Jump to content
ovidelu47

Fake sau Adevarat?

Recommended Posts

Am avut o prezentare in power point la ora de fizica cum ca Einstein nu mai tin minte prin ce an a reusit sa teleporteze cu succes nustiu ce in viitor sau in trecut si armata a pus mana pe anumite schite ale proiectului si au incercat sa-l oblige pe Einstein sa le dea o formula mai era vorba de un vapor care aparea/disparea cam atat imi amintesc au trecut 2 ani si nu imi mai amintesc bine ,din acest motiv am postat ce am gasit crezand ca mai exista si asa ceva exact ca stirea prezentat la kanal D cu copilul ala care zbura in padure si a disparut rapid cand la vazut pe ala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Stai sa ma rezem un pic si sa ma scarpin in cap...

Gata, deci ce treaba are globu de cristal cu teleportarea?

Iarta-ma da cereblegu meu nu poate sa inteleaga informatii prea grele.

Link to comment
Share on other sites

Pai si vaporul ala?

Sunt multe ascunse care nu le stim si le tin ascunse de noi deci nu putem fi siguri de nimic.

Aia e o porcarie.

Cu experimenteul Philadelphia e altceva, acei oameni au fost supusi la doze extrem de mari de unde electro-magnetice (asta era experimentul) si multi au murit, unora li s-a facut rau si au inceput sa vada tot felul de prostii, halucinatii.

Link to comment
Share on other sites

Eu am precizat ca nu imi mai aduc aminte sigur 100% dar era vorba de Einstein si precizase profa ceva argumente cum ca toaata treaba cu Philadelphia ar fi fost adevarata si armata a incercat sa musamalizeze totul.

In fine deci acel clip e fake dar ce credeti ar putea exista asa ceva in viitorul apropiat?

Fake level : Asian

Iar ca veni vorba de Philadelphia, Einstein e baza, nu Tesla.

Link to comment
Share on other sites

Eu am precizat ca nu imi mai aduc aminte sigur 100% dar era vorba de Einstein si precizase profa ceva argumente cum ca toaata treaba cu Philadelphia ar fi fost adevarata si armata a incercat sa musamalizeze totul.

In fine deci acel clip e fake dar ce credeti ar putea exista asa ceva in viitorul apropiat?

In viitorul apropiat sigur nu va exista. Acum se pune mai mult accentul pe clonare, cel putin eu asa imi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine poate sa ne spuna cel de pe bicicleta...daca a ajuns sub camion..sigur a fost o teleportare nereusita si la cum se plimba soferul ala in mijlocul intersectiei... ma tem ca astepta sa-i termine biclistu de segmentat motoru.

Teleportarea este posibila dupa cum sa spus si prin presa dar la nivel de fotoni si alte chestii imaginative. Clipul acela e un fake pt copii.

Link to comment
Share on other sites

La experimentul Philadelphia un grup de cercetatori a fost organizat, printre care si Einstein si Tesla. Rolul lui Tesla a fost mult mai mare decat a lui Einstein, pentru ca el a realizat dispozitivul fizic, bobinele tesla. Scopul experimentului era gasirea invizibilitatii (atat pe radar, cat si fizica) a unui vapor. Invizibilitatea se credea ca se obtine prin crearea unei sfere electromagnetice in jurul vasului, incat sa reflecte "partea cealalalta". Teoria conspiratiei spune ca au reusit, doar ca efectul a fost si de time-travel. Insa stiinta ne spune: Magnetic fields cannot bend light waves according to Maxwell's equations. (wikipedia)

Cea mai rezonabila ipoteza e ca oamenii au fost iradiati de unde electromagnetice extrem de mari, au halucinat, au varsat, unii au murit, intocmai cum a zis Nytro. Armata a incercat tot posibilul sa acopere acest lucru, iar unele lucruri le-a acoperit de mister si ambiguitate. De ex., Jurnalele de bord a doua vase sunt contradictorii. Research into the supposed experiment has revealed many contradictions and inconsistencies in the accounts. No scientific support for the described phenomena or the purported events has surfaced. The U.S. Navy maintains that no such experiment occurred. etc etc

Am citit despre acest experiment, din pacate e greu sa dai de o carte buna, cele mai bune dau in vraji, in piramide magice si locuri sacre cu morminte indiene. Si zone cu baze militare pline de radiatii nucleare. Adica pseudo-stiinta si conspiratii=aberatii.

EXISTA invizibilitate in realitate, dar e imposibil de obtinut, pentru ca se rezuma la timpi foarte scurti (de ordinul particulelor), la fel cum EXISTA si 0-energy peste tot in jurul nostru, doar ca e imposibil de a o capta practic. Exista viteza mai mare decat cea a luminii, dar iarasi, e imposibil de creat. Teoria spune da, practica spune nu. Limitarile nu sunt de domeniul tehnologiei si a gandirii umane, limitarile sunt pur si simplu fizice. Fizice, de genul, "nu pot sa iti hackuiesc calculatorul daca tu nu bagi cablu de retea in el" - asta sa va dati seama de imposibilitatea de care vorbeam.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Deci daca ar fi sa admitem ca experimentele Philadelphia sunt adevarate, teleportarea este posibila, insa dupa cum ai si zis, majoritatea au murit, iar cei ce au supravietuit numai viata nu se numea aia. Nu cred ca se mai incearca teleporatea de atunci (pe oamneni) cu atatea unde electromagnetice. A fost si acela un pas inainte, chiar daca au murit foarte multi oameni. O carte buna nu cred ca o sa gasesti pentru ca sunt doar 2 tipuri: Cei care ne baga fantezii iar cei ce nu cred in astfel de lucruri si le neaga vehement.

Mai credibila decat teleportarea mi se pare clonarea chiar daca momentan suntem inca la niste animale poate in viitorul indepartat (cateva sute de ani) se va putea realiza un om.

Revenind la Philadelphia ceva care dovedeste ca au existat acele experimente este urmatorul pasaj : ,,Jessup strânsese deja destule dovezi, dar nu a mai apucat s? le fac? publice, deoarece s-a sinucis într-o sear? ploioas?, aruncându-se de la etajul unui hotel. Aparent, omul nu avea nici un motiv s? moar?, era în culmea gloriei publicistice, dar ancheta poli?iei a stabilit c? s-a aruncat singur de la fereastr?... Dosarul care con?inea dovezile legate de "primul experiment reu?it de teleportare" a disp?rut.,,

Experimentul Philadelphia - Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

You're taking Internet too seriously.

Ia vezi, si asta e credibil?

:o ce bine ca au reusit sa scape de vulturi :-S

LE:

Exista viteza mai mare decat cea a luminii, dar iarasi, e imposibil de creat

E bine stiut ca viteza luminii este cel mai constant lucru din univers si ca nimic cu masa mai mare sau egala cu 0 nu o poate depasi.

La ce te referi cand spui ce ai spus mai sus?

Nu stiu... am studiat fizica cuantica si la facultate. Fizica cuantica probabilistica pe care Einstein a negat-o pana la sfarsitul vietii. In ceea ce a descoperit Einstein lucrurile sunt atat de... clare. De simple.. de inteligible. De uniforme. De directe si de constante.

Einstein a inteles ca lucrurile in Univers ar trebui sa fie simple. Asa fusese fizica pana atunci si asa va fi.

In momentul in care a observat cum oameni ca Schrodinger demonstreaza ca lucrurile in fizica cuantica nu sunt deloc certe, predictibile. Ci sunt probabilistice s-a infuriat enorm.

Ati vazut si voi cum arata formulele lui Albert Einstein si cum arata cele ale lui Maxwell sau Schrodinger.

Einstein nu a contrazis ce s-a descoperit pana atunci. El a zis doar ca nu e intreaga imagine a situatiei. Ca au descoperit doar o bucatica din tot ceea ce este. Si ca probabilitatile de fapt nu sunt probabilitati deloc. Numai ca fizicienii vedeau doar o portiune din realitate.

De aici si vine celebrul citat al lui einstein "God does not play dice".

Lucru pe care l-a contrazis in toata existenta lui dar nu a reusit mai mult decat sa-l contrazica verbal. Negasind dovezi.

Ce ma intriga este ca de atunci niciun om de stiinta nu a reusit sa demonstreze daca Einstein intuia corect sau nu fizica cuantica. Oamenii au luat in brate tot ce au stiut pana atunci.. si atat...

Apogeul in fizica a fost atins in jurul anilor 1950. Dar de atunci, parca nimic extraordinar nu a mai fost descoperit... Doar ipoteze si certuri.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

pentru ca tot ce e descoperit nu o sa avem acces nici 1 data , si in afara de asta tu chiar crezi ca mari giganti ar lasa pe mana oamenilor de rand o formula care sa faciliteze viata ? dau un mic exemplu daca isi aduce aminte cineva cand sa descoperit masina care merge 1000km cu doar 1 litru de apa ? era mare zarva la televizor ... si dupaia sa inchis gurile cu uleiul vegetal sau BIO care merge la masinile disel .... cea ce spui tu este ca nu toata lumea crede ca viata e o linie dreapta in idei ... cel mai rapid este fata de viteza lumini e gandul , sau imaginatia :) tot acelasi lucru e . iar cu proiectul philadelpia mai cititi si voi Proiectul Tera , veti afla multe chestii , ca ideie armata da a facut experimente pentru ca e singuru loc de pe pamant unde se afla negativitatea 0 " adica nu ai nici un Pol doar masa magnetica 0 cine stie .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...