Jump to content
Guest expl0iter

Consumul exagerat de cafea te poate face sa auzi voci

Recommended Posts

Guest expl0iter

Consumul exagerat de cafea te poate face sa auzi voci. Afla de ce!

Auzi voci sau melodii? Linisteste-te probabil ai baut multe prea multa cafea, cel putin asta avertizeaza oamenii de stiinta.

Doar cinci cesti de cafea pe zi ar putea fi suficient pentru ca urechile sa-ti joace feste, potrivit cercetatorilor. Intr-un experiment, voluntarii care au consumat prea multa cofeina au crezut ca aud "Bing Crosby White Christmas", chiar daca nimeni nu a ascultat acesta piesa, in acel interval orar.

In cadrul testelor respective, 92 e voluntari au fost pusi sa asculte un sunet distorsionat. "Am halucinatii sau se aude masina de spalat vase", asa au reactionat majoritate voluntarilor.

Profesorul Simon Crowe, de la Universitatea La Trobe din Melbourne a declarat: "Noi le-am mai spus ca in cadrul zgomutului respectiv pot auzi parti din cantecul White Christmas, si daca aud sa apese un buton".

"Noi nu am inclus White Christmas in respectivul zgomot, dar s-a constatat faptul ca persoanele stresate in combinatie cu un nivel ridicat de cofeina au crezut ca au melodia. Combinatia de stres si cofeina sunt supusi riscului e a avea simptome psihotice", a mai declarat medicul.

Astfel, echipa de la Scoala de la Universitatea de Stiinte Psihologice a constatat ca este nevoie e doar cinci cesti pe zi pentru a declansa lucrurile mentionate mai sus.

Testat pe mine :)).

Am baut acum cateva zile vreo 6 cafele. Pe langa faptul ca imi venea sa ma urc pe pereti de agitat ce eram, mai auzeam si vajaieturi in urechi :)). A doua zi am cautat pe google si am gasit stirea asta :D

src

Si asa se strica planurile traficantilor de droguri...

Link to comment
Share on other sites

E vrajala bre. Eu beau in jur de 1 l de espresso pe zi (si cand zic espresso, se intelege ca arata precum uleiul de transmisie si ramane pelicula pe cana) + 4-5 cani de 200ml de ness.

Ai nevoie de atata cofeina pt o fiinta umana sau un tanc rusesc modificat sa functioneze pe cofeina?

Credeam ca eu la 2 litrii de cola pe zi si eventual o cafea mare, un energizant, un ceai negru 2,3 exagerez :))

Link to comment
Share on other sites

Fostul tobar de la Nirvana si dependenta lui de cafea.

Tot asa am si eu cana =))

@Surge: Daca nu beau cafea ... imi vine sa plang :))

Uite si un prieten bun de-al meu, tot cafengiu inrait:


(11:32:21 PM) Io Vali: a chiar asa
(11:32:30 PM) Io Vali: am gasit carti despre tehnici de facut cafea
(11:32:42 PM) Io Vali: sa vezi infuzare la rece ... 8 - 10 ore :D

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Mda.. Nu prea beau cafea in general. Si incerc sa beau cat mai putina.

Chiar acum 3 zile am avut un incident neplacut cu cafeaua.

Am zis la 12 noaptea ca beau o cafea ca sa pot sa invat la mate ca a doua zi aveam examen.

Am baut o cana de cafea, am invatat de la 12 la 2 si de la 2 nu mai puteam sa ma concentrez deloc. Eram epuizat.

M-am pus sa dorm dar de la 2 la 5 dimineata am stat treaz. Nu puteam sa dorm.

M-am trezit la 6:30, si dupa o ora si jumatate de somn am zis sa ma duc la examen.

Ce vorbesti ba baiatule ca atunci cand ma apucasem sa rezolv alea ma uitam de 5 ori inainte sa fac vreo miscare. Ca sa fiu sigur ca nu gresesc ceva ca eram constient ca eram obosit.

Nu ma mai puteam concentra deloc, greseam foarte des la calcule..

Deci fara cafea la 12 noaptea :))))

Link to comment
Share on other sites

Beau cafea de vreo 3 ani asa nu exagerez dar sa ajung sa aud voci de la cafea este grav.Am baut si 5 cafele + 4 energizante in cateva ore si nu am auzit nimic nu stiu ce efect are la voi :))

Am avut o experienta neplacuta de la ness , ceva dureri de cap si plm dar sa aud voci nu am ajuns inca ...

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter
Eu aud voci fara sa beau cafea ...

Pai e foarte grav

Asta se numeste schizofrenie ceea ce ai tu. :))

Se poate datora consumului excesiv de alcool/droguri, stres, frica, traume din copilarie, mostenire de la taica-tu/maica-ta/bunicata etc :)

Link to comment
Share on other sites

beau 2,3 cafele pe zi....si sa va ofer cateva date interesante despre cafea:

- România ocup? locul 49 în lume la consumul de cafea

- imbunatateste timpul de reactie si vigilenta si poate creea buna dispozitie

- stimuleaza sistemul nervos, creste activitatea intelectuala, reduce temporar starea de oboseala si favorizeaza digestia

- cofeina continuta intr-o ceasca de cafea imbunatateste puterea de decizie si viteza de reactie, in timp ce cantitati mai mari (2-3 mg/ kg din greutatea corporala) determina o mai buna rezistenta la efort fizic

- consum de cafea pe o perioada indelungata ar putea provoca aparitia cancerului

- putem slabi consumand cafea, 300-400 de calorii putand fi arse in fiecare zi printr-un consum moderat

- ce-a mai OK de baut cafea este cea decafeinizata, iar ce-a mai neindicata ar fi cea nefiltrata putand sa duca la un blocaj arterial daca este consumata in exces (900 ml/zi)

- Se cunosc aproape 80 de soiuri de cafea, din care se cultiva in scopuri indrustiale urmatoarele patru tipuri de cafea: cafeaua Arabica, cafeaua Robusta, cafeaua Liberica si cafeaua Maragogype

Link to comment
Share on other sites

"Bem multe cafele ca sa stam treji in noptile grele ..."

Am baut ieri noapte un espresso scurt, o Caffe Mocha si o cana mare de ness instant fara pic de lapte ca sa pot sa 'invatz' ceva la electrotehnica pulii ... si am fost racheta !!! :))) Imi simteam pulsul in ceafa :))

Oricat de suparat as fi, nervos sau mai stiu eu cum, o cafea pur si simplu ma bine dispune ! Fie ea decofeinizata sau normala.

Link to comment
Share on other sites

"Bem multe cafele ca sa stam treji in noptile grele ..."

Am baut ieri noapte un espresso scurt, o Caffe Mocha si o cana mare de ness instant fara pic de lapte ca sa pot sa 'invatz' ceva la electrotehnica pulii ... si am fost racheta !!! :))) Imi simteam pulsul in ceafa :))

Oricat de suparat as fi, nervos sau mai stiu eu cum, o cafea pur si simplu ma bine dispune ! Fie ea decofeinizata sau normala.

Asa e bre. Si se simte si la erectie! =) Bagati cafea cat mai multa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...