Jump to content
Apeiron

Un windows bun pentru sistemul asta?

Recommended Posts

daca ai ceva banuti, si se potriveste cu ramul tau poti sa faci rost de astea click. Le-am vazut ieri.

In afara de asta, win xp pe 32 biti, sau 8.1 pe 32 biti, sau linux mint pe 32 biti cu mate(ca si desktop enviroment), sau orice alta distributie de linux pentru sisteme mai vechi(gasesti pe google destule).

Link to comment
Share on other sites

daca ai ceva banuti, si se potriveste cu ramul tau poti sa faci rost de astea click. Le-am vazut ieri.

In afara de asta, win xp pe 32 biti, sau 8.1 pe 32 biti, sau linux mint pe 32 biti cu mate(ca si desktop enviroment), sau orice alta distributie de linux pentru sisteme mai vechi(gasesti pe google destule).

Problema la mine este ca nu imi recunoaste o memorie de 1gb ram . Care este pusa pe un calculator la fel e4500 .

Link to comment
Share on other sites

Scrie aici codurile de model de la fiecare placuta de RAM.

Este posibil ca slotul sa nu fie defect si placutele sa nu poata fi tactate la aceeasi frecventa (nu pot fi imperecheate/nu pot functiona impreuna).

Am fost azi la FLAX si mi-au spus ca nu merge din cauza placi de baza si ca nu are rost sa cumpar degeaba inca 2gb

Link to comment
Share on other sites

7/ 8.1 pro ar merge perfect daca stii sa-i faci proper tweaking( os-wise)

Baiatu nu detine cunostine de baza despre OS si hardware.

Si eu si tu si toti am fost in acel punct odata in viata nostra.

Cu siguranta nu e cazu sa vorbesti despre proper tweaking si prostii.

Cand esti copil si incerci sa devii barbat prea repede dai FAIL rapid.

Dupa cum spune neamtu..."langsam langsma"...(usor usor)....

ONTOPIC:

APEIRON lasa calculatoru asa cum este,instaleaza windows XP...si invata putin hardware pe el.Indiferent ce ai sa profesezi este in avantajul tau,pentru ca nu o sa trebuiasaca sa depinzi de nimeni.

Si eu am avut 1 gb ram...chiar si 256 MB ram..nu trebuie sa iti fie rusine..usor usor ca nu "arde" nicaieri.

Aici pe forum avem o sectiune ""HArdware si help""..deci putem fi alaturi de tine in timp ce inveti.

Stima.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bagi tati Xp sp3 ,si nu te speria de eroarea aia de la update-uri ca nu e chiar asea de grava.

Placa video e bunicica pentru ce a fost facuta ,procesorul la fel si un 1 gb de memorie ram ajunge ,nu e crima.

Pe xp-ul asta o sa cauti si tu sa-l mai modifici putin cate putin ,sa mai inveti sa mai dezactivezi cate ceva ,poate sa mai bagi cate un program de optimizare si sa vezi ce face cum face ca dupa sa faci si tu manual ,bagi poate si un utilitar de defragmentare ,un pic cate un pic .

Daca ai vreo nelamurire si vrei ajutor referitor la ce-am zis da-mi um pm .

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Eu am un sistem mai vechi ca al tau, antic as putea spune, un AMD Sempron 2600+ la 1.8 GHZ, 768 Mb RAM (compus din 3 placute de 256Mb diferite intre ele si cumparate din targ de la Vitan cu 2 lei bucata :) ), placa video GeForce MX 440. Singurul sistem de operare de care sunt multumit este un Windows XP Performance Edition, ocupa 300 mb, se instaleaza in 10-15 minute si se misca foarte repede.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...