in babalacu de mine.

Link to comment
Share on other sites

O saptamana am stat cu mana umflata dupa ce am pocnit o cutie chibrite pentru prima data.

Nu se numeau "injectoare" alea? cu un cui si un elastic? Asa tin minte. Tunuri cu cornete (24 de tevi lipite), injectoare, tunuri cu carbid, bombe, la furat de flori, fructe, fugarit de proprietari pe strazi, muscat de caini, lasat in curu gol pe langa usa...

...si cel mai important.. cheia la gat!

Link to comment
Share on other sites

Nu mai spuneti ca desenele de azi sunt violente, si in trecut erau:

- Goku se bate toata ziua cu toate specimenele

- Pokemonii simpatici se lupta intre ei pana mor

- Fetitele Powerpuff se lupta cu toti monstrii pentru a salva Townsville

Ce-i drept, nu erau prea violente:

- Ce-i cu Andy

- Viata cu Louie

- Copii de la 402

Dar erau desene violente si in trecut.

pe bune: un pustan a sarit pe geam acu vreo 2-3 ani ca s-a uitat la Tom si Jerry. A cazut pe sarmele de rufe si n-avea nica. La interviu la spital era foarte dezinvolt.

Old school - ce-mi placea sa lucru in Assembler - si nu inteleg ce lectii se fac la scoala cand imi vin acum elevi cu pliante in publisher. De ce dracu se invata Publisher si Powerpoint in scoala???

Link to comment
Share on other sites

Imi aduc aminte ca la informatica, aveam un limbaj de programare ( nu mai tin minte cum se numeste ) in care era un pointer ca o sageata si il apelam prin anumite comenzi si el practic desena pe ecran, lift, drop, color, etc...

Aveam de facut temele acasa ( cei care aveau calculatoare ) si de adus pe diskete!

Link to comment
Share on other sites

Old school. Ce distractie sa joci fotbal 3-4 ore aproape in continuu(daca nu mai mult), (acum daca pui un tanar sa alerge 200 de metri isi da duhul),cum strangeam fiecare bani sa ne cumparam tevi sa ne facem pentru luptele cu cornete, ce mai jucam "portofelul" pe surprize turbo, haha unii erau vestiti in cartier pentru priceperea lor la acest joc, cine avea mai mult de 1000 de surprize era mare :))

Ce vremuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...