Jump to content
em

Telnet challenge

Recommended Posts

Problema:

Te conectezi la serverul X prin telnet .. dai comanda ls si esti deconectat instant. Taskul vostru este sa aflati de ce. Puteti sa imi puneti maxim 2 intrebari de persoana. (De exemplu "Ce se intampla daca incerc X").

Premiu:

Domeniu .com/.net/.info

A? fi putut face acest challenge practic dar îmi era fric? c? îmi futea?i serverul (fie el ?i virtual).

Link to comment
Share on other sites

Problema:

Te conectezi la serverul X prin telnet .. dai comanda ls si esti deconectat instant. Taskul vostru este sa aflati de ce. Puteti sa imi puneti maxim 2 intrebari de persoana. (De exemplu "Ce se intampla daca incerc X").

Premiu:

Domeniu .com/.net/.info

A? fi putut face acest challenge practic dar îmi era fric? c? îmi futea?i serverul (fie el ?i virtual).

ce iti da la pwd?

Link to comment
Share on other sites

ssh user@ip 'ls -al'

aceeasi metoda se poate implementa si la telnet, chiar daca ne deconecteaza noi vom obtine output-ul, de aici ne putem da netcat si putem sa ne facem de cap, mai ales daca avem privilegiile necesare putem edita configul de la telnet si rezolva problema.

Cel mai probabil asta este o setare din config-ul telnetului.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat ca raspunde la pwd si se inchide la ls si dir.

As zice ca nu ai r-x pe /home/user dar nu mi se pare un motiv suficient sa iti inchida conexiunea.

Ar putea fi si faptul ca nu ai acess la /usr/bin sau unde o fi ls si dir dar atunci nu explica de ce pwd merge. Sunt in acelasi director doar.

Pe ce distributie de Linux e configurat?

Link to comment
Share on other sites

@Dubfx, merge de 2 ori w

@silvian0, nu, nu apare nimic cand dai ls si esti deconectat

@Renegade, nu

@shaggi

drwxr-xr-x 15 root root 4096 Sep 15 18:12 ./

drwxrwxrwx 26 root root 4096 Mar 25 2013 ../

drwxr-x--- 3 user user 4096 Mar 27 2013 user/

@spide112

ha: command not found

Link to comment
Share on other sites

Daca chiar dai de un server de genu si chiar ti se pare atat de important incat fuck the system i want to get access, te uiti la uname -a, dai un cat /etc/issue, downloadezi /bin/ls pentru versiunea respectiva si te pisi pe ea de restrictie cu ./ls indiferent de ssh, telnet sau job.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...