Jump to content
begood

Cum sa va platim pentru posturi de calitate

Recommended Posts

https://rstcenter.com/forum/47850-am-luat-jobul-d-c-5.rst#post318346

Ideea a plecat de aici.

Dupa putin cautat pe internet, mi-am amintit de Flattr.

Sistemul e simplu ! Nu trebuie decat sa instalam butoanele de flattr pe forum si putem sa-i dam drumul.

Eu sunt dispus sa va dau o suma lunara celor care scrieti chestii cu adevarat interesante.

https://flattr.com/

Ce parere aveti ?

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Asta-i frumusetea, huntingul nu poate fi rau !

Gandeste-te, content de calitate, primeste 'like".

Daca pare sa faca hunting nu primeste un sfan?.

Mie mi-ar place sa stiu ca exista cineva acolo caruia ii place ce scriu, iar daca mai sunt si platit pentru asta, e un deliciu !

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Poate va fi un spike de spammeri, dar intelege, dupa ce vor realiza ca nu primesc bani pe spamming, se vor da batuti si ori vor pune osu sa faca ceva creativ ori vor pleca.

E natura umana, daca nu esti bagat in seama, renunti.

Ce, vrei sa zici ca nu-ti plac banii ? :))

Facuti din confortul casutei tale.

-----------------------------------------------------------------

LE:

O problema care o vad eu e urmatoarea : trebuie sa vedem cu atribuim un post / thread unui singur user.

-----------------------------------------------------------------

LE2:

De ce credeti ca nu e o idee buna ? Vreau pareri !

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Userii ar trebui sa contribuie din proprie initiativa nu impinsi de la spate de vreun posibil beneficiu ulterior. Oricum, sunt de parere ca daca vor fi post-uri interesante asa cum le numeste tu, vor veni tot de la userii care posteaza oricum cand au ocazia. Sigur ar fi frumos sa poata fi rasplatiti, dar ca si cei de mai sus ma tem de excesul de post-uri facute numai pentru smecheria asta si, in urma lor, multe discutii interminabile de ce cineva e apreciat si rasplatit si altul nu este.

En conclusion, merita incercat. Dar nu e garantat un hit.

Noroc! :)

Link to comment
Share on other sites

Cine ar trebuii sa dea like?Noi? Sau sunt anumite persoane? Oricum,daca eu am o mica "treaba" cu ala,dar eu nu tin sa ii zic in 'fata',vine celalalt si ii zice pe fata tot(fie bun sau rau) eu dau like pentru ca a zis-o in locul meu.

Ceva nu e bine,totusi ar merita.

Link to comment
Share on other sites

begood tu vei decide cine va primi acel "click". Esti o persoana rationala, presupun. Asadar, poti judeca daca documentul respectiv merita sau nu.

Ce trebuie luat in considerare e spam-ul ce va veni sigur, odata cu implementarea ideii. Daca va fi cazul.

Ai putea merge mai departe. Nu va fi un post. Va fi un fisier .pdf/ .doc/ .docx aranjat si facut frumos. Pe forum va fi postat un rezumat la munca facuta, fisierul si sursele de inspiratie.

1. Le faci munca mai grea, dar va fi un banut bine "cheltuit" si corect.

2. Ma indoiesc ca se va mai face spam.

3. Pe viitor, fisierele adunate vor putea fi publicate in revista RST, care sper sa apara intr-un viitor apropiat. Desigur, vor fi publicate cu acordu' autorilor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa se intample acelasi lucru ca si cu vip-urile: in primele zile dupa ce a extins Nytro lista vip-urilor toata lumea a sarit cu articole copiate care de pe unde si sa raspunda userilor mai putin "cititi" ceva mai civilizat, apo,i cand au observat ca pe 2-3 articole copiate nu-ti da nimeni acces vip au renuntat la idee si au sarit la trolling. Dar avand in vedere ca suntem romani s-ar putea sa se straduiasca ceva mai mult userii sa vina cu ceva nou pentru bani, si asa o sa creasca (pt o perioada scurta) nivelul de cunostinte si de posturi legate de securitate pe forum.

(btw felicitari pt job begood si pentru initiativa de a-i ajuta si pe altii)

Link to comment
Share on other sites

idee buna...asa probabil o sa apara si posturile de calitate

referitor la proiectele/programele postate cred ca ar trebuii sa infiintati si un fel de "Team Testers" ca nu te poti lua dupa "Likes" sau parerile unora care dau Like si la un thread in care este postat "caca maka"...iar respectivele proiecte sa fie cat de cat evaluate de acest team si pe urma publicate...asta pentru a evita transformarea RST intr-un fel de Feisbuci sau Sourceforge.

Cred ca este mai simplu un fel de thread in care sa poti publica dar sa nu apara decat atunci dupa ce adminii il analizeaza, testeaza, iar daca considera ca este de calitate sa ii dea drumu...sau sa se adauge Flattr button doar in thread-urile in care considera echipa de testeri/evaluatori/admini ca merita sa primeasca voturi.

@begood poate te trezesti in situatia sa iti dai tot salariul actual si sa mai aduci niste bani si de acasa sa platesti oamenii (jkidding :))

Multa bafta, ideea este excelenta dar mai trebuie analizata...

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce sunt atatia oameni impotriva unei idei foarte ok.Rst-ul va avea continut unic iar autorul va fi platit pentru acel thread.Si chestia asta te va face sa experimentezi sa testezi lucruri.Sa ai material pentru urmatoarele articole si in acelasi timp iti imbogatesti si tu cunostintele.Deci castiga si rst-ul si autorul;).

De ce atatia hateri? Stiu ca romanul e critic din nastere dar nici chiar asa.@begood a venit cu ideea asta pentru noi, sa mai renuntati la stealere si alte rahaturi.Sa facem ceva constructiv, sa numai apara rahaturi de articole despre ratati.

Link to comment
Share on other sites

Este o idee care merita incercata, de ce nu ? Cred ca pentru inceput toti cei din staff am putea contribui cu o suma modica la acest 'buget' am forumului, iar la sfarsit de luna sa tragem linie si sa impartim celor care chiar merita. :)

Scurt si la obiect :

-post de calitate, cu adevarat interesant, primeste +1 ( nu +1 $ / euro, ci un punctaj )

-post scris la misto in ideea de a primi aceste plusuri, copiat, plagiat sau cum mai vreti voi sa-i spuneti, primeste -1

Putem face un subforum unde fiecare user isi face thread-ul lui unde sa spuna ceea ce are de spus, un articol, un tip & trick, o chestie cu adevarat interesanta. Si inca o idee, legat de acest subforum, cred ca ar trebui sa nu fie vizibil tuturor pulifricilor care vin de pe google si vor sa sparga parolele de metin2sloboz, asta pentru a nu aparea vanzatori de ocazia care sa-si ia meritele asupra lor, in conditiile in care n-au facut decat sa copieze de acolo.

Felicitari pentru initiativa !

Link to comment
Share on other sites

Nytro posteaza cele mai multe tutoriale utile si nimeni nu se opreste sa se uit macar.Daca s-ar implementa chestia asta cred ca va-ti gandit ca nimeni nu va mai sta sa citeasca tutorialele si sa faca ceva util si va freca ..... asteptand sa apara ceva nou sa puna pe rst sa faca baiatu' banu'.

E o idee buna , da "n-ai cu cine domnle":)

Respect Nytro Si toti ceilalti membri ai staff-ului pentru munca depusa in aceasta comunitate:)

Link to comment
Share on other sites

@mengele

Nu vad de ce ar trebui o echipa de evaluatori. Daca iti convine, tu, ca sponsor, vii cu bani si ii imparti la cine crezi de cuviinta.

Nu-i nevoie de monopol, fiecare are dreptul de a-si arata recunostiinta fata de cel care a scris ceva creativ.

@MrRip suna binisor

@shaggi ce fac eu si nytro se numeste in mare copy paste la articole bune. noi aici vorbim de continut unic.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Post-urile ok d.p.d.v. al con?inutului - pentru a fi valabile unei eventuale pl??i - nu înseamn? articole copiate de pe diferite site-uri de ?tiri sau site-uri ce con?in câteva materiale interesante aruncate prin feed-uri rss. Un articol bun înseamn? pu?in? munc? ?i dedicare din partea user-ului respectiv pentru a face un meterial util, frumos structurat, din care se poate înv??a ceva. Citisem mai sus ideea lui demon_zone ce vorbea despre articolele în format pdf / document, ceea ce iar este ok, având în vedere c? se pot introduce diferite imagini, scheme, f?r? a fi nevoie s? înc?rc?m o eventual? pagin?. MrRip spune despre un anume „+1”, ?i nu o sum? oferit? în mod direct (sau indirect). Op?ional, la un anumit „punctaj” poate fi r?spl?tit. I'm in !

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as fi de acord ... si asa se gasesc putini oameni de calitate pe forum ... si asa trolling-ul este maxim ... si asa sunt 10*e posturi despre cum sa spargi WEP`uri, sa dai DDOS, sa te caci pe tine fara sa puta ... intelegi ideea !! Chiar tu daca nu ma insel aveai la semnatura RST Facts ...

Cei mai multi posteaza articole si documente de pe alte site-uri ... prea putini fac personal o cercetare sau incearca ceva pe pielea lor! Toti cer scripturi , cauta rooturi , cer informatii despre cum se face aia si cealalta dar pe nici unul nu l-am auzit sa caute , sa se informeze si dupa sa prezinte problemele pe care le-a avut el si metodele cu care le-a rezolvat!

Cei care posteaza ceva interesant ,sunt la zi cu "toate" informatiile din domeniu si chiar iau in considerare ca in viitor sa continue pe aceasta cale sunt prea putini si sunt cei care posteaza zi de zi stiri, exploit-uri, hacks, si alte info/tip`uri o fac din placerea de a sta informati si de a ajuta/informa si pe altii !!

Cred ca (cel putin in prima faza daca nu in continuu) forumul va fi asaltat de posturi/tip-uri/documente care vor fi doar spam ... si atat .. Nimic interesant si toate date cu, copy/paste de pe nea Gogu... chiar daca o sa "reformuleze" un intreg post/document sa il faca original!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...