Jump to content
AhEaD

Pro vs Contra [RELIGIE]

Credeti in existenta unui zeu? (Dumnezeu, Allah,Budha, etc...)  

125 members have voted

  1. 1. Credeti in existenta unui zeu? (Dumnezeu, Allah,Budha, etc...)

    • Da
      85
    • Nu
      630


Recommended Posts

Nu exista atei cu adevarat,cuvantul ateu e un non-sens,e o desfiintare a ratiunii umane;cum poti sa ai o parere despre ceva care ne depaseste din punct de vedere psihic si fizic?Noi traim in dimensiunea spatiu-timp,si deci nu putem face observatii sau experimente directe din timpul nostru masurabil asupra unui timp fara capete,timpul primordial

Eu zic ca cred in Dumnezeu,dar sunt niste vorbe fara valoare,caci daca as crede cu adevarat,ar trebui sa ma inchid in nu stiu ce manastire sau ce pustiu,doar ca sa ma gandesc la El.Dumnezeu e un cuvant prea mare pt om,care zdrobeste orice creier

Link to comment
Share on other sites

Pentru toti de aici:

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.

5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.

6. Sa nu ucizi.

7. Sa nu fii desfranat.

8. Sa nu furi.

9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.

10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

sa le luam pe rand:

1. poate tu chiar in momentul de fata, inconstient, cum esti chiar asta faci, il venerezi pe Iisus, nu neg ca el ar fi fiul Lui, cum suntem toti dar nu neg nici ca el ar fi cel pe care El zice sa nu il veneram.

2. Te inchini la icoane? Pupi moastele?

3. De cate ori ai injurat de D-zeii? De cate ori ti-ai batut joc de numele lui?

4. Poate zicea sa stai si tu sa dormi acasa, nu sa te duci la biserica sa-ti rupi picioarele pe acolo...

5. Poate pentru uni suna ciudat dar totusi parinti merita respect, sau poate se referea sa-l cinstim pe El(du-te cumpara lumanarii si mai baga 10 lei la popa-n buzunar)

6. Vezi tu, aici si gandul e un pacat, daca cineva ii da foc altcuiva si vreo 30 de persoane zic ca ala asa merita tu chiar crezi ca cele 30 de persoane sunt diferite de criminal?

7. Toti gresim, toti iertam, un tata te iarta daca stie ca ai vointa sa continui.

8. E imposibil sa nu fi furat ceva.

9. Aici e vorba de impacare de sine, cum te simti tu dupa ce ti-ai inselat prietena?(sau orice altceva de genul)

10. Toti poftim la ceva anume, dar uni ne abtinem:)

------------------------------------------------------------------

Si acum sincer, am auzit pe uni, daca D-zeu ne-a creat de ce ne lasa sa fim asa cum suntem?

Pentru ca odata, nu imi mai aduc aminte ora exacta dupa UTC dar sigur e acum ceva timp, cineva a muscat dintr-un mar, a ales cunoasterea, a ales sa-si faca propria cale, a ales sa fie ca D-zeu, nu sa fie un robot, si mai am un argument, stiu ca o sa para cam ciudat dar cred ca uni din voi ati urmarit serialul "Supernatural" cand D-zeu ii pune la niste teste pe cei doi oamenii, Sam si Dean, si in final ei rasculandu-se impotriva lui D-zeu, a ingerilor, si a tuturor celorlalti au trecut testul si D-zeu a fost mandru de ei.:)

Si acum sa fim sinceri, crezi ca dumnezeu te-ar ajuta daca tu ai sta beat tot timpul si ti-ai bate copii dar in schimb tu te duci la biserica?

Crezi ca Preasfintitul Popa Gheorghe e asa de sfant?

Cum a zis si AhEaD, biserica nu a altceva decat o afacere foarte stabila care profita de bunul simt si prostia unor persoane, si totusi e cea mai mare putere de pe glob.

PS: am avut tot felul de experiente normale/paranormale si cred in ceva anume, inca nu stiu in ce dar totusi cred, sper ca intr-o zii sa ajung sa-L cunosc(referinte).

Bafta!

PS2: Ganditi-va la prima porunca;) (Mai sunteti crestini ?)

Link to comment
Share on other sites

2. Te inchini la icoane? Pupi moastele?

2. corectie, porunca este

“Sa nu-ti faci chip cioplit (i.e idol), nici o înfatisare a lucrurilor care sunt în ceruri, sau jos pe pamânt sau în apele mai pe jos decat pamântul. Sa nu te închini înaintea lor, si sa nu le slujesti (închini).” iar aici se refera la idoli, gandeste-te ca atunci cand a trait Iisus erau pictati heruvimi in templu si nu a zis nimic, daca eu ma uit la steagul tarii inseamna ca sunt mandru de drapel sau de tara? la fel e explicata si dilema asta. In rest din fiecare porunca se pot deriva cel putin cateva zeci de porunci secundare in functie de cat de departe mergi cu interpretarea

Intre timp la secure acasa

EIwLj.jpg

Edited by root_prime
Link to comment
Share on other sites

Daca tot sunteti smecheri mergeti si va certati aici: crestinortodox.ro/forum/

Fac pariu ca nu veti scapa de polemicile cu enoriasele preacurve pana se va termina vara!

Nu ca acolo ne iau cu texte din biblie mai plictisitoare decat codu penal :)).

E ca si cum ai incerca sa discuti cu un vegetarian despre carne.

Oricum ai da-o.. tot ca el ajunge...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...