Jump to content
Wav3

(re)Inchidere Club 'SuckOff'

Recommended Posts

Sugerez inchiderea sectiunii Club ShowOff si ascunderea ei pentru a nu mai putea fi accesata. Multi useri se folosesc de vulnerabilitatile postate de altii acolo, pentru a da deface-uri sau a profita pe orice cale de munca ("munca" fiind prea mult spus pentru majoritatea topic-urilor de acolo) altora si de vulnerabilitatile respective.

Un exemplu din vremurile noastre :

nab1.png

nab1y.png

..poate ma insel si nu s-a folosit de acel post, dar la fel de bine, poate nici nu se mai chinuia sa ia acces si sa stearga ca idiotu' indexul acelui site (care din intamplare, nu e un site oarecare) daca nu avea unde sa se 'laude'.

Este penibil si total neinteresant cum toti astia de acolo se chinuie sa gaseasca vulnerabilitati doar pentru a avea cu ce se lauda aici pe forum si ca multi altii, sunt scarbit de superioritatea si 'infatuatia' lor.

Nu este nimic educativ sau cel putin ajutator / informativ acolo. Este doar raiul 'Marian'-ilor; o groapa de gunoi si gunoaiele lor.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

+1

Si asa cel mai de seama hacer de prin zona (expl0it3r) s-a retras, si numai tampenii apar pe acolo in ultima vreme.

Sa nu uitam ca dupa ce s-a redeschis mai demult dupa o lunga perioada de inactivitate, apareau doar post-uri de calitate, nu toate porcariile care indrazneau sa se numeasca deface si erau facute cu havij.

Link to comment
Share on other sites

Eu "votez" pentru inchidere sau sa nu fie accesibil decat pentru VIP. Prea s-au intins toti acolo ... ca mucii pe gard. De asemenea, si la RSTMarket ar trebui ceva reguli in plus. In ultimul timp au fost numai certuri legate de scanere sinistre si fisiere de parole. RSTCENTER nu e piata de zarzavat sa vina orice nobody si sa-si intinda produsele pe ziar.

Unde exista drepturi, trebuie sa fie si obligatii. Atata timp cat un individ nu aduce nimic comunitatii, nu vad de ce ar avea dreptul cu taraba pe RST. Si la piata se plateste impozit pe masa. Nu ma refer la $$, dar un lucru acolo ... poate face un tutorial ceva, poate scrie o stire de interes ... etc. Chestia care trebuie sa o retina ei este ca accesul este un privilegiu, nu un drept.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

Imi place ironia ta wildciailde.

Nu mai manca de pe jos.. faci niste ironii inutile ;). Eu nu am postat pe acolo defaceuri la siteuri de cacat. Am gasit vulnerabilitati in site-uri destul de mari dupa parerea mea. Dupa ce m-am retras eu, sincer sa fiu nu am mai vazut activitate pe acolo (doar topicuri de cacat). Jimmy si KodRSS ce mai erau activi pe acolo, dar pana la urma si-au dat si ei seama ca unii oameni sunt prea ratati ca sa inteleaga cum e sa gasesti ceva in google/microsoft/yahoo etc.

EDIT:

Eu votez sa se inchida. Daca nu se inchide o sa vedeti doar topicuri havij, copy/paste d epe alte forumuri sau fraieri prinsi in stealere.

Si RST Market ar fi minunat daca s-ar inchide.

Edited by expl0iter
Link to comment
Share on other sites

Inchisa? Hmm, dispare farmecul unei comunitati de genul. Majoritatea site-urilor mari au o astfel de categorie. Totusi, ar putea fi limitata publicarea la o anumita categorie de useri (VIPs, +x posturi, +y like-uri/reputatie primita) etc. etc.

LE: La urma urmei, articolele de genul vor aparea la Offtopic sau in alte sectiuni. Same shit, different section.

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

@Andrei ... asa e ... de asta ar trebui inchis si offtopic-ul !! 90% din posturile dintr-o zi sunt facute acolo ... si asa o gramada sunt mutate la celele mai penale in 10 min de la deschidere si astia intra pe forum numai pt trollingul si porcariile de acolo !!

@expl0iter tu nu esti securityshell pe tweeter?

cat despre showoff... plm ... ar sa fie linita de like-uri sau rep sa poti posta acolo ... cred ca ar fi suficient sa ii linisteaca pe copii !!

Link to comment
Share on other sites

Ce mare trafic si mari afaceri vedeti voi la Market ? Eu am pus 2 tool-uri de mare interes (unul in exclusivitate, fara exagerare, inca e exclusiv) la preturi de mizerie si am avut 2 clienti in 3 luni . Am vandut in toata lumea ,din Mozambique pana in US ,la un pret mai mare decat am pus aici .Romanu nu cumpara nimic si daca cumpara ,dupa 2 zile , cere refund .

Nu se cumpara nimic la market , il inchideti degeaba si el exista degeaba .

Singurul care chiar a vandut ceva pe acolo e Benny :)

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Bun, am citit si eu aberatiile.

Club ShowOff ar trebui sa fie una dintre categoriile principale ale forumului. Problema e mentalitatea tuturor. Bine, ii excludem pe cei care vin cu rahaturi gasite cu Havij si le mutam topicurile la gunoi, dar daca sunt gasite manual, e ok. Bine, de cele mai multe nu exista factorul etic: "motivul", dar se gasesc si se exploateaza SQLI-uri. De ce doar SQLI? Pentru ca nimeni nu vrea sa isi largeasca orizonturile. Au invatat toti un UNION SELECT si gata, considera niste cunostinte pur DE BAZA ca "dovada suprema a hacking-ului". De asemenea, pe langa continutul primului post, exista factorul cel mai important: parerea celorlalti utilizatori.

Acum, cum sa zic, nu inteleg de ce gasind un SQLI cu dork intr-un site de 2 lei, "atacatorul" asteapta lauda suprema si doreste sa fie pupat in cur de toata lumea si considerat zeul lor. Nu e prima oara cand vedem un cacat de SQLI, stim cu ce se mananca, chiar daca nu vedeti ca stam sa postam. Asadar, daca se iau in considerare: popularitatea site-ului cu pricina, motivul atacului si tehnica folosita, atunci da, e un post demn de respect. Dar cum se posteaza porcarii, nu va asteptati la laude.

Categoria nu se va inchide, eu nu sunt de acord. Nici nu putem limita accesul, nu are rost. Oricine e liber sa posteze ce considera un ShowOff. Daca e de cacat, va fi mutat la gunoi, si de aceea ii inteleg pe cei care ii iau la misto pe cei care se asteapta la mult prea mult pentru o porcarie. Nu toti gasesc Blind SQLI intr-un cookie de pe un site important, avand si un motiv pentru asta, asadar sa nu ii privim de sus pe cei care posteaza, pentru ca si noi am inceput tot cu porcarii.

RST Market nu stiu ce vreti sa fie, sunt multi oameni care au chestii de oferit sau doresc diverse servicii sau produse, contra-cost. Eu oricum nu am inteles aceasta categorie, pentru ca vad numai posturi cu root-uri, scannere si alte rahaturi inutile, dar acestea se cauta. Nu inteleg nici cu ce va incanta pe unii sa se inchida o anumita categorie. Nu va place ce e acolo, nu o vizitati. Dar pentru unii probabil chiar este utila, si poate scot ceva bani, desi sfatul meu ar fi sa lase cacaturile astea si sa puna mana pe "sapa", sa munceasca pentru ceva.

Desigur, nu sunt de acord nici cu inchiderea acestei categorii, desi ar fi frumos daca cei care vand/cumpara tot felul de porcarii acolo ar evolua si ei la lucruri mai avansate, si ar constata cu stupoare ca daca invata putina programare, pot crea chiar ei acele scannere. Ce vreau sa subliniez e ca acea categorie e utila unor membri, iar daca unii nu vand sau nu cumpara nimic, nu stiu care ar putea fi problema lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...