Jump to content
begood

De ce a decazut hackpedia.info ?

Recommended Posts

Unii erau de pe RST, loc unde-si aduceau contributia in mare parte, unii erau pustani plictisiti ( chiar daca moderatorii se luptau cu spam-ul ), iar cei din administratie erau cu munca si viata personala; daca au observat ca utilizatorii nu aduc contributie s-au plictisit.

Link to comment
Share on other sites

Dar rst de ce a decazut ?

Pentru ca sunt prea multi care intreaba acelasi lucru.

Voi ati decazut, nu forum-ul, iar de cele mai multe ori afirmatia "a decazut forumul" o folosesc cei care au scos bani de pe spatele multora de aici, dar carora nu le mai merge.

Edited by Pugna
Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu ?tiu nici eu, cu toate c? am fost membru activ destul de mult acolo ?i unul dintre pu?inii membrii r?ma?i dup? „marea c?dere”. Posibil ?i pentru c? adminii ?i moderatorii intrau foarte rar ?i pu?ini erau dispu?i s? publice con?inut de calitate. Înregistr?rile sunt active, doar c? primele posturi (3, dac? bine ?in minte) trebuiau acceptate de un moderator.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca din cauza lui neme a decazut...de cand s-a lasat de "meserie" si lumea a plecat de acolo + ca multi ai venit aici dupa nytro...asa cred eu

Neme si Nytro sunt de la inceputuri pe RST, iar pe HP tarziu au ajuns moderatori. Verifica te rog ultimile lor activitati pe HP si compara-le cu traficul forumului. Multi de pe RST au ajuns pe HP, nu invers, plus ca nimeni n-a venit nicaieri dupa nimeni. Esti in mari contradictii, slab informat si iti doresti din suflet sa-ti exprimi si tu ideile, ca asa e romanul, sa-si dea si el cu parerea, ca asa crede el. Retine ca doar adolescentii de 14-16 ani ca tine simt nevoia sa fie oi conduse si reprezentate de cineva; cauta in psihologie despre idoli ( necesitatea unui idol denota lipsurile din copilarie, ceea ce e regretabil, nu de ras ).

Link to comment
Share on other sites

@bcman? Tu vezi ce prostioare spui aici?

Nemesis a fost doar unul din moderatorii de pe HP, nu de acolo se trage scaderea de activitate. Comunitatea respectiva a fost tot timpul incarcata cu oameni mai stabili mintal si care stiu sa faca diferenta intre offtopic.ro si o comunitate de IT. Asta are avantaje si dezavantaje, creste calitatea, e mai greu de intretinut. Cand au plecat cei care raspundeau permanent la cererile de ajutor atunci a fost inceputul sfarsitului.

Pe langa asta, nu s-a mai incercat revigorarea echipei, majoritatatea din team nu-si mai permit luxul de a sta si da explicatii unor copii ce nu-s capabili sa caute pe google. Cate putin din fiecare, si asta-i rezultatul. Shit happens, life must go on. A avut locul sau in istorie hacking.3xforum.ro si mai tarziu Hackpedia. De acum trebuie sa se schimbe.

Link to comment
Share on other sites

@bcman? Tu vezi ce prostioare spui aici?

Nemesis a fost doar unul din moderatorii de pe HP, nu de acolo se trage scaderea de activitate. Comunitatea respectiva a fost tot timpul incarcata cu oameni mai stabili mintal si care stiu sa faca diferenta intre offtopic.ro si o comunitate de IT. Asta are avantaje si dezavantaje, creste calitatea, e mai greu de intretinut. Cand au plecat cei care raspundeau permanent la cererile de ajutor atunci a fost inceputul sfarsitului.

Pe langa asta, nu s-a mai incercat revigorarea echipei, majoritatatea din team nu-si mai permit luxul de a sta si da explicatii unor copii ce nu-s capabili sa caute pe google. Cate putin din fiecare, si asta-i rezultatul. Shit happens, life must go on. A avut locul sau in istorie hacking.3xforum.ro si mai tarziu Hackpedia. De acum trebuie sa se schimbe.

Plecarea lui Neme nu a adus inactivitatea forumului, dar cele dou? evenimente au coincis. (dac? bine îmi amintesc)

Link to comment
Share on other sites

Andrei are dreptate. In primul post a amintit motivul pt care apar asa de rar posturi noi pe Hackpedia; calitatea postarilor si ignorarea totala a intrebarilor stupide sau banale. Personal intru zilnic si fac curatenie stergand cererile absurde si spamul. Sunt ceva mai mult decat un VIP, chiar daca nu se vede (nu vreau sune a lauda).

Nu are legatura cu plecarea lui Nemessis, sau cel putin eu ca un vechi membru nu am vazut nicio legatura.

Am sa iau legatura cu Epic sa vedem ce se poate face. Si bine a remarcat cineva ca trebuie aprobarea unui cont nou de catre administrator. Poate fi si asta o piedica in dezvoltarea forumului. Desi nu cred...

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

@wildchild Cand dai merge la doua comunitati eu defapt nu vad un plus prin materialele detinute de cele doua, ci prin oamenii activi de pe cele doua. Materialul e oricum public si accesibil tuturor, ca e pe x si nu pe y, in ziua de azi, mi-e indiferent. Problema e cine genereaza continutul, iar pe HP nu e nimeni. Asta inseamna ca RST nu ar avea cam nimic de castigat de pe urma acestei combinari. Cand a fost MT&Sysboard si s-a lansat ISR-ul a fost decisiv aspectul asta. :-)

Link to comment
Share on other sites

Activitatea de pe Hackpedia a scazut datorita mai multor lucruri, si anume:

1. Generatia care a format cea mai solida comunitate de pe Hackpedia a crescut, unii oameni au plecat prin alte tari fie la studii fie cu munca, altii si-au intemeiat familii, altii pus si simplu nu mai au timp de asa ceva. A fost o perioada frumoasa insa multi dintre noi am ajuns deja la un alt nivel.

2. Generatia actuala de utilizatori (ma refer in general, nu doar in cazul HP) are un nivel mult mai scazut de inteligenta, acest fapt ducand la o scarba de a raspunde mereu si mereu la aceleasi intrebari idioate.

3. Forumurile nu mai sunt la mare cautare.

4. Multi condamna ca administratorii nu mai sunt activi. Complet adevarat insa nu administratorii tin un forum in picioare, ci userii acesteia. Treaba mea este sa am grija ca site-ul este online, sa platesc luna de luna factura la hosting (s-au strans ani buni deja) si sa iau legatura cu staff-ul. Recunosc ca nu ma mai implic asa de mult ca inainte pentru ca o data cu varsta am alte responsabilitati, iar timpul alocat online-ului este foarte mic.

5. Neme nu are absolut nicio legatura cu starea actuala a HP. Cu toate ca el a fost moderator pe forum, nu a avut o contributie vitala la cresterea nivelului.

Despre contopirea celor doua forumuri s-a tot discutat de "n" ori, si nu doar intre useri, ci intre cele doua staff-uri insa era o chestiune delicata.

Pe HP mai exista o mana de oameni pasionati, asa ca una dintre propunerile mele ar fi sa filtram grosul de useri si sa refacem comunitatea. Personal nu ma intereseaza numarul de useri sau traficul...ma intereseaza calitatea. Cu riscul de a-mi lua multe injuraturi, ma gandesc si sa facem o comunitate cu acces restrans unde vor putea intra doar oameni pertinenti, unde fiecare poate contribui la schimburi de opinii/knowledge.

Cat despre signup-ul pe HP, fiecare cont este activat de catre mine, asa ca daca cineva se plange ca nu a primit mailul de activare(nu vorbesc de cazurile de fata), ar trebui sa-si puna un semn de intrebare. Pur si simplu nu mai accept conturi de genul GoguXXL, $mekerul2012, etc.

In cateva luni voi scapa de niste task-uri de la munca si imediat dupa aia voi recladi comunitatea, impreuna cu oamenii de baza din ea.

Numai bine,

epic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...