Jump to content
GarryOne

Vreau sa ma apuc de un stil de lupta

Recommended Posts

As vrea sa ma apuc de un stil de lupta. Am 17 ani. As vrea ceva care sa-l pot aplica cat mai bine in viata de zi cu zi. In sens ca nu vreau sa fac un stil de lupta doar de decor (precum e Taekwondoo-ul, care nu te ajuta atat de mult intr-o bataie, e mai mult un sport decorativ) ci vreau unul cat mai dur. Nefiind un mare cunoscator al acestui domeniu, apelez la sfatul vostu. Eu ma gandeam la MMA, care mi se pare cel mai dur. Stiu ca mai sunt bune si muay-thai si kickboxing. Mutumesc.

Link to comment
Share on other sites

"IT-istii gandesc, nu se bat" fruuuuuuuuuumos.....AR FI intr`o lume unde toti gandesc. Plus ca un sport face bine oricui, si daca te pricepi la calculoare si alte chestii nu ins. ca esti peste ceilalti..esti doar un om care se pricepe la ceva..cum altul se pricepe sa faca afaceri...cum altu sa practice un sport..etc...daca pt tine un "IT-ist" e unu care sta non stop cu punga de chipsuri si se hilizeste in fata pc`ului...toata viata lui depinde de o cutie...ai probleme mari :))

Link to comment
Share on other sites

@Zatarra, dar daca in viata de zi cu zi se deghizeaza intr-un programator oarecare, iar noaptea lupta impotriva criminalilor cu super puterile lui comune?

Incearca karate, am 2 priteteni care practica si chiar ii ajuta in batai, fiind invatati sa loveasca cat mai eficient cu pumnul si de asemenea fac si tot felul de exercitii de crestere a mobilitatii si intarire a oaselo, sansele lor cresc considerabil.

Link to comment
Share on other sites

ON : GarryOne e tarziu sa te apuci de Taekwondoo , muay-thai daca nu ai facut gimnastica, deoarece sporturile astea necesita multa flexibilitate si agilitate .

OFF : Zatarra, si intr-o lupta corp la corp trebuie sa gandesti, daca adversarul gandeste cu o secunda mai repede ca tine este un risc foarte mare sa pierzi . Si sunt sigur ca esti de acord cu mine

Link to comment
Share on other sites

Ma ce sa zic...e bine sa stii sa dai cu pumnul. Acolo unde butoanele nu rezolva problema, intotdeauna un pumn bine plasat, poate sa faca minuni si te scuteste de bani dati aiurea pe service. Era valabila in era monitoarelor CRT.

E bine sa faci un sport iar daca ai ales lupte, e bine sa nu ti-o iei in cap si sa te spargi in figuri cand iesi cu gagica pe afara.

Link to comment
Share on other sites

Muay Thai,kickboxing,?????? ?????,Judo,Box,toate sint "dure",ramine sa alegi alegi.Rezultate insa apar dupa minim un an/doi,cind incep a se forma reflexe si ai deja ceva practica,fara ele nu faci nimic,la un atac brusc din partea cuiva vei constata ca ai uitat tot ce ai invatat acolo :))

Vezi intii daca merita sa cheltui acest timp si daca face sa-ti risti sanatatea.Partea proasta e ca un luptator de ring nu va mai fi acelasi luptator pe strada,acolo unde atacatorul sau atacatorii pot avea cutit/arma de foc/bita/etc.Din tot ce am enumerat mai sus iti recomand totusi un pistol+permis de port arma.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca oricare purtator de cuc ar trebui sa stie sa se BATA. Face bine la coloana si apoi, situatiile sunt foarte diferite in viata.

Sunt multe stiluri de "bataie", multe forme de arta martiala. In functie de fizicul tau, de modul tau de a fii este posibil ca una sa iti placa dar alta sa te defineasca.

Eu, personal, recomand cu caldura Krav-Maga. Este un stil de arta martiala sintetica produsa de catre israel pentru fortele speciale si de interventie. In timp cam toate serviciile internationale au inceput si foloseasca krav-maga.

Separat de discutie dar in context, am vazut post: "IT-istii gandesc, nu se bat. Ori ai gresit forumul, ori ai gresit idea." Nu stiu cati il stiu pe TEX dar va pot spune cu certitudine ca a studiat o arta martiala, cu tot cu centuri la brau, si ca, chiar daca nu o arata, poate sa faca fata unui conflict fara probleme. Asa ca, in viata, este bine sa stii sa te aperi si, de ce nu, in anumite momente sa ataci (atacul este cea mai buna aparare - uneori).

Link to comment
Share on other sites

Acum 15 ani aveam varsta ta (17) si am facut cam 1 an stilul shotokan, intradevar nu este un stil prea dur, este mai mult de aparare nu de atac, dar iti pot spune ca pe mine m-a ajutat foarte mult in viata, pentru ca am stiut si sa evit anumite conflicte, dar si m-i s-au dezvoltat anumite reflexe pentru a ma putea feri de atacul adversarului.Intradevar iti pot spune din proprie experienta ca ceea ce faci intr-o sala de lupte este total diferit de o lupta reala, unde nu te lasa nimeni pe tine sa faci piruete si alte scheme pe care le inveti acolo.

Eu cred ca stilul ar trebui ales si in functie de ce iti trebuie tie, eu totusi zic sa inveti pentru aparare si nu pentru provocare, pentru ca vine unul si iti da una ciobaneste, de uiti si unde te-ai nascut (ma refer in general).

Daca vrei ceva mai apropiat de lupta de strada , eu zic kickboxing.

PS. Senseiul salei unde am fost eu spunea ca -- stilul de lupta pe care il practici trebuie sa te ajute intr-o situatie cand vei fi nevoit sa te aperi,ci nu pentru a te da mare in fata altora --

Edited by Scorpionadi
Link to comment
Share on other sites

1/4 L de benzina in buzunar + un chibrit. Dupa ce "aprinzi" lupta, nu mai riposteaza deloc.

E stupid sa te apuci de lupte de frica sa nu te bata cineva pe strada, inseamna ca esti slab de inger. De ce ai vrea sa te lupti cand poti sa eviti totul cu putin social engineering. Cred ca la asta se referea si Zatarra prin@ reply-ul lui.

Cred totusi ca te uiti la prea multe filme. Inafara de tigani, carora le tai elanul si daca ii intrebi cat e ceasul inainte sa te abordeze (nu se asteapta sa ii bagi in seama), cine ar putea sa se ia de-a-n pulea de tine?

Daca te pui in gura cu toti ratatii si vin baietii apoi in vizita e altceva.

Nu aveam nevoie de filozofie ce ai scris-o tu aici. Nu ma uit deloc la filme. Vreau sa fac un stil de lupta pentru a fi in forma, pentru a-mi dezvolta muschii, pentru a avea mai multa incredere in mine, pentru a ma putea apara. Uneori am impresia ca postezi doar pentru a mai avea un post in plus.

M-am uitat acum pe net despre Krav-Maga. Pare foarte interesant.

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

Eu, personal, recomand cu caldura Krav-Maga. Este un stil de arta martiala sintetica produsa de catre israel pentru fortele speciale si de interventie. In timp cam toate serviciile internationale au inceput si foloseasca krav-maga.

Inainte de a te da stiutor ar trebui sa stii ca Krav Maga a fost inventat cu mult timp inainte de aparitia fortelor speciale, do some fuckin research si revii.

Link to comment
Share on other sites

La noi nici politia nu trage pana nu avertizeaza de cinci sute de mii de ori, iti dai seama cate tribunale va cunoaste pe dinafara daca impusca pe cineva letal?! Plus ca are 17 ani in pula mea, cum sa incurajezi pe cineva asa tanar ca singura solutie e un glont. Nu stiu la ce cacaturi va uitati sau ce fumati dar nu sunteti normali cand faceti astfel de recomandari.

Nu stiu in pula ta cum e la voi insa stiu ca baiatul nu traieste in Romania.Cine a zis ca va va impusca letal?In majoritatea cazurilor e suficient sa traga in sus ca turma sa dispara in lanul cu porumb :))

Acuma are 17,are timp inca sa se razgindeasca.

Edited by symboss
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce stil de lupta sa iti recomand pentru ca nu am practicat nici unul dar nu conteaza doar asta daca esti atacat.

Mie mi se pare ca ceea ce conteaza este sa ai unpic de sange in tine in momentele alea.

Cu alte cuvinte, conteaza atitudinea:

odd_russian_grandmother_2.jpg

Eu am facut sala acum cativa ani si vreau sa ma apuc iar de luna viitoare(asta te costa vreo 70-80 de lei pe luna). Daca vrei poti sa vii cu mine, mai pui pe tine ceva musculatura si sa vezi ca te vei simtii altfel. :D

Link to comment
Share on other sites

?????? ????? e cea mai buna :) am facut si taekwondo 2 ani si kickboxing 1 an dar sa fiu sincer cand m-am imbatat odata crita am papato zdravan :D In primul rind trebuie sa ai un duh in tine sa nu te lasi indimidat de nimic ! A si sa nu bei :)

Edited by SenatoR_v
Link to comment
Share on other sites

- ai varsta ok pentru a incepe un sport de contact.

- e cam dificil sa incepi krav-maga, daca nu ai o baza in spate si plus de asta nu este un sport de competitie din cauza duritatii.

- iti recomant kyokushin - full contact katrate: cu ce te ajuta > intarirea oaselor, a musculaturii a starii tale de spirit...iti confera un alt mod de a privi lumea in general, tin sa mentionez ca vei manca multa bataie :)), dar asta e.....ca sa ajungi sa nu fugi de o lupta de strada trb sa ajungi sa-ti cunosti limitele....sa vezi ce poti sa faci tu cu mainile si picioarele tale....si sa vezi cat poti indura fizic; este un sport competitional la nivel mondial.

- si daca asta nu iti place, poti sa treci si la krav-maga sau mma, pride, ufc...(la noi in tara gasesti doar mma - asta cine stie sa predea asa ceva), cat despre krav-maga dupa ce stiam anul trecut sunt cateva cluburi in tara unul la bucuresti si celalalt la cluj napoca.

ps. orice ai practica, macar ai vointa sa te tii de acel sport fie si dusul la sala, inot, baschet...orice.

spor...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...