Jump to content
code0110

Poblema mai delicata

Recommended Posts

Salut,

Am o problema mai delicata.

Am lucrat la doua proiecte pentru cineva.Primul de 300 ron,al doilea de 1200 ron.

Dupa ce l-am terminat pe primul,am primit cei 300 ron.La al doilea am primit un avans de 300 ron pentru a lua proiectul lor.Am terminat proiectul si mi-au fost trimisi si ceilalti bani,900 ron.La 4 zile dupa ce am primit banii primesc un mail in care sunt intrebat de ce nu vreau sa mai comunic cu ei si nu vreau sa imi termin treaba si ca l-am furat,in 48 ore sa restitui suma de 1200 ron,contravaloarea celui de-al doilea proiect.In caz contrar,suma se va dubla,apoi tripla.

Poate face vreo faza de genul si sa fiu nevoit sa ii returnez banii?

Repet,am primit 300 inainte si 900 la terminarea proiectului.

Imi poate face vreo faza de genul??

Va rog,evitati off-topic-ul.Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Salut,

Am o problema mai delicata.

Am lucrat la doua proiecte pentru cineva.Primul de 300 ron,al doilea de 1200 ron.

Dupa ce l-am terminat pe primul,am primit cei 300 ron.La al doilea am primit un avans de 300 ron pentru a lua proiectul lor.Am terminat proiectul si mi-au fost trimisi si ceilalti bani,900 ron.La 4 zile dupa ce am primit banii primesc un mail in care sunt intrebat de ce nu vreau sa mai comunic cu ei si nu vreau sa imi termin treaba si ca l-am furat,in 48 ore sa restitui suma de 1200 ron,contravaloarea celui de-al doilea proiect.In caz contrar,suma se va dubla,apoi tripla.

Poate face vreo faza de genul si sa fiu nevoit sa ii returnez banii?

Repet,am primit 300 inainte si 900 la terminarea proiectului.

Imi poate face vreo faza de genul??

Va rog,evitati off-topic-ul.Multumesc.

Daca ai facut pe contract, citeste un pic clauzele contractului. Daca nu scrie vreo magarie, inseamna ca esti protejat si daca intri in instanta sau ceva, poti arata proiectul facut cap coada. Pastreaza ce ai facut in calculator pana se termina hora.

Daca nu ai facut o parte din proiect, e nasol si au libertatea sa te acuze.

Daca nu ai facut pe contract, n-ai treaba.

Parerea mea e sa le mai trimiti o data proiectul.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, astfel de contracte se fac cu semnatura olografa conform legii din Romania. Intreaba pe cineva care e jurist.

Un contract poate fi scris si pe hartie igenica, e un contract intre parti, are aceiasi valoare juridica.

Nu trebuie sa le trimiti nimic inapoi si daca ar exista o clauza de genu, atunci ar fi abuziva.

Un avocat bunisor costa cam in jur de 1000 ron/ora deci nu se ajunge la judecata/proces. Explica-le frumos si asta-i tot.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu le da nimic, nici un ban.

2. Daca au datele tale, aka adresa, nume, etc, spune-le sa te contacteze in scris, si sa-ti spuna ce vor.(din adresa aia o sa vezi cine are treaba cu tine, adica xcsulescu, sau sc belite srl, reprezentata de xcsulescu)

3. Chiar daca nu va intelegeti, inainte de a te actiona in instanta (adica judecata, conform noului cod civil, trebuie sa te cheme la mediere), si asa mai departe. In cererea adresata instantei, aia vor trebui sa depuna contractul, in original, semnat intre parti, cu semnatura olografa(adica scrisa cu pixu, sau stiloul). Un contract se poate semna si digital, da nu cred ca ai tu certificat....

Deci, refuza-i cat mai politicos, si spune-le pa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...