Jump to content
FaNt0maX

Curtea Europeană a decis: SPUNEŢI ADIO TORRENTELOR

Recommended Posts

Providerii de internet din Europa vor putea fi for?a?i s? blocheze accesul la site-uri care con?in fi?iere asupra c?rora nu exist? drepturi de autor, cum sunt torrentele

Utorrent-logo.png

Astfel, instan?ele europene vor primi drepturi sporite în a for?a firmele care furnizeaz? servicii de internet s? blocheze accesul clien?ilor la aceste site-uri. Curtea European? a decis c? site-urile care distribuie con?inut piratat pot fi blocate de c?tre provideri, scriecapital.ro.

Cu toate acestea, orice ac?iune de blocare va trebui s? fie foarte punctual?, s? se asigure c? va viza doar con?inutul pus ilegal pe internet ?i c? orice alt site va putea fi accesat f?r? nicio problem?.

"Potrivit avocatului general, se poate impune unui furnizor de acces la internet obliga?ia de a bloca accesul clien?ilor s?i la un site internet care încalc? drepturile de autor. O astfel de ordonan?? judec?toreasc? trebuie s? indice m?surile concrete de blocare ?i s? garanteze un just echilibru între interesele contradictorii, care sunt ap?rate ca drepturi fundamentale", se arat? într-un comunicat de pres? anterior al Cur?ii de Justi?ie a Uniunii Europene.

Potrivit dreptului Uniunii, statele membre trebuie s? se asigure c? titularii dreptului de autor pot solicita ca o ordonan?? s? fie pronun?at? împotriva intermediarilor ale c?ror servicii sunt folosite de c?tre ter?i pentru a contraface aceste drepturi.

Sursa: Realitatea.net

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

BIG JOKE.

Dupa ce au vazut ca nu pot sa inchida site-urile de torrente acum incearca sa forteze providerii sa blocheze accesul la aceste site-uri.

Sa fim seriosi nu cred ca este chiar asa de greu sa intrii pe site-urile respective cu VPN.

Da. Problema e ca utilizatorur de rand nu a auzit de VPN. O mare parte din utilizatori nu vor mai descarca torrente/face seeding => se reduce traficul in retea.

Ca idee: S-ar putea produce un "site-imagine" care sa actioneze ca mediator intre client si site-ul cu torrente(ca un proxy). (Perfect legal) Practic site-ul imagine primeste requestul clientului si il transmite serverului central.

Anyway legea asta e o prostie pentru ca: Site-urile de torrente nu contin fisiere piratate.

Site-urile contin niste adrese de rutare care fac legatura dintre clientii care au fisierul piratat (seederi) si clienti care vor fisierul piratat.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a zis si yoyois defapt trackerul in sine nu cotine fisiere piratate trackerul in sine contine o baza de date mai mare sau mai mica cu niste adrese care duc catre fisierele cu pricina.

Ideea e urmatoarea cat vom avea conexiuni rapide la internet asa zisa piraterie nu va murii nici odata in romania. Vezi ACTA si alea cacaturi din astea.

Link to comment
Share on other sites

Pentru noi nu e greu, dar sa stii ca peste 60% din utilizatorii de internet nu stiu nici ce e ala un proxy. Ei sunt tinta principala!

Parca vad ca o sa se nasca o noua nisa....10 euro si te invat cum sa downloadezi din nou de pe torrente. :))

60% e un procent mult prea mic. Parerea mea e ca 90% nu stiu ce e ala proxy/vpn..

Oricum nu cred ca vreun ISP va bloca accesul la vreun site. Gandeste-te daca ar bloca RDS-ul filelist atunci ar pierde foarte multi clienti. In cel mai rau caz legea poate fi pusa in aplicare prin instanta ( in loc sa se judece cu cel care detine site-ul, se judeca cu ISP pt a bloca accesul la site )

Link to comment
Share on other sites

Pentru noi nu e greu, dar sa stii ca peste 60% din utilizatorii de internet nu stiu nici ce e ala un proxy. Ei sunt tinta principala!

Parca vad ca o sa se nasca o noua nisa....10 euro si te invat cum sa downloadezi din nou de pe torrente. :))

+ 5 euro setarea si taxa lunara de utilizare un vpn (bineinteles, al tau), + o scurtatura pe desktop pentru talîmb, s? se logheze :))

Link to comment
Share on other sites

dar poate nu au fost piratate, ci doar cumparate si pastrate in laptop pentru reducere de spatiu de logistica etc.

ca le da si vecinului nu trebuie sa auda tot blocul. cam asa se intampla azi. oricum cu noile tehnologii cloud si cdn, site-ul este ca un virus care nu se poate opri din punctul a in punctul b este prea complex. si mai ales cu servere hostate pe insule, si mai nou pe vapoare - search pe google ship hosting lol :D avocatii hmmm ma abtin nu stiu daca am voie sa vb prostii.

ah ce chestie stupida avocati tampiti nu stiu deschide calculatorul dar stiu sa dea lege ca site-urile din ue si nu numai sa afiseze cookie policy..ce enervanta este, strica toate siteurile la fel ca facebook login. ma rog lumea inca mai crede ca internetul este google si facebook... mi-e mila de cei care nu au auzit de arpanet si prima retea dintre 2 calculatoare, si lumea se mira cand le zic de internet ca isi are cablurile pe sub apa interconectate intre tari si continente.

o seara buna

ps. vpn lol lumea crede ca netul este google si facebook haha

Da. Problema e ca utilizatorur de rand nu a auzit de VPN. O mare parte din utilizatori nu vor mai descarca torrente/face seeding => se reduce traficul in retea.

Ca idee: S-ar putea produce un "site-imagine" care sa actioneze ca mediator intre client si site-ul cu torrente(ca un proxy). (Perfect legal) Practic site-ul imagine primeste requestul clientului si il transmite serverului central.

Anyway legea asta e o prostie pentru ca: Site-urile de torrente nu contin fisiere piratate.

Site-urile contin niste adrese de rutare care fac legatura dintre clientii care au fisierul piratat (seederi) si clienti care vor fisierul piratat.

Edited by c0der
Link to comment
Share on other sites

lasa-ma frate sa dorm ... ti-a intarziat 8 luni opinia

dar poate nu au fost piratate, ci doar cumparate si pastrate in laptop pentru reducere de spatiu de logistica etc.

ca le da si vecinului nu trebuie sa auda tot blocul. cam asa se intampla azi. oricum cu noile tehnologii cloud si cdn, site-ul este ca un virus care nu se poate opri din punctul a in punctul b este prea complex. si mai ales cu servere hostate pe insule, si mai nou pe vapoare - search pe google ship hosting lol :D avocatii hmmm ma abtin nu stiu daca am voie sa vb prostii.

ah ce chestie stupida avocati tampiti nu stiu deschide calculatorul dar stiu sa dea lege ca site-urile din ue si nu numai sa afiseze cookie policy..ce enervanta este, strica toate siteurile la fel ca facebook login. ma rog lumea inca mai crede ca internetul este google si facebook... mi-e mila de cei care nu au auzit de arpanet si prima retea dintre 2 calculatoare, si lumea se mira cand le zic de internet ca isi are cablurile pe sub apa interconectate intre tari si continente.

o seara buna

ps. vpn lol lumea crede ca netul este google si facebook haha

Link to comment
Share on other sites

De ce nu este netul gratuit fara interdictii...crezi ca o sa tina mult asta? o sa iasa in marile tari oamenii in strada ca au inceput sa se impuna in lumea online-ului e grav.

Pentru c? uni au uitat s? mai mearga ?i la cinema s?-?i scoat? ?i produc?torul bani de p? film.

le: 31-03-2014, 05:29 PM

Aici este vorba de torrente nu de filme :-S asa scrie in topic

Nu am vazut data:|

?tiu si eu asta, în mare parte pentru filme s-a dat mai mult în judecat? unu p? altu, la modu general se aplica si pentru jocuri acceasi chestie.

Edited by Kalashnikov.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...