Jump to content
hirosima

Esti geniu daca rezolvi asta! Problema BANALA pe care n-o face aproape nimeni

Recommended Posts

Fii atent! Pare complicat, dar in realitate e FOARTE simplu. Problema asta nu e deloc grea, dar te vei chinui cu ea ore intregi, asta daca nu cumva esti geniu.

Ai doua sfori identice si o cutie de chibrituri. Fiecare sfoara arde in fix 30 de minute. Nu poti imparti sforile in doua, pentru ca ele nu ard uniform. Poti sa masori 45 de minute?

In caz ca o rezolvi singur, spune-ne cat timp ti-a luat. Ai la dispozitie sectiunea de comentarii.

Click ca sa vezi SOLUTIA.

Sursa: Esti geniu daca rezolvi asta! Problema BANALA pe care n-o face aproape nimeni - Yahoo! ?tiri România

PS: Exista intradevar o solutie sau e pusa la plesneala, voi ce ziceti ??

Link to comment
Share on other sites

Logica mea imi zice asa

daca o sfoara arde complet in 30 de minute, o jumate de sfoara arde in 15 minute

step 1 - dam foc la o sfoara dintr-un cap si asteptam cele 30 de minute pentru a se arde complet.

step 2- dam foc celei de a doua sfori, dar din ambele capete, timpul de ardere fiind 1/2 x 30 adica 15 minute.

30 de minute prima sfoara + 15 minute ce-a de-a doua = 45.

Corect?

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam :)) sa aprinzi una, si sa numeri 900 de secunde (15 min), si faci cu mana o miscare recursiva, sa ti ritmu la secunda, sau cu picioru etc.. ca la muzica cand bati timpi. cand au trecut 15 min, o stingi si o aprinzi pe a doua. si astepti pana arde :))), mereu imi place sa ma complic

Sau poti sa no aprinzi si numeri 15 min :)) ca sa o ai rezerva data viitoare cand mai vrei sa masori 45 min :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...