Jump to content
Aripipevant

Alt Hacker prins de DIICOT

Recommended Posts

Un hacker din Cluj Napoca, acuzat c? a spart serverele NASA, a fost re?inut de procurorii DIICOT. Atacul informatic al românului cunoscut în lumea virtual? drept „Iceman”, a avut loc anul trecut, pe 12 decembrie. Tân?rul Robert Butyka, în vârst? de 26 de ani, este acuzat c? a accesat f?r? drept un sistem informatic, dup? ce a reu?it s? treac? de m?surile de securitate. Anchetatorii spun c?, prin ac?iunea sa, românul a perturbat grav activitatea sistemului Agen?iei Spa?iale Americane, din care s-au pierdut astfel date pre?ioase. Potrivit anchetatorilor, repunerea în func?iune a serverelor a costat aproximativ 500 de mii de dolari. Autorit??ile americane l-ar putea ac?iona în instan?? pe român pentru a recupera pierderile. Hackerul, care a absolvit doar nou? clase, este renumit în mediul virtual pentru priceperea sa. Se pare c? el s-a l?udat prietenilor c? ar fi reu?it s? sparg? mii de site-uri, printre care ?i cel al agen?iei spa?iale. În urma perchezi?iilor efectuate de procurori la locuin?a suspectului au fost confiscate mai multe computere ce urmeaz? s? fie expertizate.

Sursa: Antena 1.

Edit: Stirea a fost data azi in direct pe Antena 1. "07.12.2011"

Link to comment
Share on other sites

alt idiot care s-a crezut in filme.

=)) =)) Loud of Laugh

chiar acum 2 minute m-a chemat mama la tv sa imi arata un alt`hacker` care era in inchisoare pentru scam page unor banci, dar sa apari pe post sa te lauzi ca fbi are nevoie de tine si ca detii cunostiinte este penal.

App. Parca la tv erau si ceva poze dupa "RST", aparea secvente de la cateva commuri.

Link to comment
Share on other sites

Deja vu? Asta parca a fost prins cu aproximativ o luna in urma.

S-a mai discutat despre el.

Si da... sunt sigur ca atat a costat punerea pe picioare a unui server. NASICA ar trebui sa-si schimbe tot departamentul IT iar americanii sa mai taie din ele, da-le dracu. 500 mii de dolari, auzi la ei. X(

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

A castigat 3 milioane de dolari din criminalitate informatica: "Intru in orice server in cateva ore" www.stirileprotv.ro

Apar din ce in ce mai multi

Mai de curand am aflat de la cineva ca a fost ridicat un hecar de la noi de pe site: IliePalarie @ onlyhack (vanzari_joci). Nu-l cunosc pe acest individ si nici nu am avut tangente cu el dar... e praf :)

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu.... scuze! Aceasta e o problema de perceptie!Cum poate deosebi restul lumii un "element" ca el.. de cei.. asa-zisi buni hakeri?Btw... exista si hakeri buni?Stiam ca aceia se numesc experti in informatica!....La fel ca si in Italia(cum sunt perceputi romanii)ati avut vreodata curozitatea sa treceti prin orasele pe unde locuiti la firmele de transport international sa vedeti doar de curiozitate ce "elemente"urca in autocare sa ne reprezinte.. in afara?De unde sa stie strainul nestiutor care e roman si care e roman-tigan?Asa si o tara intreaga care se uita la stiri.Este vazut si etichetat.. de "expertii"din TV.Voi cum i-ati zice? Din ce clasa face parte?Cefalopode?

Edited by rick
am dublat ..... scz
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu.... scuze! Aceasta e o problema de perceptie!Cum poate deosebi restul lumii un "element" ca el.. de cei.. asa-zisi buni hakeri?Btw... exista si hakeri buni?Stiam ca aceia se numesc experti in informatica!....La fel ca si in Italia(cum sunt perceputi romanii)ati avut vreodata curozitatea sa treceti prin orasele pe unde locuiti la firmele de transport international sa vedeti doar de curiozitate ce "elemente"urca in autocare sa ne reprezinte.. in afara?De unde sa stie strainul nestiutor care e roman si care e roman-tigan?Asa si o tara intreaga care se uita la stiri.Este vazut si etichetat.. de "expertii"din TV.Voi cum i-ati zice? Din ce clasa face parte?Cefalopode?:-/

Link to comment
Share on other sites

"Ai colabora cu FBI?" -"Cu informatiile pe care le detin ar avea mare nevoie de mine."

Cea mai tare intrebare si raspuns din tot clipu...

Adevaru e ca totusi 3 milioane? :o? wtf? lacomia costa... daca as face dastea m-as opri maxim pe la 25-30.000 cat sa ma lansez in viata...

Link to comment
Share on other sites

Fratilor...sunteti chiar naivi. UNDE PULA MEA 3 MILIOANE? Oricare de aici, la suma asta, isi baga pula in el hack, si pleaca in tara fara acord de extradare. Cum pula mea credti tot ce fac inaptii astia?

Da frate, uite cum a fost B256 care cand a fost prins avea la activ 24 de penetrari cu reprecursiuni grave in sistemele informatice FBI, CIA, NSA. Pe ala l-au saltat prin 2003. Stire de 40 de secunde la TV in care aflai ca e judecat in statele unite. In rest...pula. A mai auzit cineva ceva? Atat stiu, ca in 6 luni, familia lui sa mutat undeva in state.

Acolo a fost hack pe bune. Nu ratatii astia.

Arestarea aia s-a facut sub ochii lumii, si abia la 2 zile ne-am dat seama ca omul e arestat.

Eu un lucru am invatat de la el. Ca daca e sa faci "una groasa" nu te baza pe nimic alt ceva cand distrugi datele decat pe exploziv. Cat ar fi ei de smecheri in recuperat date, chiar si dupa IEM, nici sfanta pula nu recupereaza date de pe un HDD cu o gaura in mijloc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...