Jump to content
P.O.C

Cu ce limbaj sa incep?

Recommended Posts

Cea mai buna carte pentru incepatori (din cele pe care am pus eu mana) e Beginning Python: From Novice to Professional de Magnus Lie Hetland. Dar iti recomand sa incerci si cu documentatia oficiala (cea din Python mi se pare foarte buna) si cu putinele articole scrise de mine despre Python aici.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pe langa asta, sfatul meu este sa inveti mai multe limbaje in acelasi timp. Daca cu timpul te axezi doar pe unul, foarte bine. Eu am invatat la inceput C++ si Java. Au o sintaxa apropiata 80% si cu timpul am ramas pe Java datorita faptului ca sunt mai multe joburi pe asa ceva. Nu trebuie sa gandesti doar intr-un mod particular, nu trebuie sa inveti doar Python, trebuie sa inveti sa gandesti logic. Programarea se gandeste, nu se invata.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ai putea sa incepi cu putina algoritmica. Eu asa am inceput, dupa care am mers pe C,C++ si altele. In momentul in care inveti sa gandesti structurat si iti formezi gandirea aia de "programator" orice limbaj iti este la indemana. Asta daca te prinde si incepi sa devii pasionat. Poti incerca site-uri precum codeacademy. Nu incerca sa inveti programe ca papagalu' pentru ca nu rezolvi nimic asa. Sunt momente in care o sa iti vina sa te dai cu capul de pereti si sa arunci PC-ul pe geam din cauza unui program aparent usor. Invata din greseli si incearca sa te bucuri de fiecare problema a carei rezolvare ai gandit-o singur si ti-a reusit. Momentele alea sunt cele care te fac sa vrei / descoperi mai mult.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Un limbaj este o unealta. Ca sa ti se poata recomanda, trebuie sa dai detalii despre munca care vrei sa o faci!

Asadar?

Acum sincer, chiar crezi ca stie ce vrea sa faca cand el este la inceput in programare? Un sfat mai prost nu puteai sa-i dai. Mai bine sfatuieste-l sa invete la inceput C, C++, Java si ce mai e pe acolo, dupa care vede cum merge piata si apoi se specilizeaza pe ceva.

Daca stie C stie si C++. Daca stie C++ stie si Java.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...