Jump to content
Guest Kovalski

Scrisoare pentru Marian (tex)

Recommended Posts

Mi-a luat ceva pana sa-mi adun gandurile sa incep sa scriu, inca nu-mi vine sa cred ce se intampla, dupa tine, la inceputul lunii Decembrie, au mai arestat un amic, tot pe legea 161, si char daca in cazul tau am fost mai mult decat uimit, in cazul lui am fost de-a dreptul socat sa aud asta.

Sunt alaturi de tine si am incredere ca o sa rezolvi, ca o sa fie bine, la fel si in avocatul tau si cei ce sunt implicati in mod direct.

Zilele trecute vizionam un documentar facut de digi 24, despre hackerii din romania, unde vorbea si un tip de la politie, dep ce se ocupa de it, prin 2003 cand au inceput erau cativa oameni, acum spunea ca sunt peste 200 la nivel national. Iar asta inseamna ca trebuie sa fie o schimbare de atitudine si din partea noastra, si totodata o maturizare.

Eu inca din generala cand am avut primele contacte cu securitatea informatica mi-am facut o regula de aur dupa care m-am ghidat, niciodata sa nu ma bag la bani, a fost foarte greu sa ma auto-educ in sensul asta, mai ales in zilele in care am fost nevoit sa rog un amic de la cativa km de mine sa ma imprumute cu cativa lei ca nu mai aveam de paine, dar am reusit.

Si consider ca asta trebuie sa invatam cu totii acum, si este de datoria noastra celor ce si-au facut veacul mai mult prin lumea asta sa ii educam pe cei din jurul nostru, pentru binele lor, pentru siguranta lor.

Eu am luat destul de serios asta, si au fost cazuri in care stateam pana tarziu si discutam cu diferite persoane explicandu-le ca nu este o solutie sa isi foloseasca cunostiintele in anumite contexte, caci vrei nu vrei au efect de bumerang.

Consider ca acum mai mult ca niciodata forumul trebuie sa treaca printr-o serie de adaptari si o data cu el oamenii, cu targetul, de deturna atentia de la micile kkt, userilor, kkt ce le pot pune in pericol liberatea, si sa ii motivam sa-si puna cunostiintele, intuitia si mintea in a-si dezvolta cunostiintele, a se autoeduca si o data cu ei a duce forumul la un alt nivel, ca toti suntem parte a lui, caci indiferent de domeniu, pachet grafic, sau nickuri, rst-ul suntem noi, oamenii.

Toti dam vina pe educatia din Romania, dar nimeni nu face nimic pentru asta, eu zic sa incepem de aici si acum, cu forumul este in puterea noastra, pentru ca daca nu noi atunci cine? cui i-ar pasa?

Astfel sper ca dupa ce trec cele 29 de zile, si te linistesti putin, sa acorzi putin timp pentru a povesti ce iti este permis celor mai tineri de aici, pentru a le mai domolii adrenalina si a-i ajujuta sa gandeasca mai la rece.

Astea fiind spunse, astept cu drag, ca dupa ce se rezolva problemele, sa facem un meeting rst unde o sa ma prezint cu 2 x bucati perfuzii de votka si branule pentru tine :)))

@Cheater

Edited by Cheater
Link to comment
Share on other sites

mosule te salut...te asteptam inapoi

ce e de zis...stiu cum e acolo...zilele trec ca melcii ... te uiti si doar astepti sa treaca cele 29 de zile, sper sa iesi cat mai curand, oricum cu perioada asta a fost o pedeapsa cruda, bai macar umoru sa nu ti`l pierzi acolo, e nasol...schimba omu radical...poate e timpu sa faci o schimbare si pentru tine dar sa te intorci intre noi si sa nu iti pierzi caterinca, asta conteaza. Noi sa sti ca te asteptam inapoi, totu e la fel. E nasol cea ce s-a intamplat dar va fi bine.

Eu si toti baietii de aici te salutam si te asteptam inapoi, ai grija de tine mosule si va fi bine ! keep it real

//yceman

Link to comment
Share on other sites

Sper sa citesti asta pana la capat chiar daca esti suparat pe mine:)

Chiar am stat ceva timp sa ma gandesc ce sa spun fara sa aiba un inteles ciudat, dar sunt sigur ca o sa intelegi. Cum spunea si colegul meu Cheater mai sus, unii dintre noi ne formam dupa un set de reguli. Regulile acelea nu ne nastem cu ele, ci crestem intr-un mediu care ne invata si formeaza, asta a fost RST pentru mine. Pot spune cu mandrie ca mai tin minte cand iti trimiteam PM-uri cu glume proaste si tu raspundeai, facandu-ma sa ma intreb de ce ar raspunde cineva de varsta si notorietatea ta la asa un mesaj. Mult timp dupa mi-am dat seama ca e vorba de pareri, din 1000 de persoane rar se gasesc cateva care sa aiba ceva comun de discutat si dezbatut, eu nu eram una din acele persoane pentru tine, dar cand iti puneam intrebarii banale pentru tine raspundeai cu placere, pentru ca iti place sa inveti pe oricine si sa-i faci sa inteleaga, si asta apreciez la tine chiar daca nu te cunosc in viata reala. Poate daca n-ai fi fost tu acum ar fi inca cateva persoane care s-ar ocupa cu alte lucruri putin mai neonorabile.

Nu prea am multe de spus deoarece nu am stiut niciodata sa-mi aranjez cuvintele intr-o pagina, dar sper ca in urmatoarele randuri sa-mi spun punctul de vedere.

Pot spune dupa marimea numarului de "scrisorii" ca esti foarte respectat, deoarece asta faci tu la randul tau, respecti si esti altruist. Pot spune cu adevarat ca urasc profesori, dar tu ai stiut sa te faci inteles in unele cazuri unde era nevoie. Mai pot spune ca mi-as dori cand voi fi mare sa fiu ca tine, nu un tip ce sta intr-un birou si analizeaza logurile sa vada daca au mai patruns pitpalacii prin scriptul lui ghita avand useragent-ul "havij" ci un tip care formeaza persoanele ca si mine, cineva care sa stie ce e bine si rau, cineva care atunci cand spune niste lucruri le spune de la persoana la persoana, netinand cont de varsta sau de "reputatie". Imi esti mentor si mereu vei fi, indiferent prin ce treci eu voi incerca sa te sustin, macar cu niste cuvinte, respect si ganduri bune.

Te asteptam pe chat cu povestile tale care ne-au cam lipsit in ultima vreme si cu discutiile anti-tigani:)

Cu mult drag si respect shaggi!

Link to comment
Share on other sites

Pentru tex:

Nu te cunosc decat de aici, nu am vorbit niciodata, dar este de ajuns incat sa-mi dau seama ca esti o persoana de treaba, inteligenta, de la care ai ce invata. Nu sunt genu` lingusitor, decat cu persoanele care-mi plac.

Referindu-ma la problema ta, ca asta e cel mai important lucru, am de zis urmatoarele: arestarea preventiva este o masura exceptionala, luata numai in cazul infractiunilor foarte grave ( omor, talharie etc ) sau daca se considera ca lasarea in libertate ar duce la continuarea savarsirii acestora, la influentarea martorilor etc

Din cate stiu eu, nu ai omorat pe nimeni ... deci tinerea ta in arest mi se pare un abuz. Daca ei ( magistratii ) considera ca ai savarsit vreo fapta din Codul Penal, ar trebui sa te judece in libertate ... si numai dupa ce ai trecut prin cele trei instante: fond, apel si recurs ... si s-a pronuntat o hotarare definitiva, irevocabila si executorie, numai atunci se poate spune daca esti vinovat sau nu.

Sfatul meu este sa-ti iei un avocat bun.Atunci cand eram in facultate, ni s-a spus de multe ori ca Gheorghita Mateut este cel mai bun avocat, cand vine vorba de Drept Penal. I-a aparat pe toti greii: de la Patriciu pana la Gigi Becali, deci probabil este un avocat scump, dar eu zic sa incerci si daca ti-l permiti sa nu eziti.

Convingerea noastra este ca esti nevinovat, deci sper sa fii eliberat cat mai repede. Multa bafta!

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Omule fi tare...nu stiu daca esti credincios..stiu doar un lucru ca atunci cand unui om ii este foarte rau isi indreapta privirea catre divinitate...deci sa-ti ajute dumnezeu sa fi puternic si sa iesi cu fruntea sus! Si cel mai important lucru in momentu asta sa-ti ajute dumnezeu familia si apropiatii sa fie puternici sa lupte pentru tine! Stiu ca mesajul asta nu va ajunge la tine, dar poate ii va motiva si pe cei care te cunosc mai bine ca mine sa fie alaturi de tine, pentru ca de asta ai novoie ca sa treci mai usor! Si nu uita!! Sa fi puternic, sa nu te consumi mult, nu-ti face prea multe griji ca v-a fi bine!

Link to comment
Share on other sites

Poate tu nu ma stii dar eu te tin minte.

NU are rost sa pupam funduri insa ai fost, esti si vei fi un om generos.

Tin minte ca acum ceva timp cand am cerut o tastatura, o gramada au mancat rahat numindu-ma sarac, etc.

Insa ai venit tu si mi-ai dat 30 EURO cu care mi-am luat o tastatura sa "rup gura targului".

Nu am sa uit niciodata gestul tau.

Cat despre celelalte chestii intamplate pe forum, nu am fost pe forum cand s-au petrecut asa-zisele infractiuni pentru ca eram banat, insa am auzit ca suferi pe nedrept, tu, familia ta si afacerea ta.

Te asigur ca atunci cand ai sa revi vei avea respectul meu insutit fata de ceea ce a fost pana acum.

Craciun Fericit cu intarziere si sper sa te intorci cu bine.

PS:Nu vreau sa fiu pupincurist, mi-am exprimat doar ceea ce simt.

Link to comment
Share on other sites

Tex , hai ca punem toti de-o cheta si iti trimitem vre-o 4-5 prostituate sa te simti bine. Trebuia sa iti iei un avocat care sa se pise la propriu pe decizia lor de cacat . Nu e normal ca tu ca provider sa fii inchis pentru cacaturile altuia. Asta inseamna ca orice provider de webhosting/servere... din Romania poate fii inchis daca cineva face carding pe unul dintre servere lui. Trebuie sa stea toti panicati si sa verifice zilnic bazele de date.. Te asteptam pe forum !

P.S Ar fi misto un topic in care sa ne exprimam toata m**a pentru carderii care au adus aceasta situatie pe capul RST.

Link to comment
Share on other sites

Imi dau seama ca regreti ca ai incercat sa ne ajuti si ca te-ai ars asa rau neavand nici cea mai mica treaba. Incearca sa nu te gandesti la astea acum, aduna-te si gandeste-te ce faci in continuare. Incearca sa fi tare si sa nu te dai batut, ar fi o mare prostie daca ai face asta. Nu stiu daca te vei mai intoarce pe aici pentru ca nu stiu cati dintre noi ar mai face asta daca am fi in locul tau, dar dupa cum vezi iti multumim, suntem alaturi de tine si apreciem ce ai facut pentru comunitate. Esti un om destept si incet, incet le vei rezolva pe toate.

Numai bine si sper sa iesi de acolo cat mai rapid.

-Zolder

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Multumesc tuturor celor care i-au scris un mesaj de sustinere lui tex.

Toate mesajele au fost printate, si ii vor fi inmanate maine lui tex.

Sa ii tinem pumnii deoarece maine este recursul lui, sper sa castige.

Link to comment
Share on other sites

cred c? am ajuns cam târziu s? scriu pe aici, ?i probabil nu va ajunge la el "printat" acest mesaj, dar sper din toat? inima s?-l citeasc? SINGUR, MÂINE, DE ACAS?! :).

@tex, î?i urez mult succes mâine, ?tim c? e?ti nevinovat, ?i ne pare r?u c? ai fost nevoit s?-?i petreci Cr?ciunul exact unde te a?teptai mai pu?in, sper doar s? fii la fel de tare cum ai fost pân? acum, ?i sa lup?i pentru libertatea ta.

// ?i stai lini?tit, ne revan??m noi pentru cât aju?i comunitatea, m?car cu ceva de b?ut dac? nu mai mult :D

Link to comment
Share on other sites

Darky si eu ma aflu in aceasi situati este prea tarziu. Dar vorbesc in prezent avand in vedere ca este 27 ziua de glorie in care tex va revenii printre noi. Am de spus pentru tex si sunt sigur ca o sa citeasca maine singur din fata computerului de acasa.

Tex fii puternic , nu lasa nimic si pe nimeni sa te doboare. Incearca sa fii odata cu realitatea nu traii in trecut , traieste in prezent si bazeazate pe viitor. Stiu ca aceasta perioada a fost un chin pentru tine stand departe de familie / rude / prietenii. Dar toata lumea o sa simta odata gustul amar al vietii. Inca odata iti zic fii puternic si sa speram ca o sa fii alaturi de noi de revelion. :D

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca probabil este ultima grija comunitatea si prioritar este viata reala cu problemele ei in momente d-astea dar sa stii ca moral ai tot sprijinul de la noi .

Dupa inchiderea forumului ma uitam agale , avand nevoie de niste pareri in domeniul firewall , oftand ca nu esti aproape de noi.

In viata sunt suisuri si coborasuri , stiu destul de bine asta , crezand ca esti un om demn , orgolios cum ai dat impresia aici.

Eu imi vad interesul zicand ca AVEM NEVOIE DE OAMENI CA TINE

In rest nu stiu ce sa zic pentru ca nu m-am confruntat cu probleme de genul asta asa ca oricum fii tare si mereu exista un nou inceput daca ai pierdur prea mult .

Fii tare.

//MrEnrich

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Show Recent Conversations

IM 28 Dec 12:09

******* (Tex) (28 Dec 12:09 ):? A?tept?m pronuntarea

ps-axl (28 Dec 12:13 ):?

ps-axl (28 Dec 12:13 ):? Doamne Ajuta!

ps-axl (28 Dec 12:13 ):? Ce face Marian, cum se simte?

Link to comment
Share on other sites

Salut tex,

Poate ca nu am avut ocazia sa comunicam dar esti unul dintre membrii RST exemplari si de asemenea respectati :) (Cu bune, cu glume, nu stiu, nu sunt in masura sa te critic). Din partea mea ai tot respectul si iti urez puterea si taria psihica ca sa treci peste aceasta , de ce nu, tragedie.

As scrie ceva despre sistemul juridiciar prost al romaniei dar stii la fel ca mine ca este de prisos.

Tot ce vreau sa-ti mai spun este ca te asteptam cu totii cu caldura, sper sa treci peste aceasta perioada grea cu usurinta si sa te gandesti la momentele bune, sa fii mereu optimist.

Te asteptam cu o bere sau ce preferi ! :D

-Seboo

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...