Jump to content
cosminkent

RCS&RDS lanseaza cea mai mare viteza pentru internet in Romania, 1 Gbps

Recommended Posts

Incepand cu luna noiembrie, RCS & RDS, furnizorul numarul 1 pe piata de internet din Romania, va oferi abonatilor sai internet cu viteze de pana la 500 Mbps si 1 Gbps (1000 Mbps), in abonamentele Digi Net Fiberlink 500 si Digi Net Fiberlink 1000, in valoare de 49 lei, respectiv 59 lei, TVA inclus.

Prin aceasta oferta, RCS & RDS este liderul incontestabil al vitezelor de Internet pe piata din tara noastra, oferind, cu o acoperire semnificativa, internetul fix cu:

cea mai mare viteza de download si de upload;

cel mai mic pret pentru astfel de viteze;

cea mai buna acoperire la nivel national.

Abonamentele se adreseaza clientilor persoane fizice si pot fi oferite de catre companie in retelele sale din toata tara, in peste 150 de localitati, in zonele urbane, dar si in cele periferice si rurale, ca urmare a investitiilor continue in noi tehnologii si in extinderile permanente ale retelelor de fibra optica.

"Cu aceasta oferta vrem sa pregatim utilizatorii pentru viitor. Informatia ajunge in dispozitivele utilizatorilor de pana la 10 ori mai rapid decat pana acum, iar internautii au practic acces, in acest moment, la viteze ce le vor asigura nevoile actuale si viitoare de comunicare. Cu noile Fiberlink 500 si Fiberlink 1000, ce permit acces la viteze de download de pana la 500 Mbps, respectiv pana la 1000 Mbps, abonatii Digi se conecteaza astazi la viteza viitorului!", spune Valentin Popoviciu, Director Dezvoltare al RCS & RDS.

Fiberlink 3 va costa 49 de lei si va avea viteza de 500 Mb/s

Fiberlink 4 va costa 59 de lei si va avea viteza de 1Gb/s

Se poate face precomanda incepand cu 15 Octombrie, noile abonamente fiind disponibile din Noiembrie. Unde este cazul vor veni sa remufeze si sa mute telefonia pe Voip.

Sursa: Comunicate de presa

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

E foarte bine venita viteza, chiar ma mir cum de au introdus-o pe piata asa repede. Abia anul trecut, sau acum doi ani, au achizionat echipamentul necesar pentru asa ceva.

trebuiau sa vina cu ceva concurent upc-ului, care a venit acum cateva saptamani tot asa, cu viteze asemanatoare. din cate stiu acolo e mult mai scump :))

le:

Edited by ch_
Link to comment
Share on other sites

Nu va amagiti, e mai mult o strategie de marketing, e ca in cazul celor 100Mb dar multi uita ca este Metro cea ce e ok in unele situatii, cand transmisia este intre tine si altcineva care e in aceiasi "gradina" dar cand iesi din Metro = 0.

@ch Testul ala e complet stupid, are ping de 1 deci testeaza pe un server al lor aflat in apropiere, e ca si cum ai da unui bolnav zahar si asta isi revine si spui ca e din cauza zaharului.

Eu unu as prefera UPC de 200Mb in locul 1Gb de la RDS din mai multe motive, support de calitate(iti vin in maxim 3 zile, nu 48 de zile ca la RDS), rar se intampla sa cada ceva si viteza spusa e cea reala(exceptia generala e peering-ul cu anumite tari din asia).

Link to comment
Share on other sites

Sincer ma asteptam la un pret de peste 100 de ron pentru 1gbps;

M-as multumi si la 3 sferturi din viteza lor precizata ( jumate ar fi nesimtire)

O'well , se pare ca o sa-mi iau un Fiberlink 4 inainte de Google fiber;

Cat despre intrebuintarile bandwith-ului: Voi credeti ca cei care-si iau un asa abonament il folosest doar pe (un) PC?

Link to comment
Share on other sites

Nu va amagiti, e mai mult o strategie de marketing, e ca in cazul celor 100Mb dar multi uita ca este Metro cea ce e ok in unele situatii, cand transmisia este intre tine si altcineva care e in aceiasi "gradina" dar cand iesi din Metro = 0.

@ch Testul ala e complet stupid, are ping de 1 deci testeaza pe un server al lor aflat in apropiere, e ca si cum ai da unui bolnav zahar si asta isi revine si spui ca e din cauza zaharului.

Eu unu as prefera UPC de 200Mb in locul 1Gb de la RDS din mai multe motive, support de calitate(iti vin in maxim 3 zile, nu 48 de zile ca la RDS), rar se intampla sa cada ceva si viteza spusa e cea reala(exceptia generala e peering-ul cu anumite tari din asia).

Sunt cu totul de acord cu tine.

La mine acum cativa ani cand mi-am bagat internet pentru prima oara au venit a doua zi dupa ce am facut contractul.

Si cand au venit sa schimbe modemul(pentru UPC FIber power) a durat 2 zile.

Pentru unii conteaza foarte mult si suportul degeaba ai cu 20-30 de ron mai ieftin daca astepti 1 luna sa vina sa iti puna net-ul.

Daca ei imi arata un test de viteza pe un server din alta tara(de ex: USA) unde au ei peste 900 mbps atunci o sa cred ca RDS e cel mai tare.

(Nu o sa se intample asta 100% garantat)

Link to comment
Share on other sites

Oricine se lauda ca iti da acasa 1Gps cu orice locatie din lume sa nu il crezi. Asa cum nici UPS sau altcineva nu iti da 200mbps cu orice locatie asa nici RDS nu iti poate furniza acel 1gps cu orice locatie din lume.

Pentru cel cu 900 de mbps cu USA habar nu are ce vorbeste. Ca tu sa downlodezi cu 900 de mbps din state iti trebuie o conexiune mult mai mare decat 1Gps.

Viteaza de propagare a luminii prin cabluri este finita la fel cum este finita si viteaza in cablurile ethernet, distanta de vreo 10000km (daca consideram tcp unde mai trebuie sa trimitem si pachete de ack atunci distanta se dubleaza) pana in state plus ca fiecare echipament fie el si cel mai performant iti introduce o latenta iar pana in USA cred se trece prin multe echipamente de retea. O alta problema este si standardul TCP/IP care impune si el o limitare a vitezei de download odata cu lungimea distantei.

De ce crezi ca toti marii distribuitori de content folosesc CDN-uri ? De ce crezi tu Akamai si altii o duc bine ? Tocmai ca aduc foarte aproape de locatia clientului contentul care il distribuie. Daca tu cu abonamentul de fiberlink 50 de ex ai lua de pe serverele de Google content cu 50mbps din USA crezi ca s-ar mai obosi cineva sa faca cdn-uri in toata lumea ?

Toate acestea fiind spuse prefer o conexiune de 200mbps sau 1Gps chiar daca o folosesc catre serverele de CDN locale. Oricum momentan o vei folosi putin insa peste vreo cativa ani cand continutul video va fi dominant si numai in calitate HD eu zic ca se merita. Oricum pentru 20 de lei in plus adica 2 pachete de tigari se merita.

Edited by quantum
Link to comment
Share on other sites

Acum o sa fie care pe care, cu fludul :)) sa nu mai zic ca din ce in ce mai multi prosti o sa apara la tv ca sufera de flud cu noua viteza de 125mb/s si ca au ajuns in jungla fiindca au vrut sa se laude ca sunt "hackeri".

@benny Eu mereu cand am avut probleme au venit in 24/48 de ore, nu stiu de unde scoti tu alea [sarcasm]48 de zile[/sarcasm]

Edited by DaLy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...