Jump to content
Nytro

Facultati de informatica

Recommended Posts

Buna seara.

Sunt in situatia de a termina clasa a X-a la un liceu mare. Acolo sunt la profilul matematica-informatica , engleza intensiv. Se apropie bacalaureatul, si facultatea (eu zic ca iau bac-ul), si nu sunt decis ce sa fac...

Vreau sa fac ceva in Bucuresti. Pe mine ma pasioneaza partea Hardware, dar ma pricep foarte bine si la Software. As vrea o facultate care pune accent pe T.I.C-ul ala studiat in a 9-a si a 10-a (dar MULT hardware), si nu una care pune accent pe informatica. (cu toate ca am cunostiinte in C++, ce facem la scoala)

Ce solutii sunt??? Am auzit de Romano - Americana, tin sa precizez ca sunt bun la engleza, daca asta e un avantaj. Notele mele la materiile de importanta : Matematica - 8, Informatica -9, TIC - 10 (cred ca am note destul de bune).

As vrea sa imi recomandati ceva bazat pe hardware, poate si putin software, dar care sa nu puna accentul pe informatica.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara.

Sunt in situatia de a termina clasa a X-a la un liceu mare. Acolo sunt la profilul matematica-informatica , engleza intensiv. Se apropie bacalaureatul, si facultatea (eu zic ca iau bac-ul), si nu sunt decis ce sa fac...

Vreau sa fac ceva in Bucuresti. Pe mine ma pasioneaza partea Hardware, dar ma pricep foarte bine si la Software. As vrea o facultate care pune accent pe T.I.C-ul ala studiat in a 9-a si a 10-a (dar MULT hardware), si nu una care pune accent pe informatica. (cu toate ca am cunostiinte in C++, ce facem la scoala)

Ce solutii sunt??? Am auzit de Romano - Americana, tin sa precizez ca sunt bun la engleza, daca asta e un avantaj. Notele mele la materiile de importanta : Matematica - 8, Informatica -9, TIC - 10 (cred ca am note destul de bune).

As vrea sa imi recomandati ceva bazat pe hardware, poate si putin software, dar care sa nu puna accentul pe informatica.

Electronica si Telecomunicatii,Automatica(Ingineria Sistemelor) sau Mecatronica.

Dar tot va trebui sa inveti programare low level.

Esti sigur ca vrei hardware?

-Cum te descurci cu fizica?

-Ai citit articole de electronica?

-cunostinte Hardware nu inseamna sa montezi RAM-ul pe placa de baza sau sa cureti cooler-ul de praf. Hardware inseamna proiectare.

TIC-ul nu iti foloseste la nimic.

Cu toate astea nu iti recomand sa mergi la Poli decat daca esti dispus sa sacrifici foarte multe din viata ta timp de 4 ani minim.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Salut, cum BLODAS666 zice, si eu sunt tot clasa a 10-a, profil matematica-informatica bilingv engleza -> 2 ore informatica pe saptamana dintre care 1 T.I.C -> 7 ore de engleza. Vine vacanta si as vrea sa nu tai frunze la caini si sa ma pun serios pe studiu. Am nevoie de cateva sfaturi deoarece m-am saturat de FISIERE si MATRICI, pe care le-am studiat primul semestru matrici, respectiv al doilea fisiere. As vrea sa urmez mai departe cel mai probabil politehnica, mentionez si notele si la materiile de profil (nu intotdeauna reflecta ceea ce stii so...) : fizica - 10; informatica - 10; matematica -8 -,- ; engleza - 9

Ceea ce ma pasioneaza este interactiunea cu inteligenta artificiala, nu cea propriu-zisa, cibernetica, robotica, chestii de genul eu 'creez' ceva si computer-ul sau robotul este capabil sa raspunda intr-un mod relativ simplu, dar in acelasi timp complicat. Sunt dispus sa depun munca necesara 'temelor', prezenta la cursuri etc., desi sunt cam 'speriat' de faptul ca s-ar putea sa nu rezist..Deci, care ar fi materiile pe care sa ma axez mai intens ? Ce limbaj de programare ar trebui sa studiez pe vacanta(la liceu studiez C++, folosind CodeBlocks, m-am acomodat destul de OK). Recomandati-mi niste carti pdf-uri/audio books/tutoriale video etc dupa care sa 'incep' sa invat :-)

Link to comment
Share on other sites

@semaca16: Care esti ma? :)) Ce grupa?

Vezi ca restantele s-au scumpit la 50 RON.

50 ?:o La mine cica ar fi 200 :))

Nu informatica o sa-ti faca probleme ca se incepe de la 0 . O sa intampini greutati la alte materii gen : matematica,electronica,etc.

Dar de Al.I.Cuza din Iasi nu zice nimeni nimic ?

Dupa parerea mea e cea mai ok facultate din Romania : 3 ani,putina matematica,multe colaborari cu firme destul de bune,etc.

Hai ca povestec eu de FII ( Facultatea de Informatica Iasi @ UAIC) :D

Eu abia termin anul I, deci nu prea am informatii despre ceilalti ani...

In toamna lui 2012, cand am intrat eu, s-a dat test de admitere la mate sau info, nota care s-a combinat apoi cu mate/info bac..si media gen. la bac.

In primul rand, de ceva vreme, dupa primul semestru mai raman 10-20 la taxa :> Bugetari: 275 :>

Anul I:

Semestrul I:


- Matematica : pana anul acesta a fost materia la care se trecea doar din prezente (cursuri + seminare); in anul ce urmeaza, cel mai probabil actualul profesor va fi iesit la pensie, deci n-o sa fie de bine pentru noile generatii. Apropos, am terminat cu 8 la mate, cu 2 in sesiune (2 din oficiu)
- Algoritmi si programare : AnsiC
- Logica pentru Informatica : matematica cu litere , in cea mai mare parte. E o materie oarecum complexa
- Arhitectura Calculatoarelor si Sisteme de Operare: - prima parte a semestrului: circuite interne ale procesorului, porti, chestii, trestii; partea a doua: laborator: ASM, curs: notiuni teoretice despre sisteme de operare: paginare, programarea proceselor ---- materie super interesanta
- Comunicare in medii electronice: nu stiu ce se vrea a fi materia asta; freci menta tot semestrul iar la final tre sa formezi o echipa si sa faci un proiect cu aplicabilitate in societate N-am facut, am restanta

Semestrul II:


- Fundamente Algebrice ale Informaticii: Matematica ( ca materie serioasa) e joaca de copii comparativ cu FAI. Chestia interesanta e ca se studiaza partea matematica de la baza criptosistemelor gen RSA, AES
- Practica Hardware: cursurile se fac odata la 2 saptamani; prezenta este aproape inutila:)) laboratoarele: in prima parte se continua cu ASM, iar in a doua parte se face MFC
- Probabilitati si Statistica: alta materie idioata, ca si CME Lucru cu excel..
- Sisteme de operare: (mare prostie am facut ca n-am fost la cursuri ) cursurile: paginare, programarea proceselor, interblocaje, functionarea HDD, managementul memoriei..etc..etc - e fain; laboratoare: prima parte, scripting in bash, a doua parte, programare in C pe sisteme linux
- Programare Orientata-Obiect: C++ la prima vedere; de fapt, e POO in sensul de arhitectura a programarii..design pattern-uri; prea multa teorie pentru mine

Programa : Undergraduate Studies | Faculty of Computer Science

Pe partea de angajare, pot spune ca sunt foarte multe firme IT aici in Iasi si ca multi lucreaza incepand cu anul II. Sunt cativa care lucreaza din anul I, mai putini, dar sunt. Brand-uri mari, dupa parerea mea, prezente aici: Amazon, Bitdefender, Embarcadero, Xerox, si mai sunt...

Nu prea mai am idee ce sa mai scriu.. probabil din cauza stresului ca la 8 am examen la FAI :)) Stiu aproape nimic B-)

Link to comment
Share on other sites

Foarte util topicul, bravo Nytro!

Termin a12-a si chiar nu stiu incotro sa o iau, nu gasesc mai nimic care sa mi se potriveasca/sa-mi placa/sa ma ajute...avand in vedere ca nu suport matematica, nu se lipeste neam de mine :))

In caz ca se gandeste cineva sa-mi dea vreun sfat, pe scurt: depanez calculatoare de ani buni (inclusiv partea electronica) si ma gandesc sa incep o afacere in domeniul asta, grafica si web design fac de prin 2008 (alta idee de afacere), sunt la mate-info, EDCL luat (care din cate am inteles nu prea mai inseamna nimic), atestat info nota 10... :D

Ma gandeam la Romano-Americana - Informatica Manageriala. Suna destul de interesant dar din cate am citit pe net nu prea este nimic serios, majoritatea spunand chestii de genul: fabrica de diplome, pierdere de timp, bani pierduti degeaba, etc.

A fost/este cineva pe acolo? Ca-s tare curios :D @ZeroDoi?

Edited by KillerMC
Link to comment
Share on other sites

A.. am uitat sa va zic. Destul de important:

La poli e 30 ron creditul la restanta si doar prima restanta e gratuita. Oricum nu o sa aveti restante decat la materii cu 5 credite deci 1.5 mil/restanta.

Am inteles ca s-ar fi facut 50 ron creditul dar nu m-am uitat pe politica interna. Cine e interesat poate sa citeasca pe site-ul facultatii.

Link to comment
Share on other sites

A.. am uitat sa va zic. Destul de important:

La poli e 30 ron creditul la restanta si doar prima restanta e gratuita. Oricum nu o sa aveti restante decat la materii cu 5 credite deci 1.5 mil/restanta.

Am inteles ca s-ar fi facut 50 ron creditul dar nu m-am uitat pe politica interna. Cine e interesat poate sa citeasca pe site-ul facultatii.

50 RON / credit.Daca ai restanta de pe timpul cand erau 30 RON platesti 30 RON si acum , cine e restant de anul asta plateste 50 :))

/// @KillerMC : Daca zici ca esti pasionat de Electronica , de ce dracu' te duci la Americano-plm si nu incerci sa te duci la ETTI

Daca vreti sa faceti o meserie calumea , cautati-va si unde sa va scoliti potrivit.E viitorul vostru. :)

Edited by Matt
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Facultatea de Matematica si Informatica Babes Bolyai Cluj Napoca ? Mai exact profilul de Informatica ?

Sunt doar clasa a 11, dar este un concurs in fiecare an in iunie unde iti poti asigura locul la facultate daca il iei cu peste 9, si daca iei peste 6 sa nu mai dai admiterea si sa folosesti nota.

E ok , program lejer , iti permiti sa mergi sa te angajezi pe undeva . Prezenta la cursuri nu este obligatorie dar vei primi ceva puncte in plus la examen daca ai prezenta pe la unele. La seminarii , prezenta obligatorie in proportie de 75 % iar la laboratoare 90%.

O iei de la 0 ce-i drept , dar galopeaza extrem de repede in primul semestru prin materie. Daca nu ai avut vreo tangenta cat de mica cu informatica , e mai greu sa rezisti .

Anul 1

In primul semestru faci :

Arhitectura sistemelor de calcul - pe scurt , ASM :). Programare low level -> baza limbajelor de programare moderne ,multa teorie , un seminar la 2 saptamani parca , laborator tot la 2 saptamani.

Analiza matematica - cam ce se face in liceu la materia asta , M1.Seminar saptamanal ,fara laborator.

Algebra -primele 7 cursuri cuprind materia de liceu , pana la inele , grupuri abeliene apoi , de la urmatoarele 7 n-ai sa stii ce-i cu tine.Seminar saptamanal , fara laborator.

Fundamentele programarii - materia de baza , unde esti introdus in conceptele programarii orientate obiect . New shit , interesting shit , python. Seminar saptamanal , laborator saptamanal , ai tema de la saptamana la saptamana, nu fa ca mine si incearca sa-ti faci singurel laboratoarele , altfel o sa te doara capu' de mori in semestrul 2.

Logica computationala - materie de umplutura , stufoasa , aproape inutila la care nu-i chiar usor de luat examenul.Seminar saptamanal , nu exista laborator.

----------------------------------------------------------------------------------------

Semestrul 2

Sisteme de operare - well , UNIX . Vorba lui rolisz ,pro Linux usage a la 80’s . O sa inveti sa folosesti diferite utilitare precum sed , grep , awk. O sa faci ceva shell scripting , C . Nu exista seminar , doar laborator saptamanal.

Geometrie - ar putea fi folositoare conceptele de baza pentru o eventuala cariera ca si grafician. Destul de ok , 1/3 din nota prezenta la seminarii ( sa ai macar 10 prezente ) , 1/3 primul partial , 1/3 ultimul partial. Nu trebuie sa iti bati prea mult capul cu materia asta. Seminar saptamanal.

Structuri de date si algoritmi - inveti cum sa folosesti njdemii de structuri de date ( lista simplu inlantuita , lista dublu inlantuita , vector dinamic , stiva , coada etc.) doar teoretic :]. Iti predau eu algoritmii in pseudocod , tu memorezi si incerci sa aplici . Examenul , conform statisticilor ( sa alegi SDA ) , nu-i chiar cel mai frumos.

Programare orientate obiect - continuarea de la Fundamentele Programarii [FP] din semestrul 1 , doar ca de data asta in C++ . La fel ca la FP , laborator saptamanal , seminar din pacate la 2 saptamani .

Sisteme dinamice - ceva analiza combinata cu putina fizica si ceva algebra. Inveti sa folosesti

Examen relativ usor. Edited by black_death_c4t
Link to comment
Share on other sites

Nu e tocmai ontopic, dar e destul de important pentru studentii care nu sunt din Bucuresti: Se poate rezolva cumva la unibuc cu cazarea la camin pe perioada admiterii (adica minim 4 zile, cu tot cu inscrierea) ?

Din ce stiu da.Daca nu rezolvi exista oricum , Regia : Platesti 10 lei pe zi , iar din regie pana la Universitate ajungi cu Metroul.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu cateva intrebari pentru politehnisti. Maine ma inscriu la Automatica si la Informatica, dar nu sunt foarte sigur ca intru la Automatica (CTI). Intrebarea mea este daca ar merita sa intru la taxa la Automatica, in ideea ca trag tare in primul an si intru la buget. Banuiesc ca ati mai auzit de asa ceva, cum s-au descurcat? Cam cati se lasa dupa primul an? (ma refer strict la CTI). Cei de la taxa fac fata?

@Matt spuneai in topicul despre bac ca ultima medie a fost 8 si ceva parca. Tabelul asta arata mai rau totusi: admitere 2012 CTI.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu cateva intrebari pentru politehnisti. Maine ma inscriu la Automatica si la Informatica, dar nu sunt foarte sigur ca intru la Automatica (CTI). Intrebarea mea este daca ar merita sa intru la taxa la Automatica, in ideea ca trag tare in primul an si intru la buget. Banuiesc ca ati mai auzit de asa ceva, cum s-au descurcat? Cam cati se lasa dupa primul an? (ma refer strict la CTI). Cei de la taxa fac fata?

@Matt spuneai in topicul despre bac ca ultima medie a fost 8 si ceva parca. Tabelul asta arata mai rau totusi: admitere 2012 CTI.

Multumesc!

Stiam de 8 si ceva la Ingineria sistemelor si chiar asa a fost - 8.72

La Automatica 9.25.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu cateva intrebari pentru politehnisti. Maine ma inscriu la Automatica si la Informatica, dar nu sunt foarte sigur ca intru la Automatica (CTI). Intrebarea mea este daca ar merita sa intru la taxa la Automatica, in ideea ca trag tare in primul an si intru la buget. Banuiesc ca ati mai auzit de asa ceva, cum s-au descurcat? Cam cati se lasa dupa primul an? (ma refer strict la CTI). Cei de la taxa fac fata?

@Matt spuneai in topicul despre bac ca ultima medie a fost 8 si ceva parca. Tabelul asta arata mai rau totusi: admitere 2012 CTI.

Multumesc!

Sunt rare situatiile in care cei de la cu taxa reusesc sa se descurce atat de bine incat sa ajunga la fara taxa.

Ideea e ca depinde foarte mult de tine. Dar in 90% din situatii, daca ai intrat la CTIX ori mergi la IS ori ramai la CTIX. Sansele sa intri de la CTIX la CTI pe parcurs sunt mici.

Sfatul meu e ca daca nu intri la CTI, mai bine mergi in alta parte decat sa mergi la cu taxa(CTIX).

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...