Jump to content
P.O.C

Cu ce limbaj sa incep?

Recommended Posts

Cate opinii :))

Parerea mea, daca chiar vrei sa inveti programare si esti la absolut zero, o sa te coste putini bani.

Dute si fa un curs, de ex infoacademy, de c,c++, vezi cum si ce este programarea, apoi incepi cu ce vrei tu.

Daca chiar nu ai habar, o sa stai mult pentru start ca sa intelegi/prinzi ce e de inteles/prins, de-asta spun ca e mai bine sa prinzi start-ul cu un profesor/instructor

Fa un curs, invata ideea, cu ce se "mananca", ceva sintaxa si apoi te duci pe ce limbaj vrei. Python, C, C++, Java, PHP

Succes...

Link to comment
Share on other sites

Ce cacat sa faca cu pascal? In loc sa il pui sa invete C++....

Nu stii ce vorbesti baiat!!!Intradevar Pascalul este vechi si nu mai este folosit,dar conceptul este acelasi la toate limbajele de programare doar ca difera sintaxa.Pascalul este foarte usor de invatat,iar daca ai prins ideea... Dupa poti invata orice limbaj de programare vrei,invatandu-i doar sintaxa ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Cum adica depinde de ce are nevoie? Adica tu il sfatuiesti ca mai intai sa caute loc de munca si apoi sa invete ce i se cere? Vai mama.

Recomandarile mele ar fi C/C++, Java, Phyton. Nu neaparat in aceasta ordine. Ideea este ca nu trebuie sa te axezi pe invatatul unui limbaj anume, particularizat. Trebuie sa inveti logic, sa inveti programare, nu limbaje. Daca stii un limbaj, iti va fi usor sa sari la urmatorul si tot asa.

C -> C++ -> Java.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa invat si eu python insa am o intrebare ...

Dupa ce descard de aici zip-ul cu pdf pentru documentatia oficiala de python si dezarhivez zip-ul observ foarte multe pdf-uri

Stie cineva care este cea mai buna ordine de a le citi pe toate?

Multumesc frumos!

Documenta?ia oficial? Python o ai la Overview — Python 3.3.3 documentation ?i dac? e?ti pe Windows, instalezi IDLE ?i în interfa?a lui ai Help -> Python Docs. Începi de la tutorial. Baft?!

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri ...

@fallen_angel, deja m-am apucat de 3.3 ... acum o sa raman pe 3.3

Daca e sa nu fie asa folosit, nu cred ca o sa fie grea trecerea la 2.7

Mai am putin si termin A byte of python, carte de pe site-ul oficial(link spre ea). Insa e foarte introductiva in lumea python...

Dupa vreau sa citesc doc oficiala caci mi se pare mai cu multe exemple.

Apoi ... orice carte e buna legata de universul python

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Unde gasesc si eu tutoriale despre "C", am cautat pe pluralsight dar nimic ... sau e sub peseudonimil "C#" ?

"C" este un limbaj, "C#"(C sharp) este altul.

Srsly? Nu ai gasit tutoriale despre C? Tutorial C | Tutoriale de programare

Daca stii sa folosesti google, o sa gasesti tutoriale de nu traiesti tu zile sa le citesti.

Link to comment
Share on other sites

"C" este un limbaj, "C#"(C sharp) este altul.

Srsly? Nu ai gasit tutoriale despre C? Tutorial C | Tutoriale de programare

Daca stii sa folosesti google, o sa gasesti tutoriale de nu traiesti tu zile sa le citesti.

Bun, multumesc. Acum cum imi testez sa vad daca codul functioneaza? In PHP exista xampp de exemplu, aici cum se face ?

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ia-ti Visual Studio.

Dupa instalare si dublu-click pe VStudio dai:

1. File > New Project > Console Application > Next > pui un nume programului: "First" > Next > Bifezi Empty Project >Finish.

2. Dupa ce ai dat finish ti-a aparut proiectul undeva in partea stanga sub care se afla 2-3 foldere ( nu mai stiu exact cate ). Apesi CTRL-SHIFT-A si introduci " primul_program.c" > Finish si aia e.

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Mai am inca putin si termin de citit tutorialul despre python de pe site-ul official (3.3)

Ce carte imi recomandati dupa asta? vreau sa studiez in continuare python... sa aprofundez ... sa invat despre framework-uri, gui, etc ... nu stiu in ce ordine e mai bine ... asadar...

Ce carte ar trebui citita acum?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...