Base nu stia cum sa anunte taierile de salarii si s-a folosit de metoda "raul cel mai mic .." . Pentru cine nu a afost pe faza lucrurile s-au intamplat asa : 1)Luni 3 mai -o informatie din surse guvernamentale "scapa in presa" si anume : "FMI va obliga guvernul sa creasca TVA de la 19% la 25% si cota unica de impozitare de la 16% la 25% " 2)Presa raspandeste zvonul si se instaureaza starea de SOC 3)Toata lumea discuta despre dezastrul ce va urma ,toate televiziunile discuta aprins pe tema asta ,analistii fac previziuni sumbre ...etc 4)6 mai - Base iese pe post ,bineinteles in urma unei discutii personale cu FMI (fac pariu ca au baut doar o cafea ) si anunta marea veste :Nu se mareste nimic ,se scad salariile sectorului bugetar si atat . 5)Toata lumea rasufla usurata ,Base este din nou "salvatore toto schilacci " . Concluzia : In realitate Base s-a folosit de presa ca sa-si duca planul la bun sfarsit ,FMI-ul nu a cerut niciodata marirea taxelor si nici nu va cere vreodata pentru ca ei au specialisti in adevaratul sens al cuvantului , care stiu foarte bine ca in perioada de criza NU MARESTI TAXELE .