Jump to content
ringo95

Acta - Ce facem?

Recommended Posts

Nu am stiut unde sa postez.... si din cate am inteles guvernul Romaniei a semnat ACTA.... facem o petitie sau ceva si strangem semnaturi sau asteptam sa inchida astia toate siturile pe care le folosim?

detalii ->

megaupload.com e down deja :o

banner.jpg

http://www.adevarul.ro/life/viata/Legea_de_care_se_teme_internetul-_ACTA-tratatul_care_ar_putea_duce_lume_virtuala_inapoi_in_epoca_tiranilor_0_633536890.html

Edited by ringo95
Link to comment
Share on other sites

Ce fac producatorii de "legale"- legalele sunt legale doar pentru ca nu exista nici o lege care sa le defineasca ca expres ilegale, Procedura de punere in ilegalitate a unei substante dureaza o anumita perioada de timp, astia care le produc sunt baieti destepti si chimisti buni: scot o dracovenie pe piata care nu este definita ca ilegala insa cu efecte narcotice + au o varianta a aceleasi chestii insa cu formula chimica modificata suficient ca atunci cand prima e interzisa a doua sa nu se clasifice ca si ilegala si tot asa. Plus ii dau un nume ciudat ca si "bath salts" si desi politia stie ce vinde nenea acolo (din cate am inteles o copie dupa cocaina) nu are ce sa-i faca, ca legea nu interzice substanta iar pe producator il doare la basca de problemele politiei.

Imi este greu sa cred ca pe internet nu exista oameni destul de buni sa nu ii tina pe astia in sah mat la infinit.

Edited by Surge
Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi, cei ce reglementeaza comunicatiile in romania (adicatelea, mcsi) sunt niste bosorogi grasi, cu chelie, angajati pe pile si nu au pus mana pe vreo carte in ultimii 20 de ani. Daca intrebi un babac de acolo ce mama dracu este un IP, o sa se uite la tine precum pensionarii la facturi.

In afara de asta, o sa facem ce am facut pana acum: Se cumpara clase de ip-uri + numar AS de prin rusia, bosnia, cecenia ... si se routeaza unde "a nins si nu s-a prins". Acolo rulezi un squid, webproxy, etc ... si site-ul real poate fi tinut inclusv acasa pe pc, pentru ca nu va fi vizibila adresa ip reala. Exista offshore la greu, iti cumperi VPS oriunde prin asia si acolo iti instalezi jucariile daca nu esti furnizor de servicii.

Legi s-au dat tot timpul iar oamenii au fost ingraditi pe moment. Prin natura noastra suntem facuti sa fim liberi, asa ca legile sunt facute pentru a fi incalcate. (ma refer la legile ce tin de acest subiect)

Internet == haos. Nu ai cum sa-l controlezi pe tot.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Voua chiar va este frica ca o sa se aplice legea in romania? =))

Hai sa fim seriosi avem niste legi ale invatamantului care prevad un anumit sistem de notare exagerat, prin care un elev normal de nota 10 nu ar lua mai mult de 7, iar pt 10 trebuie sa vii cu material suplimentar si cercetari extra-curriculare, a fost adoptat cand eram eu la jumatea liceului, anul asta termin facultatea si tot nu am auzit sa fi respectat cineva baremul respectiv.

Avem legi anti-coruptie care se aplica doar pe anumiti oameni si anume cei de la putere il aplica pe adversarii lor politici.

La noi toate legile se adopta sa "fim in rand cu tarile civilizate" insa de aplicat nu se aplica niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Voua chiar va este frica ca o sa se aplice legea in romania? =))

Hai sa fim seriosi avem niste legi ale invatamantului care prevad un anumit sistem de notare exagerat, prin care un elev normal de nota 10 nu ar lua mai mult de 7, iar pt 10 trebuie sa vii cu material suplimentar si cercetari extra-curriculare, a fost adoptat cand eram eu la jumatea liceului, anul asta termin facultatea si tot nu am auzit sa fi respectat cineva baremul respectiv.

Avem legi anti-coruptie care se aplica doar pe anumiti oameni si anume cei de la putere il aplica pe adversarii lor politici.

La noi toate legile se adopta sa "fim in rand cu tarile civilizate" insa de aplicat nu se aplica niciodata.

Nu stiu ce sa zic. Din partea mea e suficient sa fie adoptata legea.

Una e cand vine vorba de o lege interna care nu se aplica pentru ca functionarii sunt corupti, alta e cand vine vorba de marile corporatii internationale care fac presiuni in favoarea aplicarii legii.

Cel mai bine ar fi sa nu fie nevoie sa se ajunga unde a zis tex.

Si voi ziceati ca e rau comunismul... poftim democratie.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

asta cu petitia online nu functioneaza , nu baga nimeni in seama chestiile astea . Am semnat zeci de petitii(in chestii ca codex alimentarus etc. .) si nu am vazut vreo schimbare, astia care stiu cum sta treaba sunt putini . Zilele astea am intrebat mai multe persoane ce parere au despre SOPA ,ACTA sau PIPA . Nici macar nu auzisera de asa ceva, iar dupa juma` de ora munca de lamurire primeam ceva ridicare din umeri si un raspuns de genu` 'si eu ce sa fac?' . Asa ca relax si investiti in hdd-uri ;) . Peace!

Link to comment
Share on other sites

asta cu petitia online nu functioneaza , nu baga nimeni in seama chestiile astea . Am semnat zeci de petitii(in chestii ca codex alimentarus etc. .) si nu am vazut vreo schimbare, astia care stiu cum sta treaba sunt putini . Zilele astea am intrebat mai multe persoane ce parere au despre SOPA ,ACTA sau PIPA . Nici macar nu auzisera de asa ceva, iar dupa juma` de ora munca de lamurire primeam ceva ridicare din umeri si un raspuns de genu` 'si eu ce sa fac?' . Asa ca relax si investiti in hdd-uri ;) . Peace!

Petitii in saracie ... e un smecher cu un site. Si se pare ca face trafic dupa fraieri, LOL.

Link to comment
Share on other sites

Nu v-a placut cand romania era cu "50 de ani in urma"... ati vrut sa fiti in randu lumii... uite aici randu lumii..

Eu cel putin sunt multumit de romania pentru ca e o tara libera, ai acces la orice fel de cunostinte, de informatie, nu te constrange nimeni sa faci ceva, sau sa impuna cenzura... evident toate astea au un pret: salari nasoale, si conditii de viata cat mai aproape de minim.. dar inteligenta nu ne-o ia nimeni...!

Link to comment
Share on other sites

Thread closed. Parca e vanatoare de like-uri dinalea si posts aici.

Net acasa aveti, RST va merge, asa ca da-le in saracie de pipe, acte, fapte.

Au iesit si telefoane dual core, mai avem putin si facem hosting pe ele.

Nu ai cum sa stopezi pirateria. Exista roboti de cautare si indexeaza orice. Se taie domeniile ? Nicio problema, publicam site-urile direct pe IP. Sunt indexate si asa de google.

Se implementeaza si ipv6; Toate alocarile sunt PORTABILE. Le routezi in honolulu.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...