Jump to content
ZeroCold

Dumnezeu vs. stiinta

Recommended Posts

Tr?i?i în ?i cu iluzii. ?tiin?a este o iluzie, credin?a este o iluzie, dumnezeu este o iluzie, iar noi ne construim propriile iluzii ce mai târziu le ap?r?m cu „pre?ul gâtului”. Întâi tr?i?i f?r? iluzii ca apoi s? pute?i începe a reflecta asupra acestor subiecte, iar când o ve?i face, nu va fi din punct de vedere al ?tiin?ei sau al religiei, ci din perspectiva „omului”.

Toate acestea nu le ve?i înv??a din c?r?i sau de la al?i oameni, sau orice alt? surs? de informa?ie, ci de la voi ?i atât ... Acum dragi „studen?i”, reflecta?i asupra acestei afirma?ii.

Orice ac?iune,gând,sentiment,tr?ire,percep?ie,vis, informa?ie ?.a.m.d. se întreab? întâi ?i nu se afirm?. Este de datoria fiec?ruia s? se îndoiasc? întâi ca abia apoi s? pun? întreb?ri ?i în cele din urm? s? descopere ?i s? „afirme”.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu m-am indoit de prezenta Lui Dumnezeu.Nici nu as fi stiut cum! Oricum, relatia dintre om si Dumnezeu, ar trebui inteleasa in toata splendoarea ei.

Am trecut prin aproape toate sistemele filosofice, sperand ca undeva il voi gasi pe Dumnezeu.Am fost pe rand umanist,existentialist,pesimist si intr-un final mi-am gasit oarecum linistea in nihilism.

Am invatat, din pacate pe propria piele, ca cel mai prost mod de-ati petrece o viata este sa cauti un motiv sa fi fericit.

Mereu mi-a fost frica de banal.Daca vrei sa ma jignesti spune-mi ca sunt banal.De aceea mereu o iau de la inceput,cu toate ca realizes ca ma invart intr-un Cerc pe care CINEVA il tot mareste sau micsoreaza(de fapt nici nu conteaza!).

Am invatat ca trebuie sa cred doar in accidentul existentei mele;de aceea in zilele bune(destul de rare) nu fac decat sa visez,tot resemnat, la propria neexistenta.

PS: sunt anul 2 la teologie

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Uitati ce zice Asimov:

Prefer rationalismul ateismului. Intrebarea daca exista Dumnezeu sau alte obiecte ale credintei este irationala si nu joaca nici un rol in rationalism, deci nu trebuie sa-ti pierzi timpul atacand sau aparand vreo opinie

Btw, nu v-ati plictisit in general de subiectul asta?

Link to comment
Share on other sites

Uitati ce zice Asimov:

Prefer rationalismul ateismului. Intrebarea daca exista Dumnezeu sau alte obiecte ale credintei este irationala si nu joaca nici un rol in rationalism, deci nu trebuie sa-ti pierzi timpul atacand sau aparand vreo opinie

Btw, nu v-ati plictisit in general de subiectul asta?

ala este apateism^

Link to comment
Share on other sites

Stiu textul, daca o sa studiati mai indeaproape, o sa ajungeti la concluzia ca stiinta si Dumnezeu nu se exclud cumva, ci doar cei ce nu le inteleg le exclud, asa cum in trecut preotii de unele rituri marginalizau stiinta asa si unii ce-si dedica viata siintei exlud Divinitatea, ele coexista si daca esti suficient de atent se verifica una pe alta.

Mai mult stiinta/cunoasterea este de la Dumnezeu.

Si astea sunt problemele unora, nu ale mele sau a cui a inteles, nu trebuie sa va insusiti problemele altora ca false probleme ale voastre, caci nu merita sa va ocupati mintea si timpul inutil, asta nu inseamna nici sa uitati sa ganditi sau sa va pese de cei din jur ci doar sa nu va creeati false probleme, degenerand in memotipii.

App, un lucru mi-a luat destul de mult sa il invat/inteleg, anume ca fiecare trebuie sa-si gaseasca singur calea, caci lectiile luate pe parcurs sunt extrem de importante pentru inradacinarea acesteia, si pentru evolutia in sine. Astfel prefer sa-mi spun doar o parere pe care nu am de gand sa o argumentez sau contrargumentez parerile altora.

Link to comment
Share on other sites

Cateva lucruri care trebuie sa va intre in cap :

1)D-zeu nu exista ca si fiinta/entitate/preafericit/ultrafericit/atotputernic/zmeul zmeilor...etc. Acesta este un cuvant la modul general .

2)Fiecare are D-zeul lui pentru ca deocamdata nu a gasit nimeni raspuns la intrebarile care ne macina pe toti .

3)Biserica e o PROSTIE , o masina de facut bani de pe urma nestiintei oamenilor si de pe urma suferintei lor ,popii profita din plin de asta si fac averi colosale de pe urma oamenilor de rand ,ei trebuiesc condamnati la inchisoare pentru faptele lor .

4)Daca esti slab vei avea nevoie mereu de un "D-zeu" pentru ca atunci cand nu ai un raspuns logic e mai simplu sa spui :"asa a fost voia domnului" decat sa iti pui mintea la contributie si sa cauti in pula mea un raspuns plauzibil .

5)Incetati sa mai asteptati ajutor "divin" si incercati sa va ajutati singuri ,veti vedea rezultatele mult mai repede (de fapt veti vedea rezultate) .

6)Daca aveti puterea , nu mai botezati copii cu japca .Le luati dreptul de a decide prin asta .Neavand discernamant il fortati sa faca un lucru pe care e posibil sa NU VREA SA-L FACA .

7)Cineva cred ca face un experiment pe noi , altfel nu inteleg de ce nu a fost inca inchis topicul asta .

8)Faceti intotdeauna ce va indruma instinctul .

Link to comment
Share on other sites

@daatdraqq : 1. Tu esti un prost de 12 ani

2. Mai lasa-ne cu fabulatiile tale

3. Vezi ca se suna si incepe ora. hai pleaca

@xpaulx : mai lasa vocabularul asta de caterinca. 4 la romana de la mine!(chiar daca mai esti sau nu in scoala gratuita a statului.

@HJOCONCEPT95 : Mai omule nu ma intereseaza ce faci tu. dar treaba ta....

Edited by nexus200
Link to comment
Share on other sites

@daatdraqq : 1. Tu esti un prost de 12 ani

2. Mai lasa-ne cu fabulatiile tale

3. Vezi ca se suna si incepe ora. hai mars

@xpaulx : mai lasa vocabularul asta de caterinca. 4 la romana de la mine!(chiar daca mai esti sau nu in scoala gratuita a statului.

@HJOCONCEPT95 : Mai omule nu ma intereseaza ce faci tu. dar treaba ta....

@nexus: sigur esti ortodox? daca da ar trebuii sa stii la ce se refera citatul ""Nu da?i cele sfinte câinilor, nici nu arunca?i m?rg?ritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva s? le calce în picioare ?i, întorcându-se, s? v? sfâ?ie pe voi."", indiferent ce parere au altii si oricat de diferita este, e viata si dreptul lor sa aleaga si datoria ta sa respecti asta

Link to comment
Share on other sites

Nu exista in biserica ortodoxa asemenea aberatii de care spui mai sus!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55?=7, versetul 6 si special pentru tine,

"1. Nu judeca?i, ca s? nu fi?i judeca?i.

2. C?ci cu judecata cu care judeca?i, ve?i fi judeca?i, ?i cu m?sura cu care m?sura?i, vi se va m?sura.

3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui t?u, ?i bârna din ochiul t?u nu o iei în seam??

4. Sau cum vei zice fratelui t?u: Las? s? scot paiul din ochiul t?u ?i iat? bârna este în ochiul t?u?

5. F??arnice, scoate întâi bârna din ochiul t?u ?i atunci vei vedea s? sco?i paiul din ochiul fratelui t?u."

tocmai le-ai incalcat pe toate, daca era crestin cu adevarat nu te comportai ca pe maidan, nu scrie nicaieri in Biblie sa bagi altora pe gat, raul este lasat ca fiecare sa isi aleaga singur calea

Edited by root_prime
Link to comment
Share on other sites

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=7, versetul 6 si special pentru tine


http://i44.tinypic.com/157ypdw.png

Sincer, eu nu cred in dumnezei si parastasi si astea. Imi pare trasa de par religia.

"E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?" - Ia sa ne faca si noua un SQLi pe RST.

Religia este folosita pentru control, razboaie, etc ...

Daca va spun ca fata lui Basescu imi face oral in fiecare dimineata, nu ma credeti. In schimb credeti ceva ce nu a vazut nimeni =))

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea.

Majoritatea am vrea daca am putea.

Dar Dumnezeu, nu.

boala omului nu provine din faptele sale ne omoram intre noi de zeci de mii de ani, iar daca provine din faptele sale inseamna ca doreste sa strice creatia, daca un om este bolnav inseamna ca cineva i-a provocat boala, sau persoana si-a provocat-o singur sau nu este interesat sa se trateze, nu poti da vina pe Creator, Creatorul intervine doar in cazuri extrem de rare sau in eroarile "sistemului" pe care trebuie sa le rezolve pentru a echilibra sistemul.

Ajutorul vine impropriu prin faptul ca, corpul uman se poate regenera pentru toate bolile naturale asa ne-a facut.

Edited by digitalcore
Link to comment
Share on other sites

Topicul a luat destulte argumente si deviatii

Inchidem, deoarece se vorbeste despre ceva unde unora va lipsesc cuvintele sa va exprimati .

Comparati creierul vostru cu un database care o data cu cresterea stocheaza informatii

Informatiile le preluati de la cei care va inconjoara, cand sunteti mici bagati mana in foc si va ardeti deoarece nu aveti stocate date suficiente care sa va spuna ca focul va poate face rau, crescand cand va apropiati de foc cu mana si simtiti caldura va retrageti deoarece din instinct stiti ca va veti arde .Cand ati fost mai mici v-ati ars si tocmai ati stocat o informatie importanta in database care pe viitor va va ajuta sa intelegeti ca focul va poate face rau desi in alte cazuri sunt parintii cei care va dau aceasta informatie in legatura cu focul si pericolul pe care il aduce.

Crescand la un moment dat incepeti sa adunati diverse date importante in creierul vostru precum modul de a vorbi ,citi,manca, merge pe strada , etc.

Creierul nu poate fi comparat cu un hard disk deoarece nu are spatiu dar totusi tine in memorie datele.Chiar daca momentan uitati un lucru il veti aduce aminte atunci cand faceti ceva asemanator.

Desi toti avem un creier il folosim foarte putin cu un procent foarte inferior , cu mult sub 50%.

Unde vroiam sa ajung cu ceea ce am inceput?

In legatura cu fiecare obiect , cuvant noi stocam date preluate de la cei din jurul nostru.

Un mic exemplu:Se da cuvantul "BERE" , ce va vine in cap?

Unii stiu ca berea potole?te setea si o data ce o beau sunt multumiti oarecum, din instinct nu mai au sete.

Deci unii chiar atat pot spune despre bere ca potoleste setea.

Altii pot adauga alte informatii deoarece au avut ocazia sa stranga mai multe in decursul timpului

Exemplu:

Tipul de bere,

Unde a fost fabricata

Cat costa o sticla

Ce procent de alcool are

Ce culoare are sticla

Cand expira

Ce fel de bere este, blonda, neagra etc

Berea poate face rau in excess

Unde vine aruncata sticla dupa ce vine bauta berea

Sticla poate fi sparta

Berea are un gust amar, dulce, etc

Berea se bea cu lamaie

Berea se bea la masa, in picioare, afara, in metro, in bus, la volan .

Unde sa cumparat sticla de bere

Multe alte informatii in legatura cu berea pot fi expuse.

Acum ceea ce vreau sa spun este de unde vin stranse informatiile si cum vin filtrate

Daca un procent de 90% spun ca nu exista un creator vor venii altii care vor face diverse demonstratii false sau adevarate din punctul lor de vedere

Daca un procent de 90% demonstreaza ca exista vor venii altii care vor spune ca ei sunt dumnezeu

Restul vor prelua o strada in baza informatiilor acumulate

1) eu cred si aici aduc informatii fie ele reale sau false cu ceea ce cred

2) eu nu cred si aici aduc informatii fie ele reale sau false cu ceea ce nu cred

Cei care au o varsta inca inferioara vor lua strada celor care au demonstrat ceva fie in mod corect sau gresit si o vor duce in continuare cu argumente fie ele adevarate sau false.

Singura intrebare pe care ar trebui sa o faceti cand stati in fata unei oglizi este de ce nu reusiti sa folositi creierul 100% poate atunci va veti da seama ce este fals si ce este adevarat .

De ce faceti polemiche pro sau contra unui lucru daca voi nu reusiti sa va controlati in mod complet creierul care va apartine si este plantat in mod fizic intro cutie care vine chemata craniu.

De ce faceti intrebari stupide daca voi nu reusiti sa mentineti integritatea corpului pe care il aveti ?

Fiind inteligenti va dati seama ca tesuturile corpului se descompun in scurt timp , de ce nu reusiti sa modificati acest ciclu ?

Probabil pentru ca un procent foarte mare din creier nu il folositi

De ce faceti polemiche pro sau contra unui lucru pe care nu reusiti sa il demonstrati ?De ce aruncati idei citite din orice sursa ?

De ce credeti ca sursele sunt pozitive si demonstreaza adevar?

De ce nu reusiti sa faceti altceva inafara de a va satisface nevoile fizice? De ce sunteti sclavi a unei monezi pe care valoare a fost stabilita tot de catre voi ?De ce poluati aerul cu informatii pe care le strangeti fara sa aplicati un filtru?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...