Jump to content
bruttus139

Antena parabolica home-made internet-wireless 33dbi-2,4Ghz

Recommended Posts

Iti trebuie cablu usb auto alimentat,sau nu stiu cum se numeste in RO,are alimentare separata pe el,nu o foloseste doar pe cea din portul usb.

Antenele in domeniul 2,4Ghz nu se pun pe bloc,ori la distante mari,de obicei se pun pina la 4..5 m distanta,din cauza pierderilor atit pe cablu usb cit si pe cel de antena.

Link to comment
Share on other sites

Pt. Labagiul Sef...(bruttus139..kittmask)

Mi-ai dat ban pt.nimic....O scursura ca tine. imi spune sai sug pula??Eu???

Luna viitoare, implinesc virsta de 60 ani, si un sifilitic la creier ma injura pe mine????

Mortii matii de sifilitic, slobozimasi pe toata familia ta,de labagiu||||

Daca ai singe in pula, da-mi adresa ta ,sa ne vedem la fata...Nu sa stai ascuns dupa o pagina web sau in spatele unui calculator si sa tratezi pe toti cum vrea pula ta..Sa-mi bag pula in toata familia matii.

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca nu am tavanul din BCA, aseara am facut update la firmware-ul router-ului si viteza de pe LAN a crescut destul, pe WIFI nu stiu , o sa verific.

Eu doresc sa fac o antena de transmitere a undelor, nu de captare, este vreo diferenta?

Am vazut pe softpedia , postarea aceasta a lui SINEKT, ma voi apuca de treaba.

Daca sti cateva sfaturi pentru a mari raza de transmitere pentru acest model de antena home-made, te rog frumos sa imi spui. Multumesc frumos.

WirelessAntenna.jpg

Un singur lucru nu inteleg in fig 3.O legatura lipita si cealalte strans legata? Nu e mai bine sa fie lipite amandoua ?Sau conteaza?

In rest totul e ok.

Link to comment
Share on other sites

o intrebare am construit antena functioneaza cred ca am s-ai schimb cablu ca am facuto cu cablu tv captez niste retele acuma in plus care nu le vedeam as cam pe la jumatatea lor la puterea semnalului dar nu am inteles acolo in carcasa aia de la o caseta audio ai mai pus ceva ca nu prea se vede bine si nam intelea mai ate ceva inca vreo placuta sau doua tot de cupru daca da zimi si mia la ce dimensiuni leai pus fata de T care lam facut te rog daca nai inteles ceva intreabama iar ca am sa reformulez din nou te rog multumesc

Link to comment
Share on other sites

;o intrebare am construit antena functioneaza cred ca am s-ai schimb cablu ca am facuto cu cablu tv captez niste retele acuma in plus care nu le vedeam as cam pe la jumatatea lor la puterea semnalului dar nu am inteles acolo in carcasa aia de la o caseta audio ai mai pus ceva ca nu prea se vede bine si nam intelea mai ate ceva inca vreo placuta sau doua tot de cupru daca da zimi si mia la ce dimensiuni leai pus fata de T care lam facut te rog daca nai inteles ceva intreabama iar ca am sa reformulez din nou te rog multumesc

Link to comment
Share on other sites

Va salut,este cineva priceput sa-mi monteze doua accespoint-uri pe 5 giga (distanta intre ele cca 1200metri cu vedere directa), in zona Valenii de Munte Prahova?

Da, lasa-mi pe PM un email sau un numar de telefon. Se poate factura, garantia lucrarii, etc.

Link to comment
Share on other sites

Pt. Labagiul Sef...(bruttus139..kittmask)

Mi-ai dat ban pt.nimic....O scursura ca tine. imi spune sai sug pula??Eu???

Luna viitoare, implinesc virsta de 60 ani, si un sifilitic la creier ma injura pe mine????

Mortii matii de sifilitic, slobozimasi pe toata familia ta,de labagiu||||

Daca ai singe in pula, da-mi adresa ta ,sa ne vedem la fata...Nu sa stai ascuns dupa o pagina web sau in spatele unui calculator si sa tratezi pe toti cum vrea pula ta..Sa-mi bag pula in toata familia matii.

Nu dai dovada , nici veteran nu te poti numi ; stai pe tusa tataie.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut aceasta antena pe YouTube

la care am anumite nedumeriri si intrebari:

Daca o construiesc cu mai multe romburi 6 sau 8 creste si puterea ei?

Adaptorul meu (TP-LINK TL-WN722NC) este pe 2,4 GHz si aceasta antena este pe 5,8 Ghz o sa functioneze?

Grosimea firului de cupru influenteaza puterea sau antena in vreun fel?

Conteaza mufa pe care o lipesc la antena ca nu am una N-Type am una SMA de la o antenuta unui vechi ruter?

Si o ultima intrebare, sunt curios ce fel de antena se afla sub carcasa acesteia Antena Directionala Exterior TP-Link 5GHz, 23dBi, Conector N-Type - eMAG.ro

Multumesc anticipat celor care doresc sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut aceasta antena pe YouTube

la care am anumite nedumeriri si intrebari:

Daca o construiesc cu mai multe romburi 6 sau 8 creste si puterea ei?

Adaptorul meu (TP-LINK TL-WN722NC) este pe 2,4 GHz si aceasta antena este pe 5,8 Ghz o sa functioneze?

Grosimea firului de cupru influenteaza puterea sau antena in vreun fel?

Conteaza mufa pe care o lipesc la antena ca nu am una N-Type am una SMA de la o antenuta unui vechi ruter?

Si o ultima intrebare, sunt curios ce fel de antena se afla sub carcasa acesteia Antena Directionala Exterior TP-Link 5GHz, 23dBi, Conector N-Type - eMAG.ro

Multumesc anticipat celor care doresc sa ma ajute.

Daca ai adaptor de 2.4ghz, trebuie sa faci si antena tot de 2.4ghz.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut aceasta antena pe YouTube

la care am anumite nedumeriri si intrebari:

Daca o construiesc cu mai multe romburi 6 sau 8 creste si puterea ei?

Adaptorul meu (TP-LINK TL-WN722NC) este pe 2,4 GHz si aceasta antena este pe 5,8 Ghz o sa functioneze?

Grosimea firului de cupru influenteaza puterea sau antena in vreun fel?

Conteaza mufa pe care o lipesc la antena ca nu am una N-Type am una SMA de la o antenuta unui vechi ruter?

Si o ultima intrebare, sunt curios ce fel de antena se afla sub carcasa acesteia Antena Directionala Exterior TP-Link 5GHz, 23dBi, Conector N-Type - eMAG.ro

Multumesc anticipat celor care doresc sa ma ajute.

Ásá cevá se áflá in cutiá áiá

Antena Panel

Link to comment
Share on other sites

Multumesc @Byte-ul am inteles de la cineva care lucra la un magazin de componente pc cand am vrut sa cumpar o antena wireless de 5 ghz ca va functiona pe adaptorul meu indiferent ca este pe 2,4 ghz, am construit una cu 2 romburi care imi da performanta cat o antena de 8-9 dbi si dupa aceea am facut una cu 4 romburi si a mers super prost sunt sigur ca am gresit undeva dar nu imi dau seama exact unde o sa revin cu niste poze cu lucrarea mea poate o sa va dati voi seama unde am gresit . . .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc @Byte-ul am inteles de la cineva care lucra la un magazin de componente pc cand am vrut sa cumpar o antena wireless de 5 ghz ca va functiona pe adaptorul meu indiferent ca este pe 2,4 ghz, am construit una cu 2 romburi care imi da performanta cat o antena de 8-9 dbi si dupa aceea am facut una cu 4 romburi si a mers super prost sunt sigur ca am gresit undeva dar nu imi dau seama exact unde o sa revin cu niste poze cu lucrarea mea poate o sa va dati voi seama unde am gresit . . .

Eu ántená ástá ám fácut este peste biquád cu mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...