Jump to content
Nytro

Facultati de informatica

Recommended Posts

Tot vine bacul si lumea incearca sa decida la ce facultate sa ajunga, vreau sa aducem cateva lamuriri si sa speram ca vor face alegerea corecta.

Vreau ca cei care sunt la diverse facultati de informatica sa isi descrie facultatea, cu bune si cu rele, sa nu faca si altii aceeasi greseala ca ei.

Fiind in Bucuresti, trebuie sa spun ca sunt 4 facultati:

1. ASE - Cibernetica

2. Universitatea Bucuresti - Informatica

3. Politehnica Bucuresti - Automatica si calculatoare

4. Academia Tehnica Militara - ?

Ordinea este practic in functie de gradul de dificultate: cel mai usor, lejer, ar fi la ASE, iar cel mai dificil, din punct de vedere al cursurilor, prezentelor cerute, numarului de ore dar si de ani, ar fi Politehnica.

Vreau sa precizez si Academia Tehnica Militara, unde am dat si eu, am luat probele fizice (la MApN sunt grele iar la STS lejere) dar examenul scris este la matematica si fizica si este al dracu de nasol, mult mai nasol decat la Poli. Oricum sunt fericit ca nu am nimerit acolo, cunosc destule persoane care au plecat de acolo pentru ca "nu se merita", cand iesi din facultate semnezi contract pe 10 ani... In fine, daca exista persoane interesate, poate fi ok, va puteti interesa sau poate va pot raspunde la unele intrebari.

Cum sunt student la Universitatea Bucuresti - Informatica, va voi spune in detaliu parerea mea despre aceasta facultate. Astept in special oameni de la Poli sa o descrie...

Admiterea:

Incepem cu inceputul. Cand am dat eu, si probabil si acum si peste 1000 de ani, admiterea consta intr-un examen scris astfel:

1. Subiect de informatica, o problema de programare (sau mai multe), mai degraba algoritmica, nu foarte dificila, care trebuia rezolvata (nu mai stiu daca in C/Pascal sau pseudocod)

2. Subiect de matematica, la alegere dintre: analiza, algebra si geometrie - PORCARIE!

Media se calcula intre cele 2 subiecte. Nu stiu daca conta media de la bac sau alte porcarii, va interesati si voi. Eu am plecat pe ideea ca fac la cel de info, nu fac la cel de mate, dar media e ok.

Si se intra usor: erau 180 de locuri, eu eram spre final (initial) cu media 7.50, cam asa, dar dupa redistribuiri (dupa ce isi retrag dosarul cei care au dat mai multe facultati si intra la o alta facultate) s-a intrat cu 5.01, adica a intrat cred ca toata lumea care a avut medie de trecere (trebuie sa luati minim 5).

Aspectul facultatii:

Poate sunt si persoane interesate de aceste aspecte stupide, dar care uneori conteaza, asa ca va spun pe scurt: nu e tocmai Hotel Intercontinental.

Mai exact, bancile sunt de lemn, normale, 3 amfiteatre, la parter si la cele 3 etaje, cu proiector, majoritatea cursurilor fiind proiectate sau scrise pe tabla.

Iarna e posibil sa aveti probleme cu frigul, nu prea am mai fost eu pe la facultate dar aveam colegi care stiu ca se plangeau ca iarna nu prea e caldura si ca stau cu gecile pe ei, dar nu cred ca e mereu asa.

Laboratoare sunt cateva, calculatoarele sunt ok, nu va asteptati la cine stie ce, dar nici nu aveti nevoie, nu mergeti acolo sa va jucati, daca va merge Visual Studio nu aveti nevoie de mai mult. Recent a fost creat si un laborator cu 6 MAC-uri si 6 iPhone-uri pentru dezvoltarea de aplicatii, prin nu stiu ce afacere dubioasa cu firma unuia.

Anul I - Semestrul I:

- Analiza - MATEMATICA

- Algebra - MATEMATICA

- Logica matematica si computationala - MATEMATICA

- Algoritmi si structuri de date - Se predau algoritmi de tot felul, sortari: bubble, interclasare, quick, mi se pare foarte util si ar trebui sa mergeti la el

- Programare procedurala - Se preda limbajul C. Nu plecati de la ideea ca "eu stiu C" ca o sa va luati singur la palme cand o sa vedeti ca nu cunoasteti unele chestii de baza - Mergeti, e important!

- Arhitectura sistemelor de calcul - Initial mi se paruse o prostie, dar e foarte interesant, e despre cum functioneaza un procesor, cum se implementeaza o adunare, o inmultire prin circuite, imi pare rau ca nu am prea fost. In plus, proful, Atanasiu, e genial. Sa nu mai pomenesc de laboratorul de Assemnbler...

Anul I - Semestrul II:

- Analiza II - MATEMATICA

- Algebra II - MATEMATICA

- Geometrie - MATEMATICA

- Limbaje formale si automate - Nu prea va pot spune cu ce este aceasta materie, dar contine cateva lucruri interesante despre automate (deterministe, nedeterministe), gramatici si alte lucruri care veti vedea ca se folosesc la proiectarea compilatoarelor. Unele chestii interesante, poate fi util

- Algoritmica grafurilor - Dupa cum spune si numele, algoritmi pe grafuri, poate fi util pentru tot felul de aplicatii de "maps", calculare de rute si mai stiu eu ce

- Programare orientata pe obiecte - Poate cel mai important curs, cel putin pentru mine, se face C++ la un nivel mai "hardcore" cu toate detaliile de riguare. Examenul nu e usor (am luat cea mai mare nota din facultate la scris, la marire, sa ma laud :D)

Anul II - Semestrul I:

- Probabilitati - MATEMATICA

- Calculabilitate si complexitate - Poate parea sa aiba legatura cu complexitatea algoritmilor, cam despre asta e, dar nu stiu exact despre ce e vorba, mi s-a parut cam prea "matematic" (ca majoritatea cursurilor, o sa observati ca se face multa teorie si mai putina practica)

- Geometrie computationala - Matematica, dar cu aplicatii in industria jocurilor, cred ca aveti nevoie de astfel de lucruri daca vreti sa faceti jocuri 3D. O singura notiune mi-a ramas in minte: Curbe Bezier. Dar tot multa matematica este

- Tehnici Web - Se invata HTML, CSS si JavaScript, e util, nu e deloc greu, desi la examen s-ar putea sa vi se para ciudat sa puneti diverse lucruri sa se miste de colo-colo pe ecran

- Sisteme de operare - Foarte smecher, Linux si in principal programarea in C sub Linux: semafoare, shared memory, foarte multe lucruri interesante, cel putin pentru mine

- Tehnici avansate de programare - Se invata limbajul Java si algoritmica: greedy, backtracking... Lucruri pe care nu strica sa le cunosti

Anul II - Semestrul II:

- Statistica - MATEMATICA, dar profa e draguta, mergeti la cel putin un curs

- Programare logica - AL DOILEA CEL MAI DE CACAT LUCRU DIN VIATA VOASTRA (vezi anul III). NU are nicio legatura cu "programarea". E o matematica nasoala, iar semene ciudate pe care le-ati invatat in liceu o sa fie mici copii pe langa porcariile de aici. Proful de cacat e CAZANESCU, daca aveti noroc poate faceti cu alta profa

- Inteligenta artificiala - Numele spune totul, dar nu prea mi-a placut modul in care s-a predat, profa nu parea deloc interesata si nu atragea lumea. Se pot invata (cred) cateva lucruri utile.

- Metode de dezvolare software - Nu prea venea lumea pe la cursuri, contine lucruri despre UML si alte astfel de lucruri, mi-a placut ca era un capitol despre threaduri (pthreads) si nu mai stiu ce mecanism de comunicatie inter-procese.

- Baze de date - Baze de date Oracle, foarte util, notiuni avansate, query-uri lungi si frumoase

- Retele de calculatoare - Nu se predau protocoale de comunicatie, TCP/IP, ci se face Java, dar se fac 3 chestii interesante: Sockets, RMI si Servlets.

Anul III - Semestrul I:

- Ecuatii diferentiale si derivate partiale - MATEMATICA, daca nu v-au placut integralele in liceu, o sa aveti viata grea, sunt chestii nasoale

- Tehnici de simulare - Poate parea util, dar e o porcarie, tot MATEMATICA este

- Programare declarativa - CEL MAI DE CACAT LUCRU DIN VIATA VOASTRA - Acelasi domn Cazanescu o sa aibe grija sa va faca viata un chin: pe langa faptul ca e un JEG de materie, ala cica nici nu vrea sa copiati, vezi domne vrea sa ii inveti, cand el trebuia sa se pensioneze de cativa ani

- Dezvoltarea aplicatiilor web - Se face ASP.NET, mi s-a parut interesant si poate util

- Sisteme de gestiune a bazelor de date - Se face Oracle PL/SQL, invatati notiuni interesante si utile: cursoare, triggeri, functii pentru baze de date

Anul III - Semestrul II:

- Calcul numeric - MATEMATICA, nu stiu exact care e logica sa dar profu e de treaba

- Tehnici de optimizare - MATEMATICA, poate parea util, ca cica optimizezi, ca gasesti solutii, dar e vorba doar de reolvarea unor sisteme nasoale

- Tehnici de compilare - Am invatat cate ceva si sunt cateva lucruri interesante: gramatici, transformarea unei expresii regulate intr-un automat, automate pushdown... Nu ar strica sa aruncati o privire

- Criptografie si securitate - Numele spune tot, nu e nevoie sa va oblig sa mergeti la cursuri, nu sunt asa complicate si o sa invatati multe: AES, RSA... O sa para matematic, dar cel putin sunt lucruri extrem de interesante si utile!

- Ingineria programarii - Nu stiu exact ce se preda, despre lucrul in echipa si alte astfel de lucruri, dar la "examen" se face un proiect in echipa, 5-6 persoane se e interesant, limbajul la alegere...

Optionale:

Dupa cum poate ati observat, in anul III sunt doar 5 materii in loc de 6. Pe langa aceste materii mai exista un "optional" care este de fapt obligatoriu, dar cel putin vi-l puteti alege.

Nu stiu sa va zic toate optionalele, va zic doar sa NU alegeti "Algoritmi genetici" si sa faceti cererea de alegere, ca de nu, o sa va bage automat la o porcarie pe care nu o vrea nimeni (ca pe mine).

Concluzie:

Practic va recomand aceasta facultate daca:

1. nu va stresati cu materiile de matematica si copiati la examene

2. va duceti pe la cursurile "verzi" pentru ca nu aveti nimic de pierdut si o sa va prinda bine

Astept si parerile voastre.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea.. daca vreti o viata linistita alegeti orice dar numai Politehnica nu. Daca intr-adevar vrei sa te tii de treaba si sa fi as in Calculatoare-Programare .. chiar si asa gandeste-te de doua ori , la Politehnica vei intalni profesori aruncati in Dambovita iar pe partea cealalta vei gasi profesori ce scriu pe usile amfiteatrului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai creat acest topic.

O mica intrebare : Daca am fost la liceu la profilul bio-chimie si nu prea stiu programare si as vrea sa ma duc la o facutate de IT sau ceva in genul unde mi-ar fi recomandat sa ma duc?Nu am probleme cu matematica si cu celelalte materii deci pot face fata cu brio,dar la programare nu stiu ca nu am facut numai c++ pe a 9 paremise-mi dar foarte putin.

Noroc!

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai creat acest topic.

O mica intrebare : Daca am fost la liceu la profilul bio-chimie si nu prea stiu programare si as vrea sa ma duc la o facutate de IT sau ceva in genul unde mi-ar fi recomandat sa ma duc?Nu am probleme cu matematica si cu celelalte materii deci pot face fata cu brio,dar la programare nu stiu ca nu am facut numai c++ pe a 9 paremise-mi dar foarte putin.

Noroc!

O sa iei programarea de la 0 in facultate. Or sa inceapa cu chestiile de baza.

Link to comment
Share on other sites

Si eu dau acuma licenta la Universitate - Informatica.

Nytro o chestie destul de importanta peste care ai sarit si probabil multi sunt interesati este ca in afara de 2 cursuri nimeni nu tine prezenta. Desigur daca ai prezenta la curs s-ar putea sa-ti mea dea 1 punct la nota. La laboratoare prezenta este cam obligatorie ( 3 lab pe saptamana ) cel putin 8 prezente din 12-13. Cat despre seminarii in proportie de 60% nu sunt obligatorii.

Eu unu am fost angajat full time inca din anul 1 sem II.

Din toata grupa mea ( 27 de pers ) in jur de 20 lucreaza la ora actuala. In concluzie iti gasesti destul de usor de munca, dar asta depinde mult de ce stii sa faci si pretentiile salariale.

PRO:

Tu decizi daca vrei sau nu sa te duci la facultate. Nu esti obligat. Este destul de usor de terminat daca iti dai interesul in sesiune.

Restanta costa 20 de lei, dar asta doar dupa ce ai dat de 3 ori restanta gratuit.

CONTRA: Cu exceptia unor profesori, majoritatea sunt batrani si depasiti de tehnologia din ziua de azi. Noroc cu cei care tin laboratoarele ca sunt din zilele noastre si mai au ceva idee.

PS: Asta este strict parerea mea.

@Gecko pentru angajare la mine si la o parte din colegii mei nu a contat facultatea. Mie si la o parte din colegii mei la angajare ni s-a dat un test. Pe baza acelui test esti sau nu angajat. Probabil facultatea te ajuta doar sa-ti fie selectat mai usor CV-ul dintr-un teanc de 200 de CV-uri.

Edited by semaca16
Link to comment
Share on other sites

Ok,mersi pentru raspuns.

Ce programare in ce limbaj? c++,c# php ce?Ca nah sa ma apuc sa le invat sa am habar.

Si la care facultate mai exact..Pui mei ca nu am chef sa ma duc la facultate si sa fac lucruri pe care nu le-am invatat.

Calculatoare, politehnica Cluj. C/C++, Java, .NET.

Oricum la toate facultatile o iei cam de pe la 0.

Mai este informatica in cadrul facultatii de matematica-informatica in care incepi cu python.

Revin cu mai multe detalii despre materii alta data, maine am examen. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Facultatea de Matematica si Informatica Babes Bolyai Cluj Napoca ? Mai exact profilul de Informatica ?

Sunt doar clasa a 11, dar este un concurs in fiecare an in iunie unde iti poti asigura locul la facultate daca il iei cu peste 9, si daca iei peste 6 sa nu mai dai admiterea si sa folosesti nota.

Link to comment
Share on other sites

Nefacand un profil bazat pe matematica/programare in liceu, ci un profil uman, sunt sanse sa inveti singur pentru a face fata intr-o facultate in domeniul it-ului?

Nu informatica o sa-ti faca probleme ca se incepe de la 0 . O sa intampini greutati la alte materii gen : matematica,electronica,etc.

Dar de Al.I.Cuza din Iasi nu zice nimeni nimic ?

Dupa parerea mea e cea mai ok facultate din Romania : 3 ani,putina matematica,multe colaborari cu firme destul de bune,etc.

Link to comment
Share on other sites

In bucuresti eu va recomand Romana Americana Informatica Manageriala .... eu am terminat acolo acum vro 2 ani .....

Daca ca bani este la fel ca la stat ... undeva la 500 de euro pe an .... daca vrei sa inveti ai posibilitatea sa si inveti daca te ti de treaba dar daca nu vrei sa inveti si sti sa te descurci pe la examene este perfecta :P

eu o recomand :) plus ca o sa aveti parte si de pizde bune :D nu tocilare ca la ase sau mai stiu eu unde :))) are o cafenea la subsol ( eu acolo am stat in primul an , la table si sah + tenis de masa ) aveti caminele din agronimie in spatele facultatii ,

Link to comment
Share on other sites

Nefacand un profil bazat pe matematica/programare in liceu, ci un profil uman, sunt sanse sa inveti singur pentru a face fata intr-o facultate in domeniul it-ului?

Ma lamuriti va rog in aceasta privinta? :D

Dupa cum a spus si M2G paremise, la facultate iei din nou, de la 0 informatica...dar la matematica de exemplu, continui cu chestiile din liceu.

Da, ai putea face fata, daca esti o persoana muncitoare si dedici timp recuperatului de cunostinte din liceu.

Am in grupa un coleg care vine de la profil uman, si este in primii 10-15 din an...cu medii destul de maricele.

Daca este vointa si cap, sigur ca poti face fata...

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Facultatea de Matematica si Informatica Babes Bolyai Cluj Napoca ? Mai exact profilul de Informatica ?

Sunt doar clasa a 11, dar este un concurs in fiecare an in iunie unde iti poti asigura locul la facultate daca il iei cu peste 9, si daca iei peste 6 sa nu mai dai admiterea si sa folosesti nota.

Da si cica am auzit ca acolo poti sa intri si daca ai luat minim medalie de bronz la OTI (Olimpiada de Tehnologia Informatiei). Daca ar fi asa si in Bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...