Jump to content
silvynho19

o idee

Recommended Posts

vreau sa vorbesc despre Timp.

Ce este timpul? Exista ? daca da , ce este ?

Am citit tot felul de articole pe internet legate de Timp si am gasit cateva subiecte mai interesante , ceea ce m-a captivat este faptul ca unii cercetatori spuneau ca Timpul nu exista . M-am gandit sa incerc sa-mi dau eu seama asa .. logic ce este timpul si daca exista . M-am gandit sa-mi imparasesc ideea aici .. ca poate primesc un raspuns .. ori ca sunt nebun de legat , ori ca am prea mult timp liber sau .. altele , dar vreau sa-mi spun ideea.

Deci se spune ca timpul este ca o linie continua nu? Am desenat o linie pe o foaie.

Momentul 0 este prezentul ( acum ) iar punctele ce continua pe linie sunt momentele viitoare . ( ca o axa X )

x1 e din momentul 0 pana in momentul 1

x2 e din momentul 0 pana in momentul 2

etc ...

aici revin , daca 0 este ACUM iar 1,2,3 ..etc sunt in viitor , atunci teoria mea este ca x1 la un moment dat o sa fie 0 , la fel ca x2 , x3 samd. ceea ce cred eu ca inseamna ca timpul nu exista. sau sta pe loc.

daca facem o axa:

0 1 2 3 +infinit

---------------------------------------------->

0 reprezinta acum

1 ,2 ,3 reprezinta viitorul

dilema ... e o dilema in toate astea..

daca ne uitam acum la axa.. unde suntem pe axa?

la 0 nu? ..

dar daca ne uitam sa zicem peste 2 zile pe axa unde suntem?

tot la 0 ...

daca de la x0 la x1 sunt sa zicem .. 2 ore iar de la x1 la x2 sunt 5 ore , s-ar putea reprezenta asta pe axa?

eu nu cred , deoarece trebuie sa stim dimensiunea , lungimea timpului de la 0 la +infinit

deci , oricum am face , tot la 0 ajungem , indiferent ca ne uitam la axa acum sau peste 20 de ani . tot la 0 suntem.

la un moment dat x1 o sa se transforme in 0 , la fel ca x2 , x3 etc ..

ceea ce face sa fie un paradox si ca axa sa nu mai existe deloc.

ce ziceti ? exista timp?

ps: ... nu stiu ce mi-a dat dealeru` asta dar .... e prea bun .

Link to comment
Share on other sites

Sal

Timpul nu poate fi definit direct, normal ca exista, poate fi masurat, are o singura directie si este ireverssibil. Chestiile SF cu

intoarcere in trecut, sint doar aberati ale mintii, practic nu e posibil. Cam atit stiu, or mai fi si alte chesti.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Sal

Traduce ce vrei sa zici, de unde deduci chestea cu " am impresia bla...bla " Simplu am raspuns la intrebarea

topicului, nu postez in bascalie si nici sa ma bag in seama. Apropo despre timp, pentru silvynho19 sti

citi ani sint de la anul 1 ien pina la anul 1 en, asa de curiozitate.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Sal

Eu n-am nici-o teorie a mea, fa-mi si mie hatirul si raspunde la intrebarea aia cu citi ani sint....bla. Ca timpul fara lumina.....bla, nu-i adevarat, ca exista anumite relatii, dar ca timpul fara lumina nu poate exista, e o aiureala. Inseamna ca ai citit, vizionat mult SF si nu mai faci diferenta intre real si imaginatie. Eu ce afirm pot demonstra simplu. In fine daca raspunzi la intrebare mai continui, daca nu, nu.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Timpul este o "energie" si constanta doar sistemului din care face parte. Tine strict de lumina si se pare influentabil de gravitatie si strans legat de spatiu. Fiecare sistem solar are propriul lui timp. Timpul nu poate fi masurat ci doar constatata trecerea lui prin masurari indirecte empirice, respectiv sistemul orar (24 ore standardizat). Decalaje de sisteme in timp au toate sondele trimise pe alte planete, pe Marte pana la 6 minute dovada ca timpul difera in functie de factori precum campul geomagnetic, gravitatia plus alte energii necunoscute ce tin de obiectul ceresc respectiv insa cu mici variatii ramane cam in zona solara. Deci concluzie e generat de Sol si depinde de activitatea acestuia. Cele mai spectaculoase anomalii le are sonda Pioneer 10 ce a parasit sistemul solar in 1982.

Urmariti cu atentie reportajul de mai jos. O demonstratie cu miu-mezoni din 1963 ca timpul nu e o constanta, chiar poate fi incetinit sau accelerat. Experimentul e pe bune, nu teorie matematica.

Time Dilation - An Experiment With Mu-Mesons | SciVee

Ca titlu informativ:

Singurul experiment facut cu o bomba nucleara de 150 megatone a avut loc prin anii '60 in Kazahstan, fosta URSS. Nu s-a mai repetat din motive banuite dar unul din efectele secundare a fost acela ca toti participantii la intoarcerea la baza aveau ceasurile decalate inainte cu peste 4 ore fata de ora normala (e vorba de ceasuri mecanice). Nu s-a tinut secret ba chiart s-au facut dezbateri publice in universitati (gasiti n+1 materiale publicate in anii respectivi- recomand revista Atomist a Academiei de Fizica a URSS). Ce efecte a putut avea energia imensa degajata si necontrolata? Cine poate sti?

Pentru YO7CJF:

Unul din efectele majore ce intereseaza radioamatorii, efectul L.D.E. observat prima oara in 1927. Efectul de inghet al undei sau blocaj in timp datorat tot activitatii solare ( CME - solar flares).

https://www.google.ro/#hl=ro&sclient=psy-ab&q=L.D.E.+phenomena&oq=L.D.E.+phenomena&gs_l=serp.3...46730.53062.1.53497.12.7.0.0.0.3.170.893.0j7.7.0...0.0.nSGGBa6eZhc&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=6da3f3c5be2ee682&biw=1280&bih=883

"Sometimes we receive strange radio signals delayed

compare to sent radio signals. The delaying time may

take up to 30 minutes! We do not know yet, where the

signals travel in the delaying time. Modern experiments

confirm LDE, and scientists keep silence about the

inexplicable

effect." - Igor Grigorov, RK3ZK

Academia de fizica URSS

Tot pentru YO7CJF - uite un film SF dar interesant ca idee ce tine de LDE http://www.imdb.com/title/tt0186151/

si aici torrent- http://thepiratebay.se/torrent/4514947/

Edited by yo9gjx
Link to comment
Share on other sites

Explerimentul nuclear a degajat o cantitate enorma de radiatie. Fotonii au cauzat forte electromagnetice care au schimbat temporar cursul timpului. (Ce draq am fumat?) o_O

revenind: interesanta faza cu timpul. Dupa parerea mea timpul exista ca o dimensiune in stransa legatura cu celelalte 3. Trecerea lui este incetinita cu cresterea vitezei (aproape de v luminii) -- calatoria in viitor

Calatoria in trecut e ... o_O

Link to comment
Share on other sites

Era vorba doar de timp, vad ca se complica lucrurile Incerc foarte pe scurt sa raspund, sper la toate.

Sub nici-o forma timpul, nu-i energie, timpul e acelasi, ca sunt referinte diferite, e altceva.

Nu se masoara empiric, sint etaloane de timp, precizii mari. ( Cesiu, etc ) Apuca-te sa faci un etalon de timp,

nu atomic unu amarit cam 10 la -8 si vezi cit e de simplu !? Hi ! Referitor la calatorii

in trecut, viitor, curburi, compresii, nu discut sunt speculatii si se lungeste treaba.

Intirzieri, ecouri reflexii exista si sint cunoscute mai ales de cei ce practica trafic pe

luna cunosc fenomenul (intirzieri, ecouri, de minute pe eme. Am intilnit in de multe ori delay

la vocea mea de citeva sec iar mai rar am auzit si al doilea ecou eu fiind scurtist ) Asa ca

reflexi mai lungi pot veni mai de departe si nici vorba cu " inghetu "

Referitor la nucleara, a mai mare a fost 50 de Mt, in 62 si mai la nord si mai la frig.(pamint nou) Referitor

ca fotoni au creat o contitate mare de forte electromagnetice bla....bla. Aiurea, si ei sint dovada existentei unei radiatii electromagnetice, ca asta le e originea. Luom ce mai simpla

bomba unde dupa initiere e o singura explozie (cu fisiune, nu se mai fac din 56, randament slab, etc ) Explozia

e in fractiuni de secunda, si atunci au loc toate toate procesele, ca unele au durate mai mici sau mai

mari functie de calibru si caracteristica fiecarui efect. ( emisiunea de lumina, flux electromagnetic

, radiati a,b, g. Dureaza fractiuni sau secunde, toate pina la terminare combustibil, unda soc depinde de distanta de masurare.

Procesele sint complexe ( aparitii de izotopi, fluxuri de neutroni, etc.) si trebuie facuta distinctie, intre procesele,

fenomenele ce au loc in timpul exploziei si dupa. Cu oprirea ,incetinirea timpului, sint speculatii si daca s-ar

aplica, doar in SFsi si la particole fara masa, si cum asta nu e in realitate. In fine cred ca in mare am raspuns.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

De ce ai desenat punctele , axa pe foaie de ce nu ai luat orele cesului ca puncte si ziua trecad ca si axa si atunci iti dadeai seama ca in timp ce orele trec afara se intuneca , aceea e dovada ca timpu' poate exista sau nu , depinde cum privesti daca de exmplu iei de : Luni ora 12:00 pana Marti ora 12:00 iti dai seama ca afara doar sa intunecat nimic mai mult ,dar ai revenit in aceeasi zi cu un alt nume , asta insemnana dupa parerea mea ca existenta / neexistenta timpului sunt cam pe aceeasi unda .

Iar pentru o dovada clara ca timpul trece , ia ca puncte anii tai ,iar ca axa vita , cand vei simti ca ti-a venit " ziua cea mare " ne lasi aici un replay daca a trecut timpu' tau sau nu .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...