Jump to content
AlMalalah

Tutoriale Sublime Text Gratis !

Recommended Posts

Daca Sublime ti se pare greu, incearca Netbeans :))

Dar nu are nicio treaba nici NetBeans-ul, cu toate ca este un IDE, dar fiecare editor de asta are niste functii de baza ca file, edit, tools, settings si asa mai departe. Daca nu te duce capul sa folosesti un program de asta fara instructiuni, inseamna ca n-ai treaba cu IT-ul.

Link to comment
Share on other sites

@AlMalalah sincer nu cred ca ai nevoie de sublime. Poti sa folosesti notepad++. Optiunile pe care le are in plus fata de celelalte editoare de text, nu te ajuta cu nimic deocamdata. Cand o sa incepi sa programezi si sa scrii sute de linii de coduri, poate o sa simti nevoia de altceva. Pana atunci joaca-te cu notepad++, invata despre plugin-uri etc. Eu folosesc gedit si mi se pare perfect.

daca vrei sa acumulezi informatii, fa cunostina cu vi/vim

ftp://ftp.vim.org/pub/vim/doc/book/vimbook-OPL.pdf

Link to comment
Share on other sites

@AlMalalah sincer nu cred ca ai nevoie de sublime. Poti sa folosesti notepad++. Optiunile pe care le are in plus fata de celelalte editoare de text, nu te ajuta cu nimic deocamdata. Cand o sa incepi sa programezi si sa scrii sute de linii de coduri, poate o sa simti nevoia de altceva. Pana atunci joaca-te cu notepad++, invata despre plugin-uri etc. Eu folosesc gedit si mi se pare perfect.

daca vrei sa acumulezi informatii, fa cunostina cu vi/vim

ftp://ftp.vim.org/pub/vim/doc/book/vimbook-OPL.pdf

Eu am folosit aproape 2 ani Notepad++ si de cateva luni am trecut la Sublime Text. Pot spune ca diferenta e considerabila.

Highlighting-ul, autocompletion-ul si alte functii ca Snippets de la Sublime Text, nu se compara cu Notepad++.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie usor Sublime ma ? Pe bune...

Habar n-ai ce comenzi trebuie sa scrii si unde sa le scrii. E si normal sa ai tutorial pentru asa ceva. Tot felul de comenzi parca ai programa editorul in sine in loc sa-l folosesti ca pe un program uzual.

E foarte greoi, pe bune, si nu trolez deloc cum zicea cineva mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...